Weekender & More's concert listings

A list of concerts in and around central Pennsylvania

State College - Centre Daily TimesAugust 24, 2012 

ACOUSTIC BREW SERIES, WPSU studio, State College, www.acousticbrew.org
• Joy Kills Sorrow, Dec. 4

ACOUSTIC BREW SERIES, Center for Well-Being, Lemont, www.acousticbrew.org
• Atwater-Donnelley, Sept. 29
• James Keelaghan, Oct. 20
• Town Mountain, Nov. 10


BRYCE JORDAN CENTER, University Park, 865-5555
• Tiesto’s “Club Life College Invasion” Tour, Oct. 8
• Zac Brown Band, Blackberry Smoke, Levi Lowrey, Oct. 10
• Wiz Khalifa, Juicy J, Chevy Woods, Lola Monroe, Berner, Tuki Carter, Oct. 12
• "Glowfest: Dancing in the Dark Tour" with Pretty Lights, Oct. 30
• Bruce Springsteen, Nov. 1
• Maybach Music Tour with Rick Ro$$, Meek Mill, Wale, Machine Gun Kelly, Nov. 4
• Carrie Underwood, Hunter Hayes, Nov. 13
• Green Day, Jan. 11

GAZEBO, Talleyrand Park, Bellefonte, www.bellefontearts.org

EISENHOWER AUDITORIUM, University Park, 800-ARTS-TIX
• “This Land is Your Land: The Woody Guthrie Centennial Celebration Concert, Sept. 8 CANCELED
• Preservation Hall Jazz Band, The Del McCoury Band, Sept. 28
• Nittany Valley Symphony’s “Portrait of America,” Sept. 29
• Banjo Summit with Bela Fleck, Tony Trischka, Bill Keith, Richie Stearns, Eric Weissberg and Pete Wernick, Nov. 1
• “A Leahy Family Christmas,” Nov. 29
• Nittany Valley Symphony’s “Fascinating Rhythm,” Dec. 4
• Katty Mattea, Feb. 1
• “It Gets Better” by Gay Men’s Chorus of Los Angeles, Feb. 7
• Nittany Valley Symphony’s “Bohemian Rhapsody,” Feb. 16
• “Live at Birdland” with the Birdland Big Band, Feb. 20
• Beethoven Orchestra Bonn with music director/conductor Stefan Blunier and pianist Louis Lortie, March 12
• Celtic Woman, March 20
• Nittany Valley Symphony’s “Rascals and Romantics,” April 13
• Opera Atelier presents Mozart’s “The Magic Flute,” April 18

 

OLD MAIN LAWN, University Park, www.downtownstatecollege.com


SCHWAB AUDITORIUM, University Park, 800-ARTS-TIX
• Kalichstein-Laredo-Robinson Trio, Oct. 3
• Ron Carter Trio, Nov. 8
• St. Lawrence String Quartet, Nov. 14
• Mosaic: A Sonic and Visual Spectacular, Dec. 9
• “Shuffle, Play, Listen” by pianist Christopher O’Riley and cellist Matt Haimovitz, Jan. 18
• Bretano String Quartet, Feb. 27
• “Ninety Miles” with Stefon Harris, Nicholas Payton and David Sanchez, April 2
• Tafelmusik Baroque Orchestra’s “House of Dreams,” April 16
• Penn State Glee Club’s Blue and White Concert, April 20


SEVEN MOUNTAINS WINE CELLARS, Spring Mills, www.sevenmountainswinecellars.com

SCHLOW CENTRE REGION LIBRARY, State College, 237-6236

SOUTH HILLS SCHOOL OF BUSINESS AND TECHNOLOGY, State College, 278-1990


STATE THEATRE, State College, 272-0606
• Jason McIntyre, Junior Tutwiler and Harold Taddy, Sept. 28
• Blue Sky Riders, Oct. 1
• Ben Taylor, Oct. 4
• “Return of the Native Sons and Daughters” local music showcase, Oct. 12
• Jodi Benson, Oct. 13-14
• Tinariwen, Kishi Bashi, Oct. 23
• Ted Neeley and the Little Big Band, Oct. 24
• Dave Bromberg Quartet, Oct. 26
• Toots and the Maytals, Nov. 5
• G. Love and Special Sauce, Nov. 7
• The Celtic Tenors, Nov. 30
• Arlo Guthrie’s “Here Comes the Kid” tour, Dec. 2

 

TUSSEY MOUNTAIN AMPHITHEATER, BOALSBURG, 466-6266

 

VILLAGE GREEN, Lemont, www.lemontvillage.org, 238-1288

 

WAGON WHEEL AMPHITHEATRE, Philipsburg, www.wagonwheelevents.com

J. DOYLE CORMAN AMPHITHEATER AND FLOATING STAGE, Lock Haven, www.lockhavencity.org

 

TRIANGE PARK, Lock Haven, www.lockhavencity.org

 

WOLFGANG PARK, Catawissa, 570-356-2390

 

MCCANN SCHOOL OF ART, Petersburg, www.mccann.org, 667-2538
• Clara and Lizzy Lion, Sept. 16
• Costa/Sorton Trio, Oct. 20

BUCKNELL UNIVERSITY, Lewisburg, www.bucknell.edu
Avicii, Sept. 30

 

RAYSTOWN LAKE SEVEN POINTS AMPHITHEATER, Hesston, 658-6812


COMMUNITY ARTS CENTER, Williamsport, 570-326-2424
• Montgomery Gentry, Sept. 27
• Under the Streetlamp, Oct. 26
• Pat Benetar and Neil Giraldo, Nov. 2
• Bowfire, Dec. 7
• Moscow Boys Choir, Dec. 11
• John Tesh, Dec. 19
• “One Night of Queen,” April 12
• The Texas Tenors, May 24

 

BAKER MANSION, Altoona, 942-3916
• live music, Sept. 9 and 16
• Somerset County Community Band, Sept. 23

 

ARCADIA THEATER, Windber, 467-9070
• “The Best of Broadway,” Sept. 22
• The Lettermen, Oct. 20
• Ciaran Sheehan’s “From Galway to Broadway,” Nov. 3
• Steve Lippia Christmas, Nov. 23
• Scot Bruce Blue Suede Christmas, Dec. 19

 

PEOPLE'S NATURAL GAS PARK, Johnstown, www.floodcitymusic.com
• Roomful of Blues, Sept. 28

 


ROXBURY BANDSHELL, Johnstown, www.roxburybandshell.com
• Open mike, Sept. 9
• The Cash Review, Sept. 9
• P.T. Cruiser, Sept. 9

ALTAR BAR, Pittsburgh, www.thealtarbar.com
• Hoodie Allen, G-Eazy, Sept. 8
• August Burns Red, The Color Morale, The Overseer, Of Mice and Men, Sept. 10-11
• Symphony X, Sept. 12
• Awolnation, Imagine Dragons, Zeale, White Wives, Sept. 13
• Less Than Jake, A Wilhelm Scream, Junior Battles, Sept. 14
• GZA, Sweet Valley, Killer Mike, Bear Hands, Sept. 17
• Angerfist, Sept. 21
• Kamelot, Sept. 22
• Powerman 5000, Sept. 25
• Big K.R.I.T., Sept. 26
• Morbid Angel, Dark Funeral, Grave, VadimVon, Sept. 27
• Mr. Greengenes, Sept. 28
• The Antlers, Port St. Willow, Sept. 29
• Eric Johnson, Sept. 30
• Sixpence None the Richer, Oct. 1
• Nonpoint, Taproot, Oct. 2
• The Expendables, Cisco Adler, Oct. 3
• Aesop Rock, Rob Sonnic, DJ Big Wiz, Oct. 4
• Mutemath, Civil Twilight, Oct. 5
• 2 Live Crew, Oct. 6
• Propaghandi, Comeback Kid, Oct. 7
• 3OH!3, Sammy Adams, Oct. 8
• Lagwagon, Useless ID, The Flatliners, Dead to Me, Oct. 9
• Jars of Clay, Oct. 13
• Converge, Torche, Kvelertak, Oct. 14
• Ryan Bingham, Oct. 15
• Com Truise, Poolside, Bonde Do Role, Oct. 19
• Why, Oct. 20
• My Life With the Thrill Kill Kult, Oct. 16
• The Misfits, Oct. 18
• Touche Amore, Balance and Composure, O’Brother, Oct. 23
• Grouplove, Ms. Mr., Oct. 26
• Epica, Alestorm, Insomnium, Destiny Potato, Nov. 3
• Deicide, Liquified Guts, Invader, Irukandji, Nov. 9
• Lez Zeppelin, Return of the Horse, Nov. 10
• Earth, Eagle Twin, Stebmo, Nov. 13
• Bayside, Nov. 15
• Miss May I, The Ghost Inside, Like Moths to Flames, The Amity Affliction, Glass Cloud, Nov. 20
• The World Inferno Friendship Society, O’Death, Nov. 25
• The Reverend Horton Heat, Nov. 29
• Woe is Me, Chunk No Captain Chunk!, Our Last Night Secrets, Capture the Crown, The Seeking, Dec. 1
• David Allen Coe, The Beagle Brothers, Feb. 9




