Weekender presents the most comprehensive concert listing in Centre County

September 27, 2013 

concerts

Acoustic Brew Concert Series

Center for Well-Being

Lemont

www.acousticbrew.org

• Bill Staines, Dec. 14

Acoustic Brew Concert Series

WPSU Studios

Innovation Park

State College

www.acousticbrew.org

• Lindsay Lou and the Flatbellys, Sept. 28

• Beppe Gambetta, Oct. 19

• Alash Ensemble, Nov. 14

Bryce Jordan Center

University Park

865-5555

• OneRepublic, Oct. 3

• Bassnectar, KOAN Sound, Andreilien, Oct. 10

• B.B. King, Miss Melanie and the Valley Rats, Oct. 13

• Rod Stewart, Boz Scaggs, Oct. 14

• Nine Inch Nails, Godspeed You Black Emperor, Oct. 19

• Macklemore & Ryan Lewis, Talib Kweli, Big K.R.I.T., Nov. 7

• Trans-Siberian Orchestra’s “The Lost Christmas Eve,” Nov. 15

• Keith Urban, Little Big Town, Dustin Lynch, Nov. 22

• Mannheim Steamroller Christmas by Chip Davis, Dec. 13

• Jay Z, Jan. 31

Eisenhower Auditorium

University Park

800-ARTS-TIX

• Nittany Valley Symphony’s “Beethoven’s Ninth,” Oct. 5

• Mary Chapin Carpenter and Shawn Colvin, Oct. 19

• Doc Severinson and His Big Band, Oct. 22

• Nittany Valley Symphony’s “Fun and Frolic at the Philharmonic,” Nov. 9

• Penn State School of Music’s “Mosaic,” Dec. 8

• “Guitar Passions” with Sharon Isbin, Stanley Jordan and Romero Lumbambo, Jan. 31

• Vienna Concert-Verein Orchestra, Feb. 6

• Sutton Foster, Feb. 15

• Nittany Valley Symphony’s “Land of Hope and Glory,” Feb. 22

• Penn State School of Music’s Philharmonic Orchestra and Choirs’ “The French Connection,” March 2

• Nittany Valley Symphony’s “For the Birds,” March 29

• The Legendary Count Basie Orchestra with New York Voices, April 3

• Nittany Valley Symphony’s “A Hero’s Life,” April 22

Schwab Auditorium

University Park

800-ARTS-TIX

• St. Lawrence String Quartet, Oct. 9

• American Brass Quintet, Oct. 30

• Apollo’s Fire The Cleveland Baroque Orchestra, Nov. 7

• Dr. Lonnie’s Smith’s “In the Beginning” Octet, Nov. 21

• Pianist Jeremy Denk, Jan. 29

• Brentano String Quartet, Feb. 21

• Lionel Loueke Trio, April 23

State Theatre

State College

272-0606

• JMac and Junior, Sept. 28

• Billy Bragg, Joe Purdy, Oct. 2

• Needtobreathe, Ivan & Alyosha, Oct. 11

• Umphrey’s McGee, Oct. 21

• Judith Hill, Nov. 1

• Ronan Tynan, Nov. 8

• Dark Star Orchestra, Dec. 4

• Hot Tuna, Jan. 11

Tussey Mountain Amphitheatre

Boalsburg

www.tusseymountain.com, 466-6266

• Grain, Erin Condo and the Hoofties, Sept. 28

Community Arts Center

Williamsport

570-326-2424

• The Beach Boys, Sept. 27

• Styx, Oct. 18

• Doc Severinsen and His Big Band, Oct. 23

• All Hands on Deck, Nov. 3

• Mannheim Steamroller, Nov. 13

• Loretta Lynn, Nov. 15

• Million Dollar Quartet, Jan. 16

• Starship with Mickey Thomas, Feb. 1

• The Sicilian Tenors, March 1

• The Broadway Dolls, March 8

• The Irish Rovers, March 15

• Get the Led Out, April 26

• Celtic Women, May 20

Arcadia Theater

Windber

467-9070

• Jay Siegel’s Tokens, Sept. 28

• The Duprees, Oct. 26

• The Lettermen, Dec. 18

The Palace Theatre

Greensburg

www.thepalacetheatre.org

• Michael English, Jeffrey and Sheri Easter, Sept. 27

• Tower of Power, Sept. 28

• Sha Na Na, Oct. 4

• Dave Mason, Oct. 11

• The Clarks, Oct. 12

• Mary Chapin Carpenter, Shawn Colvin, Oct. 13

• Herman’s Hermits with Peter Noone, The Marcels, Oct. 24

• Cyndi Lauper, Nov. 1

• Matt Nathanson, Joshua Radin, Nov. 10

• Jonny Lang, Nov. 12

• Pat Benatar and Neil Giraldo, Nov. 15

• Amy Grant, Nov. 16

• Trace Adkins, Nov. 17

• “Branson on the Road” Christmas concert, Nov. 30

• The Temptations, Dec. 5

• Michael McDonald, Dec. 6

Altar Bar

Pittsburgh

www.thealtarbar.com

• Immortal Technique, I Self Divine, Diabolic, Sept. 27

• Baths, Jerome LOL, Sept. 28

• Blood on the Dance Floor, Heavygrinder, Farewell My Love, The Relapse Symphony, Haley Rose, Sept. 29

• Pepper, Grieves, Sept. 30

• Jonny Craig and Mod Sun, Kyle Lucas, Oct. 1

• Bayside, Motion City Soundtrack, What’s Eating Gilbert, State Champs, Oct. 3

• Chief Keep, Oct. 6

• Fountains of Wayne, Soul Asylum, Evan Dando, Oct. 8

• Savoy, Oct. 9

• Turquoise Jeep, T-Real, Mike Jack, Oct. 10

• Joe Grushecky and the Houserockers, The Igniters, Oct. 12

• Otep, Stolen Babies, New Year’s Day, Oct. 13

• Ill Nino, Sunflower Devil, In-cyde, Oct. 15

• Unknown Mortal Orchestra, Wolf People, Jackson Scott, Oct. 19

• The Winery Dogs, Oct. 21

• Mondo Zombie Boogaloo, Oct. 22

• Nashville P - - - -, Jayke Orvis and the Broken Band, The Cheats, Sour Mash, Oct. 23

• Mushroomhead, One Eyed Doll, X Factor One, Iona, Oct. 24

• Twiztid, Mad Child, Blaze Ya Dead Homie, Oct. 25

• David Cook, Oct. 30

• Death Angel, Three Inches of Blood, Battlecross, Revocation, Diamond Plate, Oct. 31

