Concert listings

August 23, 2013 

concerts

Acoustic Brew Concert Series

Center for Well-Being

Lemont

www.acousticbrew.org

• Bill Staines, Dec. 14

Acoustic Brew Concert Series

WPSU Studios

Innovation Park

State College

www.acousticbrew.org

• Lindsay Lou and the Flatbellys, Sept. 28

• Beppe Gambetta, Oct. 19

• Alash Ensemble, Nov. 14

Bryce Jordan Center

University Park

865-5555

• Zedd, Oliver, Aug. 30

• Bassnectar, KOAN Sound, Andreilien, Oct. 10

• B.B. King, Oct. 13

• Nine Inch Nails, Oct. 19

• Macklemore & Ryan Lewis, Talib Kweli, Big K.R.I.T., Nov. 7

• Keith Urban, Little Big Town, Dustin Lynch, Nov. 22

• Mannheim Steamroller Christmas by Chip Davis, Dec. 13

Eisenhower Auditorium

University Park

800-ARTS-TIX

• Anda Union’s “The Wind Horse,” Sept. 24

• Nittany Valley Symphony’s “Beethoven’s Ninth,” Oct. 5

• Mary Chapin Carpenter and Shawn Colvin, Oct. 19

• Doc Severinson and His Big Band, Oct. 22

• Nittany Valley Symphony’s “Fun and Frolic at the Philharmonic,” Nov. 9

• Penn State School of Music’s “Mosaic,” Dec. 8

• “Guitar Passions” with Sharon Isbin, Stanley Jordan and Romero Lumbambo, Jan. 31

• Vienna Concert-Verein Orchestra, Feb. 6

• Sutton Foster, Feb. 15

• Nittany Valley Symphony’s “Land of Hope and Glory,” Feb. 22

• Penn State School of Music’s Philharmonic Orchestra and Choirs’ “The French Connection,” March 2

• Nittany Valley Symphony’s “For the Birds,” March 29

• The Legendary Count Basie Orchestra with New York Voices, April 3

• Nittany Valley Symphony’s “A Hero’s Life,” April 22

Schwab Auditorium

University Park

800-ARTS-TIX

• St. Lawrence String Quartet, Oct. 9

• American Brass Quintet, Oct. 30

• Apollo’s Fire The Cleveland Baroque Orchestra, Nov. 7

• Dr. Lonnie’s Smith’s “In the Beginning” Octet, Nov. 21

• Pianist Jeremy Denk, Jan. 29

• Brentano String Quartet, Feb. 21

• Lionel Loueke Trio, April 23

South Hills School of Business and Technology

State College

www.southhills.edu

• Zeropoint Big Band, Aug. 25

State Theatre

State College

272-0606

• Grain, Aug. 23

• Judy Collins, Sept. 19

• JMac and Junior, Sept. 28

• Billy Bragg, Joe Purdy, Oct. 2

• Needtobreathe, Ivan & Alyosha, Oct. 11

• Umphrey’s McGee, Oct. 21

• Dark Star Orchestra, Dec. 4

Tussey Mountain Amphitheatre

Boalsburg

www.tusseymountain.com, 466-6266

• Hybrid Ice, Aug. 31

• “Mountain Rocks” fundraiser for the Jamie Bestwick Foundation with Ted and the Hi-Fis, Pure Cane Sugar, Jason McIntyre, Miss Melanie and the Valley Rats, Sept. 1

• “Music on the Mountain” with Mysterytrain, Chris Vipond, Royal Benson, The Nick Miller Project, The Perkolators, Sept. 6

Village Green

Lemont

www.lemontvillage.org

• The Hoofties, Aug. 23

• Suzi Brown, Aug. 30

Wagon Wheel Music Park

Philipsburg

www.wagonwheelevents.com, 342-0361

• Pat McGuinness Productions Roots and Blues Fest with Tyne and the Fast Lyne, Miss Melanie and the Valley Rats and Felix and the Hurricanes, Aug. 23

McCann School of Art

Petersburg

www.mccannart.org

667-2538

• Tuba player Velvet Brown and Friends, Aug. 25

J. Doyle Corman Amphitheater and Floating Stage

Lock Haven

www.lockhavencity.org

• Triple Rock, Aug. 25

Triangle Park

Lock Haven

www.lockhavencity.org

• Lock Haven Community Chorus and Central Pennsylvania Community Band, Aug. 23

• John Stevens’ Doubleshot, Aug. 30

Community Arts Center

Williamsport

570-326-2424

• The Beach Boys, Sept. 27

• Styx, Oct. 18

• Doc Severinsen and His Big Band, Oct. 23

• All Hands on Deck, Nov. 3

• Mannheim Steamroller, Nov. 13

• Loretta Lynn, Nov. 15

• Million Dollar Quartet, Jan. 16

• Starship with Mickey Thomas, Feb. 7

• The Sicilian Tenors, March 1

• The Broadway Dolls, March 8

• The Irish Rovers, March 15

• Get the Led Out, April 26

• Celtic Women, May 20

Baker Mansion

Altoona

942-3916

• Altoona Area High School Band, Aug. 25

• The Allegheny Bilge Rats Shanty Choir, Sept. 1

• Mama Corn, Sept. 8

• Rod and Friends, Sept. 15

Arcadia Theater

Windber

467-9070

• Beatlemania, Aug. 24

• Jay Siegel’s Tokens, Sept. 28

• The Duprees, Oct. 26

• The Lettermen, Dec. 18

The Palace Theatre

Greensburg

www.thepalacetheatre.org

• Kenny Vance and the Planotones, Sept. 26

• Michael English, Jeffrey and Sheri Easter, Sept. 27

• Tower of Power, Sept. 28

• Sha Na Na, Oct. 4

• Dave Mason, Oct. 11

• Mary Chapin Carpenter, Shawn Colvin, Oct. 13

• Herman’s Hermits with Peter Noone, The Marcels, Oct. 24

• Matt Nathanson, Joshua Radin, Nov. 10

• Jonny Lang, Nov. 12

• Pat Benatar and Neil Giraldo, Nov. 15

• Amy Grant, Nov. 16

• “Branson on the Road” Christmas concert, Nov. 30

• The Temptations, Dec. 5

• Michael McDonald, Dec. 6

Altar Bar

Pittsburgh

www.thealtarbar.com

• Geographer, Grmln, Aug. 27

• Fungus, Aug. 30

• Masters of the Universe, The Pressure, Hey Compadre, Aug. 31

• Hank 3, Attention Deficit, Domination, 3 Bar Ranch, Sept. 2

• Starf - - - - -, Small Black, Sept. 3

• Ana Popovic and Mo Better Love, Bottom Shelf Blues Band, Jeff Fetterman Band, Sept. 6

