The most comprehensive concert calendar listing you’ve ever read

October 4, 2013 

concerts

Acoustic Brew Concert Series

Center for Well-Being

Lemont

www.acousticbrew.org

• Bill Staines, Dec. 14

Acoustic Brew Concert Series

WPSU Studios

Innovation Park

State College

www.acousticbrew.org

• Beppe Gambetta, Oct. 19

• Alash Ensemble, Nov. 14

Bryce Jordan Center

University Park

865-5555

• Bassnectar, KOAN Sound, Andreilien, Oct. 10

• B.B. King, Allen Toussaint, Miss Melanie and the Valley Rats, Oct. 13

• Rod Stewart, Boz Scaggs, Oct. 14

• Nine Inch Nails, Godspeed You Black Emperor, Oct. 19

• Macklemore & Ryan Lewis, Talib Kweli, Big K.R.I.T., Nov. 7

• Trans-Siberian Orchestra’s “The Lost Christmas Eve,” Nov. 15

• Keith Urban, Little Big Town, Dustin Lynch, Nov. 22

• Mannheim Steamroller Christmas by Chip Davis, Dec. 13

• Jay Z, Jan. 31

Eisenhower Auditorium

University Park

800-ARTS-TIX

• Nittany Valley Symphony’s “Beethoven’s Ninth,” Oct. 5

• Mary Chapin Carpenter and Shawn Colvin, Oct. 19

• Doc Severinson and His Big Band, Oct. 22

• Nittany Valley Symphony’s “Fun and Frolic at the Philharmonic,” Nov. 9

• Penn State School of Music’s “Mosaic,” Dec. 8

• “Guitar Passions” with Sharon Isbin, Stanley Jordan and Romero Lumbambo, Jan. 31

• Vienna Concert-Verein Orchestra, Feb. 6

• Sutton Foster, Feb. 15

• Nittany Valley Symphony’s “Land of Hope and Glory,” Feb. 22

• Penn State School of Music’s Philharmonic Orchestra and Choirs’ “The French Connection,” March 2

