details details

March 29, 2013 

art

March

“Pop, Fluxus and the 1960s” one-day exhibit, 10 a.m.-4:30 p.m. March 29, Print Study Room, Palmer Museum of Art, University Park. 865-7672, www.palmermuseum.psu.edu.

April

“Nature in Detail: Botanical Art” by Holly Fritchman, April 1-30, Betsy Rodgers Allen Gallery, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. www.schlowlibrary.org.

“Recent Works by Sarah Pollock,” April 1-30, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.sarahpollock.com, 272-0606.

Integrative arts exhibit by Christian Miller, Elizabeth A. Glunt and Megan Judith Riner, April 1-28, East Hallway, Penn State Altoona. www.altoona.psu.edu.

Center for Arts and Crafts exhibit, April 3-Sept. 8, display cases, University Park. studentaffairs.psu.edu/hub/artgalleries.

“Far and Near Horizons: World Tour of Contemporary Landscapes,” April 4-8 exhibit; 6-9:30 p.m. April 5 reception, Green Drake Gallery and Arts Center, 101 W. Main St., Millheim. www.greendrakeart.com, 349-2486.

School of Visual Arts Graduate Research Exhibition reception, 5-8 p.m., HUB Gallery, HUB-Robeson Center, University Park. studentaffairs.psu.edu/hub/artgalleries.

Arts Crawl 2013, 6-9 p.m. April 5, throughout University Park. www.palmermuseum.psu.edu.

“An Invitation: Reconsidering Race” one-day exhibit, 10 a.m.-4:30 p.m. April 26, Print Study Room, Palmer Museum of Art, University Park. 865-7672, www.palmermuseum.psu.edu.

May

“Modern Mania” Friends of the Palmer Museum of Art Gala 2013, 6:30-11 p.m. May 10, Nittany Lion Inn Ballroom, 200 W. Park Ave., State College. 863-9182.

“A La Carte and Art” studio artist retreat reception, 7-10 p.m. May 18, Hameau Farm, state Route 655, Belleville. www.snicholas.com, 717-667-3731.

Ongoing

“The Art of Being a Pet: Portraits by Rachel DiAndrea,” through March 29, Betsy Rodgers Allen Gallery, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. www.schlowlibrary.org, www.petartstudios.com.

“Under the Influence” exhibit by Sarah Pollock, through March 30, Mount Nittany Medical Center, 1800 E. Park Ave., State College. www.sarahpollock.com.

Gallery opening for illustration exhibit by Jim Colbert, through March 31, Webster’s Bookstore Cafe, 133 E. Beaver Ave., State College. www.webstersbooksandcafe.com, 272-1410.

Public reception for “Home and Away: Images From a Well-Traveled Life” exhibit by Patrick Casher, through March 31, Community Gallery, Bellefonte Art Museum for Centre County, 133 N. Allegheny St., Bellefonte. www.bellefontemuseum.org.

Exhibit by fine-arts students, through April 6, art gallery, Juniata College, Huntingdon. www.juniata.edu.

“Artists of the Gamble Mill Committee” exhibit, through April 13, Gamble Mill Gallery, 160 Dunlop St., Bellefonte. www.bellefontearts.org.

“Precious” exhibit by Susan Marie Brundage, through April 14, McLanahan Gallery, Misciagna Family Center for Performing Arts, Penn State Altoona. www.altoona.psu.edu.

“New Works” exhibit by Jason Gorcoff, through April 14, Sheetz Gallery, Misciagna Family Center for Performing Arts, Penn State Altoona. www.altoona.psu.edu.

“Worlds Collide” painting exhibit by Merrill Steiger, through April 18, gallery, Madigan Library, Pennsylvania College of Technology, Williamsport. www.pct.edu.

“Celebrating 45 Years” Art Alliance Juried Exhibition, through April 21, Robeson Gallery, HUB-Robeson Center, University Park. studentaffairs.psu.edu/hub/artgalleries.

School of Visual Arts Graduate Research Exhibition, through April 21, HUB Gallery, HUB-Robeson Center, University Park. studentaffairs.psu.edu/hub/artgalleries.

Exhibit by Stacie R. Bird, R. Thomas Berner, and Bob and Ginger Vierck, through April 28, Tea Room Gallery, Bellefonte Art Museum for Centre County, 133 N. Allegheny St., Bellefonte. www.bellefontemuseum.org, 355-4280.

Center for Arts and Crafts artists and instructors exhibit, through April 28, Art Alley, HUB-Robeson Center, University Park. studentaffairs.psu.edu/hub/artgalleries.

“A Room With a View” landscape exhibit, through April 30, second-floor gallery, Foxdale Village Retirement Community, 500 E. Marylyn Ave., State College. 238-3322.

“ ‘Varied and Untried’: Early 20th-Century American Paintings From the James and Barbara Palmer Collection,” through May 5, Palmer Museum of Art, University Park. 865-7672, www.palmermuseum.psu.edu.

“Drawn to Paint: The Art of Jerome Witkin,” through May 5, Palmer Museum of Art, University Park. 865-7672, www.palmermuseum.psu.edu.

“Lit with Piercing Glances: Linocuts by James Mullen,” through May 19, Palmer Museum of Art, University Park. 865-7672, www.palmermuseum.psu.edu.

“Art’s Critique of the Library” exhibit, through May 31, Eberly Family Special Collections Library, 104 Paterno Library, University Park. 865-6778.

Susan Nicholas Gephart art studio open house, by appointment, Bellefonte. www.snicholasart.com, 360-2116.

classes, camps&

workshops

March

“QuickBooks Advanced and Payroll,” 9 a.m.-3 p.m. March 29, DeWitt Building, Market Street, Lewisburg. 570-577-1249.

“Digital Cameras and Photosharing,” 1-2 and 5-6 p.m. March 29, East Penns Valley Branch Library, Millheim Borough Building, Millheim. 349-5328.

Drop-in gadget crash course, 2-3 and 6-7 p.m. March 29, East Penns Valley Branch Library, Millheim Borough Building, Millheim. 349-5328.

April

Five-week “The Parent-Child Workshop,” 10:30-11:45 a.m. April 1, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516. Registration required.

“Look Good, Feel Better” workshop for women going through cancer treatment, 6-8 p.m. April 1, conference room B, Susque-View, 22 Cree Road, Lock Haven. 888-227-5445. Registration required.

“Making Money With Your Voice” course, 6:30-9 p.m. April 1, Pennsylvania College of Technology, Williamsport. www.pct.edu/schools, 570-327-4775.

Progressive weight training, 11 a.m.-noon April 2, 9, 16 and 23, Centre Region Senior Center, 131 S. Fraser St., No. 1, State College. www.crpr.org, 231-3076.

“Creating Safe Spaces for Linguistially Diverse Students in U.S. Schools” workshop, 5 p.m. April 3, Memorial Lounge, Pasquerilla Spiritual Center, University Park. 863-5521.

“Eating Mindfully” workshop, 1 p.m. April 6, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 234-0785, www.bewellassociates.com.

Papel picado (Mexican paper-cutting) workshop, 1-4 p.m. April 6-7, Bellefonte Art Museum for Centre County, 133 N. Allegheny St., Bellefonte, 355-4280. All ages welcome. www.centrecountyreads.org.

Nature journal workshop with Carmen Taggert, 1-4 p.m. April 6, Green Drake Gallery and Arts Center, 101 W. Main St., Millheim. www.greendrakeart.com, 349-2486.

GPS and mountain biking basics, 9:30 a.m. April 10, R.B. Winter State Park, 17215 Buffalo Road, Mifflinburg. 570-966-1455. Registration required.

“Apps, Apps and More Apps” workshop, 1 and 5 p.m. April 11, Centre Hall Branch Library, 109 W. Beryl St., Centre Hall. 364-2580.

Drop-in gadget crash course, 2 and 6 p.m. April 11, Centre Hall Branch Library, 109 W. Beryl St., Centre Hall. 364-2580.

“Healing Sound of Crystal Bowls” workshop, 1 p.m. April 13, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 234-0785, www.bewellassociates.com.

“Tai Chi Stepping Stones” workshop, 1 p.m. April 20, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 234-0785, www.bewellassociates.com.

“Relaxation Through Reiki” workshop, 1 p.m. April 27, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 234-0785, www.bewellassociates.com.

Ongoing

Registration for “Basically Drawing” class, 5:30-8:30 p.m. Wednesdays starting April 3, Cynthia Nixon Studio, 427 S. Nixon Road, State College. www.cynthianixonart.com, 404-7121.

Registration for “Art on Sunday,” 1-4 p.m. Sundays starting April 7, Cynthia Nixon Studio, 427 S. Nixon Road, State College. www.cynthianixonart.com, 404-7121.

Registration for State College Area School District Community Education courses. www.scasd.org/community, 231-1061.

Gentle yoga class, 5-6 p.m. Tuesdays through April 23, Howard United Methodist Church, 144 W. Main St., Howard. 625-2852.

Basics yoga, 6:30-8 p.m. Tuesdays through April 23, Howard United Methodist Church, 144 W. Main St., Howard. 625-2852.

Registration for summer camp, season begins June 24, Camp Mount Luther, off state Route 45, Mifflinburg. www.campmountluther.org, 570-922-1587.

Registration for sewing classes, Frye/Moyer Sweeper and Sewing, 1011 E. College Ave., State College. 237-0089.

Registration for “Cook Like a Chef” summer cooking camp for 11- to 13-year-olds, camp July 22-26, University Park. www.hhdev.psu.edu/cookcamp.

Registration for kids’ theater camp, camps Aug. 5-10 and Aug. 12-17, Millbrook Playhouse, 258 Country Club Lane, Mill Hall. www.millbrookplayhouse.org.

Registration for 15th annual Hameau Farm Studio Painting Retreat and Workshop, May 13-19, Hameau Farm, state Route 655, Belleville. www.snicholasart.com, 360-2116.

Martial arts class for 4- to 7-year-olds, 6 p.m. Fridays, Young’s Tae Kwon Do, 219 W. High St., Bellefonte. 355-2250.

Beginning yoga class, Fridays, State College. www.mandysergent.com, 237-4005.

Iyengar yoga classes, Mondays through Saturdays, Center for Well-Being, 123 Mount Nittany Road, Lemont. www.centerforwellbeing.net, 237-3042.

Salt cave yoga classes, 9-11 a.m. Mondays and Wednesdays, and 6-8 p.m. Tuesdays and Thursdays, Simply Health, 101 S. Logan Blvd., Burnham. www.simplyhealth-calm.com, 717-248-2000.

Mixed martial arts class, 5:30-6:30 p.m. Mondays, Wednesdays and Thursdays through April 25, Titan Fitness and Lionheart Fitness, 127 Sowers St., State College. www.crpr.org, 231-3071.

Brazilian jiu jitsu, 6:30-7:30 p.m. Mondays and Wednesdays through April 26, Titan Fitness and Lionheart Fitness, 127 Sowers St., State College. www.crpr.org, 231-3071.

Morning workout, 9:30 a.m. Mondays, Wednesdays and Fridays through May 10, community room, State College Municipal Building, 243 S. Allen St., State College. www.crpr.org, 231-3071. Registration required.

Aerobic dance, 6 p.m. Mondays and Wednesdays through May 13 (except April 1), Lemont Elementary Schoool gym, 675 Elmwood St., Lemont. www.crpr.org, 231-3071. Registration required.

Masala Bhangra, 6 p.m. Mondays and Wednesdays through May 10, community room, State College Municipal Building, 243 S. Allen St., State College. www.crpr.org, 231-3071. Registration required.

Step interval cardio, 6 p.m. Tuesdays and Thursdays through May 16 (except March 28), Radio Park Elementary School gym, 2181 School Drive, State College. www.crpr.org, 231-3071. Registration required.

Hatha yoga, 7 p.m. Tuesdays through May 6; and 7 p.m. Wednesdays through May 8, community room, State College Municipal Building, 243 S. Allen St., State College. www.crpr.org, 231-3071. Registration required.

Zumba, 7 p.m. Tuesdays through May 14, Radio Park Elementary School gym, 2181 School Drive, State College. www.crpr.org, 231-3071. Registration required.

Gentle yoga, 5 p.m. Tuesdays, Howard United Methodist Church, 144 W. Main St., Howard. 625-2852.

Basics-level yoga, 6:30 p.m. Tuesdays, Howard United Methodist Church, 144 W. Main St., Howard. 625-2852.

Women’s kickboxing class, 7:30-8:30 p.m. Tuesdays and Thursdays through April 26, Titan Fitness and Lionheart Fitness, 127 Sowers St., State College. www.crpr.org, 231-3071.

Coed boxing, 7:30-8:30 p.m. Tuesdays and Wednesdays through April 26, Titan Fitness and Lionheart Fitness, 127 Sowers St., State College. www.crpr.org, 231-3071.

Beginning yoga class, Tuesdays, State College. www.mandysergent.com, 237-4005.

Free Zumba class, Wednesdays 6-7 p.m., Marion Walker Elementary School, 100 School Drive, Bellefonte. 321-4528.