• Arcane Haven, Trophies, Bury Thy Kingdom, With All My Strength, Sept. 7

• Chet Faker, Sept. 9

• Mayer Hawthorne, Sept. 11

• Mission of Burma, Sept. 12

• Flume, Touch Sensitive, Sept. 13

• Supersuckers, Hellbound Glory, Thunder Vest, Sept. 18

• Saves the Day, Into It Over It, Hostage Calm, Sept. 19

• Hot Action Cop, Sept. 20

• Camp Element, Doomsday Initiative, Solarburn, Sept. 21

• Kishi Bashi, Sept. 22

• Walk the Moon, Magic Man, Sept. 23

• Immortal Technique, I Self Divine, Sept. 27

• Baths, Sept. 28

• Blood on the Dance Floor, Heavygrinder, Farewell My Love, The Relapse Symphony, Haley Rose, Sept. 29

• Pepper, Grieves, Sept. 30

• Jonny Craig and Mod Sun, Kyle Lucas, Oct. 1

• Unknown Mortal Orchestra, Oct. 19

• Mondo Zombie Boogaloo, Oct. 22

• Nashville P - - - -, Jayke Orvis and the Broken Band, Oct. 23

• Twiztid, Mad Child, Blaze Ya Dead Homie, Oct. 25

• Kreator, Overkill, Warbringer, Nov. 4

• Cocorosie, Nov. 8

• Finntroll, Blackguard, Metastoll, Nov. 10

• Toad the Wet Sprocket, Nov. 11

• Morbid Angel, Liquified Guts, Disobey, Lythem, Nov. 15

• Here Come the Mummies, Gene the Werewolf, Nov. 16

Andy Warhol Museum

Pittsburgh

www.warhol.org

• Scout Niblett, Sept. 19

• Angel Olsen, Sept. 24

• Kurt Vile and The Violators, Old Head, Sept. 25

• Julianna Barwick, Sleep Experiments, Oct. 1

• Bill Callahan, Lonnie Holley, Oct. 9

• Jenny Hval, The Garment District, Nov. 1

Benedum Center

Pittsburgh

http://trustarts.org

• Celtic Thunder, Oct. 6

• The Fresh Beat Band, Nov. 21

• Straight No Chaser, Dec. 11

Brillobox

Pittsburgh

www.brillobox.net

• Casino Bulldogs, Triggers, The Yellers, Aug. 23

• Shingeto and Beacon, Heathered Pearls, The Ghostly International, Sept. 3

• Weekend, Dead Leaf Echo, Nevada Mountains, Sept. 4

• Robert Delong, Badboxes, Sept. 13

• X Ambassadors, Sept. 18

• Single Mothers, Sept. 26

• San Fermin, Oct. 3

Carnegie Music Hall

Munhall

www.librarymusichall.com

• Dweezil Zappa, Sept. 4

• Michael Franti and Spearhead, Sept. 8

• Stills, Shepherd and Goldberg, Sept. 10

• Graham Nash, Sept. 14

• Joe Satriani, Sept. 29

• Bela Fleck’s New York Banjo Summit, Oct. 2

• Steve Hackett’s Genesis Revisited, Oct. 10

• Hanson, Nov. 8

Club Café

Pittsburgh

412-642-2941

www.clubcafelive.com

• Rising Regina, Laura B. and the Off Labels, Aug. 23

• Day Bracey, Parris Knight, Matt Light, Alex Stypula, Stacy Keene, Big Gypsy, Aug. 23