ANDY WARHOL MUSEUM, Pittsburgh, www.warhol.org
• Sao Paulo Underground, Sept. 21
• Julia Holter, The Garment District, Oct. 2
• Zammuto, Lymbyc System, Oct. 11
• Dean and Britta, Nov. 8
• The Magnetic Fields, Nov. 16


CARNEGIE LECTURE HALL, Oakland, www.warhol.org

 

BELVEDERE'S, Pittsburgh, www.belvederesultradive.com


BENEDUM CENTER, Pittsburgh, http://trustarts.org
• Celtic Thunder, Sept. 30
• B. B. King, Nov. 21


BRILLOBOX, Pittsburgh, www.brillobox.net
• Triggers, Winter Sounds, Satin Gum, Sept. 8
• Gemini Club, Falling Andes, Bad Electric, Sept. 12
• Maria Minerva, Father Finger, Majeure, Rivka, Sept. 19
• The Whiskey Holler, Dazzletine, Sept. 21
• Big Business, Gay Witch Abortion, T-Tops, Sept. 22
• Romanian Brass Band, Sept. 24
• Chain and the Gang, Wet Shock, Love Letters, Sept. 26
• Casino Bulldogs, The Yellers, Legs Like Tree Trunks, Sept. 28
• Good Night States, Sept. 29
• Corin Tucker Band, Oct. 2
• Ball of Flame Shoot Fire, Mrs. Paintbrush, Oct. 6
• Purling Hiss, Oct. 10
• Goldenboy, Oct. 12
• The Ragbirds, Oct. 17
• Electric Six, Little Hurricane, Oct. 22
• Melismatics, Motometer, The Long Knives, Oct. 24
• Donora, Triggers, Oct. 26
• Yellow Ostrich, Nov. 10
• Metz, Nov. 14
• Other Lives, Indians, Dec. 3

 

BYHAM THEATRE, Pittsburgh, http://trustarts.org
• Esperanza Spalding, Oct. 5
• Alfie Boe, Oct. 30
• Acoustic Africa Afropean Woman, Nov. 8
• Gilberto Gil, Nov. 15
• Citizen Cope, Nov. 20
• Eileen Ivers and Immigrant Soul, Dec. 1
• Jim Brickman, Dec. 28
• Juan de Marcos and the Afro-Cuban All-Stars, March 20
• Boney James, April 26




CARNEGIE MUSIC HALL, Munhall, www.librarymusichall.com
• Clannad, Oct. 14
• Xavier Rudd, Oct. 29
• Asia, Oct. 31
• Brian Setzer Orchestra Christmas Rocks Extravaganza, Nov. 25
• Jake Shimabukuro, Nov. 27
• Fab Four, Dec. 1



CLUB CAFE, Pittsburgh, 412-642-2941, www.clubcafelive.com
• The Alan Evans Trio, Cait and Vince Cuneo, Sept. 7
• Simply Chillin, Animated Amsterdam, Sept. 7
• Neighbours, Molehill, Longtime Darlings, Sept. 8
• Ingram Hill, Sam Grow, Jared McCloud, Sept. 11
• William Elliott Whitmore, Samantha Crain, Bluebird Midwest, Sept. 12
• Andreas Kapsalis and Goran Ivanovic Guitar Duo, Sept. 14
• Paul Labrise and the Trees, Judith Avers, Sept. 14
• Eilen Jewell, Sept. 15
• Frontier Ruckus, Chamberlin, Doug Blevins, Sept. 18
• A.G., Garrison Starr and Maia Sharp, Sept. 20
• Steve Forbert, Sept. 21
• Opek, Sept. 21
• Zoe Muth and the Lost High Rollers, The Culture Vultures, Sept. 22
• There There, Color Fleet, Sept. 22
• Pegi Young and the Survivors, The Damaged Pies, Sept. 25
• Over the Rhine, Sept. 27
• Backstabbing Good People, Sept. 28
• The Dressed Frets, Nathan Zoob, Melissa Quinn, Sept. 28
• Ben Valasek and the Growlers, Tim Ruff, Sept. 29
• Three Dudes Chillin, Love Stain, Flashback Forward, Sept. 29
• Los Straitjackets, Sept. 30
• Julian Velard, Eric Oliver, Oct. 2
• Big Sandy and His Fly-Rite Boys, Oct. 4
• Rasputina, Faun Fables, Oct. 5
• Glen Phillips, The Pines, Oct. 6
• Neil Halstead, Oct. 9
• Cadaver Dogs, Girlfight, Oct. 10
• Kalob Griffin Band, Oct. 12-13
• Whitehorse, Oct. 17
• Chris Trapper, Oct. 18
• When the Planets, The Throckmorton, Parker, McDonald Trio, Oct. 19
• Mike Watt and the Missingmen, Kid Durango, Oct. 20
• Bill Toms, Joe Mesiano, Oct. 26
• Carina Round, Rosi Golan, Oct. 26
• Ryan Montbleau Band, Erin McKeown, Nov. 1
• Southeast Engine, Nov. 2
• The Milk Carton Kids, Leslie Stevens, Nov. 3
• Lucy Wainwright Roche, Lindsay Fuller, Nov. 6
• Tony Lucca, Matt Duke, Nov. 8
• Charlie Hunter, Nov. 9
• Tim Easton, Nov. 10
• Ari Hest, Nov. 27
• Caravan of Thieves, Nov. 29
• Lindsay Lou and the Flatbellys, Dec. 8
• Benjamin Francis Leftwich, Dec. 14

CONSOL ENERGY CENTER, Pittsburgh, www.consolenergycenter.com
• Rush, Sept. 11
• Eric Church, Sept. 15
• Barry Manilow, Sept. 16
• Madonna, Nov. 6
• The Who, Nov. 11
• Justin Bieber, Nov. 20
• Carrie Underwood, Nov. 27
• Doo Wop Holiday Show Reunion with Kenny Vance and the Planotones, The Chantels, The Duprees, The Edsels, The Capris, Jimmy Gallagher and the Passions, Dec. 7
• Toby Mac, Mandisa, Brandon Heath, Britt Nicole, Jamie Grace, Dec. 15
• One Direction, July 8, 2013


DIESEL, Pittsburgh, 412-431-8800



FIRST NIAGARA PAVILION, Burgettstown, www.livenation.com


GARFIELD ARTWORKS, Pittsburgh, 412-361-2262


HARD ROCK CAFE, Pittsburgh, www.hardrock.com




HEINZ FIELD, Pittsburgh, www.ticketmaster.com


HEINZ HALL, Pittsburgh, 412-392-4800
• Matthew Morrison, Sept. 27-30
• Morrissey, Oct. 23
• Queen Latifah, Oct. 25-26
• Celtic Woman, Dec. 3-4



HOWLERS COYOTE CAFE, Pittsburgh, 412-682-0320
• Rogue Signals, Legendary Hucklebucks, The Bloated Suits, Sept. 7
• Jim Wolf, Mark Dingham, Brad Yoder, Sept. 8
• Solarburn, Sistered, Embers to Ashes, Sept. 14
• Coronado, Locks and Dams, Round Black Ghosts, Sept. 15
• Weird Paul Variety Show, Sept. 16
• Water Liars, Emily Rodgers band, Broken Fences, Sept. 17
• Spooky Sounds of the Zeros, Outside Inside, The Silver Thread, Sept. 22
• Man on Earth, Midknight Rose, Sept. 23
• The Elemental, Otis, Dead Horse, Sept. 29
• Velcro Shoes, I Was Totally Destroying It, Gary Band and the Notions, Oct. 3
• Chet Vincent and the Big Bend, Grand Piano, Brian Lisik, Oct. 5
• Zoe Sundra, Laura Ganci, Shay, The Color Fleet, Oct. 7
• Blessed Feathers, Way Yes, Andre Costello and the Cool Minors, Oct. 14
• Chet Vincent and the Big Bend, Pete Bush and the Hoi Polloi, The Most Beautiful Losers, Dec. 1


MR. ROBOTO PROJECT, Pittsburgh, www.therobotoproject.org
• The Shell Corporation, Dogjaw, Sept. 15
• Pile, Low Man, Old Accusers, Sept. 17
• Aspiga, Broadcaster, Relationships, Sept. 20
• Since Day One, Oroboros, Archers, Sept. 22