Registration for jewelry, ceramics and home-school art classes, C. Barton McCann School of Art, 4144 Miller Road, Petersburg. www.mccannart.org, 667-2538.

comedy

March

Don Reese, Eric Tartaglione and Andy Hayward, 9 p.m. March 29-30, Wisecracker’s at Celebration Hall, 2280 Commercial Blvd., State College. 866-424-2411.

April

Eighth annual Evening of Comedy with Chaunte Wayans, Mike Yard, TuRae and Eric Kirkland, 7 p.m. April 5, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

Jimmy Carroll and Brad Lowery, 9 p.m. April 5-6, Wisecracker’s at Celebration Hall, 2280 Commercial Blvd., State College. 866-424-2411.

Colin Mochrie and Brad Sherwood, 7:30 p.m. April 6, Community Arts Center, 224 W. Fourth St., Williamsport. www.caclive.com, 800-432-9382.

Ron White, 7 and 10 p.m. April 13, Keswick Theatre, Glenside. www.keswicktheatre.com.

Kathleen Madigan, 7:30 p.m. April 19, Community Arts Center, 224 W. Fourth St., Williamsport. www.caclive.com, 800-432-9382.

May

Dana Carvey, 7 p.m. May 1, American Music Theatre, Lancaster. www.amtshows.com.

T.J. Miller, 7 p.m. May 7, Club Cafe, 56 S. 12th St., Pittsburgh. www.clubcafelive.com.

Anthony Jeselnik, 7:30 p.m. May 11, Carnegie Music Hall, 510 E. 10th Ave., Munhall. www.carnegieconcerts.com.

June

Tracy Morgan, 8 p.m. June 7, Carnegie Library Music Hall, 510 E. 10th Ave., Munhall. www.carnegieconcerts.com.

concerts

Acoustic Brew Concert Series

Center for Well-Being

Lemont

www.acousticbrew.org

• Tim Eriksen and the Trio de Pumpkintown, April 13

• Tumbling Bones, April 13

• Greg Trooper, May 11

Bryce Jordan Center

University Park

865-5555

• Hot Chelle Rae, Francesco, April 21

• Kendrick Lamar, April 22

• Bob Seger and the Silver Bullet Band, May 2

• Steve Martin and the Steep Canyon Rangers, Edie Brickell, June 30

• Keith Urban, Little Big Town, Dustin Lynch, Nov. 22

Eisenhower Auditorium

University Park

800-ARTS-TIX

• Nittany Valley Symphony’s “Rascals and Romantics,” April 13

• Opera Atelier presents Mozart’s “The Magic Flute,” April 18

Schwab Auditorium

University Park

800-ARTS-TIX

• “Ninety Miles” with Stefon Harris, Nicholas Payton and David Sanchez, April 2

• Tafelmusik Baroque Orchestra’s “House of Dreams,” April 16

• Penn State Glee Club’s Blue and White Concert, April 20

State Theatre

State College

272-0606

• Pure Cane Sugar, April 10

• Jake Shimabukuro, April 24

Sojka Pavilion

Bucknell University

Lewisburg

www.bucknell.edu

• Lupe Fiasco, Third Eye Blind, April 5

Community Arts Center

Williamsport

570-326-2424

• “One Night of Queen,” April 12

• Kris Kristofferson, April 20

• The Texas Tenors, May 24

• “Branson on the Road,” June 8

• Roger Hodgson, June 25

Arcadia Theater

Windber

467-9070

• Beatlemania Now, April 27

• Texas Tenors, May 25

• The Bronx Wanderers, July 26

• Beatlemania, Aug. 24

• Jay Siegel’s Tokens, Sept. 28

• The Duprees, Oct. 26

• The Lettermen, Dec. 18

The Palace Theatre

Greensburg

www.thepalacetheatre.org

• Big Band and Doo Wop Brass, April 6

• The Beach Boys, April 8

• Michael W. Smith, April 12

• Tanya Tucker, May 3

• Nitty Gritty Dirt Band, May 5

• Queensryche, June 14

• Buddy Guy, June 22

• Travis Tritt, June 28

• David Byrne and St. Vincent, June 30

• George Jones, July 26

• Kenny Vance and the Planotones, Sept. 26

• Herman’s Hermits with Peter Noone, The Marcels, Oct. 24

• “Branson on the Road” Christmas concert, Nov. 30

Altar Bar

Pittsburgh

www.thealtarbar.com

• The Ghost Inside, Stick to Your Guns, Stray From the Path, Rotting Out, March 29

• That 1 Guy, Captain Ahab’s Motorcycle Club, March 29

• The Protomen, Winter’s Descent, Far From Sunday, March 30

• Otep, One Eyed Doll, Picture Me Broken, Solarburn, Long Tiem Divided, April 2

• Chuck Ragan, Dave Hause, Rocky Votolato, Jenny Owen Youngs, April 3

• Owl City, Echosmith, April 5

• David Allen Coe, Terry Lee Spencer Band, Sourmash, April 6

• Big Wreck, Spike Merlot, April 9

• DJ Shadow, April 12

• Sevendust, Patron Saint, Shattered, April 13

• Joey Bada$$, Flatbush Zombies, The Underachievers, April 16

• The Parlotones, Dinner and a Suit, These Three Words, April 18

• Marc Broussard, Courrier, April 19

• Mushroomhead, April 24

• Dillinger Escape Plan, The Faceless, Royal Thunder, APril 25

• Millionaires, Ashland High, Beneath the Sun, Lancifer, Call to Attraction, Rain Audio, April 27

• Loudness, May 2

• Bryen O’Boyle, May 2

• The Grascals, May 4

• Relient K, Hellogoodbye, William Beckett, Mike Main and the Branches, May 12

• Andrew W.K., May 19

• Crown the Empire, Capture the Crown, Palisades, Heartist, Famous Last Words, May 22

• Ariel Pink, June 5

• Nektar, Wishbone Ash, June 21

Andy Warhol Museum

Pittsburgh

www.warhol.org

• Deerhoof, People Get Ready, April 12

• Colin Stetson, Sarah Neufeld, May 11

Benedum Center

Pittsburgh

http://trustarts.org

• Alice in Chains, May 8

• Charlie Wilson, May 12

• Kansas, Aug. 17

Brillobox

Pittsburgh

www.brillobox.net

• Legs Like Tree Trunks, Triggers, Satin Gum, March 29

• Forgetters, Nic Lawless, Look Left, March 30

• Margot and the Nuclear So and So’s, April 6

• Wovenhand, Wrekmeister Harmonies, April 9

• Iamdynamite, The Yellers, The Virgin Marys, April 10

• Purling Hiss, Young Man, Axis/Sova, April 12

• Delicious Pastries, Laser Background, Sports Metaphors, April 17

• Disappears, Carousel, April 24

• Wussy, Sun Ray, Shining Light, April 26

• Eleanor Friedberger, Teen, June 26

Byham Theatre

Pittsburgh

http://trustarts.org

• Boney James, April 26

• The Tenors, June 19

Carnegie Music Hall

Munhall

www.librarymusichall.com

• Michael Nesmith, April 9

• One Night of Queen, April 13

• The Mavericks, April 17

• Jamey Johnson, April 27

• Yngwie Malmsteen, April 28

• Lyle Lovett, May 3

• Iron and Wine, May 13

• Boz Scaggs, July 16

Club Café

Pittsburgh

412-642-2941

www.clubcafelive.com

• Melinda Colaizzi, Kevin Bow and the Okemah Prophets, March 29

• Cry Fire, Grain, March 29

• The Wheals, Between Two Rivers, March 30

• Amethyst, Tom Moran and Janelle Burdell, March 30

• Marco Benevento, April 2

• “Everyone’s Out to Get You: Beck Song Reader Performance,” April 3

• Brian Vander Ark, Wojo, April 4

• Mike Why, Jeremy Frantz Project, April 5

• The Stone Foxes, White Like Fire, April 5

• Caitlin Rose, Andrew Combs, Radio Days, April 6

• Backstabbing Good People, April 6

• Joshua James, Isaac Russell, April 7

• Brown Bird, Last Good Tooth, April 11

• Christopher Mark Jones, April 12

• Jeffrey Foucault and Cold Satellite, April 13

• The Me Toos, Masters of the Universe, Tilt Room, April 13

• Denison Witmer, Noah Gundersen, April 14

• The Appleseed Cast, Muscle Worship, Nevada Mountains, April 16

• Hem, April 17

• Holy Ghost Tent Revival, Toy Soldiers, Culture Thief, April 18

• Maia Sharp, Bill Deasy, April 19

• The Generationals, Splashh, April 19

• The Honeyriders, April 20

• TeamMate, Donora, April 20

• Seth Glier, Liz Longley, Carla Bianco, April 24

• The Pines, The Brushfire, April 25

• Action Camp, Love and Radiation, Mad Rapture, April 26

• Jaymay, Kayoko, April 27

• Sons of Fathers, Sephus Lee, April 30

• Poor Old Shine, May 1

• Joe Pug, May 2

• Steelesque, Adam Levine, May 3

• Waking Matthew, Coronado, Nameless in August, May 3

• The Weathered Road, THe Hellfire Club, Boon, May 4

• He’s My Brother She’s My Sister, Kopecky Family Band, May 9

• Trixie Whitley, May 10

• Falling Andes, Mike Cali, May 10

• Yu, David Throckmorton, May 11

• James McCartney, Rachel Ann Weiss, May 12

• David Wax Museum, May 14

• Danny Schmidt and Carrie Elkin, May 15

• Lisa Ferraro and Erika Luckett, May 17

• When the Planets, Tohu Bara, May 17

• El Ten Eleven, May 18

• Grant Lee Phillips, May 19

• Laura Stevenson, Field Mouse, May 22

• California Guitar Trio, June 7

• Jill Sobule, Julia Sweeney, July 6

• Bob Schneider, July 24

Consol Energy Center

Pittsburgh

www.consolenergycenter.com

• Green Day, March 31

• Eric Clapton, The Wallflowers, April 6

• Barry Manilow, April 19

• Fleetwood Mac, April 26

• The Black Keys, The Flaming Lips, April 30

• New Kids on the Block, 98 Degrees, Boyz II Men, June 11

• Tom Petty and the Heartbreakers, June 20

• Bruno Mars, July 2

• One Direction, July 8

First Niagara Pavilion

Burgettstown

www.livenation.com

• Tim McGraw, May 18

• Styx, REO Speedwagon, Ted Nugent, May 19

• Dave Matthews Band, May 31

• Brad Paisley, Chris Young, Lee Brice, June 1

• Pitbull, Kesha, June 2

• Toby Keith, June 15

• Mayhem Festival 2013, July 12

• Vans Warped Tour 2013, July 17

• Jimmy Buffett, July 18

Garfield Artworks

Pittsburgh

412-361-2262

• Datagram Lanyard, Gorgeous Suntan, 8 Cylindar, Ag Ag Lady, April 1

• Aidan Baker, Insect Ark, Requiem, Dreamweapon, April 3

Heinz Hall

Pittsburgh

412-392-4800

• “Elvis Lives,” March 29-30

• Diana Krall, April 9

• Christopher Allen, April 11

• Joshua Bell, April 12-14

Howlers Coyote Café

Pittsburgh

412-682-0320

http://howlerscoyotecafe.com

• Supervoid, Borracho, Neon Warhip, Been Obscene, March 29

• Solar Burn, March 30

• Boats, Dean Cercone, The Lopez, Holy Daze, March 31

• 

Mr. Roboto Project

Pittsburgh

www.therobotoproject.org

• The Smoke Tree, Napoleon in Exile, The Hanging, March 29

• Applaud the Impaler, Labyrinthe, Kamikabe, United By Hate, Purge, April 7

• Iron Lung, Abysme, Illegals, Rabid Pigs, April 9

• Ages, Adventures, Brightside, Glass Lungs, April 12

• Heartless, Vitamin X, Dead in the Dirt, The Illegals, Hounds of Hate, May 19

Mr. Small’s Funhouse Theater

Pittsburgh

412-821-4447

• Frightened Rabbit, Wintersleep, March 29 SOLD OUT

• Chelsea Light Moving, April 2

• The Dear Hunter, Naive Thieves, April 3

• Purity Ring, Blue Hawaii, April 4

• The Cynics, Meeting of Important People, Neighbours, April 5

• Tristan Prettyman, Satellite, April 7

• Toots and the Maytals, The Pressure, APril 8

• Hatebreed, Every Time I Die, Job for a Cowboy, This is Hell, April 9

• Galactic, Nigel Hall Band, April 10

• Los Amigos Invisibles, April 12

• JJ Grey and Mofro, Sister Sparrow and the Dirty Birds, April 16

• Red Wanting Blue, Namesless in August, Coronado, April 20

• Kvelertak, Cancer Bats, Black Tusk, April 23

• Rebelution, J Boog, Hot Rain, April 24

• Crowder, Stetson and Cia, April 26

• Steven Wilson, April 30

• Andy Grammer, Parachute, May 2

• The Breeders, May 3

• Ghostface Killah, Adrian Younges’ Venice Dawn, May 4

• Senses Fail, Such Gold, Real Friends, Major League, May 7

• Alex Clare, The Knocks, May 8

• Crystal Castles, Pictureplane, May 9

• SOJA, Air Dubai, May 11

• Peter Murphy, Ours, May 12

• Escape the Fate, The Color Morale, Glamour of the Kill, May 16

• Ghost B.C., Ides of Gemini, May 18

• Melvins, May 27

• Marina and the Diamonds, Charli XCX, May 28 MOVED TO STAGE AE

• Attack Attack, The Plot in You, Get Scared, Dangerkids, Closer to Closure, May 29