• Nittany Valley Symphony’s “For the Birds,” March 29

• The Legendary Count Basie Orchestra with New York Voices, April 3

• Nittany Valley Symphony’s “A Hero’s Life,” April 22

Schwab Auditorium

University Park

800-ARTS-TIX

• St. Lawrence String Quartet, Oct. 9

• American Brass Quintet, Oct. 30

• Apollo’s Fire The Cleveland Baroque Orchestra, Nov. 7

• Dr. Lonnie’s Smith’s “In the Beginning” Octet, Nov. 21

• Pianist Jeremy Denk, Jan. 29

• Brentano String Quartet, Feb. 21

• Lionel Loueke Trio, April 23

State Theatre

State College

272-0606

• Needtobreathe, Ivan & Alyosha, Oct. 11

• Umphrey’s McGee, Oct. 21

• Judith Hill, Nov. 1

• Ronan Tynan, Nov. 8

• “A Tribute to John Denver” with Chris Collins and Boulder Canyon, Nov. 9

• Dark Star Orchestra, Dec. 4

• Hot Tuna, Jan. 11

Community Arts Center

Williamsport

570-326-2424

• Styx, Oct. 18

• Doc Severinsen and His Big Band, Oct. 23

• All Hands on Deck, Nov. 3

• Mannheim Steamroller, Nov. 13

• Loretta Lynn, Nov. 15

• Million Dollar Quartet, Jan. 16

• Starship with Mickey Thomas, Feb. 1

• The Sicilian Tenors, March 1

• The Broadway Dolls, March 8

• The Irish Rovers, March 15

• Get the Led Out, April 26

• Celtic Women, May 20

Arcadia Theater

Windber

467-9070

• The Duprees, Oct. 26

• The Lettermen, Dec. 18

The Palace Theatre

Greensburg

www.thepalacetheatre.org

• Sha Na Na, Oct. 4

• Dave Mason, Oct. 11

• The Clarks, Oct. 12

• Mary Chapin Carpenter, Shawn Colvin, Oct. 13

• Herman’s Hermits with Peter Noone, The Marcels, Oct. 24

• The Jonas Brothers, Bonnie McKee, Oct. 26

• Cyndi Lauper, Nov. 1

• Matt Nathanson, Joshua Radin, Nov. 10

• Jonny Lang, Nov. 12

• Pat Benatar and Neil Giraldo, Nov. 15

• Amy Grant, Nov. 16

• Trace Adkins, Nov. 17

• “Branson on the Road” Christmas concert, Nov. 30

• The Temptations, Dec. 5

• Michael McDonald, Dec. 6

• Mel Tillis, April 4

Altar Bar

Pittsburgh

www.thealtarbar.com

• Chief Keep, Oct. 6

• Fountains of Wayne, Soul Asylum, Evan Dando, Oct. 8

• Savoy, Oct. 9

• Turquoise Jeep, T-Real, Mike Jack, Oct. 10

• Joe Grushecky and the Houserockers, The Igniters, Oct. 12

• Otep, Stolen Babies, New Year’s Day, Oct. 13

• Ill Nino, Sunflower Devil, In-cyde, Oct. 15

• Those Who Fear, Arcane Haven, Oct. 18

• Unknown Mortal Orchestra, Wolf People, Jackson Scott, Oct. 19

• The Winery Dogs, Oct. 21

• Mondo Zombie Boogaloo, Oct. 22

• Nashville P - - - -, Jayke Orvis and the Broken Band, The Cheats, Sour Mash, Oct. 23

• Mushroomhead, One Eyed Doll, X Factor One, Iona, Oct. 24

• Twiztid, Mad Child, Blaze Ya Dead Homie, Oct. 25

• David Cook, Oct. 30

• Death Angel, Three Inches of Blood, Battlecross, Revocation, Diamond Plate, Oct. 31

• Dead Milkmen, Weird Paul, Nov. 1

• August Burns Red, Blessthefall, Beartooth, Defeater, Nov. 2

• Kreator, Overkill, Warbringer, Nov. 4

• Bleeding Through, Winds of Plague, Oceano, Gideon, Sworn In, Nov. 6

• Cocorosie, Nov. 8

• Living Colour, Nov. 9

• Finntroll, Blackguard, Metastoll, Dethlehem, Conflict Cycle, Nov. 10

• Toad the Wet Sprocket, Lee DeWyze, Nov. 11

• A Silent Film, The Show, Nov. 14

• Morbid Angel, Liquified Guts, Disobey, Lythem, Nov. 15

• Here Come the Mummies, Gene the Werewolf, Nov. 16

• Reel Big Fish, Five Iron Frenzy, Beautiful Bodies, Beebs and Her Money Makers, Nov. 17