• Dead Milkmen, Weird Paul, Nov. 1

• August Burns Red, Blessthefall, Beartooth, Defeater, Nov. 2

• Kreator, Overkill, Warbringer, Nov. 4

• Cocorosie, Nov. 8

• Living Colour, Nov. 9

• Finntroll, Blackguard, Metastoll, Dethlehem, Conflict Cycle, Nov. 10

• Toad the Wet Sprocket, Lee DeWyze, Nov. 11

• A Silent Film, The Show, Nov. 14

• Morbid Angel, Liquified Guts, Disobey, Lythem, Nov. 15

• Here Come the Mummies, Gene the Werewolf, Nov. 16

• Jake Miller, Action Item, Air Dubai, Nov. 20-21

• Huey Mack, Kid Burghes, Kid Logik, Nov. 23

• The Mahones, Bastard Bearded Irishmen, Nov. 27

• Macy Kate, Scott and Rosanna, Nov. 29

• The Misfits, Driven Lifeless, A Loveley Crisis, Dec. 8

• Big D and the Kids Table, The Pietasters, The Fighting Jamesons, Dec. 13

• Dark Tranquillity, Omnium Gatherum, Exmortus, March 1

Andy Warhol Museum

Pittsburgh

www.warhol.org

• Bill Callahan, Lonnie Holley, Oct. 9

• Jenny Hval, The Garment District, Nov. 1

• Future Islands, Nov. 15

Benedum Center

Pittsburgh

http://trustarts.org

• Celtic Thunder, Oct. 6

• The Fresh Beat Band, Nov. 21

• Straight No Chaser, Dec. 11

• David Garrett, March 21

Brillobox

Pittsburgh

www.brillobox.net

• San Fermin, Cold Weather, Wicked Chief, Oct. 3

• Jaill, Caleb Pogyor and the Talkers, Ex Planets, Oct. 15

• Nik Turner Space Ritual, The Sicks, Hendersleben, Oct. 24

• Broncho, Denny and the Jets, Nov. 5

• Diarrhea Planet, Lovely Bad Things, Don Strange and the Doosh Bears, Nov. 13

Byham Theatre

Pittsburgh

http://trustarts.org

• Sweet Honey in the Rock, Nov. 9

• The Musical Box, Nov. 13

• Ladysmith Black Mambazo, Jan. 29

• Soweto Gospel Choir, Feb. 27

• Celtic Nights, March 6

Carnegie Music Hall

Munhall

www.librarymusichall.com

• Joe Satriani, Sept. 29

• Bela Fleck’s New York Banjo Summit, Oct. 2

• Steve Hackett’s Genesis Revisited, Oct. 10

• Hugh Laurie, Oct. 17

• Barenaked Ladies, Oct. 21

• Hanson, Nov. 8

• Streetlight Manifesto, Nov. 11

Club Café

Pittsburgh

412-642-2941

www.clubcafelive.com

• Erica Blinn and the Handsome Machine, Jay Wiley, Sept. 27

• The Boogie Hustlers, Sept. 27

• Nathan Angelo, Micah Dalton, Sept. 28

• Melville Walbeck, Aultman Brothers, Sept. 28

• The Static Jacks, Blackbird Bullet, Wayne Beck, Sept. 29

• Leroy Justice, Oct. 1

• The Defibulators, The Mixus Brothers, Oct. 2

• David Wax Museum, Bombadil, Oct. 3

• Cabinet, Holy Ghost Tent Revival, Oct. 4

• Meat Puppets, Enemy Planes, Oct. 5

• Hey Marseilles, Surf Machine, Oct. 8

• Jon McLaughlin, Oct. 9

• The Tontons, Wreck Loose, Influx, Oct. 10

• Denison Witmer, Sleep Experiments, Oct. 11

• The Semi-Supervillains, The Allegheny Rhythm Rangers, Oct. 11

• Chori no Vinho, The Flying Dutchman, Oct. 12

• Flexure, Oct. 12

• Carolina Story, River Daughters, The Educators, Oct. 15

• Blue Sky Black Death, Sister Crayon, Melodiq, Oct. 16

• Ezra Furman, Oct. 17

• Those Darlins, Gambles, Oct. 18

• The Men, Purling Hiss, Old Head, Pampers, Oct. 19

• Shel, The Wreckids, Oct. 22

• American Babies, Oct. 23

• Kung Fu, Oct. 24

• Mike Stout and the Human Union, The Hipsters, Oct. 25

• Olympus Mons, Glowfriends, Claire With the Turban, Oct. 25

• Mustard Plug, Masters of the Universe, Oct. 26

• Poor Old Shine, Nameless in August, Oct. 29

• Lincoln Durham, Oct. 30

• The Toasters, Oct. 31

• Smackdab, Nov. 1

• Scott Miller, Henry F. Skerritt, Nov. 7

• Bill Toms and Hard Rain, Wil Kondrich, Nov. 8

• Charie Hustle and the Grifters, Nov. 8

• Pure Bathing Culture, Sleep Experiments, Nov. 9

• Kelsey Friday, Mike Marks, Nov. 9

• Townsppl, Nov. 14

• Sebadoh, Octagrape, Nov. 15

• You Won’t, Spring Standards, Nov. 16

• Basia Bulat, Nov. 19

• Sol Cat, Nov. 20

• Fossil Collective, Jamestown Revival, Nov. 21 CANCELED

• Broken Fences, Andre Costello, Nov. 22

• Wine and Spirit, Trigger Happy, Nov.22

• Southside American, The Feats of Strength, Great Ancient Trees, Nov. 23

Consol Energy Center

Pittsburgh

www.consolenergycenter.com

• Pearl Jam, Oct. 11

• Drake, Oct. 18

• Josh Groban, Nov. 2

• Hillsong United, Nov. 16

• Donnie and Marie Osmond, Nov. 12

• Trans-Siberian Orchestra, Dec. 7

• Justin Timberlake, Dec. 14

• Jay Z, Jan. 21

First Niagara Pavilion

Burgettstown

www.livenation.com

• Luke Bryan, Sept. 28

Garfield Artworks

Pittsburgh

412-361-2262

• Dead Fame, Mancontrol, Shutterdown, Agnes Wired for Sound, Sept. 28

• Call of the Void, Sistered, Wrought Iron, Meth Quarry, Sept. 29

Hazlett Theater

Pittsburgh

www.newhazletttheater.org

412-320-4610

• Olafur Arnalds, Oct. 6

• African Rhythms Quintet, Oct. 26

• Dan Wilcox, Feb. 8

• Eclectic Laboratory Chamber Orchestra, April 19

Mr. Roboto Project

Pittsburgh

www.therobotoproject.org

• Screaming Females, Waxahatchee, Tenement, Cookietom, Sept. 27

Mr. Small’s Funhouse Theater

Pittsburgh

412-821-4447

• Stars, High Highs, Sept. 27

• Karl Denson’s Tiny Universe, Mike Dillon Band, Sept. 28