• Nick Marzock, Aug. 24

• Balloon Ride, The Wreckids, Aug. 24

• Chris Pureka, Aug. 25

• Kinetic, Stranger Convention, Aug. 27

• Snowmine, Coronado, Carol Blaze, Aug. 29

• Ruby Beh, Amun Raqs, Aug. 30

• Eric Himan and the Soultre Soul Singers, Southside American, Aug. 30

• Adam Zwig, Science, Jim Platt, Aug. 31

• Driftwood, The Tilt Room, Aug. 31

• Jupiter Vinyl, Charlie and the Foxtrots, Broken Fences, Sept. 4

• Mike Why and Jeremy Caywood, Sept. 6

• Ray Lanich Band, Highway 4, Sept. 6

• Teresa Hawthorne Band, Sept. 7

• PBR&D&W, Sept. 7

• The Brothers Comatose, Sept. 11

• Big Sandy and His Fly-Rite Boys, The Allegheny Rhythm Rangers, Sept. 12

• Bleu, Will Dailey, Sept. 13

• Dan Bubien, Sept. 13

• Portland Cello Project, Jolie Holland, Sept. 17

• Disappear Fear, Anne Feeney, Sept. 18

• Sarah Lee Guthrie, Johnny Irion, The Melodic, Sept. 19

• Houses, Jamaican Queens, Sept. 20

• Johnny Hickman, Ed Anderson, Sept. 21

• Casino Bulldogs, The Velcro Shoes, The Williams Band, Sept. 21

• Laura Veirs, Karl Blau, Sept. 22

• J. Roddy Walston and the Business, Sept. 24

• Mary Gauthier, Scott Nolan, Sept. 25

• The Ragbirds, Sept. 26

• Erica Blinn and the Handsome Machine, Jay Wiley, Sept. 27

• The Boogie Hustlers, Sept. 27

• athan Angelo, Micah Dalton, Sept. 28

• Melville Walbeck, Aultman Brothers, Sept. 28

• The Defibulators, Oct. 2

• David Wax Museum, Bombadil, Oct. 3

• Meat Puppets, Enemy Planes, Oct. 5

• Jon McLaughlin, Oct. 9

• The Tontons, Oct. 10

• Blue Sky Black Death, Sister Crayon, Oct. 16

• Those Darlins, Gambles, Oct. 18

• The Men, Purling Hiss, Old Head, Pampers, Oct. 19

• Olympus Mons, Glowfriends, Claire With the Turban, Oct. 25

• Mustard Plug, Oct. 26

• The Toasters, Oct. 31

• Scott Miller, Nov. 7

• Fossil Collective, Jamestown Revival, Nov. 21

Consol Energy Center

Pittsburgh

www.consolenergycenter.com

• Muse, Sept. 8

• Michael Buble, Sept. 20

• Pearl Jam, Oct. 11

• Drake, Oct. 18

• Josh Groban, Nov. 2

• Hillsong United, Nov. 16

• Justin Timberlake, Dec. 14

First Niagara Pavilion

Burgettstown

www.livenation.com

• John Mayer, Aug. 25

• Mumford & Sons, Aug. 29

• Rascal Flatts, The Band Perry, Sept. 6

• Kid Rock, Sept. 7

• Keith Urban, Sept. 13

• Luke Bryan, Sept. 28

Garfield Artworks

Pittsburgh

412-361-2262

• Joan of Arc, Co La, Legs Like Tree Trunks, Aug. 31

Hazlett Theater

Pittsburgh

www.newhazletttheater.org

412-320-4610

• Olafur Arnalds, Oct. 6

• Dan Wilcox, Feb. 8

• Eclectic Laboratory Chamber Orchestra, April 19

Heinz Hall

Pittsburgh

412-392-4800

• Il Volo, Sept. 11

Mr. Small’s Funhouse Theater

Pittsburgh

412-821-4447

• MC Chris, Dr. Awkward, Jesse Dangerously, Tribe One, Sept. 5

• Pinback, Deathfix, Sept. 6

• North Mississippi Allstars, Lightnin’ Malcolm, Sept. 10

• Savages, Sept. 11

• The Gaslight Anthem, Sept. 12 SOLD OUT

• The Gaslight Anthem, Sept. 13

• Gwar, Hatebreed, Iron Reagan, Sept. 14

• Blue October, Sept. 17

• Youth Lagoon, Pure X, Sept. 20

• Katatonia, Cult of Luna, Tesseract, Intronaut, Sept. 26

• Stars, High Highs, Sept. 27

• Karl Denson’s Tiny Universe, Sept. 28

• Black Rebel Motorcycle Club, Deap Vally, Sept. 29

• Billy Bragg, Joe Purdy, OCt. 1

• Daughter, Bear’s Den, Oct. 2

• Ra Ra Riot, Cayucas, Oct. 7

• The Neighbourhood, Ghost Loft, Oct. 8

• Citizen Cope, Oct. 12

• Between the Buried and me, The Faceless, Contortionist, Safety Fire, Oct. 21

• Minus the Bear, INVSN, Slow Bird, Oct. 22

• Beats Antique, Oct. 23

• Man Man, Oct. 24

• Matt Wertz, Elenowen, Nov. 5

• Johnny Marr, Nov. 12

PNC Park

Pittsburgh

www.ticketmaster.com

• Third Eye Blind, Aug. 31

• Neon Trees, Sept. 21

Pepsi-Cola Roadhouse

Burgettstown

www.pepsiroadhouse.com

• David Allen Coe, Oct. 12

• The Outlaws, Nov. 1

• Big & Rich, Nov. 9

Rex Theatre

Pittsburgh

412-381-6811

• Chris Webby, Beedie, Aug. 23

• Vanilla Sounded Chocolate, Kevlar, What Great Fangs, We Must Save the Princess, Sept. 1

• Gramatik, Manic Focus, Exmag, Sept. 5

• Papadosio, Dopapod, Sept. 7

• One More Time, Sept. 12

• Marco Benevento, Schleigho, Sept. 13

• Enter the Haggis, Sept. 18

• Lettuce, Nigel Hall Band, Sept. 21

• Pokey Lafarge, Sept. 24

• Chris Knight Band, Sept. 27

• Antibalas, The Funk Ark, Oct. 1

• Wild Belle, Saint Rich, Oct. 23

• Andy McKee, Nov. 13

• Stephen Kellogg and His Band, Nov. 16

• Kevin Devine and the Goddamn Band, Now Now, Harrison Hudson, Nov. 20

Smiling Moose

Pittsburgh

412-431-4668

• Reverse the Curse, Aug. 23

• Instead of Sleeping, Maid Myriad, Aug. 23

• To the Wind, Aug. 24

• Said the Whale, Influx, Aug. 27

• Strawberry Girls, Stolas, Save Us From the Archon, Arcane Awakening, The Antediluvians, Sept. 3

• American Opera, Addison Steele, Sept. 4

• Charm and Chain, Bob Gilmore, Marc McDonough, Sept. 14

• Storm the Bay, No Tide, Sept. 17

• The Highest Order, Sept. 20

• Radical Something, Down With Webster, Suga Ray, Quinntac, Sept. 20

• Dessa, Sept. 21

• Motive, Rain Audio, Sept. 28

• Gold Fields, Rush Midnight, Oct. 2

• Ewert and the Two Dragons, Spencer Saylor and Chris Jamison, Oct. 4

• Hunter Valentine, Krissy Krissy, Oct. 5

• Fidlar, Orwells, Oct. 28

• Mephiskapheles, Nov. 22

• Alestorm, Trollfest, Gypsyhawk, The Bloody Seamen, Nov. 26

Stage AE

Pittsburgh

http://promowestlive.com/pittsburgh

• Adam Ant, Aug. 23

• We the Kings, Breathe Carolina, T. Mills, The Ready Set, Like the Movies, Aug. 25