• Jake Miller, Action Item, Air Dubai, Nov. 20-21

• Huey Mack, Kid Burghes, Kid Logik, Nov. 23

• The Dan Band, Nov. 24

• The Mahones, Bastard Bearded Irishmen, Nov. 27

• Macy Kate, Scott and Rosanna, Nov. 29

• The Misfits, Driven Lifeless, A Loveley Crisis, Dec. 8

• Big D and the Kids Table, The Pietasters, The Fighting Jamesons, Dec. 13

• Dark Tranquillity, Omnium Gatherum, Exmortus, March 1

Andy Warhol Museum

Pittsburgh

www.warhol.org

• Bill Callahan, Lonnie Holley, Oct. 9

• Jenny Hval, The Garment District, Nov. 1

• Future Islands, Nov. 15

Benedum Center

Pittsburgh

http://trustarts.org

• Celtic Thunder, Oct. 6

• The Fresh Beat Band, Nov. 21

• Straight No Chaser, Dec. 11

• David Garrett, March 21

Brillobox

Pittsburgh

www.brillobox.net

• Jaill, Caleb Pogyor and the Talkers, Ex Planets, Oct. 15

• Nik Turner Space Ritual, The Sicks, Hendersleben, Oct. 24

• Broncho, Denny and the Jets, Vikesh Kapoor and the Bearuegards, Nov. 5

• Luke Temple, Nov. 6

• Diarrhea Planet, Lovely Bad Things, Don Strange and the Doosh Bears, Nov. 13

Byham Theatre

Pittsburgh

http://trustarts.org

• Sweet Honey in the Rock, Nov. 9

• The Musical Box, Nov. 13

• Ladysmith Black Mambazo, Jan. 29

• Soweto Gospel Choir, Feb. 27

• Celtic Nights, March 6

Carnegie Music Hall

Munhall

www.librarymusichall.com

• Steve Hackett’s Genesis Revisited, Oct. 10

• Hugh Laurie, Oct. 17

• Barenaked Ladies, Oct. 21

• Hanson, Nov. 8

• Streetlight Manifesto, Nov. 11

Club Café

Pittsburgh

412-642-2941

www.clubcafelive.com

• Cabinet, Holy Ghost Tent Revival, Cry Fire, Oct. 4

• Meat Puppets, Enemy Planes, Oct. 5

• Hey Marseilles, Surf Machine, Oct. 8

• Jon McLaughlin, Mikey Wax, Oct. 9

• The Tontons, Wreck Loose, Influx, Oct. 10

• Denison Witmer, Sleep Experiments, Oct. 11

• The Semi-Supervillains, The Allegheny Rhythm Rangers, Oct. 11

• Chori no Vinho, The Flying Dutchman, Oct. 12

• Flexure, Oct. 12

• Carolina Story, River Daughters, The Educators, Oct. 15

• Blue Sky Black Death, Sister Crayon, Melodiq, Oct. 16

• Ezra Furman, Sister Crayon, Melodiq, Oct. 17

• Those Darlins, Gambles, Oct. 18

• The Men, Purling Hiss, Old Head, Pampers, Oct. 19

• Shel, The Wreckids, Oct. 22

• American Babies, Derek Woodz Band, Oct. 23

• Kung Fu, Culture Thief, Oct. 24

• Mike Stout and the Human Union, The Hipsters, Oct. 25

• Olympus Mons, Glowfriends, Claire With the Turban, Oct. 25

• Mustard Plug, Masters of the Universe, Oct. 26

• Poor Old Shine, Nameless in August, Oct. 29

• Lincoln Durham, Oct. 30

• The Toasters, Nightly Standard, Bat Zuppel, Oct. 31

• Beach, Diana Chittester, Nov. 1

• Smackdab, Nov. 1

• Backstabbing Good People, Nov. 2

• Rake, Nov. 2

• Scott Miller, Henry F. Skerritt, Nov. 7

• Bill Toms and Hard Rain, Wil Kondrich, Nov. 8

• Charie Hustle and the Grifters, Nov. 8

• Pure Bathing Culture, Sleep Experiments, Nov. 9

• Kelsey Friday, Mike Marks, Nov. 9

• Pure Bathing Culture, Sleep Experiments, Nov. 9

• Townsppl, Nov. 14

• Sebadoh, Octa#grape, Nov. 15

• You Won’t, Spring Standards, Nov. 16

• Basia Bulat, Nov. 19

• Sol Cat, Nov. 20

• Fossil Collective, Jamestown Revival, Nov. 21 CANCELED

• Broken Fences, Andre Costello, Nov. 22

• Wine and Spirit, Trigger Happy, Nov.22