• Black Rebel Motorcycle Club, Deap Vally, Sept. 29

• Billy Bragg, Joe Purdy, Oct. 1

• Daughter, Bear’s Den, Oct. 2

• Sleigh Bells, Oct. 4

• Ra Ra Riot, Cayucas, Oct. 7

• Earl Sweatshirt, Vince Staples, Oct. 10

• The Neighbourhood, Ghost Loft, Lovelife, Oct. 8

• Drowning Clowns, Oct. 11

• Citizen Cope, Oct. 12

• Between the Buried and me, The Faceless, Contortionist, Safety Fire, Oct. 21

• Minus the Bear, INVSN, Slow Bird, Oct. 22

• Beats Antique, Oct. 23

• Man Man, Xenia Rubinos, Oct. 24

• The Devil Wears Prada, Once Nothing, Delusions of Grandeur, Oct. 31

• Butch Walker, Nov. 1

• The Werks, Jazzam, Blue Redshift, Nov. 3

• Matt Wertz, Elenowen, Nov. 5

• Drowning Clowns, Nov. 9

• Johnny Marr, Alamar, Nov. 12

• The Devil Makes Three, Sturgill Simpson, Nov. 14

• Lucero, Titus Adronicus, Nov. 15

• Max Bemis, Matt Pryor, Sherri Dupree-Bemis, Perma, Merriment, Dec. 7

• Protest the Hero, Architects, The Kindred, Affiance, Dec. 10

• Drowning Clowns, Dec. 14

• Keller Williams, More Than a Little, Dec. 27

Pepsi-Cola Roadhouse

Burgettstown

www.pepsiroadhouse.com

• David Allen Coe, Oct. 12

• The Outlaws, Nov. 1

• Big & Rich, Nov. 9

Rex Theatre

Pittsburgh

412-381-6811

• Chris Knight Band, Sept. 27

• Brian Linsenbigler, Pizza, Naps, Sept. 28

• Antibalas, The Funk Ark, Oct. 1

• Actress, Jimmy Edgar, Jason Burns, Natasha, Kmeto, Oct. 3

• Arcane Haven, Embers to Ashes, Blackbird Bullet, Semi-Supervillains, Off the Record, Daily Grind, Oct. 5

• Billy Joe Shaver, Oct. 6

• Glenn Tilbrook, Oct. 10

• Velvet Acid Christ, The Twilight Garden, Rein(forced), Oct. 11

• Saint Vitus, Pallbearer, Hookers, Lady Beast, Oct. 12

• Blockhead, Little People, Oct. 15

• Baton Rouge, Meanstreat, Oct. 16

• Robben Ford, Oct. 18

• Wild Belle, Saint Rich, Oct. 23

• Mason Jennings, Oct. 25

• Orange Goblin, Holy Grail, Lazer/Wulf, Supervoid, Oct. 26

• Silencio, Nov. 2

• Lee Fields and the Expressions, Oct. 30

• Silencio, Nov. 2

• Ra the Ruggedman, Potluck, Whitney Peyton, Nov. 5

• Steep Canyon Rangers, Cait Cuneo Band, Nov. 7

• Sister Sparrow and the Dirty Birds, Cait Cuneo Band, Nov. 8

• Bassement Party, Insulin, Habatat, Winter’s Descent, Allendswell, Sea Rights, Nov. 9

• Andy McKee, Nov. 13

• Conspirator, Escaot, Nov. 14

• Stephen Kellogg and His Band, Nov. 16

• Kevin Devine and the Goddamn Band, Now Now, Harrison Hudson, Nov. 20

• Rubblebucket, Dec. 4

• Jon Oliva, Dec. 6

• Bro Safari, Torro Torro, MC Sharpness, Dec. 11

Smiling Moose

Pittsburgh

412-431-4668

• The Whiskey Rebellion, Sept. 27

• Motive, Rain Audio, Sept. 28

• The Beauregards, The Bynars, Polar Scout, Mustache Required, Sept. 28

• Gold Fields, Rush Midnight, Oct. 2

• Ewert and the Two Dragons, Spencer Saylor and Chris Jamison, Oct. 4

• Hunter Valentine, Krissy Krissy, Oct. 5

• Restorations, Oct. 6

• Yip Deceiver, Oct. 8

• The Balconies, The Motorleague, Oct. 19

• Fidlar, Orwells, Oct. 28

• Antz Marching, Nov. 2

• A Wilhelm Scream, Barons, August Ruins, Nov. 20

• Mephiskapheles, Nov. 22

• Alestorm, Trollfest, Gypsyhawk, The Bloody Seamen, Nov. 26

Stage AE

Pittsburgh

http://promowestlive.com/pittsburgh

• Zoso, Sept. 27

• Wish You Were Here, Sept. 28

• J. Cole, Sept. 29

• Trivium, Devil Driver, Oct. 4

• A Day to Remember, Oct. 6

• Bassnectar, Oct. 7

• Life in Color, Oct. 11

• Taking Back Sunday, Oct. 16

• Joe Nichols, Uncle Kracker, Oct. 17

• Danzig, Doyle, Oct. 21

• Umphrey’s McGee, Oct. 25

• Austin Mahone, Oct. 29 SOLD OUT

• The Pretty Reckless, Oct. 30

• Dr. Dog, Nov. 1

• Infected Mushroom, Datsik, Funtcase, Antiserum, Nov. 2

• City and Colour, Nov. 5

• The Lone Bellow, Nov. 6

• Skism, Roksonix, Nov. 8

• Less Than Jake, AntiFlag, Nov. 13

• New Found Glory, Alkaline Trio, Nov. 14

• Slayer, Nov. 20

• Lamb of God, Killswitch Engage, Nov. 25

• Twenty One Pilots, Dec. 1

• Halestorm, Dec. 11

31st Street Pub

Pittsburgh

www.31stpub.com

• Bile, En Esch, The Molecule Party, The Rabid Whole, Sept. 27

• Meatmen, Mud City Manglers, Oct. 3

• Three Bad Jacks, Legendary Hucklebucks, Rustbelt Homewreckers, Crooked Cobras, Oct. 11

• The Cheats, Oct. 25

• The Independents, Oct. 30

• I Scintilla, Defcon, Lullabye Engine, Nov. 8

Thunderbird Cafe

Pittsburgh

www.thunderbirdcafe.net

• Fletcher’s Grove, Sept. 27

• The Bloody Seamen, Sept. 28

• Tal National, Oct. 3

• Adam’s Ale, Oct. 4

• Turbine, Oct. 9

• Seth Walker and Band, Oct. 10

• Turkuaz, Lazlo Holyfeld, Oct. 11

• The Mavens, Oct. 12

• Blue Moon Soup, Oct. 18

• Wild Child, Oct. 19

• Terakaft, Landmark Tongues, Oct. 23

• Trace Bundy, Oct. 24

• Consider the Source, Oct. 25

• The Fighting Jamesons, Oct. 26

• Chris Rattie and the Brush Valley Ramblers, Brewers Row, Nov. 1

• The Hawkeyes, Nov. 2

• Cosby Sweater, Nov. 6

• Chrome Moses, The Albrights, Wreck Loose, Nov. 8

• Eddie Spaghetti, Nov. 13

• The Big Mean Sound Machine, Nov. 15

• The Cause, Nov. 16

• Bombino, Nov. 27

Appalachian Brewing Co.