• Anti-Flag, The Swellers, Hostage Calm, World’s Scariest Police Chases, May 30

• Anti-Flag, Lemuria, Code Orange Kids, Worship This, May 31

• Bloc Party, Bear Mountain, June 1

• The Starting Line, Punchline, Paper States, June 2

• Metric, June 5

• Lotus, June 7-8

• Foals, Surfer Blood, Blondfire, June 9

• Alt-J, June 10

• The Gaslight Anthem, Tift Merritt, June 12

• Japandroids, June 16

• Jonathan Richman, June 20

• Son Volt, June 21

The New Hazlett Theater

Pittsburgh

www.newhazlettheater.org

• RZA, April 18

• Aimee Mann, April 26

Pepsi-Cola Roadhouse

Burgettstown

www.pepsiroadhouse.com

• Casey James, May 25

• David Allen Coe, Oct. 12

• The Outlaws, Nov. 1

• Big & Rich, Nov. 9

Rex Theatre

Pittsburgh

412-381-6811

• In This Moment, All Hail, The Yeti, Chip Dimonick, March 29

• Bajofondo, DJ Rich, March 30

• Lee Fields and the Expressions, March 31

• Satisfaction (Rolling Stones tribute), April 4

• The Slackers, The Pinstripes, The Pressure, April 5

• Kalob Griffin Band, Chris Vipond and the Stanley Street Band, April 12

• Noam Pikelny, Bryan Sutton, Ronnie McCoury, Luke Bulla, Barry Bales, April 14

• Exodus, Holy Grail, April 15

• Snarky Puppy, April 16

• Black Magic Mysitcal Wonder Tour, Kill the Noise, Brillz, Codes, April 18

• Dar Williams, April 21

• Greensky Bluegrass, April 25

• The Polish Ambassador, May 1

• Carl Palmer’s ELP Legacy, May 2

• Donna the Buffalo, May 10

• Todd Rungren, May 15

• Sick Puppies, May 18

• Dick Dale, July 21

• Andy McKee, Nov. 13

Smiling Moose

Pittsburgh

412-431-4668

• Santhanas, Lythem, Perdition, No Reason to Live, March 29

• Brokeback, Grand Piano, March 29

• Heaf, Staleen, Sam Rockwell Machete Champion, March 30

• Through These Walls, Long Time Divided, March 30

• Jaill, The Show, Kudos, April 3

• The Composure, Automatic Habit, April 5

• Amuck, The Camp, Barz Blackman, April 5

• All We Are, America the Robot, Our Family Portrait, We Must Save the Princess, April 6

• Freddy T and the People, Machete Kisumontao, April 6

• Lydia, From Indian Lakes, Sweet Talker, April 10

• Xerxes, April 15

• Dash City Skyline, Infinite Signal, April 19

• Act of Pardon, Happy Economy, April 20

• Schematic, Rekapse, Asker, Treehouse, Eric Oliver and the Brain Festival, April 21

• Light Years, Safe, April 23

• Proseed, Fortified Phonetx, Ivies, Advanced Placement, Stillborn Identity, April 27

• Transit, Seahaven, Young Statues, May 10

• Mutts, May 17

• Arsis, Wrought Irons, Victims of Contagion, May 27

• Lauren Mann and the Fairly Odd Folk, Amber Lane, May 31

Stage AE

Pittsburgh

http://promowestlive.com/pittsburgh

• Music From Another Room, March 30

• Excision, April 6

• Amplifiers, April 13

• STS9, April 14

• Clutch, Orange Goblin, Lionize, Kyng, Scorpion Child, April 19

• All Time Low, Pierce the Veil, Mayday Parade, You Me at Six, April 20

• Ivan and Aloysha, April 23

• The Joy Formidable, April 24

• Steel Panther, April 25

• Tech N9ne, April 27

• Big Boi, Killer Mike, April 28

• Bullet For My Valentine, Halestorm, Young Guns, Stars in Stereo, May 17

• Fall Out Boy, May 21 SOLD OUT

• Marina and the Diamonds, May 28

• Local Native, June 10

• The National, Dirty Projectors, June 11

• Of Monsters and Men, June 12

• Frampton’s Guitar Circus, June 15

• Alice Cooper, Marilyn Manson, June 23

• O.A.R., Andrew McMahon, Allen Stone, July 11

• Belle & Sebastian, Yo La Tengo, July 13

• Fun., Tegan and Sara, July 18 SOLD OUT

31st Street Pub

Pittsburgh

www.31stpub.com

• Motorpsychos, Liquified Guts, Perish, March 30

• Only Flesh, Cut Throat Freak Show, April 5

• Crash Diet, Crucified Barbara, Snake Skyn Whiskey, The Cheats, April 12

• Inertia, Patricia Wake, Boxed Warning, April 16

• Antiseen, Iron City Hooligans, April 26

• Legendary Hucklebucks, The Imperial Rooster, The Misery Jackals, April 27

• Viva le Vox, Joe Buck Yourself, Rachel Brooke, Sean Wheeler and Zander Schloss, May 6

• Dope Stars, Inc, May 8

• Cotton Jackson, Bottle Rats, Four Barrel Ghost, May 12

• Porno Tongue, The Murder Junkies, May 23

• Project Pitchfork, Araia, Shutterdown, May 28

• Death By Rodeo, July 13

• Ese, Sept. 19

Thunderbird Cafe

Pittsburgh

www.thunderbirdcafe.net

• Jimkata, April 4

• Jones for Revival, April 6

• Consider the Source, April 13

• The Howlin Brothers, April 17

• The Mast, Butterbirds, Matt Koenig, April 20

• Good Brother Earl, April 27

• Good Night States, Emily Rodgers, Big Snow Big Thaw, May 3

• The Cause, May 4

• Lindsay Lou and the Flatbellys, May 9

• City Dwelling Nature Seekers, May 10

• Funk Ark, May 11

• Johnny Sketch and the Dirty Notes, May 15

• Faun Fables, May 17

• NY Funk Exchange, May 18

• Wild Belle, May 31

• Funktapuss, July 27

Appalachian Brewing Co.

Harrisburg

www.abcbrew.com

• Dirk Quinn Band, March 30

• Voxology, Indian Summer Jars, April 5

• Start Making Sense, The Great White Caps, April 6

• March Fourth Marching Band, April 10

• The Dirty Sweet, April 13

• Jeffrey Foucault and the Cold Satellite, April 14

• Yarn, April 18

• Jah Works, April 20

• Dopapod, April 25

• Hip Pocket, April 27

• American Babies, May 15

• Red Molly, May 19

• Miz, Citizens Band Radio, June 7

• Dick Dale, July 31

Sunoco Performance Theater

at the Whitaker Center

Harrisburg

717-221-8201

• 2 Cellos, April 4

• Dave Mason Acoustic Duo, April 12

• B.B. King, April 19

• Four Nations Ensemble, April 25

• Bacon Brothers, May 4

• Hot Tuna Electric, July 26

Giant Center

Hershey

717-534-3911

• Miranda Lambert and Dierks Bentley, April 19

• Rush, June 21

Hersheypark Stadium

Hershey

www.hersheyparkstadium.com

• One Direction, July 5-6

• Dave Matthews Band, July 13

• Jzy Z, Justin Timberlake, Aug. 4

The Star Pavilion at Hersheypark Stadium

Hershey

800-HERSHEY

• Victoria Justice, July 19

F.M. Kirby Center

Wilkes-Barre

570-693-4100

• Neon Trees, April 8

• Scotty McCreery, April 20

• Steve Martin and the Steep Canyon Rangers, July 2

Toyota Pavilion at Montage Mountain

Scranton

570-969-7669

• Cabinet, May 11

• Dave Matthews Band, May 29

• Vans Warped Tour 2013, July 16

• Victoria Justice, Aug. 2

• The Peach Music Festival with Allman Brothers Band, Zac Brown Band, Tedeschi Trucks Band, O.A.R., Warren Haynes Band, Railroad Earth, Blackberry Smoke, Dark Star Orchestra, The Wailers, Robert Randolph Band, Blind Boys of Alabama, Trigger Hippy, Toubab Krewe, Grimace Federation, Tauk, Cabinet, 61 North, Miz, Aug. 15-18

• Jason Aldean, Aug. 25

Penn’s Peak

Jim Thorpe

www.pennspeak.com

• Satisfaction (Rolling Stones tribute), April 5

• Southside Johnny and the Asbury Dukes, April 19

• Jamey Johnson, April 26

• Get the Led Out, April 27

• Tommy Dorsey Orchestra, May 1-2

• Carl Palmer’s ELP Legacy, May 3

• Tonya Tucker, May 4

• Eddie Money, May 10

• King Henry and the Showmen, May 14-16

• Dark Star Orchestra, May 17

• Lee Brice, May 30

• Skid Row, May 31

• The Fab Four, June 14

• The Zombies, June 20

• “Happy Together Tour” with The Turtles with Flo and Eddie, Gary Puckett and the Union Gap, Gary Lewis and the Playboys, Mark Lindsay and Chuck Negron, June 27

• 7 Bridges, July 12

• George Jones, Aug. 22

• Glenn Miller Orchestra, Sept. 17-19

• Gordon Lightfoot, Oct. 26

American Music Theatre

Lancaster

717-397-7700

• The Beach Boys, April 7

• ABBA: The Concert, April 18

• Gaither Vocal Band, April 19-21

• Under the Streetlamp, May 2

• Earth, Wind and Fire, May 7

• Scotty McCreery, May 10

• ZZ Top, May 13

• Sara Evans, May 17

• Don Williams, May 19

• Chicago, May 21

• The Fab Faux, June 1

• George Jones, June 2

• Stars of “The Lawrence Welk Show,” June 16

• Kenny Vance and the Planotones, The Duprees, The Classics, June 22

• Larry Gatlin and Brothers, Ronnie Milsap, June 23

• “Happy Together Tour” with The Turtles with Flo and Eddie, Gary Puckett and the Union Gap, Mark Lindsay, Gary Lewis, June 30

• Jackson Browne, Sara Watkins, July 1

• Frankie Valli and the Four Seasons, July 17

• Good Ole Boys, July 20

• Diamond Rio and Restless Heart, Aug. 9

• Fall Doo Wop Cavalcade, Sept. 21

• Engelbert Humperdinck, Oct. 6

Chameleon Club

Lancaster

717-299-9684

• Amateur Theory, March 29

• Archnemesis, March 30

• Meat Puppets, The World Takes, April 1

• Senses Fail, Such Gold, Real Friends, Major League, April 3

• Josh Albright, Face for Radio, Sean Campbell, April 5

• Kingsfoil, April 6

• Stone Sour, In This Moment, Hell or Highwater, April 7

• R5, Sunderland, Taylor Matthews, Alex Aiono, April 9

• Badfish, April 10

• Anberlin, Paper Route, April 11

• Who’s Bad, Three Legged Fox, April 12

• Reverend Horton Heat, Continental, April 13

• Miss May I, A Scent Like Wolves, April 19

• Dillinger Escape Plan, The Faceless, Royal Thunder, April 22

• Texas in July, Eye For an Eye, I Surround, Land Lines, A World Once Silent, Onward to Olympus, Wordsmith, April 25

• The Pietasters, Big D and the Kids Table, April 27

• Trapt, 3 Pill Morning, May 2

• Captured By Robots, Testosteroso, May 12

• The Darkness, May 14

• Jake Miller, May 16

• Crown the Empire, Capture the Crown, Palisades, Heartist, Famous Last Words, May 17

• Five Iron Frenzy, House of Heroes, May 18

• Hollywood Undead, Falling in Reverse, American Fangs, May 19

• Alkaline Trio, Bayside, May 22

• The Ocean Blue, June 2

• Queensryche, June 12

• Streetlight Manifesto, July 11

Crocodile Rock

Allentown

610-434-4600

• Divine Air, March 29

• Endless Victory, April 6

• Reverse Order, April 6

• R5, April 7

• Reverend Horton Heat, April 10

• Spose, April 17

• Gangstagrass, April 26

• Opeth, April 27

• Millionaires, April 28

• Rebelution, May 4

Reverb

Reading

www.reverbconcerts.com

• Christopher Cross, Jeffrey Gaines, March 29

• Honor Society, April 4

• David Allen Coe, Colt Wilbur, Dick and the Deer Gutters, Goat Ropin’ Bastards, April 5

• Lez Zeppelin, April 6

• Hurt, April 7

• My Bitter End, A Life Defined, April 12

• Death Threat, Rude Awakening, Lifeless, Cross Check, Paper Trail, April 13

• Kottonmouth Kings, Deuce, Dizzy Wright, Snow Tha Product, April 19

• Psychostick, Polkadot Cadaver, May 2

• 40 Below Summer, May 4

• Rivers of Nihil, Gorod, Vale of Pnath, Kamikabe, Inanimate Existence, Cognitive, May 16