• Southside American, The Feats of Strength, Great Ancient Trees, Nov. 23

• Vanessa Carlton, Nov. 29

• Rust Belt Kings, Tom Breiding, Nov. 20

• Christopher Smedley, Nov. 30

• Frontier Ruckus, Dec. 4

• Tom McBride, Dec. 12

• Callan, Sue Powers and Burr Beard, Dec. 13

• The Pump Fakes, Dec. 20

• Bill Eberly, Justin Endler, Wreck Loose, Dec. 21

Consol Energy Center

Pittsburgh

www.consolenergycenter.com

• Pearl Jam, Oct. 11

• Drake, Oct. 18

• Josh Groban, Nov. 2

• Hillsong United, Nov. 16

• Trans-Siberian Orchestra, Dec. 7

• Donnie and Marie Osmond, Dec. 12

• Justin Timberlake, Dec. 14

• Jay Z, Jan. 21

• Cher, April 2

Hazlett Theater

Pittsburgh

www.newhazletttheater.org

412-320-4610

• Olafur Arnalds, Oct. 6

• African Rhythms Quintet, Oct. 26

• Dan Wilcox, Feb. 8

• Eclectic Laboratory Chamber Orchestra, April 19

Howlers Coyote Café

Pittsburgh

412-682-0320

http://howlerscoyotecafe.com

• Mission South, Morning Fuzz, Chrome Moses, THe Me Toos, Oct. 4

• Brent Malin and the Railroaders, Almost Astronauts, Jack Erdle, Oct. 5

• Kink Ardor, Lake Monster, Oct. 7

• Arliss Nancy, P.J. Bond, Gypsy and His Band of Ghosts, Homeless Gospel Choir, Oct. 8

• Steven Roth, Modern Nature, Wizard Bomb, Oct. 10

• The Calamity Cubes, The Armadillos, Oct. 10

• Dirty Charms, Southside All-Stars, Patton, Oct. 11

• Wake Island, The Triggers, School of Athens, How Sad, Oct. 12

• Berwanger, Cobalt Cranes, Oct. 13

• Chris Trapper, Nick Young, Oct. 14

• Stuck on Planet Earth, Oct. 17

• Nightly Standard, Dot Dot Dot She Loves Me Not, Masters of the Universe, Oct. 18

• Grand Piano, The Shelf Life String Band, Oct. 19

• 

Mr. Small’s Funhouse Theater

Pittsburgh

412-821-4447

• Sleigh Bells, Jel, Oct. 4

• Ra Ra Riot, Cayucas, Oct. 7

• The Neighbourhood, Ghost Loft, Lovelife, Oct. 8

• Earl Sweatshirt, Vince Staples, Oct. 10

• Liz Berlin, Hellfire Club, Jupiter Vinyl, Nick Marzock, Polina Kourakina, Freddi Price, Oct. 11

• Citizen Cope, Oct. 12

• Cordell Gibson, Oct. 13

• Phat Man Dee, Oct. 17

• Second Empire, Stark, Long Time Divided, Chip DiMonick, Oct. 19

• Between the Buried and Me, The Faceless, Contortionist, Safety Fire, Oct. 21

• Minus the Bear, INVSN, Slow Bird, Oct. 22

• Beats Antique, Sorne, Oct. 23

• Man Man, Xenia Rubinos, Oct. 24

• The Devil Wears Prada, Once Nothing, Delusions of Grandeur, Oct. 31

• Butch Walker, Nov. 1

• The Werks, Jazzam, Blue Redshift, Nov. 3

• Matt Wertz, Elenowen, Nov. 5

• Drowning Clowns, Nov. 9

• Built to Spill, Slam Dunk, The Warm Hair, Nov. 11

• Johnny Marr, Alamar, Nov. 12

• The Devil Makes Three, Sturgill Simpson, Nov. 14

• Lucero, Titus Adronicus, Nov. 15

• Pentagram, Midnight, Carousel, Doctor Smoke, Brimstone Coven, Nov. 22

• Lissie, Nov. 27

• Anthony Green, Dve Davison, Psychic Babble, Dec. 6

• Max Bemis, Matt Pryor, Sherri Dupree-Bemis, Perma, Merriment, Dec. 7

• Protest the Hero, Architects, The Kindred, Affiance, Dec. 10

• Anamanaguchi, Dec. 18

• Keller Williams, More Than a Little, Dec. 27

Pepsi-Cola Roadhouse

Burgettstown

www.pepsiroadhouse.com

• David Allen Coe, Oct. 12

• The Outlaws, Nov. 1

• Big & Rich, Nov. 9

Rex Theatre

Pittsburgh

412-381-6811

• Arcane Haven, Embers to Ashes, Blackbird Bullet, Semi-Supervillains, Off the Record, Daily Grind, Oct. 5