Harrisburg

www.abcbrew.com

• Corty Byron, Sept. 28

• Marco Benevento, Oct. 10

• March Fourth Marching Band, Oct. 11

• Rocket Brigade, Pen Cap Chew, Oct. 12

• Celtic Fiddle Fest, Oct. 18

• The Hackensaw Boys, Oct. 25

• David Bromberg, Nov. 17

• The Clarks, Nov. 30

• Start Making Sense, Dec. 7

• Vishten, Feb. 16

Sunoco Performance Theater

at the Whitaker Center

Harrisburg

717-221-8201

• Arturo Sandoval, Oct. 5

• Bo Bice, Oct. 10

• Aimee Mann, Oct. 11

• Dailey and Vincent, Oct. 18

• Lyle Lovett and John Hiatt, Oct. 24

• The Piano Guys, Oct. 25

• Gordon Lightfoot, Nov. 2

• The Priests, Nov. 21

• The Mavericks, Nov. 23

• The Machine, Nov. 27

• Christmas With the Celts, Dec. 5

• Get the Led Out, Dec. 28

Giant Center

Hershey

717-534-3911

• Selena Gomez, Oct. 22

• The Fresh Beat Band, Dec. 4

• Trans-Siberian Orchestra, Dec. 8

Hershey Theatre

Hershey

717-534-3405

• Celtic Thunder, Oct. 8

• Gregg Allman, Oct. 27

• Straight No Chaser, Dec. 7

F.M. Kirby Center

Wilkes-Barre

570-693-4100

• Alice Cooper, Oct. 18

• Cyndi Lauper, Oct. 22

• Merle Haggard, Nov. 2

• Elvis Costello, Nov. 25

• The Red Hot Chili Peppers, Feb. 22

• Joe Bonamassa, May 7

Penn’s Peak

Jim Thorpe

www.pennspeak.com

• Nitty Gritty Dirt Band, Sept. 27

• Hinder, Candlebox, Sept. 29

• Chris Cagle, Oct. 4

• Melvin Seals and JGB, Oct. 10

• Gordon Lightfoot, Oct. 26

• America, Nov. 2

• Get the Led Out, Nov. 9

• .38 Special, Nov. 16

• Dark Star Orchestra, Nov. 27

• Vince Gill, Feb. 21

• Rhonda Vincent and the Rage, March 22

American Music Theatre

Lancaster

717-397-7700

• Herman’s Hermits, Mickey Dolenz, Sept. 29

• Lynyrd Skynyrd, Oct. 2

• Engelbert Humperdinck, Oct. 6

• The Temptations, The Four Tops, Jan. 17

• Little River Band, Pure Prairie League, Jan. 24

• Spring Doo Wop Cavalcade, March 1

• Pink Floyd Experience, March 2

• Wess Cooke, March 9

• The Oak Ridge Boys, March 15

• Music of Andrew Lloyd Webber, April 15

• Merle Haggard, April 28

• The Lettermen, May 2

• The Gaither Vocal Band, May 16-18

• Celtic Woman, June 7

• Charlie Thomas and the Drifters, Carl Gardner’s Coasters, Herb Reed’s Platters, June 21

• Under the Streetlamp, June 28

Chameleon Club

Lancaster

717-299-9684

• Chaos Thompson, Sept. 27

• Stars, Oct. 2 SOLD OUT

• Needtobreathe, Ivan and Alyosha, Oct. 10

• Badfish, Oct. 11

• Five Finger Death Punch, Escape the Fate, Miss May I, Gemini Syndrome, Oct. 13

• Bullet for My Valentine, Black Veil Brides, Stars in Stereo, Throw the Fight, Oct. 16

• Filter, Red, Otherwise, We As Human, Oct. 17

• Otep, Stolen Babies, New Year’s Day, Oct. 18

• David Cook, Oct. 22

• Tech N9ne, Krizz Kaliko, Mayday, Stevie Stone, Prozak, Oct. 23

• The Black Dahlia Murder, Skeletonwitch, Fallujah, Noisem, Oct. 25

• The World is a Beautiful Place I Am No Longer Afraid to Die, Daylight, Reservoir, Placeholder, Oct. 26

• Misfits, The Attack, Testosteroso, Social Class Dropout, Oct. 26

• Minus the Bear, INVSN, Slow Bird, Oct. 28

• Breathe Carolina, Our Last Night, Oct. 30

• Tonight Alive, The Downtown Fiction, For the Foxes, Echosmith, Oct. 31

• KMFDM, Chant, Nov. 1

• Built to Spill, The Warm Hair, Crosss, Slam Dunk, Nov. 3

• Chiddy Bang, Nov. 9

• Manchester Orchestra, The Front Bottoms, Nov. 16

Steel Stacks

Bethlehem

www.steelstacks.org

• Alex Radus, Sept. 27

• Ricky Smith and the Crush, Sept. 28

• March Fourth Marching Band, Sept. 29

• Billy Bragg, Oct. 3

• Vienna Teng Trio, Oct. 9

• Glenn Tilbrook, Oct. 13

• David Cook, Oct. 24

• David Bromberg, Oct. 25

• Dennis DeYoung, Oct. 27

• Enter the Haggis, Nov. 27

The Sands Casino

Bethlehem

www.pasands.com

• UUU, Sept. 27

• The Barley Boys, Sept. 28

• My Hero Zero, Sept. 28

• Fat City, Sept. 29

• Large Flowerheads, Sept. 30

The Sands Bethlehem Event Center

Bethlehem

www.sandseventscenter.com

• Steely Dan, Sept. 27

• Daryl Hall and John Oates, Sept. 30

• Brian Wilson and Jeff Beck, Oct. 6

• Celtic Thunder, Oct. 9

• Diana Krall, Oct. 10

• Soul Asylum, Evan Dando, Fountains of Wayne, Oct. 11

• Barenaked Ladies, Oct. 18

• Bobby Vinton, Oct. 19

• The Black Crowes, Oct. 30

• Frankie Valli, Nov. 9

• Paramore, Nov. 11

• Celtic Woman, Dec. 4

Reverb

Reading

www.reverbconcerts.com

• The Bouncing Souls, Street Dogs, Man Overboard, The Menzingers, Animalhaus, Yellow Stitches, Stoked on Being Pumped, American Werewolves, Godamnit, Sept. 27