MR. SMALL'S FUNHOUSE THEATER, Pittsburgh, 412-821-4447
• Delusions of Grandeur, Team Danger, Funeral Games, Charlie Slum, Ryan Bronson, Sept. 7
• Doug Khorey and His Band of Broken Hearts, Ben Shannon, Restricted highways, Sept. 8
• Frank Turner and the Sleeping Souls, Larry and His Flask, Jenny Owen Youngs, Sept. 10
• Mono, Chris Brokaw, Sept. 11
• Wye Oak, Callers, Sept. 13
• I Am a Sea Creature, A Lovely Crisis, The Unemployed Band, Look Left, Sept. 14
• Guided By Voices, Heavy Times, Sept. 15
• Katatonia, Devin Townsend Project, Paradise Lost, Stolen Babies, Sept. 18
• Beats Antique, Lynx, Sept. 19
• Nick Lowe, Eleni Mandell, Sept. 20
• Dr. Dog, Cotton James, Sept. 22
• The Devil Makes Three, John Fulbright, Sept. 25
• The Afghan Whigs, Silencio, Sept. 29
• The Walkmen, Coke Weed, Woods, Sept. 30
• Leftover Salmon, Oct. 2
• Blue October, Stars in Stereo, Oct. 7
• Calexico, The Dodos, Oct. 14
• The Bright Side, Aer, Yonas, Oct. 17
• Gym Class Heroes, Oct. 19
• Red Jumpsuit Apparatus, The Last Place You Look, Wearing the Inside Out, Oct. 20
• Dinosaur Jr., Shearwater, Oct. 24
• Drive-By Truckers, Oct. 25
• Donavan Frankenreiter, Oct. 29
• Mimosa, Nov. 2
• Justin Townes Earle, Nov. 3
• Big Gigantic, Griz, Nov. 4
• Black Moth Super Rainbow, Stargazer, Casket Girls, Nov. 10
• Motion City Soundtrack, Jukebox the Ghost, Now Now, Nov. 11
• Lights, The Arkells, Nov. 17
• Gwar, Devil Driver, Cancer Bats, Legacy of Disorder, Nov. 26
• Rachel Yamagata, Nov. 30
• Every Time I Die, The Chariot, Letlive, Kills and Thrills, Dec. 12

 

THE NEW HAZLETT THEATER, Pittsburgh, www.newhazlettheater.org
• Sondre Lerche, Fancy Colors, Sept. 11
• Roy Haynes, Sept. 22

 

THE PALACE THEATRE, Greensburg, www.thepalacetheatre.org
• Steve Vai, Beverly McClellan, Sept. 6
• River City Brass Band, Sept. 8
• Pam Tillis, Lorrie Morgan, Gary Pratt, Sept. 13
• Kenny Vance and the Planotones, Sept. 27
• “No Boundaries Tour” with Ambition, Nicoletta, Ren Capri, Ads Antalik, Oct. 3
• Mary Wilson, The Contours, Oct. 4 CANCELED
• Blondie, Oct. 5
• River City Brass, Oct. 6
• Englebert Humperdinck, Oct. 8
• Bo Wagner’s Rat Pack, Johnny Angel and the Halos, Oct. 11
• Tanya Tucker, Oct. 13
• The Manhattan Transfer, Oct. 17
• The Clarks, Oct. 20
• Rick Springfield, Oct. 25
• David Phelps, Oct. 26
• Keb Mo, Nov. 1
• River City Brass, Nov. 3
• Ted Neeley and the Little Big Band, Nov. 7
• Rusted Root, Table Ten, Nov. 10
• Chris Isaak, Nov. 14
• KC and the Sunshine Band, Nov. 15
• The Platters, The Marvelettes, Cornell Guster’s Coasters, Nov. 29
• Clint Black, Nov. 30
• Get the Led Out, Jan. 26
• The Association, Jay and the Americans, Feb. 14


PNC PARK, Pittsburgh, www.ticketmaster.com


PEPSI-COLA ROADHOUSE, Burgettstown, www.pepsiroadhouse.com
• Don Williams, Sept. 13
• Vince Gill and Kix Brooks, Nov. 11


PETERSEN EVENTS CENTER, Pittsburgh, www.peterseneventscenter.com
• Neil Young and Crazy Horse, Los Lobos, Oct. 9

REX THEATRE, Pittsburgh, 412-381-6811
• Boondix, Cousin Cleetus, Sept.  8
• Greensky Bluegrass, Mon River Ramblers, Sept. 12
• L.A. Guns, Sept. 14
• Loudon Wainwright, Erika May, Sept. 15
• The Hood Internet, Body Language, My Gold Mask, Oscillator Bug, Sept. 18
• Papadosio, Jazzam, Sept. 21
• John Waite, Sept. 22
• St. Vitus, Weedeater, Sourvein, Molasses Barge, Weedeater, Sept. 23
• Hoots and Hellmouth, Holy Ghost Tent Revival, Sept. 27
• Icon of Coil, Interface, Reinforced, SITD, Sept. 28
• Marco Benevento, Mike Dillon Band, Sept. 29
• Family Tree, Oct. 7
• The Polish Ambassador, Oct. 20
• Jon Spencer Blues Explosion, Oct. 25
• EOTO, Oct. 26
• Atlas Forge, Time Well Wasted, Bail Easy, Bullet’s Embrace, VHS, Priest Sage Roots and Soul, Oct. 27
• Stephen Kellogg and the Sixers, Miggs, Oct. 30
• Bonerama, Nov. 1
• The Werks, Fletcher’s Grove, Chris Vipond and the Stanley Street Band, Nov. 2
• Suzanne Westenhoefer, Nov. 3
• Supersuckers, Nov. 20
• Donna the Buffalo, Nov. 24

 

SHADOW LOUNGE, Pittsburgh, www.shadowlounge.net



SMILING MOOSE, Pittsburgh, 412-431-4668
• The Rocketboys, Bearcat, She Wolf, Acrylic Clouds, Sept. 7
• Doomsday Clock, Josie McQueen, The Gary Abuseys, Sept. 7
• A Loss for Words, Before You, Tuesday’s Too Late, Sparrows, Sept. 8
• Distant Signals Sept. 8
• The Atlas Moth, Supervoid, Slaves BC, Sept. 9
• I Am King, Assassins, Sept. 12
• Motometer, Perrish, Double Penetration, Sept. 14
• Neil Hamburger, Nick Flanagan, Robert Hibbs, Sept. 17
• Ceremony, Dead Regret, Rabid Pigs, Sept. 18
• The Undeniables, Radioactive, Sept. 22
• Long Time Darlings, GreyMarket, School of Athens, Sept. 27
• There for Tomorrow, Deaf Havana, Set It Off, Divided By Friday, Sept. 27
• All We Are, Condition, Dash City Skyline, Shirts vs. Skins, Sept. 29
• Lou Lombardi’s Strangelove, Grain, Sept. 29
• Brothers of Brazil, Oct. 10
• Riverboat Gamblers, Cobra Skulls, Wild Roses, Oct. 22




STAGE AE, Pittsburgh, http://promowestlive.com/pittsburgh
• Metric, Sept. 18
• Dropkick Murphys, Sept. 19
• Three Doors Down, Sept. 20
• Minus the Bear, Cursive, Caspian, Sept. 21
• Lindsey Stirling, Oct. 2
• Lecrae, Trip Lee, Tedashii, Oct. 4
• Hatebreed, Whitechapel, All Shall Perish, Deez Nuts, Oct. 11
• Sea Wolf, Oct. 15
• Umphrey’s McGee, Oct. 19
• Fiona Apple, Oct. 21
• Flobots, Astronautalis, Oct. 24
• Wolf Gang, Oct. 29
• Falling Into Reverse, Enter Shikari, I See Stars, Letlive, Nov. 3
• Bassnectar, Nov. 5
• Passion Pit, Nov. 6





31ST STREET PUB, Pittsburgh, www.31stpub.com
• Castle Blood, Rabid Reason, Lythem, Sept. 7
• Vega, Motorpsychos, Black Plastic Caskets, Sept. 15
• White Hills, Sept. 21
• Cheap Time, Sept. 27
• El Abuso, J. Creepers, Sept. 29
• Whiskey Daredevils, Legendary Hucklebucks, Oct. 6
• Gothsickles, Oct. 9
• Backwoods Payback, Oct. 10
• Boom Chick, Oct. 12
• 16, Tombs, Molasses Barge, Vulture, Oct. 13
• Mickey and the Bonepickers, Skull Kap, Down the Hatch, Rustbelt Homewreckers, Oct. 26
• Angelspit, Cyanotic, My Parasites, Nov. 7



THUNDERBIRD CAFE, Pittsburgh, www.thunderbirdcafe.net
• Balloon Ride Fantasy, Bethesda, These Lions, Sept. 7
• Sonny Simmons, Sept. 8
• Skerick’s Bandalabra, Sept. 15
• The Old E Allstars, Sept. 21
• Gypsy and His Band of Ghosts, Sept. 22
• Laetitia Sadier, Sept. 26
• Simplified, Sept. 27
• Phat Man Dee, Liquitones, Sept. 28
• David J, Adrian H and the Wounds, Sept. 30
• Two Man Gentleman Band, Oct. 4
• Bastard Bearded Irishmen, Oct. 5
• Meeting of Important People, Oct. 6
• The Funk Ark, Oct. 12
• The Cause, Oct. 13
• The Growlers, Denny and the Jets, Oct. 14
• The Rumpke Mountain Boys, Oct. 20
• Waterband, Oct. 26
• Yellow Dubmarine, Oct. 27
• He’s My Brother She’s My Sister, Oct. 28
• The Hackensaw Boys, Nov. 1
• Chamberlin, Nov. 10
• New York Funk Exchange, Nov. 17
• Chris Knight, Dec. 1