• Barb Wire Dolls, May 22

• Big Head Todd and the Monsters, May 26

• Aaron Carter, Chrystian, May 31

• Kix, Aug. 17

Sovereign Center

Reading

610-898-7469

• Dianne Reeves, April 5

• Incognito with Maysa, April 6

• Fourplay, April 7

• Brit Floyd, April 9

• Bob Seger and the Silver Bullet Band, April 23

• Tedeschi Trucks Band, April 28

• Alice Cooper, Marilyn Manson, June 18

The Barbary

Philadelphia

http://thebarbary.org

• Plow United, The Holy Mess, NONA, Ma Jolie, March 30

• Zozobra, Kowloon Walled City, April 10

• Rotten Sound, Hellshock, Kromosom, Nomad, Wake, May 21

• Your Demise, Expire, June 21

The Blockley

Philadelphia

www.theblockley.com

• Twiddle, Flux Capacitor, March 30

• Juvenile, Mont Brown, Newz Huddle, Pusha Feek, DJ Aktive, April 5

• Mansions on the Moon, The Indobox, Nicos Gun, April 6

• Splintered Sunlight, Old Soul, Professor Slim, April 12

• March Fourth Marching Band, April 14

• Greensky Bluegrass, April 18

• Marco Benevento, Diamond Doves, April 19

• Papadosio, Nadis Warriors, April 20

• The Heavy Pets, AlyCat, April 25

• Animal Liberation Orchestra, Ryan Montbleau Band, April 27

• Control for Smilers, May 3

• Toubab Krewe, May 8

• Beth Hart, Christine Santelli, May 11

• Ghostface Killah, Chill Moody, Voss, Grand Lux, May 12

• Lettuce, May 16

• Start Making Sense, Great White Caps, May 17

• Splintered Sunlight, May 18

• Consider the Source, Big Something, May 23

• Big Sam’s Funky Natino, Orgone, May 30

• Donavon Frankenreiter, June 7

• tea Leaf Green, June 8

• Mobb Deep, Mic Stew, Ape Gang, June 9

• Shuggie Otis, Mutlu, Aug. 9

• The New Mastersounds, Aug. 15

Electric Factory

Philadelphia

215-336-2000

• Hoodie Allen, G-Eazy, April 11

• The Black Crowes, April 12 SOLD OUT

• Mindless Self Indulgence, Death Spells, Starwood, April 14

• Sevendust, Coal Chamber, Lacuna Coil, Stolen Babies, April 18

• Suicidal Tendencies, Sick Of It All, D.R.I., Wake the Dead, April 19

• All Time Low, Pierce the Veil, Mayday Parade, You Me at Six, April 21

• All Time Low, Pierce the Veil, Mayday Parade, You Me at Six, April 22 SOLD OUT

• The Hooters, Good Old War, April 27

• Bassnectar, Griz, Thriftworks, May 1

• Bassnectar, Michael Menert, Thriftworks, May 2 SOLD OUT

• Foals, Surfer Blood, Blondfire, May 4

• Bullet for My Valentine, Halestorm, Young Guns, Stars in Stereo, May 5

• Needtobreathe, Drew Holcomb and the Neighbors, May 8

• Clutch, The Sword, Lionize, May 17

• Soja, John Brown’s Body, Los Rakas, May 18

• Alkaline Trio, Bayside, Off With Their Heads, May 23

• Fall Out Boy, May 30 SOLD OUT

• Tame Impala, June 19

• Everclear, Live, Filter, Sponge, June 20

Festival Pier

Penn’s Landing

Philadelphia

www.livenation.com

• Prince Royce, May 25

• The Roots, Macklemore, Joey Bada$$, Sonnymoon, Solange, Robert Glasper, How to Dress Well, DJ Premier, Hit Boy, The Gaslamp Killer, Lushlife, Jennah Bell, Grimes, Naughty By Nature, Trinidad James, Ryan Lewis, Gary Clark Jr., June 1

• Of Monsters and Men, June 8

• O.A.R., July 25

The Fire

Philadelphia

www.iourecords.com/thefire

• Loyal and Lazlo, Miss Amy, Rich Quick, Capo, Burke the Jurke, March 29

• Commonwealth Choir, Hayley and the Fragile Hearts, Earl, March 30

• The Hellstroms, Boats, Mean Streets, Le Yikes Surf Club, March 30

• Red Sammy, The Naked Sun, April 3

• Mo Lowda and the Humble, Mission South, Underwater Country Club, April 4

• Gedeon Luke and Rebel Life, I Yahn I Arkestra, Supreem Da Rezarekta, Wave Radio, April 5

• The Parachuting Apostles, Bad Pilgrim, The Chairman Dances, Cabin Dogs, April 6

• We Are the Flash Mob, The Go Around, All the Points, The Phosphenes, April 7

• Kevin Killen, Les Bicyclettes Blanches, Amanda Jo Williams, Ben Vita, April 10

• Nick Gill, Russell Howard, April 11

• Bleached, Hunters, Omar, April 20

• Divers, Paper Castles, Brad Hinton Band, Todd Henkin, April 12

• Avenue Kings, Fort Street, Pulling Punches, White Lighters, April 13

• Forced Reality, Yellow Stitches, Thunder and Glory, Pleasant Living, April 14

• Disco Machine Gun, Emily Danger, Hatchets and Hammers, Out Came the Baby, April 19

• Bleached, Hunters, Omar, Catnaps, April 20

• Jesus’ Older Brother, Bury Me a Lion, April 20

• Anjuli Josephine, Ella Dars, Swedeland, The Sun Fights, April 26

• The Badlees, John and Brittany, April 27

• Tera Melos, TTNG, May 3 SOLD OUT

• A Day Without Love, Parple, Last Full Measure, When Ships Collide, May 10

• Griz, Hatchets and Hammers, Vilebred, High Kick, May 11

First Unitarian Church

Philadelphia

267-765-5210

• Iron Lung, Ed Schrader’s Music Beat, Backslider, Dream Decay, Salvation, March 29

• Paint It Black, Joyce Manor, Loma Prieta, Congenital Death, Bad Side, March 31 SOLD OUT

• Aidan Baker, Insect Ark, Harm Wulf, April 1

• Darwin Deez, Caged Animals, Cheers Elephant, April 4

• Restorations, Self Defense Family, Exploded Drawings, Psychic Teens, April 5

• RVIVR, Dogjaw, The Max Levine Ensemble, The Glow in the Darks, April 12

• The Appleseed Cast, Muscle Worship, Belgrade, April 14

• Iceage, White Lung, Night Birds, Metz, April 19

• The Music Tapes’ The Traveling Imaginary, April 25 SOLD OUT

• Daughter, May 3

• Attack Attack, The Plot in You, Get Scared, Dangerkids, Closer to Closure, May 23

Johnny Brenda’s

Philadelphia

215-739-9684

• Low Cut Connie, Drgn King, March 29

• Dong Johnson, Broncho, Beach Day, April 1

• Spirit Family Reunion, The Get Real Gang, Rosu Lup, April 2

• The Virgins, Har Mar Superstar, April 3

• The Cave Singers, Bleeding Rainbow, Wrong World, April 4

• Purling Hiss, Spacin’, Axis/Sova, April 5

• The Original Sins, St. James and the Apostles, The GTV’s, Midwestern Exposure, April 6

• Gondola, The Company Corvette, April 7

• Wavves, Fidlar, Cheatahs, April 9 SOLD OUT

• Smokey Robotic, Johnny Popcorn, Kokayi, April 10

• Caveman, Son Step, Pure Bathing Culture, Son Step, April 11

• Cloud Cult, JBM, April 12

• Wovenhand, April 13

• Sean Hoots, Water Liars, Small Houses, April 15

• Ivan & Alyosha, The Lone Bellow, April 16

• Matt Costa, The Blank Tapes, Vandaveer, April 17

• Acid Mothers Temple, Tjutjuna, April 18

• Toy Soldiers, Holy Ghost Tent Revival, April 19

• Born Ruffians, Moon King, Alec Ounsworth, April 20

• Generationals, Splashh, April 21

• Goat, Holy Wave, April 24

• Akron Family, Chris Forsythe and the Solar Motel Band, M. Geddes Gangras, April 25

• Disappears, Man Forever, Lantern, April 26

• Denison Witmer, Soporous, April 27

• Tom Odell, April 30

• Joe Pug, May 1

• The Besnard Lakes, May 2

• Steve Mason, May 5

• Telekinesis, Deep Sea Diver, May 7

• Palma Violets, May 8

• The Veils, May 9

• Marnie Stern, Barren Girls, Little Big League, May 10

• Twin Sister, May 12

• The Staves, May 15

• Ms Mr, May 16

• Gold Panda, Voices of Black, May 17

• Pet Milk, Woolen Men, Lame Drivers, Literature, May 22

• Andre Nickatina, Roach Gigz, May 23

• Total Control, The UV Race, Watery Love, Perfume River, May 24

• Sun Ra Arkestra,May 25

• This Radiant Boy, JJL, Dragon City, June 1

• The Bats, June 4

• Peace, June 10

• Merchandise, Milk Music, June 17

Keswick Theatre

Glenside

215-572-7650

• Living Colour, April 4

• One Night of Queen, April 5

• Dave Mason, Al Stewart, April 6

• Rodriguez, April 8

• The Mavericks, April 10

• B.B. King, April 17

• Great Big Sea, April 18

• Steve Wilson, April 19

• Billy Bragg, April 20

• Jake Shimabukuro, Leo Kottke, April 21

• Boney James, April 24

• Tower of Power, Average White Band, April 26

• The Bacon Brothers, May 3

• Chris Mann, May 4

• The Temptations, The Four Tops, May 10

• Storm Large and Her Band, May 11

• Boz Scaggs, May 12

• Mary Chapin Carpenter, Shawn Colvin, May 17

• Dudu Fisher, May 29

• The B-52s, June 7

• Kenny “Babyface” Edmonds, June 9

• Hot Tuna (acoustic), Jill Sobule, June 14

• Delbert McClinton, Marcia Ball, June 15

• The Turtles, Gary Lewis and the Playboys, Gary Puckett and the Union Gap, Mark Lindsay, June 19

• David Sanborn and Bob James, June 28

• Steve Hackett, Oct. 11-12

• Colin Hay, Oct. 13

Kimmel Center

Philadelphia

215-893-1955

• Dan Deacon, SENDMSG, April 12

• The Experiment Band, April 14

• The Tenors, May 1

• Jazz at Lincoln Center Orchestra with Wynton Marsalis, June 15

• Steve Martin and the Steep Canyon Rangers, Edie Brickell, June 27

Kung Fu Necktie

Philadelphia

kungfunecktie.com

• Lich King, Possessor, March 29

• Clamfight, Boracho, Been Obscene, Supervoid, March 30

• Pterofractyl, Shana Falana, Exploding World, Left of Logic, March 30

• Speed Governor, March 31

• Odd Cake, Recess, April 1

• The View, April 2

• Fol Chen, Valleys, Gracie, April 3

• Hollis Brown, Song Dogs, April 4

• Peoples Temple, TeePee, Southern Femisphere, Boring Portals, April 4

• Jaill, Residuels, Dry Feet, April 5

• Goddamn Gallows, American Speedway, The Noid, April 6

• Redd Kross, Far Out Fangtooth, Psychic Blood, April 7

• Pyyramids, April 11

• I Am Heresy, Ladder Devils, Hawks, Buildings, Bardus, April 12

• Skaters, April 13

• The Cliks, Eytan and the Embassy, May 4

• The Night Beats, May 7

The Manhattan Room

Philadelphia

www.mroomphilly.com

• Frank Mizzy, April 5

• Against Nature, Beelzefuzz, Wizard Eye, Lucertola, April 6

• Jah People, May 3

Milkboy

Philadelphia

www.milkboyphilly.com

• Dangerous Ponies, Starlight Girls, Desert Noises, Slutever, March 29

• Desiderata, Alovett, March 30

• Caitlin Rose, April 3

• The Sone Foxes, John the Conqueror, Black Stars, April 4

• The Band of Heathens, April 11

• Pickwick, April 26

North Star Bar

Philadelphia

215-684-0808

• Sanctuary, Jesus’ Older Brother, Anxiety Drive, Hijack, March 29

• Brian Seymour, April 1

• Iamdynamite, The Virgin Marys, April 3

• Lydia, From Indian Lakes, Sweet Talker, Matrimony, April 7

• Twin Ghost, April 15

• O’Death, April 20

• Orange Goblin, Kings Destroy, Roadsaw, April 21

• Butchers Blind, April 22

• North End, Signal Hill, Mohican, Vasudeva, April 25

• August Lutz, Song Dogs, April 29

Starlight Ballroom

Philadelphia

www.starlight-ballroom.com

• Adventure Club, Night Kids, David Vaux, March 29

• Savant, Kaster, Blackburner, Dr. Ew, NOBI, Architekt, April 6

• TNGHT, April 10

Sun National Bank Center

Camden, N.J.

www.sunnationalbankcenter.com

• Wale, French Montana, Jadakiss, Juelz Santana, April 13

Susquehanna Bank Center

Camden/Philadelphia

215-336-6000

• Phoenix, Silversun Pickups, Paramore, Airborne Toxic Event, Twenty One Pilots, Passion Pit, May 12