• Billy Joe Shaver, Oct. 6

• Glenn Tilbrook, Oct. 10

• Velvet Acid Christ, The Twilight Garden, Rein(forced), Oct. 11

• Saint Vitus, Pallbearer, Hookers, Lady Beast, Oct. 12

• Blockhead, Little People, Oct. 15

• Baton Rouge, Meanstreat, Oct. 16

• Robben Ford, Oct. 18

• Darling Waste and the Black Moon, Rookie of the Year, I Claim as Mine, The Anajames Band, Oct. 19

• Wild Belle, Saint Rich, Oct. 23

• Noisia, Oct. 24

• Mason Jennings, Oct. 25

• Orange Goblin, Holy Grail, Lazer/Wulf, Supervoid, Oct. 26

• Lee Firleds and the Expressions, Oct. 30

• Silencio, Nov. 2

• Ra the Ruggedman, Potluck, Whitney Peyton, Nov. 5

• Steep Canyon Rangers, Nov. 7

• Sister Sparrow and the Dirty Birds, Cait Cuneo Band, Nov. 8

• Bassement Party, Insulin, Habatat, Winter’s Descent, Allendswell, Sea Rights, Nov. 9

• Andy McKee, Nov. 13

• Conspirator, Escaot, Nov. 14

• Stephen Kellogg and His Band, Nov. 16

• Kevin Devine and the Goddamn Band, Now Now, Harrison Hudson, Nov. 20

• Rubblebucket, Dec. 4

• Jon Oliva, Dec. 6

• Bro Safari, Torro Torro, MC Sharpness, Dec. 11

• Arcane Haven, Hail to the King, Forever in Fear, Let the River Swell, Maesion, Steel City Firm, Jan. 3

Smiling Moose

Pittsburgh

412-431-4668

• Ewert and the Two Dragons, Spencer Saylor and Chris Jamison, Oct. 4

• Khaled Dajani, Coronado, Claire With the Turban, Oct. 4

• Hunter Valentine, Krissy Krissy, Oct. 5

• Deadiron, Lythem, The Approach and the Execution, Curse Born, Oct. 5

• Restorations, Oct. 6

• Acrassicauda, Killer of Sheep, Metacide, Solar Burn, Oct. 7

• Yip Deceiver, Lord Grunge, Cape Cod, Oct. 8

• Parabelle, Oct. 9

• Foreshadow, Horrid Ordeal, Altar of Eden, The Second Chapter, Oct. 10

• Plutocrat Noose, Kid A, Oct. 11

• Evil Empire, AMRCN Dreams, Oct. 11

• Davon Magwood, Mario Fusca, Michael Reid, Oct. 12

• Rah Rah, Poor Young Things, The Lucky Strikes, Oct. 13

• The Tones, Chopper and Pilot, Oct. 13

• The Belle Game, Oct. 15

• Mike Maines and the Branches, The Orphan, The Poet, American Opera, Civil War Sleep, Oct. 17