• Montgomery Gentry, Aug. 29

• Darius Rucker, Sept. 6

• The Killers, Wiz Khalifa, Matt and Kim, Sept. 7

• O’Brother, Sept. 10

• Rancid, Sept. 13

• Queens of the Stone Age, Sept. 14

• Govt Mule, Sept. 18

• Sigur Ros, Sept. 19

• Young the Giant, Sept. 20

• The xx, Sept. 21

• Zoso, Sept. 27

• Wish You Were Here, Sept. 28

• J. Cole, Sept. 29

• Trivium, Devil Driver, Oct. 4

• A Day to Remember, Oct. 6

• Bassnectar, Oct. 7

• Life in Color, Oct. 11

• The Pretty Reckless, Oct. 30

• Dr. Dog, Nov. 1

• City and Colour, Nov. 5

• Skism, Roksonix, Nov. 8

• Lamb of God, Killswitch Engage, Nov. 25

31st Street Pub

Pittsburgh

www.31stpub.com

• Crooked Cobras, World War IX, Aug. 23

• Supervoid, King Snake, Fog Hound, Serpent Lord, Aug. 24

• The Atom Age, The Queers, The Dwarves, Motorpsychos, Iron Crown, Aug. 26

• Dead on TV, Go Fight, Aug. 30

• Charlie and the Foxtrots, Great Ancient Trees, Modern Nature, Aug. 31

• The Chop Tops, The Legendary Hucklebucks, Sept. 4

• The Dictators, The Cheats, Thundervest, Sept. 5

• Shocked Minds, Torn Apart Hearts, Sept. 6

• Valient Thorr, Ramming Speed, German Shepherd, Rogue Signals, Sept. 7

• Koffin Kats, Peelander Z, Porno Tongue, Sept. 11

• Ese, D.O.A., Sept. 19

• Bile, En Esch, The Molecule Party, Sept. 27

• The Cheats, Oct. 25

Thunderbird Cafe

Pittsburgh

www.thunderbirdcafe.net

• Bear Cub, Gypsy and His Band of Ghosts, Aug. 23

• Ron Yarosz and the Vehicle, Aug. 24

• Todd Clouser’s A Love Electric, Aug. 31

• Superhuman Happiness, Sept. 6

• Califone, Sept. 11

• The Randall Baumann Band, Sept. 13

• Little Green Cars, Sept. 25

• Fletcher’s Grove, Sept. 27

• Seth Walker and Band, Oct. 10

• Trace Bundy, Oct. 24

• Eddie Spaghetti, Nov. 13

Appalachian Brewing Co.

Harrisburg

www.abcbrew.com

• Aaron Daniel Gaul, Aug. 23

• Tuckahoe Ridge String Band, Aug. 30

• Mightychondria and the Hair Cut, Aug. 31

• Kilmaine Saints, Sept. 13

• The Dirty Sweet, Sept. 21

• Pokey LaFarge, Sept. 23

• Marco Benevento, Oct. 10

Sunoco Performance Theater

at the Whitaker Center

Harrisburg

717-221-8201

• Ana Popovic, Sept. 19

• Richard Thompson, Sept. 26

• Arturo Sandoval, Oct. 5

• Bo Bice, Oct. 10

• Aimee Mann, Oct. 11

• Dailey and Vincent, Oct. 18

• Lyle Lovett and John Hiatt, Oct. 24

• The Piano Guys, Oct. 25

• Gordon Lightfoot, Nov. 2

• The Priests, Nov. 21

• The Machine, Nov. 27

• Christmas With the Celts, Dec. 5

• Get the Led Out, Dec. 28

Giant Center

Hershey

717-534-3911

• Selena Gomez, Oct. 22

• The Fresh Beat Band, Dec. 4

Chevrolet Music Box Theatre

Hersheypark

www.hersheypark.com

• Bobby Mercer, Aug. 25

• Red Hot Chili Pipers, Sept. 1

• Grass Roots, Sept. 8

• Arrival: The Music of Abba, Sept. 15

• Gary Lewis and the Playboys, Sept. 22

Hershey Theatre

Hershey

717-534-3405

• Celtic Thunder, Oct. 8

• Straight No Chaser, Dec. 7

F.M. Kirby Center

Wilkes-Barre

570-693-4100

• Merle Haggard, Nov. 2

• The Red Hot Chili Peppers, Feb. 22

• Joe Bonamassa, May 7

Toyota Pavilion at Montage Mountain

Scranton

570-969-7669

• Jason Aldean, Aug. 25

• Maroon 5, Sept. 1

Penn’s Peak

Jim Thorpe

www.pennspeak.com

• Glenn Miller Orchestra, Sept. 17-19

• Josh Turner, Sept. 26

• Nitty Gritty Dirt Band, Sept. 27

• Chris Cagle, Oct. 4

• Melvin Seals and JGB, Oct. 10

• Gordon Lightfoot, Oct. 26

• America, Nov. 2

• Get the Led Out, Nov. 9

• .38 Special, Nov. 16

American Music Theatre

Lancaster

717-397-7700

• Tim Conway and Louise Duart, Aug. 25

• Martina McBride, Sept. 13

• Three Dog Night, Sept. 15

• Fall Doo Wop Cavalcade, Sept. 21

• Herman’s Hermits, Mickey Dolenz, Sept. 29

• Lynkyrd Skynyrd, Oct. 2

• Engelbert Humperdinck, Oct. 6

• The Temptations, The Four Tops, Jan. 17

• Little River Band, Pure Prairie League, Jan. 24

• Spring Doo Wop Cavalcade, March 1

• Pink Floyd Experience, March 2

• The Oak Ridge Boys, March 15

• Music of Andrew Lloyd Webber, April 15

Chameleon Club

Lancaster

717-299-9684

• Ducky and the Vintage, Hot Jam Factory, Jesse Baker, The Shackletons, Colored Vinyl, Small Town Titans, Iron Vessel, Sails, Aug. 23