• Wisdom in Chains, Hatebreed, Terror, Breakdown, Shadows Falls, Cro Mags, Comeback Kid, Indecision, The Acacia Strain, Lifeless, Reign Supreme, Vehement Serenade, Objection, Full B own Chaos, Sept. 28

• Etown Concrete, Strife, Knuckledust, Death Threat, Strength for a Reason, Sworn Enemy, Death Before Dishonor, Downpresser, Angel Dust, Strength Approach, Figure Four, Sept. 29

• Dope, Soil, Leaving Eden, Oct. 4

• Taproot, Righteous Vendetta, Broken Fayth, Sledgehammer, Oct. 15

• Gwar, Iron Reagan, A Band of Orcs, Nov. 16

• Rivers of Nihil, Gloominus Doom, Oct. 18

• Big D and the Kids Table, Red City Radio, Survey Says, The What Nows, Condition Oakland, Nov. 8

• Gwar, Iron Reagan, Band of Orcs, Nov. 16

• Fates Warning, Blyndesyde, Fatal Aggression, Nov. 27

Sovereign Center

Reading

610-898-7469

• Phish, Oct. 29

• The Machine, Nov. 8

• Chris Cornell, Nov. 22

• Toby Mac, Dec. 5

• Straight No Chaser, Dec. 6

• The Fresh Beat Band, Dec. 8

• Tony Bennett, Dec. 21

• Get the Led Out, March 1

• Justin Moore, April 18

The Barbary

Philadelphia

http://thebarbary.org

• The Internet, Oct. 3

• A Wilhelm Scream, Single Mothers, Nov. 17

The Blockley

Philadelphia

www.theblockley.com

• Toubab Krewe, Sept. 28

• The Funky Meters, Oct. 1

• John Brown’s Body, Groundnation, Oct. 3

• Sound Remedy, Victor Niglio, Oct. 4

• Tommy Cornwall and the Young Rumblers, Oct. 5

• Giant Panda Guerilla Dub Squad, Oct. 6

• Melvin Seals, Oct. 11

• Digital Tape Machine, Long Miles, Oct. 12

• Steve Kimock and Friends, Bernie Worrell, American Banies, Oct. 16

• Orchard Lounge, Wyllys, Risky Disko, Oct. 19

• Jimkata, Big Something, Oct. 24

• John Scofield and Uberjam, Oct. 25

• The Green, Shwayze, Kimie, Nov. 8

• The Skatalites, The Snails, Spokey Speaky, Nov. 13

• The Mother Hips, The New Orleans Suspects, Nov. 15

• Talib Kweli, Big K.R.I.T., Nov. 16

• Brother’s Past, Nov. 29

• Marco Benevento, Dec. 6

• NRBQ, Jan. 24

The Boot and Saddle

Philadelphia

www.bootandsaddlephilly.com

• Jenny Owen Youngs, PJ Bond, The Bigness, Sept. 27

• Braids, The National Rifle, Sept. 28

• Tyvek, Drone Ranger, Sept. 30

• Har Mar Superstar, Reputante, Lizzo, Oct. 1

• Historics, Belgrade, Goner, Oct. 4

• Marc Ribot’s Ceramic Dog, Split Red, Oct. 5

• Elf Power, Folklore, Avery Rosewater, Oct. 6

• Palma Violets, Skaters, Oct. 8

• Erik Petersen, Orange Iguanas, The Highwater Preachers, Oct. 9

• Buried Beds, Teen Men, Caroline Smith and the Goodnight Sleeps, Oct. 10

• Keep Shelly in Athens, Chad Valley, Cruiser, Oct. 11

• Quasi, Jeffrey Lewis, Oct. 12

• Those Darlins, Gambles, Oct. 16

• Adam and Dave’s Bloodline, Dressed Like Stolen Cars, Robotrippers, Oct. 17

• Needle Points, The High Five, Beezle, Bonzai, Oct. 18

Oldermost, The Gantry, Jesse Sparhawk, Oct. 19

• The Lonely Forest, Cumulous, Oct. 23

• Starwood, Auctioneer, Sand Castle, Oct. 24

• San Fermin, Literature, Oct. 25

• Sir Sly, Magic Man, Oct. 27

• Mad Professor, Nov. 1

• Far-Out Fangtooth, Lodro, Harsh Vibes, Zachary Devereux, Fairbrother, Nov. 2

• Kirin J. Callahan, Jenny Hval, Nov. 6

• Ivan & Alyosha, Nov. 12

• Hayden, Doug Paisley, Nov. 13

• Nightmares on Wax, Nov. 15

• Crash Course in Science, Nov. 16

• Basia Bulat, Nov. 20

• Sundowner, Gret Barnett and Tom May, Nov. 21

• Crocodiles, Wymond Miles, Nov. 22

• Holograms, TV Ghost, Dec. 5

• Frontier Ruckus, Dec. 6

• Lee Ranaldo and the Dust, Jan. 8

Electric Factory

Philadelphia

215-336-2000

• Local Natives, Wild Nothing, Sept. 28

• The Waterboys, Freddie Stevenson, Sept. 29

• Zed’s Dead, Paper Diamond, Green Lantern, Branchez, Oct. 3

• Moe, Sister Sparrow and the Dirty Birds, Oct. 4

• Digitour, Pointless Blog, Zoella, Marcus Butler, Tanya Burr, Caspar Lee, Jim Chapman, Oct. 5

• The Naked and Famous, The Colourist, Oct. 8

• Sara Bareilles, Oct. 10

• Timeflies, Chiddy Bang, Oct. 11

• Janelle Monae, Oct. 13

• Mayday Parade, Man Overboard, Cartel, Stages and Stereos, Oct. 18

• Rusko, Roni Size, Dynamite MC, Oct. 19

• Wolfgang Gartner and Tommy Trash, Oct. 20

• Steve Aoki, Waka Flocka Flame, Borgore, Oct. 24

• Austin Mahone, Becky G., Midnight Red, Oct. 25 SOLD OUT

• Minus the Bear, Slow Bird, INVSN, Oct. 26

• Frightened Rabbit, Augustines, Oct. 27

• We Came as Romans, Silverstein, The Color Morale, Dangerkids, Oct. 30

• Infected Mushroom, Zomboy, Oct. 31

• Fitz and the Tantrums, Capital Cities, Beat Club, Nov. 1

• Matt Nathanson, Joshua Radin, Nov. 2

• Sleeping With Sirens, Memphis May Fire, Issues, Nov. 4

• My Bloody Valentine, Nov. 9

• Alkaline Trio, New Found Glory, H2O, Nov. 13

• Reel Big Fish, Goldfinger, Beautiful Bodies, Beebs and Her Money makers, Nov. 15

• Hoodie Allen, Mod Sun, D-Why, Nov. 23

• Lamb of God, Killswitch Engage, Testament, Huntress, Nov. 24

• Frank Turner and the Sleeping Souls, Koo Koo Kanga Roo, The Smith Street Band, Nov. 29