• Tim McGraw, May 17

• Soundgarden, May 18

• The Killers, Tegan and Sara, May 19

• Luke Bryan, June 1

• Toby Keith, June 22

• Jimmy Buffett, June 25

• Dave Matthews Band, June 28-29

• Vans Warped Tour 2013, July 12

• Victoria Justice, July 16

• Train, The Script, Gavin DeGraw, July 24

• Miranda Lambert, Dierks Bentley, July 26

• The Lumineers, Dr. Dog, Polica, July 27

• Blake Shelton, Aug. 10

• Jason Aldean, Aug. 24

• Keith Urban, Little Big Town, Dustin Lynch, Sept. 14

Theatre of the Living Arts

Philadelphia

215-922-1001

• Driicky Graham, March 29

• They Might Be Giants, April 5

• C2C, April 6

• Andrew McMahon, April 10

• Deathwaltz, Bonobo, April 11

• Parkway Drive, April 12

• The Dirty Heads, Shiny Toy Guns, April 14

• Anthrax, Exodus, April 18

• Keller Williams, More Than a Little, April 20

• Les Claypool Duo de Twang, April 26

• R5, Ross Lynch, April 25

• Tech N9ne, April 30

• Boris, May 3

• Justin Furstenfeld, May 4

• Black Rebel Motorcycle Club, May 5

• Le Castle Vania, Etc Etc, Dirtyphonics, May 9

• James Blake, May 11

• HIM Tears, May 12

Tin Angel

Philadelphia

www.tinangel.com

• Sara Watkins, Field Report, March 29

• Anjuli Josephine, Infinien, March 30

• Graham Alexander, March 30

• Tony Lucca, Andrea Nardello, April 4

• Dan Scholl and Hannah Zaic, April 5

• Ashely Leone, April 6

• Joshua James, Issac Russell, April 6

• Alice Smith, April 7

• Jon Regen and Sasha Dobson, April 10

• Jennifer Logue and Avi Wisnia, April 11

• Ellis Paul, Rebecca Loebe, April 12

• Kim Richey, April 13

• Alexis Cunningham, Sarah Kane, April 13

• Black Horse Motel, Tumbling Bones, April 14

• The Proclaimers, April 15

• Willy Porter, April 18

• Anais Mitchell and Jefferson Harmer, April 19

• Tyler Hilton, Dion Roy, April 20

• Holly Williams, April 21

• Matthew Santos, Bess Rogers and Kristen Ford, April 25

• Matt Duke, Zach Hurd, April 26

• Sue Bailey, April 27

• No Good Sister, April 27

• Maia Sharp, Dante Bucci, Will Dailey, May 1

• China Crisis, May 3

• Lucy Kaplansky, May 4

• Sonoma Sound, May 11

• Bill Kirchen, May 17

• Matt Portella, May 18

• Chris Smither, May 19

• Christine Havrilla and Gypsy Fuzz, May 31

• Willie Nile and Scott McClatchey, June 6

• Francis Dunnery, June 8

• Fred Eaglesmith’s Traveling Steam Show, June 14

• Ian McLagan, June 17

• Mary Fahl, Nov. 16

Tower Theater

Upper Darby

610-352-2887

www.thetowerphilly.com

• Meek Mill, April 5

• Morrissey, April 6

• Keyshia Cole, April 7

The Trocadero

Philadelphia

215-922-LIVE

• One Year Later, From Atlantis, Ghosts and Androids, A Foxdale Death, Subterfuge, After the Glory, Kaonashi, Path of Motion, Forever is Never Enough, March 30

• Senses Fail, Such Gold, Real Friends, Major League, April 4

• Smacking Madison, Starskream, Justin DePaola Band, Daddy Long Legs, Killshot, Backseat Chronicles, April 6

• Toots and the Maytals, April 10

• Volbeat, Danko Jones, Spoken, April 11

• The Bayside Tigers, April 13

• Weatherstar, Move Out West, April 14

• Sammy Adams and T. Mills, April 23

• The Polish Ambassador, Blockhead, April 26

• Johnny Marr, April 30

• The Breeders, May 5

• Todd Rundgren, May 11

• Ghost, Ides of Gemini, May 12

• Josh Ritter and the Royal City Band, Felice Brothers, May 16

• Juanes, June 21

• The Mission UK, Sept. 4

Union Transfer

Philadelphia

www.utphilly.com

• Pusha T, DJ Damage, DJ Aktive, March 29

• World Inferno Friendship Society, Rasputina, Stolen Babies, March 30

• Chelsea Light Moving, April 3

• Local Natives, Superhumanoids, April 4 SOLD OUT

• Man Overboard, The Story So Far, Tonight Alive, Citizen American, Scene, April 5 SOLD OUT

• Frightened Rabbit, Wintersleep, April 6 SOLD OUT

• The Black Angels, Allah-Lahs, Elephant Stone, April 7

• Mika, April 8

• The Presidents of the United States of America, Eternal Summers, You Scream I Scream, April 10

• Galactic, Nigel Hall Band, April 11

• Cold War Kids, April 12 SOLD OUT

• Jamie Lindell, Empress of Ludwig, Persik, April 14

• Deerhoof, Danielson Familie, Peole Get Ready, April 15

• Ryan Leslie, Suzann Christine, Beano, April 18

• The Joy Formidable, Blood Red Shoes, You Won’t, April 20

• Killing Joke, Czar, April 21

• The Dillinger Escape Plan, April 26

• Jim James, Cold Specks, April 27 SOLD OUT

• Shout Out Louds, May 18

• Youth Lagoon, Majical Clouds, May 10

• Iron & Wine, Secret Sisters, May 15

• Charles Bradley and His Extraordinaires, May 17

• Kurt Vile and the Violators, Angel Olson, Steve Gunn, May 18

• Tomahawk, June 4

• Cannibal Corpse, Napalm Death, Immolation, Magrudergrind, June 6

• Father John Misty, Pure Bathing Culture, June 8

• son Volt, June 19

• Orchstral Manoeuvres in the Dark, July 12

Wells Fargo Center

Philadelphia

www.livenation.com

• Maroon 5, Neon Trees, Owl City, April 4

• Fleetwood Mac, April 6

• Rod Stewart, April 12

• New Kids on the Block, 98 Degrees, Boyz II Men, June 15

• Bruno Mars, June 24

• One Direction, June 25

• Justin Bieber, July 17

• Beyonce, July 25

• Rod Stewart, Dec. 11

World Cafe Live

Philadelphia

www.worldcafelive.com

• Marcus Foster, Sean Rowe, Ruston Kelly, March 29

• Nataly Dawn, March 29

• 61 North, East of the West, March 30

• Ron Sexsmith, Brooke Waggoner, April 1

• Gad Elmaleh, April 2

• Tyrone Wells, Brendan James, Brett Young, April 3

• Family of the Year, The Mowglis, April 3

• Luke Ellliot, April 4

• Glitter, Joseph Mulhollen, Katie Becker, April 5

• Los Amigos Invisibles, April 5

• Houndmouth, April 6

• Lianne La Havas, April 7

• Miracles of Modern Science, April 7

• Sonny Landreth, Mike “Slo Mo” Brenner, April 9

• Shaina Taub, April 10

• Alejandro Escovedo and the Sensitive Boys, April 10

• Tylan, April 11

• Michael Nesmith, April 15 SOLD OUT

• Schematic, Treehouse, Asker, Rekapse, April 16

• Bobby Long, Michael Bernard Fitzgerald, April 17

• Marc Broussard, April 18

• Snarky Puppy, April 18

• Rhye, April 20

• Eddie Jobson, Marc Bonilla, Alex Machacek, Billy Sherwood, Virgil Donati, April 21

• The Milk Carton Kids, April 22

• Lost in the Trees, The Toddlers, April 24

• K’s Choice, April 25

• Josh Rouse, April 26

• Ruder Than You, April 26

• Paula Cole, May 5

• Trace Bundy, May 5

• Chana Rothman, May 8

• Fortunate Young, Among Criminals, May 11

• The Dukes of Destiny, May 18

• Jess Klein, May 19

• James McCartney, May 22

• Hanna Khoury and David Ludwig, June 7

dance

March

August Wilson Center Dance Ensemble, 8 p.m. March 29, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, 272-0606.

April

Les Ballets Trockadero, 8 p.m. April 5, Byham Theater, Byham Theatre, Pittsburgh. http://trustarts.org.

Town and Gown ballroom dinner-dance, 5:30 p.m. April 12, Mountain View Country Club, U.S. Route 322, Boalsburg. mckayjm@yahoo.com.

Whiplash Dance Team, 7 p.m. April 19, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

Contra dance, 7:30 p.m. April 19, State College Friends School, 1900 University Drive, State College. 234-1008, http://cpcda.org.

“Cinderella,” April 19-21, Benedum Center, Pittsburgh. http://trustarts.org.

Central Pennsylvania Dance Workshop, 7 p.m. April 28, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, 272-0606.

May

Town and Gown ballroom dinner-dance, 5:30 p.m. May 10, Mountain View Country Club, U.S. Route 322, Boalsburg. mckayjm@yahoo.com.

events

March

Spring celebration, 10 a.m.-1 p.m. March 30, Old Gregg School Community and Recreation Center, 106 School St., Spring Mills. 404-3812.

April

Job fair for wounded veterans, 3:30-6 p.m. April 2, Student and Administrative Services Center, Pennsylvania College of Science and Technology, Williamsport. www.pct.edu, 800-367-9222.

“Honoring Survival: Transforming the Spirit” violence awareness event, 6:30 p.m. April 2, Pasquerilla Spiritual Center, University Park. 865-6548.

Adult craft night, 6:30 p.m. April 3-4, Centre Hall Branch Library, 109 W. Beryl St., Centre Hall. 364-2580.

Vera Bradley bingo fundraiser, 5 p.m. doors open; 6:30 p.m. bingo, April 5, Howard Elementary School, 255 School St., Howard. 625-2423, 625-2152.

Sight-Loss Support Group’s second annual Swing and Sing for Sight Dinner and Cabaret, 6-10 p.m. April 5, Mountain View Country Club, 100 Elks Club Road, Boalsburg. 238-0132, www.slsg.org.

“Biddin’ in the Rain” Shepherd’s Ball and Auction, 7-11 p.m. April 5, Church of the Good Shepherd, 867 Grays Woods Blvd., Port Matilda. www.goodshepherd-sc.org, 238-2110.

Free Renewable Energy Fair, 9 a.m.-6 p.m. April 6, American Legion, 2928 Penns Valley Pike, Centre Hall. www.pennsvalley.net.

“Happy Valley’s Got Talent,” 2 and 7 p.m. April 6, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. 272-0606, www.thestatetheatre.org.

Clinton Central Model Railroad Club Spring Train Meet, 9 a.m.-3 p.m. April 7, fire hall, state Route 64, Mill Hall. 570-726-6826.

Career day and open house, 8:30 a.m.-noon April 10, South Hills School of Business and Technology, State College, Philipsburg, Altoona and Lewistown. www.southhills.edu, 888-282-7427.

“Hiring Our Heroes” job fair for veterans, 9 a.m.-noon April 10, Jaffa Shrine, 2200 Broad Ave., Altoona. 940-3400.

Stunt Dog Experience, 7:30 p.m. April 13, Community Arts Center, 224 W. Fourth St., Williamsport. www.caclive.com, 800-432-9382.

“An Evening with Sandra Cisneros, Author of ‘Caramelo’,” 7-9 p.m. April 15, State Theatre, 130 W. College Ave., State College, 865-3945. www.centrecountyreads.org.

Chamber of Business and Industry of centre County’s Member Spotlight event, 5 p.m. April 18, Hoag’s Celebration Hall, 2280 Commercial Blvd., State College. www.cbicc.org, 234-1829.

Nightwatch with Central Pennsylvania Observers, 7 p.m. April 18, Nature Inn, Bald Eagle State Park, state Route 150, Howard. 625-9369.

Blue-White Weekend, April 19-20, University Park. www.gopsusports.com, 800-NITTANY.

Trivia night, 6 p.m. dinner, 7 p.m. games April 19, Grace Lutheran Church, 205 S. Garner St., State College. 234-5478.

“Reliving the Memories” ice-skating show, 7:30 p.m. April 19-20, Penn State Ice Rink, University Park. 865-7632.

Nittany Lion Club’s Blue-White breakfast, 8:30 a.m. April 20, Bryce Jordan Center, University Park. www.gopsusports.com, 800-NITTANY.

Clearwater Conservancy’s watershed cleanup day, 8 a.m.-noon April 20, throughout Centre County. www.clearwaterconservancy.org, 237-0400.

Blue-White Weekend’s OneTeam autograph session, 9-10:30 a.m. April 20, Beaver Stadium, University Park. www.gopsusports.com, 800-NITTANY.

Blue-White Game, noon April 20, Beaver Stadium, University Park. www.gopsusports.com, 800-NITTANY.

MediaTech Expo, 11 a.m.-3 p.m. April 22, President’s Hall, The Penn Stater Conference Center Hotel, 215 Innovation Blvd., State College. 865-5400.

Student’s environmental service day, 9:30 a.m. April 25, R.B. Winter State Park, 17215 Buffalo Road, Mifflinburg. 570-966-1455. Registration required.