• Owl City, Basic Vacation, Aug. 28

• Hank III, Sept. 4

• Twizted, Jellyroll, Lil Wyte, Sept. 6

• Chelsea Light Moving with Thurston Moore, Sept. 11

• The Supersuckers, Hellbound Glory, Sept. 20

• Stars, Oct. 2

• Badfish, Oct. 11

• Five Finger Death Punch, Escape the Fate, Miss May I, Gemini Syndrome, Oct. 13

• Bullet for My Valentine, Black Veil Brides, Stars in Stereo, Throw the Fight, Oct. 16

• Minus the Bear, INVSN, Slow Bird, Oct. 28

• KMFDM, Chant, Nov. 1

• Built to Spill, The Warm Hair, Crosss, Slam Dunk, Nov. 3

ArtsQuest Center at Steel Stacks

Bethlehem

www.artsquest.org

• Kenny Vance and the Planotones, Aug. 23

• Gaelic Storm, Sept. 11

• March Fourth Marching Band, Sept. 29

• Vienna Teng Trio, Oct. 9

• David Bromberg, Oct. 25

• Enter the Haggis, Nov. 27

The Sands Casino

Bethlehem

www.pasands.com

• Sarah Brightman, Sept. 22

Reverb

Reading

www.reverbconcerts.com

• Hed pe, Howitzer, CCWB, &th Layer, Stare Syndicate, JMB, Zodiac Killa, Aug. 23

• David Allen Coe, Aug. 31

• Saxon, Fozzy, Halcyon Way, Mindmaze, Sept. 17

• Mobb Deep, The Alchemist, Sept. 21

• Blood on the Dancefloor, Heavygrinder, Farewell My Love, The Relapse Symphony, Haley Rose, Social Repose, Sept. 26

• The Bouncing Souls, Street Dogs, Man Overboard, The Menzingers, Animalhaus, Yellow Stitches, Stoked on Being Pumped, American Werewolves, Godamnit, Sept. 27

• Wisdom in Chains, Hatebreed, Terror, Breakdown, Shadows Falls, Cro Mags, Comeback Kid, Indecision, The Acacia Strain, Lifeless, Reign Supreme, Vehement Serenade, Objection, Full B own Chaos, Sept. 28

• Etown Concrete, Strife, Knuckledust, Death Threat, Strength for a Reason, Sworn Enemy, Death Before Dishonor, Downpresser, Angel Dust, Strength Approach, Figure Four, Sept. 29

• Dope, Soil, Leaving Eden, Oct. 4

• Gwar, Iron Reagan, A Band of Orcs, Nov. 16

• Fates Warning, Blyndesyde, Nov. 27

Sovereign Center

Reading

610-898-7469

• American Idol Live, Aug. 24

• Toby Mac, Dec. 5

• Straight No Chaser, Dec. 6

• The Fresh Beat Band, Dec. 8

• Get the Led Out, March 1

The Barbary

Philadelphia

http://thebarbary.org

• The Queers, The Dwarves, The Atom Age, Bucket Flush, Sept. 1

The Blockley

Philadelphia

www.theblockley.com

• Dana Fuchs, Nicky Egan, Gina Sicilia, Aug. 23

• Satellite Hearts, Looseleaf Trio, Sunshine Superman, Aug. 28

• Bakery Boys, Mike Champagne, Veeay, Atar’e Gospeed, Great Outdoors, Aug. 29

• Mitis, Kick N Licks, Aug. 31

• Davy Knowles, Indigenous, Mato Nanji, Modern Colour, Sept. 6

• Wax Tailor, Buck 65, Sept. 7

• New Riders of the Purple Sage, Sept. 13

• Dead Prez, Sept. 15

• Karl Denson’s Tiny Universe, The Soul Rebels, Sept. 20

• Toubab Krewe, Sept. 28

• Sound Remedy, Oct. 4

• Tommy Cornwall and the Young Rumblers, Oct. 5

• Jimkata, Big Something, Oct. 10

• Melvin Seals, Oct. 11

• John Scofield and Uberjam, Oct. 25

• The Skatalites, Nov. 13

• The Mother Hips, Nov. 15

• Brother’s Past, Nov. 29

Electric Factory

Philadelphia

215-336-2000

• Love and Theft, Canaan Smith, Sept. 6

• Cher Lloyd, Fifth Harmony, Sept. 8

• Alt-J, Lord Huron, Sept. 17

• City and Colour, Lucy Rose, Sept. 18

• Michael Franti and Spearhead, Sept. 21

• Neko Case, Sept. 25

• Local Natives, Wild Nothing, Sept. 28

• The Waterboys, Freddie Stevenson, Sept. 29

• Zed’s Dead, Paper Diamond, Green Lantern, Branchez, Oct. 3

• Moe, Sister Sparrow and the Dirty Birds, Oct. 4

• The Naked and Famous, Oct. 8

• Mayday Parade, Man Overboard, Cartel, Stages and Stereos, Oct. 18

• Wolfgang Gartner and Tommy Trash, Oct. 20

• Austin Mahone, Oct. 25 SOLD OUT

• Minus the Bear, Slow Bird, INVSN, Oct. 26

• Frightened Rabbit, Oct. 27

• We Came as Romans, Silverstein, The Color Morale, Dangerkids, Oct. 30

• Matt Nathanson, Joshua Radin, Nov. 2

• Sleeping With Sirens, Memphis May Fire, Issues, Nov. 4

• Hoodie Allen, Nov. 23

• Lamb of God, Killswitch Engage, Testament, Huntress, Nov. 24

• Frank Turner and the Sleeping Souls, Koo Koo Kanga Roo, The Smith Street Band, Nov. 29