TRIB TOTAL MEDIA AMPHITHEATRE, Pittsburgh, ampstationsquare.com


APPALACHIAN BREWING COMPANY, Harrisburg, www.abcbrew.com
• Strange Design, Sept. 7
• We Were Promised Jetpacks, Sept. 8
• J. Roddy Walston and the Business, Sept. 9
• Arrested Development, Sept. 26
• Jon Spencer Blues Explosion, Oct. 4
• Badfish, Nov. 19



SUNOCO PERFORMANCE THEATER AT THE WHITAKER CENTER, Harrisburg, 717-221-8201
• BoDeans, Oct. 2
• Keb Mo, Oct. 17
• Indigo Girls, Oct. 23
• Ingrid Michaelson, Oct. 25
• The Machine, Nov. 21
• Jake Shimabukuro, Nov. 28
• Arlo Guthrie, Dec. 1
• Rita Coolidge, Dec. 14
• Get the Led Out, Dec. 29
• Johnny Winter and Magic Slim and the Teardrops, Jan. 24
• Melissa Manchester, March 23
• 2 Cellos, April 4



GIANT CENTER, Hershey, 717-534-3911
• Brad Paisley, Oct. 6


HERSHEYPARK AMPHITHEATRE, Hershey, www.hersheypark.com
• Bobby Mercer, Sept. 8
• Texaco Country Showdown with Josh Gracin, Sept. 9
• Ron Dante, The 1910 Fruitgum Company, Joey Levine, Sept. 15
• Boyce Avenue, Sept. 16
• The Impact Band, Sept.22
• Mega Hilty, Sept. 23
• Jason Hudy, Sept. 29
• Kellie Pickler, Sept. 30

 


HERSHEYPARK STADIUM, Hershey, www.hersheyparkstadium.com
• One Direction, July 6, 2013

 

THE STAR PAVILION AT HERSHEYPARK STADIUM, Hershey, 800-HERSHEY



HERSHEY THEATRE, Hershey, 717-534-3405
• Rick Springfield, Oct. 18
• Straight No Chaser, Dec. 22


F.M. KIRBY CENTER, Wilkes-Barre, 570-693-4100
• Celtic Thunder, Oct. 6
• Primus, Oct. 16
• Jackson Browne, Oct. 18
• Straight No Chaser, Oct. 27
• Bruce Hornsby, Nov. 2
• Liza MInnelli, Nov. 3
• Paul Anka, Dec. 7
• The Irish Tenors, March 8

 


MOHEGAN SUN ARENA at CASEY PLAZA, Wilkes-Barre, www.mohegansunarenapa.com




SCRANTON CULTURAL CENTER, Scranton, www.scrantonculturalcenter.org

REDWOOD ART SPACE, Wilkes-Barre, http://redwoodartspace.tumblr.com


TOYOTA PAVILION AT MONTAGE MOUNTAIN, Scranton, 570-969-7669
• Motley Crue, Kiss, Sept. 18


PENN'S PEAK, Jim Thorpe, www.pennspeak.com
• Live Wire, Completely Unchained, Sept. 7
• Safety Suit, Sept. 9
• Glenn Miller Orchestra, Sept. 11-13 SOLD OUT
• Tracy Lawrence, Sept. 14
• Nitty Gritty Dirt Band, Sept. 21
• Rubix Cube, Sept. 28
• Tim Gillis and Twitty Fever, Oct. 2-4
• Herman’s Hermits with Peter Noone, Oct. 5
• Bill Haley's Comets, Oct. 10-11
• Tanya Tucker, Oct. 14
• Paul Revere and the Raiders, Oct. 26
• Martina McBride, Oct. 28
• Uriah Heep, Nov. 1
• Umphrey’s McGee, Nov. 2
• Lonestar, Nov. 16
• Dark Star Orchestra, Nov. 21
• Travis Tritt, Nov. 30
• Blue Oyster Cult, Dec. 7
• The Lettermen, Dec. 8
• Ernie Hasse and Signature Sound, Dec. 9

AMERICAN MUSIC THEATRE, Lancaster, 717-397-7700
• Lonestar, Sept. 20
• David Gray, Sept. 25
• The Lennon Sisters, Sept. 28
• Martina McBride, Oct. 5
• Peter Yarrow and Noel Paul Stookey, Oct. 11
• Charley Pride, Oct. 12
• Fall Doo Wop Cavalcade, Oct. 13
• Il Volo, Oct. 14
• Classical Myster yTour, Jan. 5
• Montgomery Gentry, Jan. 17
• u Eddie Money, Starship with Mickey Thomas, Jan. 31
• Shoji Tabuchi Road Show, Feb. 23
• Frankie Valli and the Four Seasons, March 5
• Kenny Rogers, March 7
• Celtic Woman, March 8-9
• The Irish Tenors, March 10
• The Oak Ridge Boys, March 16
• Bobby Vinton, March 22
• The Man in Black Johnny Cash tribute, March 24
• Gaither Vocal Band, April 19-21
• Engelbert Humperdinck, April 28
• Under the Streetlamp, May 2




CHAMELEON CLUB, Lancaster, 717-299-9684
• Bernie Worrell Orchestra, Sept. 7
• Dylan James, Saint Sycamore, The Late Crowd, Igneous, Riley Road, Sept. 8
• Jimmie’s Chicken Shack, Carving Out Fiction, Flight Case Syndrome, Sept. 14
• The Stray Birds, Brethren, The Saints of Sorrow, Six O’Clocl Saints, Daylen Orlick, Sept. 15
• Tremonti, Man the Mighty, Sept. 21
• The Dogs of Lust, 7 Day Bender, Sept. 22
• Nonpoint, Taproot, Sept. 26
• Keller Williams, Sept. 27
• 12 Stones, The Letter Black, Sept. 28
• Kingsfoil, Darry Miller and the Veil, Sept. 29
• Mike Stuf, Oct. 13
• My Darkest Days, Surrender the Fall, Oct. 14
• Say Anything, Murder by Death, The Sidekicks, Tallhart, Oct. 18
• 10 Years, Red Jumpsuit Apparatus, The Last Place You Look, Oct. 19
• Streetlight Manifesto, Lionize, The Chicharones, Oct. 20
• The Misfits, The Attack, Oct. 26
• Yelawolf, Riitz, Trouble Andrew, Oct. 30




CROCODILE ROCK, Allentown, 610-434-4600
• Less Than Jake, Sept. 12
• Lee Bruce, Sept. 21
• 12 Stones, The Letter Black, Alamance, Divisions, Sept. 25
• (hed)pe, Sept. 26
• The Melvins, Sept. 27
• Makeshift Prodigy, I Am Dynamite, Sept. 28
• Wocka Flocka Flame, Oct. 7
• Call Me Anything, This is All Now, Cartel, Oct. 12
• My Darkest Days, Oct. 13
• The Misfits, Oct. 21
• MXPX Allstars, Unwritten Law, Nov. 2
• State Radio, Nov. 7
• Dope, Nov. 10
• All Time Low, The Summer Set, Downtown Fiction, Hit the Lights, Nov. 16
• G. Love and Special Sauce, Nov. 17
• Timeflies, Nov. 18




REVERB, Reading, www.reverbconcerts.com.
• Led Zeppelin 2, Sept. 7
• General Eclectic, Divisions, Blyndesyde, Forsaken Identity, Sept. 8
• Jello Biafra and the Guantanamo School of Medicine, Sept. 9
• Street Dogs, Koffin Kats, Roll the Tanks, Downtown Struts, Sept. 13
• Manatawny Creek Ramblers, Sept. 14
• Korpiklaani, Moonsorrow, TYR, Metsatoil, Sept. 20


SOVEREIGN, Reading, 610-898-7469
• Barry Manilow, Sept. 6
• "American Idol Live," Sept. 8
• Carrie Underwood, Sept. 20
• Styx, Oct. 14
• Chris Tomlin, Oct. 23
• Under the Streetlamp, Oct. 28
• Australian Pink Floyd, Nov. 14
• Alan Jackson, Nov. 16
• Loretta Lynn, Dec. 1



ASYLUM ARENA, Philadelphia, www.asylumarena.com


THE BARBARY, Philadelphia, http://thebarbary.org
• The Atlas Moth, Altar of Plagues, Sept. 6
• Leftover Crask, Juicy Karkass, The Eschatones, Sept. 8
• Scale the Summit, Trioscapes, Sept. 20
• Skeletonwitch, Havoc, Early Graves, Sept. 28
• There for Tomorrow, Deaf Havana, Set It Off, Divided By Friday, Oct. 3