Volunteer spring cleanup, 9 a.m.-noon April 27, R.B. Winter State Park, 17215 Buffalo Road, Mifflinburg. 570-966-1455. Registration required.

Third annual Gala for HOPE, 6-9:30 p.m. April 28, Gen. Potter Farm, 2843 Gen. Potter Highway, Potters Mills. 404-9262, http://tinyurl.com/aqlb9a4.

May

2013 Birding Cup, May 3-4, Shaver’s Creek Environmental Center, 3400 Discovery Road, Petersburg. www.shaverscreek.org, 863-2000.

SCAR Derby’s SCAR Wars, May 11, Penn Skates, High Tech Road, State College. www.scarderby.com.

“Explore, Paddle Learn” West Branch Sojourn, May 14-19, Mahaffey to Keating. www.susquehannagreenway.org. Registration required.

July

11th annual Penn State Uplifting Athletes “Life for Life,” 5 p.m. July 12, Penn State lacrosse field, University Park. http:..lifeforlife.upliftingathletes.org.

September

Wildcat Comic Con, Sept. 28, Pennsylvania College of Technology, Williamsport. http://wildcatcomiccon.pct.edu.

SCAR Derby Sept. 28, Penn Skates, High Tech Road, State College. www.scarderby.com.

October

SCAR Derby’s Octoberfist, Oct. 19, Penn Skates, High Tech Road, State College. www.scarderby.com.

December

SCAR Derby, Dec. 7, Penn Skates, High Tech Road, State College. www.scarderby.com.

Ongoing

State College Badminton Club, 7-10 p.m. Fridays, Easterly Parkway Elementary School gym, 243 Easterly Parkway, State College. www.crpr.org.

Team trivia, 9 p.m. Fridays, The G-Man, 130 Hiester St., State College. 237-0361.

Nittany Beagle Rescue Adoption Event, 10 a.m.-noon Saturdays, Petco, 40 Colonnade Way, State College. 692-4369.

Kitten and cat adoption, 2-8 p.m. Saturdays, Petco, 40 Colonnade Way, State College. 238-4758.

Magician Ben Salinas, 6:30-8 p.m. Saturdays, Champs Sports Bar & Grill, 1611 N. Atherton St., State College. www.salinasmagic.com.

Pet adoption, 11 a.m.-3 p.m. Sundays, Tractor Supply Co., 965 Benner Pike, State College, 867-3337.

Knotty Knitters Club, 5-8 p.m. Mondays, Cool Beans Coffee and Tea, 141 W. High St., Bellefonte. 355-1178.

Trivia with Jon Mackey, 7:30 p.m. Mondays, Zeno’s Pub, 100 W. College Ave., State College. 237-4350.

Team trivia, 8 p.m. Mondays, The Arena, 1521 Martin St., State College. 237-8833.

Team trivia, 10 p.m. Mondays, Kildare’s Irish Pub, 538 E. College Ave., 272-0038.

Coffee time and chair massage, 9:30-11 a.m. Tuesdays, Howard United Methodist Church, 144 W. Main St., Howard. 625-2852.

Texas Hold ’em tournament, 7 and 9 p.m. Tuesdays, The Arena, 1521 Martin St., State College. 237-8833.

Magician Richard Benninghoff, 5:30-7:30 p.m. Wednesdays, Damon’s, 1031 E. College Ave., State College. 237-6300.

Game night, 6 p.m. Wednesdays, Unitarian Universalist Fellowship Social Room, 780 Waupelani Drive Extension, State College. 466-3469.

Texas Hold’em, 6 and 8 p.m. Wednesdays, The Arena, 1521 Martin St., State College. 237-8833.

Team trivia, 8 p.m. Wednesdays, Gamble Mill, 160 Dunlop St., Bellefonte. 355-7764.

Team trivia, 9 p.m. Wednesdays, The G-Man, 130 Hiester St., State College. 237-0361.

Team trivia, 8 p.m. Thursdays, The Rathskeller, 108 S. Pugh St., State College. 237-2858.

exhibits

Ongoing

“Swords Into Plowshares” photo exhibit by Stephen Althouse, through March, Green Drake Gallery and Arts Center, 101 W. Main St., Millheim. www.greendrakeart.com.

“Shedding Light on the Past: antique lighting display, through April 28, Centre Furnace Mansion, 1001 E. College Ave., State College. www.centrecountyhistory.org, 234-4779.

“Masquerade: Ceremonial and Traditional Masks — America’s, Africa, Asia and Oceana,” through April 30, Bellefonte Art Museum for Centre County, 133 N. Allegheny St., Bellefonte. www.bellefontemuseum.org.

“Play Ball: Early Athletics at Bucknell University,” through May 3, Bertrand Library, Bucknell University, Lewisburg. www.bucknell.edu.

“Hail to the Lion: A Sampling of Penn State Achievements,” through June 17, Robb Hall, Hintz Alumni Center, University Park. 863-3791.

“The Life Sciences Library at 125 Years,” through June 21, Sidewater Commons, 102 Pattee Library, University Park. www.libraries.psu.edu/psul/lifesciences.html.

“A Common Canvas: Pennsylvania’s New Deal Post Office Murals,” through Dec. 22, Centre Furnace Mansion, 1001 E. College Ave., State College. 237-3779.

Civil War and historical displays, 10 a.m.-5 p.m. Tuesdays through Fridays, Centre County Library Historical Museum, 203 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516.

fairs&fests

March

World Cultural Festival, March 29, HUB-Robeson Center, University Park. http://studentaffairs.psu.edu/cultural.

May

2013 Central Pennsylvania Native Plant Festival, 10 a.m.-3 p.m. May 4, Shaver’s Creek Environmental Center, 3400 Discovery Road, Petersburg. www.shaverscreek.org, 863-2000.

family&kids

March

Kid Mania Rally, 9:30 a.m.-3:30 p.m. March 29, State College Area High School, 650 Westerly Parkway, State College. 482-8300.

“Eggs, Eggs Everywhere” kids activity, 10 a.m. March 29, R.B. Winter State Park, 17215 Buffalo Road, Mifflinburg. 570-966-1455. Registration required.

Discovery Days, 11 a.m.-3 p.m. March 29, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 237-6236.

“World Stories Alive: Hebrew,” 11 a.m. March 30, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. www.schlowlibrary.org, 237-6236.

Home-school program, 11:30 a.m. March 29, East Penns Valley Branch Library, Millheim Borough Building, Millheim. 349-5328.

April

Preschool story time, 10:30 a.m. April 1, 8, 15, 22 and 29, Centre Hall Branch Library, 109 W. Beryl St., Centre Hall. 364-2580.

Discovery Days, 11 a.m.-3 p.m. April 1, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 237-6236.

Baby and Me Lapsit, 9:30 a.m. April 2 and 9, Children’s Activity Room, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 237-6236.

Nursery Rhyme Toddler Time, 10:30 a.m. April 2 and 9, Children’s Activity Room, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 237-6236.

Book Babies, 9:30 a.m. April 3, 10 and 17, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516.

“Threes, Fours and Fives: Stories Alive,” 9:30 a.m. April 3 and 10, Children’s Activity Room, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 237-6236.

Everybody Story Time, 10:30 a.m. April 3 and 10, Children’s Activity Room, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 237-6236.

Preschool story time, 10:30 a.m. April 3 and 17, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516.

Science Adventures, 2-2:30 p.m. April 3, 10, 17 and 24; and 11 a.m. April 4, 11, 18 and 25, Discovery Space Center, 112 W. Foster Ave., Suite 1, State College. www.mydiscoveryspace.org, 234-0200.

Fizz Bang Eureka after school science activity, 3 p.m. April 3 and 17, Centre Hall Branch Library, 109 W. Beryl St., Centre Hall. 364-2580.

Lego Club, 3:30 p.m. April 4, 11, 18 and 25, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516.

“Nano Day: Big Fun with the Smallest Science,” 12:30-2:30 p.m. April 5 and 10 a.m.-4 p.m. April 6, Discovery Space Center, 112 W. Foster Ave., Suite 1, State College. www.mydiscoveryspace.org.

“World Stories Alive: Korean,” 11 a.m. April 6, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. www.schlowlibrary.org, 237-6236.

Exploring Science and Art, noon-2 p.m. April 7, Discovery Space Center, 112 W. Foster Ave., Suite 1, State College. www.mydiscoveryspace.org, 234-0200.

Salute to the Military Child Family Fun Fair, 1-4 p.m. April 7, Snider Agricultural Arena, University Park. 865-2264.

Toddler story time, 10:30 a.m. April 8, 15, 22 and 29, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516.

Preschool story time, 1:30 p.m. April 9, 16, 23 and 30, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516.

Centre Bulldogs Youth Football and Cheer registration event, 6-8 p.m. April 9, Ferguson Township Building, 3147 Research Drive, State College. www.centrebulldogs.com, 933-6433.

One Book Every Young Child kickoff and Touch-a-Truck Party, 10:30 a.m. April 10, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516.

Lego/Duplo Club, 3 p.m. April 10 and 24, Centre Hall Branch Library, 109 W. Beryl St., Centre Hall. 364-2580.

Family story time, 10:30 a.m. April 13, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516.

“World Stories Alive: Russian,” 11 a.m. April 13, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. www.schlowlibrary.org, 237-6236.

International Children’s Festival, 2-6 p.m. April 13, State College Area High School South Building, 650 Westerly Parkway, State College. 863-3927, globalconnections@ip.psu.edu.

“When I Grow Up ...” event, 2-4 p.m. April 14, community room, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 237-6236.

Baby Explorers, 10:30-11 a.m. April 17, Discovery Space, 112 W. Foster Ave., Suite 1, State College. 234-0200, www.mydiscoveryspace.org.

Young Author Award and participation ceremony, 6 p.m. April 17, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516.

Teen Night’s makeup application tips, 6:30-8 p.m. April 18, Centre Hall Branch Library, 109 W. Beryl St., Centre Hall. 364-2580.

“Frindle,” 10 a.m. and 12:30 p.m. April 19, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, 272-0606.

Family dinner and trivia night, April 19, Grace Lutheran Church, 205 S. Garner St., State College. 238-8110.

Centre Bulldogs Youth Football and Cheer registration event, 6-8 p.m. April 22, Patton Township Municipal Building, 100 Patton Plaza, State College. www.centrebulldogs.com, 933-6433.

Story time with “The Bus for Us” author Suzanne Bloom, 10:30 a.m. April 24, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516.

Story time with “The Bus for Us” author Suzanne Bloom, 1:30 p.m. April 24, Centre Hall Branch Library, 109 W. Beryl St., Centre Hall. 364-2580.

April Book Club party, 6:30 p.m. April 25, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 237-6236.

May

Science Adventures, 2-2:30 p.m. May 1, 8, 15, 22 and 29; and 11 a.m. May 2, 9, 16, 23 and 30, Discovery Space Center, 112 W. Foster Ave., Suite 1, State College. www.mydiscoveryspace.org, 234-0200.

Baby Explorers, 10:30-11 a.m. May 15, Discovery Space, 112 W. Foster Ave., Suite 1, State College. 234-0200, www.mydiscoveryspace.org.

Centre Bulldogs Youth Football and Cheer registration event, noon-4 p.m. May 19, Nittany Mall, State College. www.centrebulldogs.com, 933-6433.

Ongoing

.

Music Together class for kids up to age 5 with a parent, 10:45 a.m. Mondays and 9:30 a.m. Fridays, Oakwood Presbyterian Church, 1865 Waddle Road, State College. 466-3414. Registration required.

Toddler Learning Centre, 9:15 and 10:30 a.m. Wednesdays, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. www.schlowlibrary.org, 237-6236.

Story time, 10:30 a.m. Thursdays, Discovery Space of Central Pennsylvania, 112 W. Foster Ave., State College. www.mydiscoveryspace.org, 234-0200.

film

March

“The Birth of a Nation,” 3 p.m. March 29, Campus Theatre, 413 Market St., Lewisburg. www.bucknell.edu.

“The Greatest Story Ever Told,” 7 p.m. March 29, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. 272-0606, www.thestatetheatre.org.

“Balzac and the Little Chinese Seamstress,” 7:30 p.m. March 29, Gallery Theatre, Elaine Langone Center, Bucknell University, Lewisburg. www.bucknell.edu.

“2001: A Space Odyssey,” 2 p.m. March 31, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. 272-0606, www.thestatetheatre.org.

April

“Brave,” 1:30 p.m. April 1, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516.

“The Weight of the Nation” film and discussion part 1, 6:30 p.m. April 2, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

“Black Gold,” 7:30 p.m. April 2, Campus Theatre, 413 Market St., Lewisburg. www.bucknell.edu.

“Science Under Attack,” 12:15 p.m. April 3, 105 Deike, University Park. www.libraries.psu.edu/psul/emsl/aboutus/filmseries.html.

“Papers: Stories of Undocumented Youth,” 3:35 p.m. April 3, 104 Thomas, University Park. eam214@psu.edu.

“Shake Hands With the Devil,” 4 and 7 p.m. April 4, 151 Coleman, Bucknell University, Lewisburg. www.bucknell.edu.

“Winter’s Bone,” 1:30 p.m. April 5, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. 355-1516.

“Sands of Iwo Jima,” 3 p.m. April 5, Campus Theatre, 413 Market St., Lewisburg. www.bucknell.edu.