Festival Pier

Penn’s Landing

Philadelphia

www.livenation.com

• Rebelution, Matisyahu, Sept. 7

• Kid Cudi, Sept. 26

• Life in Color, Sept. 27

• The Flaming Lips, Tame Impala, Oct. 3

The Fire

Philadelphia

www.iourecords.com/thefire

• Besting Tensions, Boss Logic, Ben Webster and the Beard, Aug. 24

• Ketosis, Sakara, Black Sun Rising, Palaceburn, Aug. 27

• Air is Human, Pray for Sound, A Victim of Good Times, Barncat, Aug. 29

• Commonwealth Choir, Small House, Christopher Paul Stelling, Ron Gallo, Aug. 30

• Reef the Lost Cauze, Brasco, Mile High Mafia, Sept. 6

• A Fistful of Sugar, Railroad Fever, Dani Mari, Four Lads Insane, Sept. 13

• Normal Bean Band, Sept. 18

• Chase Allen, Chris Vance, Deuce Phoenix, Mont Brown, Sept. 20

• 

First Unitarian Church

Philadelphia

267-765-5210

• Hop Along, The Sidekicks, Luther, Sept. 3

• Tom Odell, Vance Joy, Sept. 18

• Ms. Mr., Sept. 19

• Screaming Females, Waxahatchee, Tenement, Trophy Wife, Sept. 29

• Wavves, King Tuff, Jacuzzi Boys, Oct. 2

• Nat Baldwin, Jonathan Pfeffer, Oct. 2

• Bill Callahan, Lonnie Holley, Oct. 3

• The Growlers, Cosmonauts, Gap Dream, Habibi, The Memories, Colleen Green, Pangea, Oct. 4

• Wild Belle, Saint Rich, Oct. 7

• Unknown Mortal Orchestra, Jackson Scott, Oct. 9

• Delorean, Oct. 22

• Fidlar, The Orwells, Oct. 25

• Tera Melos, Fang Island, Zorch, Nov. 1

• Pelican, Coliseum, Nov. 3

• Black Lips, Nov. 7

• The Blow, Nov. 9

• And So I Watch You From Afar, TTNG, Mylets, Nov. 16

Johnny Brenda’s

Philadelphia

215-739-9684

• Busses, Celestial Shore, The Interest Group, Aug. 23

• Geographer, Grmln, Aug. 25

• Pure Bathing Culture, Alex Bleeker and the Freaks, Aug. 27

• Joan of Arc, Co La, Aug. 28

• Chris Cohen, Buried Beds, Alec Ounsworth, Aug. 29

• Shigeto, Beacon, Heathered Pearls, Aug. 30

• Justin Stens and the Get Real Gang, Andrew Cedermark, Lux Perpetua, Sept. 2

• Wolf Eyes, Endless Boogie, Magik Markers, Sept. 3

• Night Beds, The Great Unknown, Sept. 4

• Cold Fronts, DRGN King, The Shakes, Sept. 5

• Porcelain Raft, Sept. 6

• Suuns, Helado Negro, Drone Ranger, Sept. 8

• Dirty Beaches, Ell V. Gore, Sept. 9

• The Rosebuds, Sept. 10

• Houses, Jamaica Queens, Sept. 11

• Girls Against Boys, Coliseum, Sept. 12

• Toy Soldiers, Kingsley Flood, Sept. 13

• Clinic, Grooms, Sept. 17

• El Ten Eleven, Elliott Lipp, Sept. 20

• The Lindsey Buckingham Appreciation Society, Sept. 21

• Little Green Cars, Sept. 24

• Darwin Deez, Laser Background, Sept. 25

• Brad Hinton Band, The Barren Wells, Sept. 26

• Palma Violets, Skaters, Sept. 27

• The Dodos, Dustin Wong, Sept. 28

• Sean Hayes, The Blank Tapes, Sept. 29

• Toe, Everyone Everywhere, StarRo, Sept. 30

• Typhoon, Radiation City, Oct. 1

• Angel Olsen, Pillars and Tongues, Oct. 2

• Kalob Griffin Band, Oct. 4

• Ewert and the Two Dragons, Trapper Schoepp, Oct. 5

• Obits, Heavy Times, Oct. 11

• Islands, Oct. 17

• Weekend Disappears, Nothing, Oct. 20

• The Men, Pulring Hiss, Pampers, Oct. 22

• Fossil Collective, Paper Lions, Oct. 25

• Tim Kasher, Laura Stevenson, Nov. 9

• The Paper Kites, Nov. 11

• He’s My Brother She’s My Sister, Nov. 14

Keswick Theatre

Glenside

215-572-7650

• Bridgit Mendler, Aug. 29

• Herbert Gronemeyer, Sept. 15

• Travis, Sept. 19

• Jonny Lang, Sept. 27

• Jimmy Cliff, Sept. 29

• Blondie, X, Oct. 3

• Robert Hunter, Oct. 4

• Kashmir, Oct. 5

• Switchfoot, Oct. 6

• Steve Hackett, Oct. 11-12

• Colin Hay, Oct. 13

• Zappa Plays Zappa, Oct. 16

• The Piano Guys. Oct. 18

• The Fab Faux, Oct. 19

• Lyle Lovett and John Hiatt, Oct. 25

• Hugh Laurie and the Copper Bottom Blues Band, Oct. 30

• Colin Meloy, Eleanor Friedberger, Nov. 2

• The B-52s, Love Funk, Nov. 8

• Toad the Wet Sprocket, Nov. 9

• India.Arie, Nov. 23

• Michael McDonald, Dec. 7

• Vienna Boys Choir, Dec. 14

Kimmel Center

Philadelphia

215-893-1955

• Diana Krall, Oct. 12

• Fiona Apple, Blake Mills, Oct. 19

• Chris Thile, Oct. 23

• Bobby McFerrin, Nov. 10

• Elvis Costello, Nov. 10

Kung Fu Necktie

Philadelphia

• Caltrop, Aug. 23

• Maria Rose and the Swiss Kicks, Aug. 23

• Deathlwaltz, Aug. 24

• Lazy Genius, Aug. 24

• Without MF Order, Aug. 25

• Bored Spies, Aug. 26

• Thee Dang Dangs, Aug. 27

• Advaeta, Aug. 28

• Wild Rompit, Former Belle, Maitland, Aug. 29

• Bodyrock, Aug. 30

• Majical Cloudz, Moon King, Sept. 10

• Scout Niblett, Dope Body, Mike Bruno and the Black Magic Family Band, Sept. 12

• Youth Code, Night Sins, Sept. 14

• No Joy, Alex Calder, Sept. 18

• The White Mandingos, Sept. 25

• Khaled, Molly Rhythm, Sept. 26

• Iron Cross, Bishop’s Green, US Chaos, Broken Heroes, Duffy’s Cut, Mad Dog Surrender, Oct. 5