• Get the Led Out, Dec. 14

• Dark Star Orchestra, Dec. 29

• Lotus, Dec. 30-31

Festival Pier

Penn’s Landing

Philadelphia

www.livenation.com

• Life in Color, Sept. 27

• The Flaming Lips, Tame Impala, Oct. 3

The Fire

Philadelphia

www.iourecords.com/thefire

• The Meta, Silverton, Suss, Sept. 27

• Halfro, Flounder Warehouse, Maria Mirenzi Trio, Carolyn Thorn and the Appetizers, Oct. 3

• Peanut Butter Lovesicle, Bunk, Lo Power Plane, Uncle Dump, Oct. 10

• Younger Me, Lucy Stone, Family Vacation, Terrible Friends, Oct. 12

• RVIVR, Cayetana, Oct. 18

• Ronald Raygun, Cemetery Friends, Touchdown Boy, Oct. 19

• The Donuts, Emmett Drueding, North Lawrence Midnight Singers, Oct. 19

• The Sixties, Brian Medlin and the Elk Band, Mime Game, Behold the Brave, Oct. 20

• Vice Royal, Joe Hertler and the Rainbow Seekers, Oct. 25

• Cymbals Eat Guitars, Mood Rings, Nov. 22

• 

First Unitarian Church

Philadelphia

267-765-5210

• Work Drugs, Lockets, Bridge Underwater, Sept. 27

• Screaming Females, Waxahatchee, Tenement, Trophy Wife, Sept. 29

• Wavves, King Tuff, Jacuzzi Boys, Oct. 2

• Nat Baldwin, Jonathan Pfeffer, Oct. 2

• Bill Callahan, Lonnie Holley, Oct. 3

• The Growlers, Cosmonauts, Gap Dream, Habibi, The Memories, Colleen Green, Pangea, Oct. 4

• Olafur Arnalds, Oct. 5

• Wild Belle, Saint Rich, Oct. 7

• Dave Hause, Oct. 8 SOLD OUT

• Unknown Mortal Orchestra, Jackson Scott, Oct. 9

• Delorean, Oct. 22

• Fidlar, The Orwells, Oct. 25

• Denizon Witmer, Oct. 26

• Tera Melos, Fang Island, Zorch, Nov. 1

• Pelican, Coliseum, Nov. 3

• Black Lips, Tweens, Residuels, Nov. 7

• Circle Takes the Square, B. Dolan, Nov. 8

• The Blow, Love Inks, Nov. 9

• Active Child, JMSN, Nov. 12

• And So I Watch You From Afar, TTNG, Mylets, Nov. 16

• Caspian, 65Daysofstatic, The World is a Beautiful Place and I Am No Longer Afraid to Die, Nov. 26

• Polar Bear Club, Citizen, Diamond Youth, Sainthood Reps, Dec. 7

Johnny Brenda’s

Philadelphia

215-739-9684

• Palma Violets, Skaters, Sept. 27

• Marc Neibauer, Scott Churchman, Other Colors, The Fantastic Imagination, Sept. 27

• The Dodos, Dustin Wong, Sept. 28

• Sean Hayes, The Blank Tapes, Sept. 29

• Toe, Everyone Everywhere, StarRo, Sept. 30 SOLD OUT

• Typhoon, Radiation City, Geology, Oct. 1

• Angel Olsen, Pillars and Tongues, Bad Braids, Oct. 2

• Rubblebucket, Prowler, Roadkill Ghost Choir, Willy Mason, Birdie Busch, Oct. 3

• Kalob Griffin Band, Driftwood, Chelsea Mitchell, Oct. 4

• Ewert and the Two Dragons, Trapper Schoepp, Oct. 5

• Jel, Sole, Serengeti, Open Mike Eagle, Oct. 6

• Neighbors, Hurry, Amanda X, Oct. 8

• Obits, Heavy Times, Hound, Oct. 11

• Half Moon Run, Mister Wives, Oct. 14

• Saintseneca, On the Water, The Circadian Rhythms, Oct. 15

• Islands, Brazos, Fat Tony, Oct. 17

• The Lawsuits, The Fleeting Ends, The Districts, Oct. 18

• White Demin, Oct. 19

• Weekend Disappears, Nothing, Oct. 20

• The Men, Purling Hiss, Pampers, Oct. 22

• St. Paul and the Broken Bones, Oct. 24

• Fossil Collective, Paper Lions, Psalmships, Oct. 25 CANCELED

• How to Dress Well, Moon Bounce, Oct. 29

• Spirit Family Reunion, Hurray for the Riff Raff, Deslondes, Oct. 30

• Weird Hot, El Malito, House of Blondes, Nov. 1

• Sebadoh, Octagrape, Nov. 2

• John Vanderslice, Samantha Crain, Nov. 4

• Tim Kasher, Laura Stevenson, Nov. 9

• The Paper Kites, Nov. 11

• Detroyer, Pink Mountaintops, Nov. 12

• RAC, MNDR, Nov. 13

• He’s My Brother She’s My Sister, Caught a Ghost, Song Preservation Society, Nov. 14

• Mono, Nov. 19

• Hoots & Hellmouth, Nov. 23

• Matthew E. White, Dec. 6

Keswick Theatre

Glenside

215-572-7650

• Jonny Lang, Sept. 27

• Jimmy Cliff, Sept. 29

• Blondie, X, Oct. 3

• Robert Hunter, Oct. 4

• Kashmir, Oct. 5

• Switchfoot, Oct. 6

• Steve Hackett, Oct. 11-12

• Colin Hay, Oct. 13

• Zappa Plays Zappa, Oct. 16

• The Piano Guys. Oct. 18

• The Fab Faux, Oct. 19

• Lyle Lovett and John Hiatt, Oct. 25

• Hugh Laurie and the Copper Bottom Blues Band, Oct. 30

• Fifth Harmony, Nov. 1

• Colin Meloy, Eleanor Friedberger, Nov. 2

• The B-52s, Love Funk, Nov. 8

• Toad the Wet Sprocket, Lee DeWyze, Nov. 9

• Cyndi Lauper, Hunter Valentine, Nov. 15

• The Musical Box, Nov. 22

• India.Arie, Nov. 23

• Will Downing, Nov. 24

• The Machine, Nov. 29

• Michael McDonald, Dec. 7

• Victor Wooten and Family, Dec. 12

• Rick Springfield, Dec. 13

• Vienna Boys Choir, Dec. 14

• Leon Russell and Hot Tuna, Jan. 10

• Irish Rovers, March 11

• Jon Anderson, April 2

Kimmel Center

Philadelphia

215-893-1955

• Orquestra Buena Vista Social Club, Oct. 9

• Diana Krall, Oct. 12

• Emerson Quartet, Oct. 18

• Fiona Apple, Blake Mills, Oct. 19

• Chris Thile, Oct. 23

• Madeleine Peyroux, Oct. 25

• Bobby McFerrin, Nov. 10

• Elvis Costello, Nov. 10

Kung Fu Necktie

Philadelphia

www.kungfunecktie.com

• Lecherous Gaze, Brainoil, Hound, Sept. 27

• Honah Lee, Schoner, Scandals, Lockland Brakes, Sept. 27

• Ugh God, The Legendary Molecules, Sept. 28

• Bain Wolfkind, SGNLS, Sept. 28

• The Deads, Wet Brain, Sept. 29

• Iron Cross, Bishop’s Green, US Chaos, Broken Heroes, Duffy’s Cut, Mad Dog Surrender, Oct. 5