THE BLOCKLEY, Philadelphia, www.theblockley.com
• Strange Design, Turbine, Sept. 6
• Mickey Hart, Sept. 4
• Mickey Hart Band, John K. Band, Melvin Seals and JGB Band, Sept. 4
• The Heavy Pets, Long Miles, Quincy Mumford and the Reason Why, Sept. 7
• Gigamesh, Penguin Prison, Speakerbot, Sept. 8
• Led Zeppelin 2, Sept. 11
• Jojo Mayer, Nerve, Dale Earnhardt Jr. Jr., Skerik’s Bandalabra, Sept. 12
• Greensky Bluegrass, Cabinet, Sept. 13
• John K. Band, Boris Garcia, Sept. 14
• River City Extension, Illinois, Dangerous Ponies, Brick and Mortar, Hezekiah Jones, Sept. 15
• Jimkata, Consider the Source, Double D and Friends, Sept. 19
• Splintered Sunlight, Sept. 20
• Big K.R.I.T., Mic Stew, Slim Thug, Sept. 21
• Mambo Sauce, Shinobi Ninja, Kuf Knotz, Chocolate Milk, Sept. 22
• Project Object, Chronicles of Sound, Sept. 26
• Arrested Development, Sept. 27
• Perpetual Groove, Bam, Tweed, Sept. 28
• Hopsin and the Funk, Dizzy Wright, Swizz, Jarren Benton, Sept. 30
• Splintered Sunlight, Yellow Dubmarine, Oct. 4
• The Green, Stick Figure, Kings and Comrades, Oct. 5
• The Polish Ambassador, Samples, Elfkowitz, Oct. 10
• From the Jam, Oct. 11
• Marco Benevento, American Babies, Home Body, Oct. 13
• Soul Rebels, Oct. 17
• Splintered Sunlight, Oct. 18
• Ronnie’s Block Party, Oct. 19
• Easy Star All Stars, The Aggrolites, Oct. 20
• Melvin Seals and JGB, Oct. 24-25
• Orchard Lounge, Oct. 26
• Philly Bloco, Oct. 27
• BPM, The Malah, Greg D., Oct. 30
• Particle, Nov. 1
• Ivan Neville’s Dumpstaphunk, Anders Osborne, Nov. 3
• Zion I, Minnesota, Nov. 10

 

CITIZENS BANK PARK, Philadelphia, www.phillies.com


ELECTRIC FACTORY, Philadelphia, 215-336-2000
• Steve Agnello, Sept. 7
• Hatebreed, White Chapel, All Shall Perish, Deez Nutz, Sept. 15
• Nightwish, Kamelot, Sept. 16
• Amon Tobin, Holy Other, Sept. 17
• Tyga, Kirko Bangz, Iggy Azalea, Sterling Simms, Jinsu, Sept. 21
• Down, Pentagram, War Beast, Haarp, Sept. 26
• The Afghan Whigs, School of Seven Bells, Sept. 27
• Minus the Bear, Cursive, Caspian, Sept. 28
• Two Door Cinema Club, Friends, Sept. 29
• Alabama Shakes, Fly Golden Eagle, Oct. 1
• Crystal Castles, Health, Oct. 2
• Leetup, Oct. 5
• The Walkmen, War on Drugs, Oct. 6
• Matt and Kim, Oct. 7
• Public Image Limited, Oct. 11
• Gwar, Oct. 12
• Robbie Rivera, Hot Mouth, Pauly Van Dorrn, Kryoman, Oct. 19
• Catpower, Oct. 25
• Citizen Cope, Oct. 26-27
• The XX, Oct. 29
• Joshua Radin, A Fine Frenzy, Oct. 30
• Grouplove, Ms. Mr., Nov. 1
• Social Distortion, Lindi Ortega, The Biters, Nov. 3
• Falling in Reverse, Enter Shikari, I See Stars, Letlive, Nov. 9
• Taking Back Sunday, Bayside, Transit, Nov. 13 SOLD OUT
• Grace Potter and the Nocturnals, Nov. 15
• Yellowcard, The Wonder Years, We Are the In Crowd, Nov. 16
• Kreayshawn, Rye Rye, Honey Cocaine, Chippy Nonstop, Nov. 17
• Asap Rocky, Asap Mob, Schoolboy Q, Danny Brown, Nov. 18
• The Gaslight Anthem, Nov. 27
• Dark Star Orchestra, Dec. 29
• The Starting Line, Dec. 30 SOLD OUT

EMODA GALLERY, Philadelphia, www.r5productions.com

FDR PARK, Philadelphia, www.poppedphiladelphia.com
• Lotus, Ghostland Observatory, Mimosa, Michael Menert, Sonic Spank, Sept. 15


FESTIVAL PIER AT PENN'S LANDING, Philadelphia, www.livenation.com



THE FIRE, Philadelphia, www.iourecords.com/thefire
• Rone, Dussel Has Friends, Uptown Town, Beltway Boys, The Nameless, Sept. 8
• Guttermouth, The Scandals, Tonight We Strike, Midnight Blues, Sept. 9
• Joe D’Amico Band, A Fistful of Sugar, Foxhound, Kevin Killen, Sept. 14
• Kind of Like Spitting, Maura, Modern Baseball, Candice Martello, Sept. 16
• Venetian Aircraft, Milton and the Devil’s Party, Alec Stewart, Sept. 19
• This Way to the Egress, French and the Punk, Hellblinki, The Absinthe Drinkers, Sept. 20
• Andrew Lipke, Griz, Foxhound, Rev. T.J. McGlinchey, Sept. 22
• Catnaps, Vita and the Woolf, Ben and the Brontosaurus and Pro Post Time, Pistachio Flavored Shoes, Sept. 27
• Riverboat Gamblers, Cobra Skulla, Freshkills, Ma Jolie, Oct. 11
• Shook Ones, One Win Choice, The Greek Favourites, Oct. 14
• Hop Along, The Sidekicks, Johnny Foreigner, Kite Party, Nov. 4




FIRST UNITARIAN CHURCH, Philadelphia, 267-765-5210
• Richie Birkenhead, Mark Thousands, Josh Alvarez, Sept. 7
• Azure Ray, Soko, Sept. 10
• Mount Eerie, Far-out Fangtooth, Ever Ending Kicks, Sept. 17
• Purity Ring, Evian Christ, Headaches, Sept. 20
• Mark Kozelek, Sept. 28
• Tilly and the Wall, Nicky Da B, Dangerous Ponies, Oct. 10
• Into It Over It, Make Do and Mend, Restorations, Hostage Calm, Oct. 18
• OFF, The Spits, Double Negative, Oct. 19
• AC Newman, Mynabirds, Oct. 25
• Abandon All Ships, For All Those Sleeping, Upon This Dawning, Palisades, Nov. 6
• Taking Back Sunday (acoustic), Transit, Nov. 15 SOLD OUT
• And You Will Know Us By the Trail of the Dead, The Coathangers, Nov. 18
• Woe is Me, Chunk No Captain Chunk, Our Last Night, Capture the Crown, The Seeking, Dec. 6
• Rachel Yamagata, Dec. 7
• Nada Surf, Dec.12

 


JOHNNY BRENDA'S, Philadelphia, 215-739-9684
• Weird Hot, St. James and the Apostles, Arctic Splash, Sept. 7
• The Bigger Lovers, Echo Orbiter, Cliff Hillis, Sept. 8
• School of Rock, Sept. 9
• Papa M, Dreambook, PG Six, Sept. 10
• Jaill, Fergus and Geronimo, Tough S - - - -, Sept. 12
• Ignite Philly 10, Sept. 13 SOLD OUT
• Alt-J, JBM, Sept. 14
• Swift Technique, Orbit to Leslie, Sept. 15
• Firewater, Sunny Ali and the Kid, Sept. 16
• Braids, Tygerstrype, Sept. 17
• Corin Tucker Band, Trophy Wife, Sept. 18
• Frontier Ruckus, Chamberlin, Oh the Water, Sept. 19
• The Sheepdogs, The Black Box Revelation, Sept. 20
• Laetitia Sadier, Orca Team, Mikele Edwards, Sept. 23
• R. Stevie Moore, Ecce Shnak, The Interest Group, Sept. 26
• Turning Violet Violet, Heyward Hopkins, Faux Slang, Bitby, Arc in Round, Sept. 28
• Zammuto, Lymbyc System, Hermit Thrushes, Sept. 29
• Big Business, House of Lightning, Lunar Revolt, Oct. 1
• Nick Waterhouse, Allah Lahs, Oct. 3
• Rasputina, Faun Fables, Oct. 4
• Frightened Rabbit, Flashlights, Oct. 5 SOLD OUT
• Balmorhea, Eliza Jones, Oct. 7
• Night Beds, Oct. 9
• How to Dress Well, OFF Love, Worshiper, Oct. 10
• Perfume Genius, Dusted, Oct. 11
• Bleeding Rainbow, Far-out Fangtooth, Heavy Medical, Oct. 12
• Prowler, Sunny Ali and the Kid, Busses, Oct. 13
• Admiral Fallow, Oct. 16
• Generationals, Justin Stens and the Get Real Gang, Maus Haus, Oct. 19
• King Tuff, The Intelligence, Poor Moon, Oct. 22
• Milo Green, Lucius, Oct. 26
• Those Darlins, Heavy Cream, Slutever, Oct. 27
• Sean Hayes, Birds of Chicago, Song of Songs, Oct. 29
• Crooked Fingers, John Vanderslice, Nov. 1
• Tamaryn, Young Prisms, Nov. 8
• The Fresh and Onlys, Quilt, Nov. 10
• Earth, Stebmo, Eagle Twin, Nov. 12
• David Bazan Band, Nov. 16
• OM, Daniel Higgs, Nov. 23
• Other Lives, Indians, Dec. 1
• Strand of Oaks, Buried Beds, Little Big League, Dec. 15