• Fuzz, CCR Headcleaner, Oct. 11

• The Spits, Water Love, Useless Eaters, The Abandos, Oct. 13

• American Sharks, Oct. 16

Liacouras Center

Temple University

Philadelphia

www.liacourascenter.com

• Fall Out Boy, Panic at the Disco, Twenty One Pilots, Sept. 8

• Atoms for Peace, Sept. 24

The Manhattan Room

Philadelphia

www.mroomphilly.com

• Pale Existence, Black Mass, Malebolgia, Seventh Chaos, Aug. 23

• Old Mink, ICD 9, Wires Under Tension, The Fancy Balloons, Aug. 24

The Mann Center

Philadelphia

www.manncenter.org

• Umphrey’s McGee, STSP, Aug. 30

• The Avett Brothers, Trombone Shorty & Orleans Avenue, Sept. 14

• Arctic Monkeys, The Walkmen, Sept. 18

• Vampire Weekend, Sky Ferreira, Sept. 19

• Steely Dan, Sept. 21

• Pet Shop Boys, Sept. 22

• J. Cole, Wale, Sept. 25

• Volbeat, Him, All That Remains, Airbourne, Sept. 26

• Disco Biscuits, Sept. 27-28

Milkboy

Philadelphia

www.milkboyphilly.com

• Luke Elliot, The Low Doses, Paper Submarines, Aug. 23

• Born Cages, PanicYears, Metropolis America, Aug. 24

• Mac DeMarco, Ape School, Mock Suns, Aug. 29

• Les Professionels and Friends, Aug. 30

• Hard Nips, Demonstrative Girls, The Pretty Greens, Colora, Aug. 31

• The Beat Harvest, Julian Hartwell Project, Illa Delta, Sept. 5

• Dangermuffin, Jeff Selby, Sept. 6

• The Silent Signals, Sept. 7

• Barrence Whitfield and the Savages, George Urgo Band, Sept. 12

• Kate Faust, Elegant Animals, Vinchelle Woods, Sept. 14

• Scud Mountain Boys, Sean Rowe, Sweetbriar Rose, Sept. 18

• Starlight Girls, Zula, Sept. 19

• DTCV, The Technicolors, Sept. 21

• Electric Six, My Jerusalem, Les Sans Culottes, Sept. 26

• Pete Francis, Eric Dash, Andrew Whitman, Sept. 27

• Anjuli Josephine, Jessica Hernandez and the Deltas, Sept. 28

• Harper Blynn, Desoto Jones, Oct. 3

• Dent May, Dead Gaze, Tinmouth, Oct. 4

• Voss, Taizu, Oct. 5

• Hunter Valentine, Krissy Krissy, Oct. 6

• Hey Marsailles, The Apache Relay, Oct. 11

• Great Divide, The Ballroom Thieves, Oct. 12

• Blue Sky Black Death, Sister Crayon, Oct. 17

• The Moondoggies, Rose Windows, The Bailey Hounds, Oct. 19

• You Won’t, Bombadil, Oct. 24

• Gangstagrass, Oct. 26

• The Werks, Oct. 31

• Ha Ha Tonka, Samantha Crain, Nov. 15

• Heather Shayne Blakeslee and Sweetbriar Rose, Weird Hot, The Great Unknown, Nov. 21

North Star Bar

Philadelphia

215-684-0808

• Band of Rivals, Harry Walther Band, Von Dunn and the Eye, Aug. 27

• The Districts, Coronado, Rosu Lup, Aug. 30

• Siamese Sundown, Ballroom Spies, Lion in the Mane, The Mahlors, Aug. 31

• J Bon Bomb Duality Band, Rebecca Way, Andrew Winter and the Reckless Dodgers, Sept. 3

• Deception of a Ghost, Into the Flood, Abandoner, Swarms, Sept. 5

• Mo Lowda and the Humble, Sleep In, Colors, Sept. 6

• Good Graces, The City and I, Let It Out Matt, Waiting, Sept. 7

• Heat Thunder, Eric Howl, Young Pilgrims, Sept. 10

• Pere Ubu, Gagarin, The Strapping Fieldhands, Sept. 11

• Koffin Kats, Turbo ACs, Hudson Falcons, New Red Scare, Svetlanas, The Jukebox Romantics, Lost in Society, Doomed to Obscurity, Sept. 12