• Fuzz, CCR Headcleaner, Big No, Oct. 11

• Nashville P - - - -, Jayke Orvis and the Broken Band, Oct. 12

• The Spits, Water Love, Useless Eaters, The Abandos, Oct. 13

• American Sharks, Oct. 16

• Daikaiju, Vintage Kids, Platinum Mustache, Me Versus I, Oct. 20

• Serial Killers, Workhorse III, The Heels, Mr. Dead Guy, Oct. 30

• Pink Slip Daddy, Explosive Head, Blessed Muthas, Nov. 2

• ZZZ, Nov. 5

The Mann Center

Philadelphia

www.manncenter.org

• Disco Biscuits, Sept. 27-28

Milkboy

Philadelphia

www.milkboyphilly.com

• Pete Francis, Eric Dash, Andrew Whitman, Sept. 27

• Anjuli Josephine, Jessica Hernandez and the Deltas, Sept. 28

• Dent May, Dead Gaze, Tinmouth, Oct. 4

• Voss, Taizu, Oct. 5

• Hunter Valentine, Krissy Krissy, Oct. 6

• Hey Marsailles, The Apache Relay, Oct. 11

• Great Divide, The Ballroom Thieves, Oct. 12

• Levee Drivers, Deadstring Brothers, Joe Fletcher, Ron Gallo, Oct. 14

• Gemini Club, W.C. Lindsay, Oct. 15

• Blue Sky Black Death, Sister Crayon, Oct. 17

• The Moondoggies, Rose Windows, The Bailey Hounds, Oct. 18

• The Miners, The Bill Hangley Band, After the Rodeo, Oct. 19

• You Won’t, Bombadil, Oct. 24

• Gangstagrass, Oct. 26

• The Werks, Tweed, Oct. 31

• Young Galaxy, Nov. 8

• The Limousines, Mona, Nov. 9

• Ha Ha Tonka, Samantha Crain, Nov. 15

• The Architects, Nov. 20

North Star Bar

Philadelphia

215-684-0808

• Moonstriker, North Broad, Barncat, Sept. 27

• Marc Scibilia, Sept. 28

• D&M, Carter Hulsey, Sept. 29

• Umer Piracha and Above Beckoning, Sept. 30

• The Fancy Balloons, Matt Chylak, The Meta, Von Dunn and the Eye, Oct. 1

• Calabrese, The Cryptkeeper Five, Johnny Neutrino and the Secret Weapon, Oct. 2

• The Toasters, Voodoo Glow Skulls, Left Alone, Oct. 3

• Mephiskapheles, Inspecter 7, Post Sun Times, Oct. 5

• Victoria Watts, Silly Heart, Oct. 8

• Full Service, Oct. 11

• Peelander Z, Oct. 12

• Aaron and the Spell, Anna Haas, Grace Bernicker, Oct. 15

• Wild Child, Liz and the Lost Boys, Oct. 18

• The Fighting Jamesons, Oct. 19

• The Red Paintings, Jackie Paper, Oct. 23

• Someone Still Loves You Boris Yeltsin, A Great Big Pile of Leaves, Oct. 24

• Venice Sunlight, The Harry Walther Band, Oct. 26

• Sallie Ford and the Sound Outside, Mount Moriah, Nov. 3

• Big D and the Kids Table, Dec. 15

Sun National Bank Center

Camden, N.J.