KESWICK THEATRE, Glenside, 215-572-7650
• Rachelle Ferrell, K'Jon, Sept. 15
• Joe Jackson and the Bigger Band, Sept. 18
• Blue Sky Riders, Sept. 19
• Beth Orton, Sept. 25
• Wynonna & The Big Noise, Sept. 28
• The Fab Faux, Sept. 29
• Blue Sky Riders, Sept. 19
• Beth Orton, Sept. 25
• Wynonna and the Big Noise, Sept. 28
• The Fab Faux, Sept. 29
• Los Lobos, Amy Helm, Sept. 30
• Medeski Martin and Wood, Oct. 4
• Clannad, Oct. 6
• Los Lonely Boys, Oct. 12
• John Caparulo, Oct. 13
• Psychedelic Furs, The Lemonheads with Evan Dando and Juliana Hatfield, Oct. 19
• Asia, Oct. 20
• Banjo Summit, Oct. 25
• Renaissance, Oct. 26
• Roger Hodgson, Nov. 1
• Keb Mo, Nov. 2
• Ben Gibbard, Advance Base, Nov. 7
• Robert Randolph and the Family Band, Nov. 9
• David Bromberg Big Band, Nov. 10
• Ani DiFranco, Pearl and the Beard, Nov. 11
• The Musical Box, Nov. 16-17
• The Machine, Nov. 23
• The Monkees, Nov. 29
• Loretta Lynn, Nov. 30
• Pink Martini Holiday Show, Dec. 2
• The Irish Tenors, Dec. 6
• Keith Sweat, Dec. 7
• Judy Collins and Jimmy Webb, Dec. 9



KIMMEL CENTER, Philadelphia, 215-893-1955
• Melody Gardot, Sept. 29
• Ben Harper, Oct. 3
• Under the Streetlamp, Oct. 24
• Brandi Carlile, Oct. 26
• Chick Corea and Gary Burton, Nov. 9
• Takacs Quartet, Nov. 14
• Buddy Valastro, Nov. 27
• Conor Oberst, Nov. 18
• Braetano Quartet, Dec. 11
• The Black Watch and the Band of Scots Guards, Jan. 11
• Isabel Demers, Jan. 19
• Tokyo Quartet, Jan. 20
• Jerry Blavat, Jan. 26
• St. Lawrence Quartet, Jan. 29
• Monterey Jazz Festival 55th Anniversary Tour, Feb. 2



KUNG FU NECKTIE, Philadelphia, kungfunecktie.com
• Holy Ghost Tent Revival, Broken Gold, Dressed Like Stolen Cars, Sept. 6
• Invisible Things, Bad News Bats, Arc in Round, Sept. 6
• Delicate Steve, Banned Books, Baby States, Sept. 7
• Transcendental Electrocution, Frost, Sept. 7
• Pallbearer, Royal Thunder, Samothrace, Sept. 8
• Matt Embree, Vinni Caruana, Sept. 9
• Larry and His Flask, The Cryptkeeper Five, Rob Lately, Sept. 9
• Vintage Kicks, Daikaiju, Chelsea Kills, The Flyswatters, Sept. 10
• Primordial, White Heaven Wept, Cormorant, Sept. 11
• Belgrade, Suns, Come On Homewreckers, Sept. 12
• The Woggles, Palmyra Delran, The GTV's, Sept. 13
• Maria Minerva, Father Finger, Sept. 15
• Jack of Heart, Spacin’, Super Vacations, The Residuals, Sept. 16
• Mike Keneally, Rick Musaliam, Sept. 17
• Bahamas, Markel East, Sept. 18
• Buxton, Mike Wexler, Sept. 19
• Going Blank Again, Sept. 19
• Blood Red Shoes, DZ Deathrays, Sept. 20
• The Lawsuits, Great Divide, Philaphonix, Sept. 21
• Little Big League, The Downtown Club, Ryan Belski, Sept. 22
• NoBunny, Bad Sports, Dry Feet, Sept. 23
• The Native Cats, Pet Milk, Sept. 24
• Jason Anderson, Hop Along, Little Light, Sept. 26
• La Capitana, The New Connection, Sweet Leda, Sept. 29
• Dear Althea, The Pretty Greens, Kate Ferencz, Sept. 29
• Mice Parade, Floating Action, Sept. 30
• The Dollyrots, Prima Donna, Oct. 1
• Post Sun Times, Flat Mary Road, Meddlesome Meddlesome Meddlesome Bells, Oct. 2
• The Dig, The We Shared Milk, Oct. 4
• The Soft Pack, Heavy Hawaii, Oct. 5
• Moon Duo, Lantern, Music for Headphones, Oct. 6
• Lavender Diamond, Sept. 27
• Fink, The End of America, Sept. 28
• Lord Huron, Oct. 8
• Buke and Gase, Oct. 11
• The Bailey Hounds, Seamus Browning, Adelyn Rose, Oct. 12
• Ivan and Alyosha, Oct. 14
• Twerps, Alex Bleeker, Oct. 15
• Daughter, Choir of Young Believers, Oct. 16
• Calabrese, Coffin Flys, Spinechain, Oct. 20
• Opossom, Oct. 22
• Yellow Ostrich, Oct. 26
• Mono, Oct. 27
• The Swingin’ Neckbreakers, The Isotopes, The Slotcars, Toy Cannons, Nov. 2
• The Wooden Sky, Zach Stock, Nov. 6
• Cadence Weapon, Nov. 7
• Chamberlin, Song Dogs and the Nightjar, The Milman’s Union, Nov. 11
• The Rezillos, The High Five, Le Yikes Surf Club, Nov. 12
• Cult of Youth, Night SIns, Hot Guts, Nov. 13
• Vomitor, Negative Plane, Dec. 5





THE MANHATTAN ROOM, Philadelphia, www.mroomphily.com



MANN CENTER FOR THE PERFORMING ARTS, Philadelphia, 215-893-1999
• Bon Iver, Anais Mitchell, Sept. 16
• Animal Collective, Micachu and the Shapes, Oct. 3
• The Disco Biscuits, Diplo, RJD2, Aeroplane, Oct. 5
• The Disco Biscuits, A-Trak, Paper Diamond, Papadosio, Oct. 6

 

MILKBOY, Philadelphia, www.milkboyphilly.com
• The Tweeds, The Gazettes, We are Fauna, Forest Fools, Sept. 6
• Blayer Pointdujour, Kuf Knotz, The National Rifle, Philadelphia Slick, Sept. 7
• Arrah and the Ferns, Sunset Recorder, Kate Foust, Sept. 8
• Eytan and the Embassy, Pyramids, Panic Years, Sept. 13
• Lotus Hill, Dylan ANdre, Steph Hayes, Sept. 15
• Goodnight Lights, Quiet Company, Revolution I Love You, Sept. 14
• Alan Evans Trio, Dirk Quinn Band, Universal Funk Order, Sept. 20
• Desiderata, Silent Sleep, SubHoodz, Sept. 21
• Michael Morrow Band, Sept. 22
• Arnold McCuller, Roomtone, Sept. 27
• The Silent Comedy, The Grand Nationals, Thee Idea Man, Sept. 28
• Early Age, Grubstake, Satellite Hearts, Sept. 29
• The Jealous Sound, Daytrader, Have Mercy, Oct. 4
• Willis Earl Beal, John the Conqueror, Daniel Ryan Belski, Oct. 5
• Adrien Reju, Zach Djanikian, Oct. 13
• Flobots, Astronautalis, Oct. 17
• Hank and Cupcakes, Oct. 18
• The Fleeting Ends, Jordan Hull, The Levee Drivers, Oct. 19
• Margo and the Nuclear So and So’s, Gentleman Caller, The Drowning Men, Oct. 24
• The Lighthouse and the Whaler, Ewert and the Two Dragons, Oct. 25
• Electric Six, Little Hurricane, Starwood, Oct. 28
• Black Prairie, Casey Neill, Nov. 8
• Bobby Bare Jr., Nov. 14