• Tumbleweed Wandersers, Arizona Lights, Eric Hunker, Sept. 13

• Morglbl, Thank You Scientist, Sept. 17

• Matt Chylak, Elephant Protocol, Sept. 17

• Emily King, Sept. 19

• Anthony Raneri, Tallhart, Sept. 20

• Flightschool, Safari Dudes, Sept. 21

• Khaled, Molly Rhythm, Sept. 26

• Calabrese, The Cryptkeeper Five, Oct. 2

• The Toasters, Voodoo Glow Skulls, Left Alone, Oct. 3

• Mephiskapheles, Inspecter 7, Post Sun Times, Oct. 5

Susquehanna Bank Center

Camden/Philadelphia

215-336-6000

• John Mayer, Aug. 23

• Jason Aldean, Aug. 24

• Keith Urban, Little Big Town, Dustin Lynch, Sept. 14

• Thirty Seconds to Mars, Sept. 29

• The Weeknd, Oct. 4

• Pretty Lights, Nov. 1

• The Fresh Beat Band, Dec. 6

Theatre of the Living Arts

Philadelphia

215-922-1001

• Young Savage, Aug. 24

• The Cult, White Hills, Aug. 25

• Yellowcard, Geoff Rockly, Sept. 4-5

• Hidden in Plain View, Sept. 7

• Blue October, Sept. 11

• Flume, Sept. 12

• Stereophonics, Sept. 19

• Pepper, Sept. 19

• Icona Pop, K. Flay, Sept. 22

• Brother Ali, Immortal Technique, Sept. 29

• ZZ Ward, Oct. 1

• Streetlight Manifesto, Oct. 2

• Surfer Blood, Oct. 4

• Marky Ramon’es Blitzkrieg, Andrew W.K., Oct. 6

• Ra Ra Riot, Oct. 10

• Atlas Genius, Oct. 12

• Godflesh, Oct. 18

• Between the Buried and Me, Oct. 19

• You Me at Six, Oct. 20

• Beats Antique, Oct. 24

• Jessie Ware, Nov. 1

• Drive By Truckers, Old 97s, Nov. 5

• Hanson, Nov. 7

• Dir En Grey, Nov. 9

• Cocorosie, Nov. 9

• The Pretty Reckless, Nov. 10

• Morbid Angel, Nov. 13

• The Dan Band, Dec. 6

Tin Angel

Philadelphia

www.tinangel.com

• Rik Emmett, Nov. 1

• Mary Fahl, Nov. 16

• Roger Delany, Nov. 23

• Jeffrey Gaines, Nov. 29

Tower Theater

Upper Darby

610-352-2887

www.thetowerphilly.com

• Il Volo, Sept. 12

• Jack Johnson, Sept. 26

• Joe Satriani, Steve Morse, Sept. 28

• Two Door Cinema Club, Oct. 2

• Franz Ferdinand, Oct. 19

The Trocadero

Philadelphia

215-922-LIVE

• Alex Goot, Sam Tsui, King the Kid, Aug. 23

• The Mission UK, Sept. 4

• Kamelot, Delain, Exclipse, Sept. 5

• Peter Hook and the Light, Sept. 14

• Flag, Sept. 18

• The Selector, Sept. 19

• Andrea Gibson, Oct. 16

• Overkill, Kreator, Warbringer, Oct. 31

Union Transfer

Philadelphia

www.utphilly.com

• K-OS, Aug. 23

• Megan and Liz, Aug. 25

• Ruin, Aug. 31

• The Julie Ruin, Swearin’, Sept. 5

• Starf - - - - -, Small Black, Sept. 6

• The Dear Hunter, Sept. 7

• Spiritualized, Sept. 9

• Pinback, Deathfix, Sept. 11

• Leftover Salmon, Assembly of Dust, Sept. 12

• Shovels and Rope, Shakey, Graves, Sept. 13

• Chelsea Wolfe, True Widow, Sept. 14

• Cvrches, XXYXX, Sept. 18

• Washed Out, Hearts, Sept. 19

• Austra, Diana, Sept. 20

• Deerhunter, Crystal Stilts, Sept. 20

• Black Joe Lewis, Pickick, Sept. 22

• Superchunk, Spider Bags, Sept. 24

• Langhorn Slim and the Law, Jonny Fritz, Sept. 25

• K.T. Tunstall, Brian Lopez, Sept. 27

• Saves the Day, Into It Over it, Hostage Calm, Sept. 27

• Bastille, Sept. 29

• Tricky, Royal Canoe, Oct. 1

• Foxygen, Oct. 4

• Boyce Avenue, Oct. 5

• Bonobo, Oct. 10

• Hawkwind, Perhaps, Oct. 11

• Title Fight, Balance and Composure, Cruel Hand, Slingshot, Dakota, Oct. 12

• The 1975, Oct. 12

• Gold Panda, Luke Abbott, Oct. 13

• Woodkid, Oct. 14

• The Neighbourhood, Ghost Loft, Oct. 18

• Cold War Kids, Papa, Oct. 19

• Father John Misty, Oct. 22

• Kurt Vile and the Violators, Beach Fossils, Oct. 26

• Disclosure, T. Williams, Oct. 29

• Man Man, Oct. 30

• Man Man, King Khan and the Shrines, Hell Shovel, Oct. 31

• James Blake, Nov. 4

• Kate Nash, Le Sera, Nov. 7

Wells Fargo Center

Philadelphia

www.livenation.com

• Muse, Cage the Elephant, Sept. 9

• Selena Gomez, Oct. 18

• Drake, Oct. 19

• Pearl Jam, Oct. 21-22

• Josh Groban, Nov. 3

• Pink, Dec. 6

• Rod Stewart, Dec. 11

World Cafe Live

Philadelphia

www.worldcafelive.com

• Passenger, Aug. 25

• Start Making Sense, Aug. 30

• The Young Dubliners, Sept. 5

• Glenn Tilbrook, Sept. 6

• Damien Dempsey, Sept. 10

• Christine Havrilla and Gypsy Fuzz, Sept. 13

• Jake Bugg, Sept. 15

• Richie Allen Buchborn, Gavilan, Joshua Popejoy, Sept. 15

• The Brothers Comatose, Sept. 17

• Mutlu, Sept. 20

• Dawn Hiatt and Friends, Sept. 22

• Johnny Hickman and Ed Anderson, Sept. 22

• Elska, Sept. 28

• Mediaeval Baebes, Sept. 30

• Wil Wheaton vs. Paul and Storm, Oct. 4

• Bodeans, Oct. 5

• Vienna Teng, Alex Wong, Oct. 8

• Patrizio Buanne, Oct. 16

• John Medeski, Dec. 4

Centre Daily Times is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service