www.sunnationalbankcenter.com

• A Day to Remember, All Time Low, Oct. 11

Susquehanna Bank Center

Camden/Philadelphia

215-336-6000

• Thirty Seconds to Mars, Sept. 29

• The Weeknd, Oct. 4

• Pretty Lights, Nov. 1

• Paramore, Nov. 8

• The Fresh Beat Band, Dec. 6

Theatre of the Living Arts

Philadelphia

215-922-1001

• Danny Brown and Action Bronson, Sept. 27

• Miek Stud, Sept. 28

• Brother Ali, Immortal Technique, Sept. 29

• Trivium, Devildriver, Sept. 30

• ZZ Ward, Oct. 1

• Streetlight Manifesto, Oct. 2

• Surfer Blood, Oct. 4

• Boy, Oct. 5

• Marky Ramon’es Blitzkrieg, Andrew W.K., Oct. 6

• Ra Ra Riot, Oct. 10

• Atlas Genius, Oct. 12

• Deltron 3030, Oct. 13

• Example, Oct. 15

• Noah and the Whale, Oct. 17

• Godflesh, Oct. 18

• Between the Buried and Me, Oct. 19

• You Me at Six, Oct. 20

• Cults, Oct. 23

• Beats Antique, Oct. 24

• The Yonder Mountain String Band, Oct. 31

• Jessie Ware, Nov. 1

• Story of the Year, Nov. 3

• Drive By Truckers, Old 97s, Nov. 5

• J-Roddy Walston and the Business, Nov. 6

• Hanson, Nov. 7

• Griz, Nov. 8

• Dir En Grey, Nov. 9

• Cocorosie, Nov. 9

• The Pretty Reckless, Nov. 10

• Morbid Angel, Nov. 13

• Jake Miller, Nov. 14

• The Devil Makes Three, Nov. 16

• The Story So Far, Nov. 21

• Smokers Club, Nov. 30

• The Dan Band, Dec. 6

Tin Angel

Philadelphia

www.tinangel.com

• Leo Moran, Anthony Thistlewaite, Sept. 27

• The Pat McGee Band, Keaton Simons, Sept. 28

• Catherine Prewitt, Lowland Hum, Sonja Sofya, Oct. 3

• Josh Joplin, Oct. 4

• Got Penny, Elwood James Band, Oct. 5

• Aoife O’Donovan, The Sweater Set, Oct. 6

• Matt Duke, Mia Dyson, Oct. 11

• Teddy Geiger, Amy Faden, Oct. 15

• Lindsey Pavao, Here’s Last Mission, Boy Wonder, Oct. 16

• Carsie Blanton, Milton, Oct. 17

• Sonoma Sound, Oct. 18

• Laura Shay, Oct. 19

• Curtis Peoples, Todd Carey, Dan Godlin, Oct. 25

• Don McCloskey, Oct. 26

• Theresa Noye, Oct. 27

• Ben Arnold, Nov. 1

• Rik Emmett, Nov. 1

• Griffin House, Clarence Bucaro, Nov. 9

• Paul Burch, Nov. 10

• Mary Fahl, Nov. 16

• Cheryl Wheeler, Davey O, Nov. 22

• Roger Delany, John and Brittany, Nov. 23

• Jeffrey Gaines, Shaun Ruymen, Nov. 29

• Francis Dunnery, Nov. 30

• Ashley Leone, Dec. 7

• Moya Brennan, Dec. 10

• Antigone Rising, Dec. 13

• Matt Portella, Dec. 14

• Ben Vaughn and His Quintet, Dec. 28

• Christine Havrilla and Gypsy Fuzz, Jan. 18

• Kelly Joe Phelps, Feb. 28

• Lucy Kaplansky, April 25

Tower Theater

Upper Darby

610-352-2887

www.thetowerphilly.com

• Joe Satriani, Steve Morse, Sept. 28

• Two Door Cinema Club, Oct. 2

• Daryl Hall and John Oates, Oct. 5

• Lee Brice, Oct. 12

• Brian Wilson and Jeff Beck, Oct. 13

• Franz Ferdinand, Oct. 19

• Florida Georgia Line, Nov. 16

The Trocadero

Philadelphia

215-922-LIVE

• Scorpion Child, Wilson, Mothership, Oct. 6

• Biffy Clyro, Morning Parade, Oct. 10

• Tenth Amendment, Making Out With Medusa, 609, Avenge the Breaking, Oct. 11

• The Chariot, Glass Cloud, Birds in a Row, To the Wind, Rebuker, Oct. 17

• Stephen “Ragga” Marley, Wayne Marshall, Jo Mersa, Oct. 25

• Overkill, Kreator, Warbringer, Oct. 31

• Less Than Jake, Anti-Flag, Masked Intruder, Get Dead, Nov. 8

• Papadosio, The Malah, Earth Cry, Nov. 9

• Yo Gotti, Zed Zilla, Nov. 10

• Periphery, Born of Osiris, Dead Letter Circus, Twelve Foot Ninja, Nov. 17

• The Devil Wears Prada, The Ghost Inside, Volumes, Texas in July, Dec.14

• Protest the Hero, Architects, Affiance, The Kindred, Dec. 15

Union Transfer

Philadelphia

www.utphilly.com

• K.T. Tunstall, Brian Lopez, Sept. 27

• Saves the Day, Into It Over it, Hostage Calm, Sept. 27

• Grouplove, The Rubens, Sept. 28 SOLD OUT

• Bastille, Little Daylight, Sept. 29 SOLD OUT

• Blitzen Trapper, Phox, Sept. 30

• Tricky, Royal Canoe, Oct. 1

• Foxygen, Oct. 4

• Boyce Avenue, Oct. 5

• Bonobo, Paul Basic, Oct. 10

• Hawkwind, Perhaps, Oct. 11

• Title Fight, Balance and Composure, Cruel Hand, Slingshot, Dakota, Oct. 12

• The 1975, Oct. 12

• Gold Panda, Slow Magic, Voices of Black, Oct. 13

• Woodkid, Oct. 14

• Mike Soughty, Oct. 17

• The Neighbourhood, Ghost Loft, Oct. 18 SOLD OUT

• Cold War Kids, Papa, Oct. 19

• Father John Misty, Oct. 22

• Anberlin, The Maine, Oct. 23

• Pattern is Movement, The Spinto Band, Norwegian Arms, Oct. 24

• Of Montreal, Oct. 25

• Kurt Vile and the Violators, Beach Fossils, Oct. 26

• Animal Collective, Deradoorian, Oct. 27

• The Animal Collective, Dan Deacon, Oct. 28 SOLD OUT

• Disclosure, T. Williams, Oct. 29

• Man Man, Xenia Rubinos, Oct. 30

• Man Man, King Khan and the Shrines, Hell Shovel, Melt Banana, Oct. 31

• August Burns Red, Blessthefall, Defeater, Beartooth, Nov. 1

• Built to Spill, Slam Dunk, The Warm Hair, Nov. 2

• The Dismemberment Plan, Yellow Ostrich, Nov. 3

• James Blake, Nov. 4

• Policia, Marijuana Deathsquads, Nov. 5

• Deer Tick, Robert Ellis, Nov. 6

• Kate Nash, Le Sera, Nov. 7

• The Head and the Heart, Theo and the Get Down Stay Down, Quiet Life, Nov. 8-9

• The Lone Bellow, Nov. 14

• A Silent Film, Nov. 15

• Claude Von Stroke, Nov. 15

• Conspirator, Pigeons Playing Ping Pong, Nov. 16

• Jonathan Richman, Nov. 20

• Kevin Devine and the Goddamn Band, Now Now, Harrison Hudson, Nov. 21

• Phantogram, Dec. 6

• Neutral Milk Hotel, Jan. 30 SOLD OUT

Wells Fargo Center

Philadelphia

www.livenation.com

• Selena Gomez, Oct. 18

• Drake, Oct. 19

• Pearl Jam, Oct. 21-22

• Josh Groban, Nov. 3

• Justin Timberlake, Nov. 10

• Pink, Dec. 6

• Trans-Siberian Orchestra, Dec. 21

World Cafe Live

Philadelphia

www.worldcafelive.com

• Chris Kasper, Sept. 27

• Wham Bam Bowie Band, Sept. 27

• Elska, Sept. 28

• Snarky Puppy, Sept. 28

• Kruno Spicis Gypsy Jazz Trio, Sept. 28

• Mediaeval Baebes, Sept. 30

• Parkington Sisters, Oct. 1

• Callaghan, Erick Baker, Oct. 2

• Lake Street Dive, Poor Old Shine, Oct. 2

• Wesley Stace, Oct. 3

• Wil Wheaton vs. Paul and Storm, Oct. 4

• Toby Lightman, Lily Mae, Oct. 4

• Bodeans, Oct. 5

• Alice Russell, Marques Toliver, Oct. 6

• Jorge Drexler, Sonoma Sound, Oct. 7

• Vienna Teng, Alex Wong, Oct. 8

• Spencer Day, Oct. 8

• Bell X1, Tristen, Oct. 9

• Radical Face, Oct. 10

• Kodaline, Diane Birch, Oct. 10

• Southside Johnny and the Asbury Jukes, Oct. 11

• Mason Jennings, Oct. 12

• Jon McLaughlin, Joe Paulson, Oct. 12

• Clara C, Aijia, Oct. 13

• Vanessa Carlton, Patrick Sweany, Oct. 13

• Kat Dahlia, Oct. 14

• Patrizio Buanne, Oct. 16

• John Medeski, Dec. 4

Centre Daily Times is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service