“Fuse,” 7:30 p.m. April 5, Gallery Theatre, Elaine Langone Center, Bucknell University, Lewisburg. www.bucknell.edu.

“The 11th Hour,” 6 p.m. April 7, Devorris Downtown Center, Penn State Altoona. www.altoona.psu.edu/film.

“Riding the Bus With My Sister,” 4:30 p.m. April 9, Foster Auditorium, 102 Paterno Library, University Park. 865-0284.

“The Weight of the Nation” film and discussion part 2, 6:30 p.m. April 9, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

“The Devil’s Miner” part 1, 12:15 p.m. April 10, 105 Deike, University Park. www.libraries.psu.edu/psul/emsl/aboutus/filmseries.html.

Banff Mountain Film Festival, April 12-13, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. 272-0606, www.thestatetheatre.org.

“The Wizard of Oz,” 2 p.m. April 14, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, 272-0606.

“Argo,” 6 p.m. April 14, Devorris Downtown Center, Penn State Altoona. www.altoona.psu.edu/film.

“The Weight of the Nation” film and discussion part 3, 6:30 p.m. April 16, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

“The Devil’s Miner” part 2, 12:15 p.m. April 17, 105 Deike, University Park. www.libraries.psu.edu/psul/emsl/aboutus/filmseries.html.

“Escape Fire: The Fight to Rescue American Healthcare,” 7 p.m. April 22, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, 272-0606.

“The Weight of the Nation” film and discussion part 4, 6:30 p.m. April 23, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

“SoLa: Louisiana Water Stories,” 12:15 p.m. April 24, 105 Deike, University Park. www.libraries.psu.edu/psul/emsl/aboutus/filmseries.html.

“Saving Private Ryan,” 6 p.m. April 28, Devorris Downtown Center, Penn State Altoona. www.altoona.psu.edu/film.

Billtown Film Festival, April 28-30, Community Arts Center, 220 W. Fourth St., Williamsport. www.caclive.com.

food&drink

March

Annual Men’s Resurrection Breakfast, 8:30-10:30 a.m. March 30, Lewisburg Alliance Church, 137 Supplee Mill Road, Lewisburg. 570-966-4899.

April

All-you-can-eat pancake breakfast, 8 a.m.-2 p.m. April 6, Grace Lutheran Church, 205 S. Garner State College. 360-0063.

Taste of India 2013, 5 and 6:40 p.m. April 6, State College Area High School South Building cafeteria, 640 Westerly Parkway, State College. www.clubs.psu.edu/up/aid/web/fundraising/foodfestival/index.html.

Pork loin supper, 4:30-7 p.m. April 13, New Hope Lutheran Church, 119 Cobblestone Court, Spring Mills. 422-8417.

M.A.D. Crew Relay for Life spaghetti dinner, 4-7 p.m. April 22, American Legion, 401 High St., Milesburg. 387-4659.

Empty Bowls fundraiser, 5 p.m. April 24, State College Area High School South Building cafeteria, 650 Westerly Parkway, State College. 231-8418, http://foodbank.centreconnect.org.

Snow Shoe Rails to Trails spaghetti dinner/ATV ride, noon-3 p.m. April 27, Moshannon Community Center, 1351 W. Sycamore Road, Moshannon.

Ongoing

Susquehanna Heartland Wine Trail, weekends through March 31, throughout central Pennsylvania. www.pawinetrail.com.

Indoor winter farmers market, 11:30 a.m.-5 p.m. Fridays November through May, State College Municipal Building, 243 S. Allen St., State College. 349-5594, 359-6875.

Indoor farmers market, 10 a.m.-1 p.m. Saturdays through May 4, Bremin Town Ballroom, 105 E. Main St., Millheim. 349-4406.

Farmers market, 10 a.m.-1 p.m. Saturdays, Old Gregg School, 106 School St., Spring Mills. 404-6567.

Indoor winter farmers market, 2-6 p.m. Tuesdays November through mid May, Boalsburg Fire Hall, 113 E. Pine St., Boalsburg. http://boalsburgfarmersmarket.com.

holiday&

seasonal

March

Easter egg hunt, 4-6 p.m. March 29 and 11:30 a.m. March 30, Hufnagle Park, Lewisburg. www.bucknell.edu.

Easter egg hunt, 10 a.m. March 30, Old Gregg School Community and Recreation Center, 106 School St., Spring Mills. 404-3812.

May

149th Memorial Day celebration, 9 a.m.-5 p.m. May 27, throughout Boalsburg. www.boalmuseum.com/memorialdayvillage.html, 466-9266.

lectures&

presentations

March

“Julie Heffernan: Complicating the Gaze” by Dana Carlisle Kletchka, 12:10 p.m. March 29, Palmer Museum of Art, University Park. www.palmermuseum.psu.edu.

“Windows on the Wild” curriculum seminar, 8:30 a.m.-3 p.m. March 30, Little Pine State Park nature center, Waterville. 570-753-6005. Registration required.

April

“Irregular Activity” by Helen O’Leary, noon April 2, Palmer Lipcon Auditorium, Universoty Park. www.iah.psu.edu.

Journalist David Finkel, 7 p.m. April 2, Heritage Hall, HUB-Robeson Center, University Park. www.comm.psu.edu.

Commonwealth Connections Academy cyber school information session, 7 p.m April 2, Hampton Inn and Suites Williamsburg Square, 1955 Waddle Road, State College. www.connectionsacademy.com/cca, 800-481-6227.

“Affordable Health Care Act and the Future of U.S. Health Care” by Dr. Ezekiel Emanuel, 7 p.m. April 2, Trout Auditorium, Vaughan Literature Building, Bucknell University, Lewisburg. www.bucknell.edu.

Olympian Gabrielle Douglas, 7 p.m. April 2, Weis Center, Bucknell University, Lewisburg. www.bucknell.edu.

Journalist Inga Saffron, 10:10 a.m. April 3, auditorium, HUB-Robeson Center, University Park. www.comm.psu.edu.

“Emotion Coaching” review, noon April 3, community room, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 231-1070. Registration required.

“Stonework: Patios, Walkways and More” presentation and slideshow with stone mason Phil Hawk, 7 p.m. April 3, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. www.philhawk.com, 238-1923.

“Narrating Jonestown and the Peoples Temple” by Julia Scheeres, 7 p.m. April 3, Forum, Elaine Langone Center, Bucknell University, Lewisburg. www.bucknell.edu.

“Policing Democracy: The Political Consequences of Criminal Justice” by Amy Lerman, 7 p.m. April 3, Gallery Theatre, Elaine Langone Center, Bucknell University, Lewisburg. www.bucknell.edu.

“What Really Happened? The My Lai Massacre and Doing History” by William Allison, 7:30 p.m. April 3, Pennsylvania Military Museum, Business U.S. Route 322, Boalsburg. www.pamilmuseum.org, 466-6263.

“What the Stories Look Like” by Chip Kidd, 11:30 a.m. April 4, President’s Hall, The Penn Stater Conference Center Hotel, 215 Innovation Blvd., State College. http://pennstateforum.psu.edu.

“Fail Better” by Chip Kidd, 7 p.m. April 4, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. www.schlowlibrary.org.

Politics and folklore scholar Wolfgang Mieder, 7 p.m. April 4, Olmsted Building Gallery Lounge, Penn State Harrisburg. www.hbg.psu.edu.

“Mother Nature’s Nightlife,” 7 p.m. April 5, Nature Inn, Bald Eagle State Park, state Route 150, Howard. 625-9369.

Cancer-detection prodigy Jack Andraka, 7:30 p.m. April 5, Devorris Downtown Center, Penn State Altoona. www.altoona.psu.edu.

“Science News in the Digital Age: A Brave New World” by Dan Vergano, 11 a.m. April 6, 100 Thomas, University Park. 863-8453.

“The Secret Identity of Christopher Columbus: Peasant to Viceroy in 33 Days” by Manuel Rosa, 4 p.m. April 6, Columbus Chapel, Boalsburg. www.boalmuseum.com, 466-9266.

“Curing Taste: Lifestyle Television and the Globalizing Subject” by Divya McMillin, 5:30 p.m. April 8, Foster Auditorium, Paterno Library, University Park. www.comm.psu.edu.

“The Birth of Biopower 1.0: From Plants to Animals in Foucault” by Jeff Nealon, noon April 9, 7A Sparks, University Park. www.iah.psu.edu.

“The Gender Games: The Life and Art of Maruka Mallo” by Shirley Mangini, 2 p.m. April 9, 402 Burrowes, University Park. 865-4252.

“Drawn to Paint: The Art of Jerome Witkin” by Jerome Witkin, 4:30 p.m. April 9, Palmer Museum of Art, University Park. www.palmermuseum.psu.edu.

“Learn About Adoption,” 6:30 p.m. April 9, Giant Community Center, 2300 Linglestown Road, Harrisburg. www.afth.org, 717-232-1787.

Holocaust survivor Esther Bauer, 7 p.m. April 9, Klump Academic Center Auditorium, Pennsylvania College of Technology, Williamsport. www.pct.edu/studentactivities.

“Are We Alone?” by Jill Tarter, 7:30 p.m. April 9, 100 Thomas, University Park. 865-2255.

“Emotion Coaching Care,” noon April 10, community room, Schlow Centre Region Library, 211 S. Allen St., State College. 231-1070. Registration required.

“Local Knowledge Systems for Grassroots Innovation and Entrepreneurship: Lessons From Rural Communities in Australia and the U.S.,” noon April 10, Foster Auditorium, 102 Paterno Library, University Park. 863-4240.

“The Pieta di Palestrina: A Sculpture’s Story from Michaelangelo to Mussolini” by Pierette Kulpa, 1:15 p.m. April 10, 430 Burrowes, University Park. http://cgs.psu.edu/events.shtml.

“10 Things College Students Should Know About Money” by Cathy Bowen, 3 p.m. April 10, Foster Auditorium, 102 Paterno Library, University Park. 865-4414.

Distinguished Speaker Series with Mike Eruzione, 8 p.m. April 10, Eisenhower Auditorium, University Park. http://spa.psu.edu.

“Superposition, Entanglement and Raising Schrodinger’s Cat” by David Wineland, 2 p.m. April 11, auditorium, HUB-Robeson Center, University Park. 865-9592.

“Perspectives on Intellectual Disabilities” by Rachel Simon, 7-8:30 p.m. April 11, auditorium, Katz Law School, University Park. 865-0284.

“Linocuts by James Mullen” by Patrick McGrady, 12:10 p.m. April 12, Palmer Museum of Art, University Park. www.palmermuseum.psu.edu.

Author Sandra Cisneros, 7 p.m. April 15, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

“Mimesis, Mimicry and Movement: Formic and Other Deformations in Salvador Dali” by Brad Epps, 2 p.m. April 16, Foster Auditorium, 102 Paterno Library, University Park. 865-4252.

“Engaging the Spiritual in Beethoven” by Robert S. Hatten, 2:30 p.m. April 16, 122 Music Building II, University Park. http://cmp.psu.edu.

Tim Tebow, 7 p.m April 16, Blair County Convention Center, Altoona. 949-5091.

“The Truth Revealed: Academic Uses of Sports Archives, Commemorating the 25th Anniversary of Penn State’s Sports Archives” by Mark Dyreson and Ronald A. Smith, 3:30 p.m. April 18, Foster Auditorium, 102 Paterno Library, University Park. 865-2123.

“Worthy of Winning” by Beverly McIver, 11:30 a.m. April 19, President’s Hall, The Penn Stater Conference Center Hotel, 215 Innovation Blvd., State College. http://pennstateforum.psu.edu.

“American Modernists in the James and Barbara Palmer Collection” by Joyce Robinson, 12:10 p.m. April 19, Palmer Museum of Art, University Park. www.palmermuseum.psu.edu.

“Early Pewter and Glass” by Peter Stadler, 2 p.m. April 21, Centre Furnace Mansion, 1001 E. College Ave., State College. www.centrecountyhistory.org, 234-4779.

“Scientists and Journalists: Codependents in the Age of Disappearing Media” by Christopher Joyce, 4 p.m. April 22, auditorium, HUB-Robeson Center, University Park. www.psiee.psu.edu/news/2013_news/march_2013/joyce_NPR.asp.

“Nature and the Madman: Modernisn and Mysticism in Pirandello’s Fiction” by Luca Somigli, 2 p.m. April 23, Foster Auditorium, 102 Paterno Library, University Park. 865-4252.

“Nature and the Madman: Modernism and Mysticism in Pirandello’s Fiction” by Luca Somigli, 2 p.m. April 23, Foster Auditorium, Paterno Library, University Park. 865-4252.

“An Invitation” Reconsidering Race” by Phoenix Savage, 12:10 pm. April 26, Print Study Room, Palmer Museum of Art, University Park. www.palmermuseum.psu.edu.

“Vatican II: Why, What, Who Cares?” 8:30 a.m.-1 p.m. April 27, St. Francis University, Loretto. 886-5551. Registration required.

May

Private Forest Landowners Conference, May 10-11, Blair County Convention Center, Altoona. 865-3208, http://ecosystems.psu.edu/private-forest-conference. Registration required.