 


NORTH STAR BAR, Philadelphia, 215-684-0808
• Gemini Club, Instamatic, The Bad Doctors, Sept. 6
• White Summer (Led Zeppelin tribute), Grunge Rock Academy, D Not D (Minutemen tribute), Sept. 7
• 56 Men, Smash Palace, The Peace Creeps, Sept. 8
• Man the Fire, Venice Sunlight, Filmstar, The Way Home, Sept. 9
• Jonny Miller, Nate Polifroni, Sept. 10
• The Retinas, Silent Reunion, Polar Ice Cap, Forest Fools, Sept. 16
• Earl, Emjay, Sept. 17
• The Ridden Fifths, Dead Wing, Ominous Ominous Ominous, Marietta, Joe and the Jantones, Sept. 18
• A Victim of Good Times, Dot Square, Run to Sandy, Sept. 21
• John Matthews, Princeton, Fiyah B., Killshot, Jamie Berg, Jaron Parham, The Justin DePaola Band, The Chicago School, Mesa Jane, Sept. 23
• Weedeater, Sourvein, Sept. 28
• The Ataris, Red City Radio, Aspiga, Oct. 4
• The Octopus Project, Oct. 5
• The White Arrows, Family of the Year, Oct. 6
• Pujol, Oct. 10
• Mike Watt and the Missingmen, Lite, Split Red, Oct. 11
• Marky Ramone's Blitzkrieg, Mean Streets, The Cryptkeeper Five, Oct. 12
• Peelander-Z, Electric Eel Shock, Cousin Brian, Oct. 13
• My Life With the Thrill Kill Kult, Oct. 19
• The Whigs, Kuroma, Nov. 9
• The Ataris, Oct. 4
• The Front Bottoms, Cheap Girls, Great Big Pile of Leaves, Oct. 20
• The Soft Moon, Group Rhoda, Balboa, Nov. 10
• The Dirty Guv’nahs, The Kalob Griffin Band, Nov. 13
• Supersuckers, Nov. 21




RIVER STAGE AT GREAT PLAZA, PENN'S LANDING, Philadelphia, www.livenation.com
• The Offspring, Sept. 22
• Ed Sheeran, Passenger, Sept. 23

 

 

STARLIGHT BALLROOM, Philadelphia, www.starlight-ballroom.com
• Icon of Coil, Sept. 7
• Suicide Commando, FGFC820, Cenotype, My Parasites, Oct. 12


SUSQUEHANNA BANK CENTER, Camden/Philadelphia, 215-336-6000
• Florence and the Machine, Sept. 18
• Kiss, Motley Crue, The Treatment, Sept. 19
• Gotye, Jonti, Missy Higgins, Sept. 29
• Rob Zombie, Marilyn Manson, Oct. 19
• The Script, Nov. 10




TEMPLE PERFORMING ARTS CENTER, Philadelphia, www.thebaptisttemple.org


THEATRE OF THE LIVING ARTS, Philadelphia, 215-922-1001
• Safety Suit, Taylor Berrett, Go Radio, Sept. 7
• Benie Siegel, Styles P, Sept. 8
• Amanda Palmer and the Grand Theft Orchestra, Sept. 10
• Kendrick Lamar, Ab Soul, Jay Rock, Sept. 13
• Owl City, Action Item, Sept. 14
• David Nail, Drake White, Matt Gary, Sept. 15
• Gillie Da Kid, Inner City Hustlers, Lee Mazin, Sept. 20
• Beats Antique, Lynx, Sept. 21
• Katatonia, Devin Townsend, Paradise Lost, Stolen Babies, Sept. 22
• Gossip, Magic Mouth, Bonnie Montgomery, Sept. 25
• Emilie Autumn, Sept. 27
• Miguel, Sept. 27
• Ground Up, Mazon, Sept. 29
• Switchfoot, Oct. 2
• Elle Varner, Ryan Leslie, Oct. 5
• Blue October, Oct. 6
• Emeli Sande, Oct. 9
• Iration, The Expendables, Cisco Adler, Oct. 7
• Waka Flocka Flame, Oct. 10
• The Mountain Goats, Oct. 11
• Alesana, All Human, Fear in Faith, Vampires Everywhere, Glamour of the Kill, Oct. 12
• The White Panda, Borgore, Oct. 13
• The Wombats, Oct. 16
• Ben Sollee, Oct. 17
• Electric Guest, No, Oct. 18
• Miss May I, The Ghost Inside, Like Moths to Flames, The Amity Affliction, Glass Cloud, Oct. 19
• Kimbra, Oct. 21
• Com Truise, Bonde Do Role, Poolside, Oct. 22
• Three Days Grace, Oct. 23
• Yonder Mountain String Band, Brown Bird, Oct. 26
• Squarepusher, Playloop, Oct. 27
• Pierce the Veil, Sleeping With Sirens, Tonight Alive, Hands Like Houses, Oct. 30
• Xavier Rudd, Nov. 3
• Motion City Soundtrack, I Was Totally Destroying It, Nov. 4
• Yelawolf, Rittz, Touble Andrew, Vajra, Nov. 9
• Macklemore, Ryan Lewis, Dee-1, Nov. 14
• The Hush Sound, Nov. 16
• All Time Low, The Summer Set, Hit the Lights, The Downtown Fiction, Nov. 17
• Lights, Arkells, Nov. 20
• Delta Spirit, Jeff the Brotherhood, Fidlar, Nov. 23
• Boyz Noize, Dec. 1
• The Birthday Massacre, William Control, Aesthetic Perfection, Dec. 2
• Tyler Ward, Dec. 13
• Motionless in White, Chelsea Grin, Stick to Your Guns, Crown the Empire, Upon This Dawning, Dec. 16



TIN ANGEL, Philadelphia, www.tinangel.com
• Jason Karaban, Jim Boggia, Sept. 7
• Andrew Lipke, Kevin Johnston, Sept. 8
• The Fallen Troubadours, Sept. 8
• Meklit Hadero and Quinn Deveaux, Sept. 9
• Willy Mason, Sept. 13
• Wreckless Eric and Amy Rigby, Sept. 14
• World Party, Sept. 14
• Suzie Brown, Caitlin Canty, Sept. 15
• The Wounded Healers, Brittany Ann, Ev Reheard, Sept. 15
• World Party, Sept. 16
• Caleb Hawley, Theo Katzman, Hannah Winkler, Sept. 19
• Michelle Shocked, Sept. 20
• Nicki Bluhm and the Gramblers, Sean Rowe, Sept. 21
• Maia Sharp, Garrison Starr, Adrianne Gonzalez, Sept. 22
• Jackie Paper, ALexis Cunningham, Lauryn Peacock, Sept. 22
• Julian Velard, Charlene Kaye, Sept. 26
• Mike Viola, Sept. 27
• Pat McGee, Sarah Miles, Sept. 29
• Sue Bailey, Oct. 6
• Chuck Prophet, Oct. 7
• Alex Cuba, Oct. 11
• Catie Curtis, Oct. 13
• Lloyd Cole, Oct. 18
• Richard Bush and the Peace Creeps, Oct. 19
• Cuddle Magic, Oct. 19
• Mr. Charlie, Oct. 20
• Michael McDermott, Oct. 24
• Rosi Golan, Carina Round, Oct. 25
• Medea, Oct. 26
• Laura Shay, Oct. 27
• Don McCloskey, Jaymay, Oct. 27
• Alice Smith, Nov. 1
• Griffin House, Michael Malone, Nov. 2
• Milk Carton Kids, Leslie Stevens, Nov. 4
• Seth Glier, Nov. 8
• Rik Emmett, Nov. 9
• The Low Road, The Ukulele Orchestra, Nov. 10
• Antigone Rising, Jen Foster, Nov. 11
• Ben Vaughn Quintet, Nov. 13
• Rosie Flores Band, Marti Brom, Nov. 15
• Mary Fahl, Nov. 16
• Susan Werner, Ellis Paul, Nov. 17
• Erin McKeown, Nov. 18
• Kenn Kweder, Nov. 21
• George Stanford, Nov. 23
• Francis Dunnery, Nov. 24
• Jeffrey Gaines, Ashley Leone, Nov. 24
• Christine Havrilla and Gypsy Fuzz, Nov. 30
• Dar Williams, Dec. 1
• Ari Hest, Dec. 4
• Elliott Murphy and the Normandy Allstars, Scott Kempner, Dec. 6
• Riley Etheridge, Todd Carey, Sarah Miles and Bracher Brown, J.D. Eicher and the Goodnights, Dec. 7
• Sonoma Sound, Sec. 8


TOWER THEATER, Upper Darby, 610-352-2887
• Bob Weir, Sept. 10
• Bloc Party, Ceremony, Sept. 15
• Anthony Hamilton, Estelle, Antoine Dunn, Sept. 16
• Metric, Half Moon Run, Sept. 22
• David Byrne, St. Vincent, Sept. 27
• Doo Wop Extravaganza, Sept. 29
• Ben Folds Five, Kate Miller-Heidke, Oct. 7
• Dispatch, Good Old War, Parkington Sisters, Oct. 9
• Australian Pink Floyd, Oct. 19
• Heart, Alejandro Escovedo, Oct. 12
• Celtic Thunder, Oct. 13
• Silversun Pickups, Cloud Nothings, Atlas Genius, OCt. 16
• Primus, Oct. 17
• Australian Pink Floyd, Oct. 19
• Martina McBride, Oct. 26
• Sound Tribe Sector 9, Oct. 31
• John Legend, Lianne La Havas, Stacy Barthe, Nov. 1
• Pretty Lights, Kays N Krates, Eliot Lipp, Nov. 4
• Gov't Mule, Dec. 28-29


THE TROCADERO, Philadelphia, 215-922-LIVE
• Kreator, Accept, Swallow the Sun, Power Theory, Sept. 6
• Jello Biafra and the Guantanamo School of Medicine, Sept. 7
• The Cutting Heads, Take the Hint, Smacking Madison, Little Sister, Fools Reign, Rail, Sept. 8
• You You Dark Forest, Robots and Racecars, No Third Lane, Cloud Nine, Progressively Stupid, Sept. 9
• Decap Attak, Samsara, Sept. 13
• Makeoutclub, Sept. 14
• Morbid Fantasy, The Kankers, Sept. 15
• A Brighter Tomorrow, Nobody Lives in Cleveland, RSTR, Sept. 16
• Stephen Marley, Sept. 19
• Michael Kiwanuka, Marcus Foster, Foy Vance, Sept. 20
• Wu-Block, Saigon, Jawnzap, Sept. 21
• Tycho, The Album Leaf, Sept. 22
• Mason, Sept. 27
• Morbid Angel, Dark Funeral, Grave, Sept. 28
• Hoodie Allen, G-Eazy, Sept. 30
• Jovanotti, Oct. 2
• Ang and the Damn Band, Chelsea Mitchell, AUgust James Lutz II, Oct. 4
• Adam Ant, Brothers of Brazil, Oct. 5 (rescheduled from Feb. 14)
• Sean Paul, Oct. 6
• Lagwagon, Dead to Me, The Flatliners, Useless ID, Oct. 18
• Misfists, The Attack, Oct. 19
• With the Punches, I Call Fives, Oct. 20
• GZA, Sweet Valley, Killer Mike, Bear Hands, Oct. 20
• 10 Years, Red Jumpsuit Apparatus, The Last Place You Look, Oct. 21
• Epica, Alestorm, Insomnium, System Divide, Destiny Potato, Oct. 25
• Deicide, Alustrium, Nov. 7
• The Faint, Dec. 6
• D.R.I., Common Enemy, Dec. 7
• Dub FX, Flower Fairy, Snareophobe, Starfighterz, Oct. 26
• Monster Magnet, Dec. 16


UNION TRANSFER, Philadelphia, www.utphilly.com
• Mission of Burma, Purling Hiss, Sept. 7
• The Jesus and Mary Chain, The Psychic Paramount, Sept. 8
• Pentatonix, Sept. 10 SOLD OUT
• Bob Mould, Sept. 11
• Dragonette, The Knocks, Sept. 13
• Why, Serengetti, Doseone, Sept. 14
• Ariel Pink’s Haunted Graffiti, Phedre, Bodyguard, Sept. 15
• Llightning Bolt, Nah, Sept. 18
• Glen Hansard, Sept. 20
• Ben Howard, Sept. 21
• Wye Oak, Callers, Sept. 22
• Wild Nothing, DIIB, Blonds, Sept. 24
• Twin Shadow, Niki and the Dove, Sept. 25
• Grimes, Elite Gymnastics, Myths, Sept. 27
• Timeflies, Sept. 29
• The Antlers, Port St. Willow, Sept. 30
• Tennis, Wild Belle, Oct. 1
• Godspeed You Black Emperor, Bardo Pond, Oct. 2 SOLD OUT
• Policia, Gardens and Villa, Oct. 3
• The Raveonettes, Oct. 4
• Propaghandi, Comeback Kid, Oct. 5
• The Early November, Cartel, Seahaven, Oct. 6
¨ Das Racist, LE1F, Safe, Lakutis, Oct. 8
• Menomena, PVT, Oct. 10
• Jens Lekman, Taken by Trees, Oct. 11
• Calexio, Dodos, Oct. 12
• Swans, A Hawk and Hacksaw, Oct. 13
• The Temper Trap, The Neighborhood, Oct. 14
• Beach House, Poor Mon, Oct. 16 SOLD OUT
• Ryan Bingham, The White Buffalo, Oct. 19
• The Jezebels, Yukon Blonde, Hey Rosetta, Oct. 20
• Father John Misty, La Sera, Jeffertitti’s Nile, Oct. 21
• The Sea and Cake, Oct. 23
• Old 97’s, Salim, Nourallah, Oct. 25
• Aimee Mann, Ted Leo, Oct. 26
• Dinosaur Jr., Shearwater, Oct. 27
• Wolf Gang, Atlas, Genius, Oct. 28
• Heartless Bastards, Future Birds, Nov. 29
• The Dead Milkmen, MC Lars, Psychic Teens, Oct. 31
• Andrew Jackson Jihad, Future of the Left, Nov. 1
• Freelance Whales, Geographer, Nov. 2
• Hoots and Hellmouth, Nov. 3
• Tame Impala, The Amazing, Nov. 8
• Converge, Torche, Kvelertak, Whips/Chains, Nov. 9
• Chris Robinson Brotherhood, Nov. 11
• Dan Deacon, Height With Friends, Alan Resnick, Chester Endersby Gwazda, Nov. 15
• Yeasayer, Nov. 16
• Title Fight, Tigers Jaw, Pianos Become the Teeth, Single Mothers, Nov. 30
• Black Moth Super Rainbow, Dec. 7
• Pig Destroyer, Municipal Waste, Repulsion, Tombs, Jan. 19




VOYEUR NIGHTCLUB, Philadelphia, www.voyeurnightclub.com


WELLS FARGO CENTER (formerly Wachovia Center), Philadelphia, www.livenation.com
• Peter Gabriel, Sept. 21
• Barbra Streisand, Il Volo, Chris Botti, Oct. 8
• Rush, Oct. 12
• Neil Young and Crazy Horse, Patti Smith, Everest, Nov. 29
• One Direction, June 25, 2013


WORLD CAFE LIVE, Philadelphia, www.worldcafelive.com
• Patrick Watson, Great Lake Swimmers, Sept. 6
• Fisher, Sept. 6
• Peter Bradley Adams, Sept. 7
• Alo Brasil, Sept. 7
• John Flynn, Sept. 8
• Jon Crowley's Heart of Darkness, Sept. 9
• Sondre Lerche, Sept. 10
• Tribal Seeds, Ballyhoo, Sept. 11
• Tom McBride, Sept. 12
• Maximo Park, Sept. 12
• Clare and the Reasons, Sept. 12
• Ian Hunter, Sept. 13
• The Raghu Dixit Project, Sept. 14
• Jay D. Clark Band, McRad, Sept. 15
• Peasant, Devil Whale, Sept. 16
• Patrick Wolf, Sept. 18
• Rupa and the April Fishes, Sept. 18
• The Old Ceremony, Sept. 19
• Ramin Karimloo, Sept. 19-20
• Matthew Perryman Jones, Sept. 20
• Medea, Matt Sevier Band, Sept. 21
• Steve Forbert, Sept. 22
• Marcus Miller, Sept. 23
• Lindsey Stirling, Sept. 23
• Allen Stone, Sept. 24
• Bell XI, Sept. 25
• Tim Williams, Sept. 26
• Shemekia Copeland, Sept. 28
• Zydeco a Go Go, Sept. 28
• Bettye LaVette, Sept. 29
• Highway 41, Sept. 29
• Grant Lee Phillips, Glen Phillips, Oct. 4
• Trevor Hall, Oct. 6
• James Iha, Oct. 7
• Red Wanting Blue, Oct. 11
• Charlie Hunter, Oct. 12
• Robert Glasper Experiment, Oct. 13
• Tinariwen, Oct. 16
• Nneka, Oct. 17
• The Toasters, Nov. 1
• Tony Lucca, Matt Duke, Nov. 5
• Transistor Rodeo, Nov. 9
• Matt Wertz, Nov. 16
• Tom Rush, Nov. 18
• Stephen Kellogg and the Sixers, Nov. 23
• Benjamin Francis Leftwich, Dec. 13
• Gandalf Murphy and the Slambovian Circus of Dreams, Dec. 30
• Enter the Haggis, Jan. 26

Centre Daily Times is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service