June

“Flying the Mail in Centre County, 1918-1949” by Kitty Wunderly, 2 p.m. June 30, Centre Furnace Mansion, 1001 E. College Ave., State College. 237-3779.

literary

April

Reading by poet Myronn Hardy, 7 p.m. April 2, Stadler Center for Poetry, Bucknell Hall, Bucknell University, Lewisburg. www.bucknell.edu.

David Sedaris, 8 p.m. April 10, Whitaker Center, 222 Market St., Harrisburg. www.whitakercenter.org.

Book Club conversation with SCASD Bob O’Donnell, 7 p.m. April 11, Mount Nittany Middle School library, 656 Brandywine Drive, State College. www.scasd.org/bookclub.

“An Evening With Sandra Cisneros,” 7 p.m. April 15, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, 272-0606.

Reading by Sandra Cisneros, 7:30-9 p.m. April 17, 117 HUB-Robeson Center, University Park, 865-3945. http://cals.la.psu.edu.

Discussion of “The House of the Black Ring: A Romance of the Seven Mountains” by Julia Spicher Kasdorf, 4 p.m. April 19, Foster Auditorium, 102 Paterno Library, University Park. 865-2258.

Book Discussion of “Caramelo,” 6:30-7:30 p.m. April 26, Centre County Library, 200 N Allegheny St., Bellefonte, 355-1516. www.centrecountyreads.org.

Open poetry/prose reading, 8 p.m. April 26, Green Drake Gallery and Arts Center, 101 W. Main St., Millheim. www.greendrakeart.com, 349-2486.

May

Open poetry/prose reading, 8 p.m. May 24, Green Drake Gallery and Arts Center, 101 W. Main St., Millheim. www.greendrakeart.com, 349-2486.

meetings

April

Central Pennsylvania Civil War Roundtable, 7 p.m. April 2, Pennsylvania Military Museum, Business U.S. Route 322, Boalsburg. 861-0770.

Junior Woman’s Club, 6:30 p.m. April 22, 241 State College Municipal Building, 243 S. Allen St., State College. jwcstatecollege@gmail.com, 359-8639.

May

Central Pennsylvania Civil War Roundtable, 7 p.m. May 7, Pennsylvania Military Museum, Business U.S. Route 322, Boalsburg. 861-0770.

July

Central Pennsylvania Civil War Roundtable, 7 p.m. July 2, Pennsylvania Military Museum, Business U.S. Route 322, Boalsburg. 861-0770.

August

Central Pennsylvania Civil War Roundtable, 7 p.m. Aug. 6, Pennsylvania Military Museum, Business U.S. Route 322, Boalsburg. 861-0770.

September

Central Pennsylvania Civil War Roundtable meeting and potluck picnic, 6 p.m. Sept. 4, Pennsylvania Military Museum, Business U.S. Route 322, Boalsburg. 861-0770.

October

Central Pennsylvania Civil War Roundtable, 7 p.m. Oct. 1, Pennsylvania Military Museum, Business U.S. Route 322, Boalsburg. 861-0770.

November

Central Pennsylvania Civil War Roundtable turkey dinner meeting, 6 p.m. Nov. 12, Mount Nittany United Methodist Church, 1500 E. Branch Road, State College. 861-0770.

December

Central Pennsylvania Civil War Roundtable and Centre County Historical Society joint meeting, 7 p.m. Dec. 17, Centre Furnace Mansion, 1001 E. College Ave., State College. 861-0770.

music

March

Horn recital by Drew Welkie and Alaina Tindall, 5 p.m. March 29, Esber Recital Hall, Music Building I, University Park. www.music.psu.edu.

Recital by Victor de Abreu and David Docette, 7 p.m. March 29, Esber Recital Hall, Music Building I, University Park. www.music.psu.edu.

Solo recital with pianist Ara Koh, 8 p.m. March 31, Esber Recital Hall, Music Building I, University Park. www.music.psu.edu.

April

Art Lande Quartet, 8:30 p.m. April 3, Bucknell Hall, Bucknell University, Lewisburg. www.bucknell.edu.

“Music of the Sun” with American Indian flutist Robert Mirabal, 7:30 p.m. April 5, Juniata College, Huntingdon. www.juniatapresents.com, 641-5849.

Jon Shain with Bill Newton on harmonica, 8 p.m. April 5, Midtown Scholar, 1302 N. Third St., Harrisburg. 717-236-1680.

Concert Choir, 1 p.m. April 6, Rosenberger Auditorium, Halbritter Center for the Performing Arts, Juniata College, Huntingdon. www.juniata.edu.

“A Rodgers and Hammerstein Sing! with Jessie Barth,” 7 p.m. April 6 and 2 p.m. April 7, Reynolds Mansion, 101 W. Linn St., Bellefonte. www.reynoldsmansion.com, 571-9450. Reservations required.

“He Ain’t Heavy” fundraiser concert, 2-5 p.m. April 7, Park Forest Village United Methodist Church, 1833 Park Forest Ave., State College. www.pfvumc.org, 238-2657.

Winterfest concert with violist Timothy Deighton and Friends, 3 p.m. April 7, Unitarian Universalist Fellowship of Centre County, 780 Waupelani Drive Extension, State College. www.uufcc.com, 237-7605.

Hugh Masekela, 7:30 p.m. April 9, Weis Center for the Performing Arts, Bucknell University, Lewisburg. www.bucknell.edu.

Occidental Gypsy, 7 p.m. April 12, Bullfrog Brewery, 229 W. Fourth St., Williamsport. www.bullfrogbrewery.com.

Auditions for national anthem singers for State College Spikes games, 10 a.m. April 13, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

Boombox with Markus Shulz, Datsik, Crizzly, Lazy Rich, Twin Syndrome, The Perkolators, Dubsef, Torro Torro, Grandtheft, Rubix Cubed, Moosh & Twist, Brass Knuckles, Proper Motion, Ground Up, noon APril 13, Tussey Mountain Amphitheatre, 301 Bear Meadows Road, Boalsburg. www.facebook.com/events/506964976013744.

“The British are Coming: Choral Music by Modern British Composers” with Penn’s Woods Chamber Choir, 12:10 p.m. April 17, Palmer Museum of Art, University Park. www.palmermuseum.psu.edu.

Wounded Warrior Project concert by Daryle Singletary, 7 p.m. April 20, Pennsylvania Highlands Community College, 101 Community College Way, Johnstown. 262-6463.

Nittany Wind Quintet, 2:30 p.m. April 21, Centre County Library, 200 N. Allegheny St., Bellefonte. www.bellefontearts.org/library_concerts.htm.

Phillip Phillips, Casey Weston, 8 p.m. April 26, Adler Athletic Complex, Penn State Altoona. www.altoona.psu.edu.

University Choir and Jazz Band, 2:30 p.m. April 27, Wolf Kuhn Theatre, Misciagna Family Center for the Performing Arts, Penn State Altoona. www.altoona.psu.edu.

Tia Fuller Quartet, 7:30 p.m. April 27, Campus Theatre, 413 Market St., Lewisburg. www.bucknell.edu.

Gospel singer Vicki Yohe, 6 p.m. April 28, Price Performing Arts Center, Lock Haven University, Lock Haven. 570-484-2586.

May

Happy Valley Music Expansion Outdoor Music Festival, noon May 11, South Hills School of Business and Technologym 480 Waupelani Drive, State College. happyvalleymusicexpansion.wordpress.com.

“Music at Boal Mansion,” 7 p.m. May 11, Boal Mansion, 163 Boal Estate Drive, Boalsburg. www.boalmuseum.org., 466-6210.

State College Area Municipal Band’s Mother’s Day Concert, 3 p.m. May 12, State College Area High School South Building auditorium, 650 Westerly Parkway, State College. www.crpr.org.

Jay Vonada Trio, 7 p.m. May 15, Bullfrog Brewery, 229 W. Fourth St., Williamsport. www.jayvonada.net.

July

JazzPA 2013, July 26-27, Bellefonte. www.jazz.pa.com.

August

Jay Vonada Trio, 7 p.m. Aug. 28, Bullfrog Brewery, 229 W. Fourth St., Williamsport. www.jayvonada.net.

November

Jay Vonada Trio, 7 p.m. Nov. 13, Bullfrog Brewery, 229 W. Fourth St., Williamsport. www.jayvonada.net.

Ongoing

Bluegrass jam, 7 p.m. Tuesdays, Pine Hall Lutheran Church, 1760 W. College Ave., State College. 883-0287, askrug@comcast.net.

theater&

stage

March

“Harper Regan,” 8 p.m. March 29-30; and 3 p.m. March 31, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

“Neil Berg’s Broadway Song and Dance,” 7:30 p.m. March 30, Community Arts Center, 224 W. Fourth St., Williamsport. www.caclive.com, 800-432-9382.

April

American Shakespeare Center on Tour’s “Twelfth Night,” 7:30 p.m. April 4, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

“Spring Awakening,” April 4-7, Wolf Kuhn Theatre, Misciagna Family Center for Performing Arts, Penn State Altoona. www.altoona.psu.edu.

“Love, Sex and the IRS,” 7:30 p.m. April 4-6, Klump Academic Center auditorium, Pennsylvania College of Technology, Williamsport. www.pct.edu/studentactivities, 570-327-4763.

Leonard Bernstein’s “Mass,” 7:30 p.m. April 5-6, Eisenhower Auditorium, University Park. www.theatre.psu.edu.

“Harper Regan,” 8 p.m. April 5-6; and 3 p.m. April 6-7, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

Penns Valley Area advanced drama class’ “The Groom Said No,” 8 p.m. April 6, Penns Valley Area High School, 4545 Penns Valley Road, Spring Mills. www.pennsvalley.org.

Bellefonte Area High School Drama Club’s “South Pacific,” 7 p.m. April 11-12; and 2 an d7 p.m. April 13, auditorium, 830 E. Bishop St., Bellefonte.

State High Thespians’ “The Wiz,” 7 p.m. April 11; 8 p.m. April 12; and 2 p.m. April 14, State College Area High School North Building auditorium, 653 Westerly Parkway, State College. 231-4188.

“Hair,” 7:30 p.m. April 12, Eisenhower Auditorium, University Park. 800-ARTS-TIX, www.cpa.psu.edu.

“Passover at the Rothschilds” play reading, 7:30 p.m. April 16, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, 272-0606.

“VocaPeople,” 7:30 p.m. April 21, Community Arts Center, 224 W. Fourth St., Williamsport. www.caclive.com, 800-432-9382.

Reduced Shakespeare Company’s “The Complete World of Sports,” 8 p.m. April 21, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, 272-0606.

Bald Eagle Area Middle/High School Drama Club’s “Fiddler on the Roof,” 7:30 p.m. April 25-27, Bald Eagle Area High School auditorium, 751 S. Eagle Valley Road, Wingate. 355-4860.

Metropolitan Opera’s Handel’s “Giulio Cesare,” 12:55 p.m. April 27, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, 272-0606.

“Moms Let Loose,” 8 p.m. April 27, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, 272-0606.

May

Singing Onstage’s “Smile,” 7:30 p.m. May 7, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

“Dreamgirls,” 7:30 p.m. May 9, Community Arts Center, 224 W. Fourth St., Williamsport. www.caclive.com, 800-432-9382.

State College Community Theatre’s “Born Yesterday,” 8 p.m May 17-18 and 24-25; and 2 p.m. May 18 and 25, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

June

State College Community Theatre’s “The Producers,” 8 p.m June 21-22 and 28-29; and 2 p.m. June 22 and 29, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

July

State College Community Theatre’s “The Crucible,” 8 p.m July 19-20 and 26-27; and 2 p.m. July 20 and 27, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

August

State College Community Theatre’s “The Music Man,” 8 p.m Aug. 16-17 and 23-24; and 2 p.m. Aug. 17 and 24, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

September

State College Community Theatre’s “Beyond Therapy,” 8 p.m Sept. 6-7 and 13-14; and 2 p.m. Sept. 7 and 14, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

State College Community Theatre’s “August: Osage County,” 8 p.m Sept. 20-21 and 27-28; and 2 p.m. Sept. 21 and 28, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. www.thestatetheatre.org, www.scctonline.org, 272-0606.

October

State College Community Theatre’s “Spamalot,” 8 p.m. Oct. 17-19; and 2 p.m. Oct. 19, State Theatre, 130 W. College Ave., State College. 272-0606, www.thestatetheatre.org.

Ongoing

“The Book of Mormon,” through April 7, Benedum Center, Pittsburgh. http://trustarts.org.

tours,walks&runs

April

Bird walk, 7-8:30 a.m. April 3, 10, 17 and 24, Shaver’s Creek Environmental Center, 3400 Discovery Road, Petersburg. www.shaverscreek.org, 863-2000.

Fifth annual Dr. David Miller Memorial Run and Walk, April 17, J.C. Blair Memorial Hospital, 1225 Warm Springs Ave., Huntingdon. www.jcblair.org, 643-8548. Registration required.

May

Bird walk, 7-8:30 a.m. May 1, 8 and 15, Shaver’s Creek Environmental Center, 3400 Discovery Road, Petersburg. www.shaverscreek.org, 863-2000.

Third annual Tour de Chocolate Bike Tour, May 19, throughout Hershey. wwwtourdechocolatetown.com.

Centre Daily Times is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service