• Cunimatics, Oct. 18

• Soul Khan, Delusions of Grandeur, Real Deal, Oct. 18

• The Balconies, The Motorleague, Oct. 19

• Fortified Phonetx, Oct. 19

• Death Before Dishonor, Oct. 21

• Black Milk, Oct. 23

• Brittany Bordella, Doctor Smoke, Lies, River City Conspiracy, Oct. 24

• Such Gold, Tuesday’s Too Late, Our Family Portrait, Take a Breath, Oct. 25

• Skinbound, Lythem, Solar Burn, Pipewrench, Lycosa, Oct. 25

• Pvris, Living in the Aftermath, Kid Durango, Oct. 26

• Fidlar, Orwells, Oct. 28

• Swarm, Disillusion Effect, As Dreams Fae, Burnicide, Oct. 31

• Wheatus, Nov. 1

• Mercury Radio Theater, Only Flesh, Fubar, Nov. 1

• Antz Marching, Nov. 2

• Yamantaka, Sonic Titan, Nov. 2

• The Contenders, Nov. 3

• Children of the Grave, Dark Half, Razakel, Sicktanick, Ryder, Nov. 8

• The Daily Grind, Jeremy Porter and the Tucos, The Redlines, Nov. 9

• Camp Elephant, Nov. 9

• Stepdad, P.Sus, Nov. 11

• Joe Hertler and the Rainbow Seekers, Nov. 14

• Nico and the Sound, White Lights, Nov. 15

• A Wilhelm Scream, Barons, August Ruins, Nov. 20

• Mephiskapheles, Nov. 22

• Alestorm, Trollfest, Gypsyhawk, The Bloody Seamen, Nov. 26

• The Company We Keep, Nov. 27

• Arcane Haven, Fallen Captive, Hail to the King, Shore of Elysium, Dec. 5

• Courage My Love, Exempt, B-Side Avenue, We Must Save the Princess, Dec. 17

Stage AE

Pittsburgh

http://promowestlive.com/pittsburgh

• Trivium, Devil Driver, Oct. 4

• A Day to Remember, Oct. 6 SOLD OUT

• Bassnectar, Oct. 7

• Jana Kramer, Oct. 10

• Life in Color, Oct. 11

• Taking Back Sunday, Oct. 16

• Joe Nichols, Uncle Kracker, Oct. 17

• Danzig, Doyle, Oct. 21

• Umphrey’s McGee, Oct. 25

• Austin Mahone, Oct. 29 SOLD OUT

• The Pretty Reckless, Oct. 30

• Dr. Dog, Nov. 1

• Infected Mushroom, Datsik, Funtcase, Antiserum, Nov. 2

• City and Colour, Nov. 5

• The Lone Bellow, Nov. 6

• Skism, Roksonix, Nov. 8

• Less Than Jake, AntiFlag, Nov. 13

• New Found Glory, Alkaline Trio, Nov. 14

• Slayer, Nov. 20

• Lamb of God, Killswitch Engage, Nov. 25

• Twenty One Pilots, Dec. 1

• MGMT, Dec. 2

• Halestorm, Dec. 11

• Legs Like Tree Trunks, Dec. 21

31st Street Pub

Pittsburgh

www.31stpub.com

• Liquified Guts, Earthling, Horse Drawn Death Machine, Oct. 5

• Three Bad Jacks, Legendary Hucklebucks, Rustbelt Homewreckers, Crooked Cobras, Oct. 11

• The Spits, Porno Tongue, Oct. 15

• Bottle Rat, Thunder Vest, Cotton Jackson, Latecomer, Oct. 19

• The Cheats, Oct. 25

• The Independents, Oct. 30

• Ludovico Technique, The Azoic, Moir, Oct. 31

• Earthen Grave, Weed is Weed, Molasses Barge, Trilogy, Nov. 1

• Church of Misery Official, The Gates of Slumber, Wizard Rifle, Against the Grain, Nov. 6

• I Scintilla, Defcon, Lullabye Engine, Nov. 8

• Hugh Cornwell, Brothers of Brazil, Dec. 13

Thunderbird Cafe

Pittsburgh

www.thunderbirdcafe.net

• Adam’s Ale, Oct. 4

• Turbine, Oct. 9

• Seth Walker and Band, Oct. 10

• Turkuaz, Lazlo Holyfeld, Oct. 11

• The Mavens, Oct. 12

• Blue Moon Soup, Oct. 18

• Wild Child, Oct. 19

• Terakaft, Landmark Tongues, Oct. 23

• Trace Bundy, Oct. 24

• Consider the Source, Oct. 25

• The Fighting Jamesons, Oct. 26

• Daniel Carter and the Moon, Oct. 30

• Chris Rattie and the Brush Valley Ramblers, Brewers Row, Nov. 1

• The Hawkeyes, Nov. 2

• Cosby Sweater, Nov. 6

• Chrome Moses, The Albrights, Wreck Loose, Nov. 8

• Eddie Spaghetti, Nov. 13

• The Big Mean Sound Machine, Nov. 15

• The Cause, Nov. 16

• Bombino, Nov. 27

• Slim Forsythe, Paul Labrise, Chet Vincent, Molly Alphabet, Dec. 19

Appalachian Brewing Co.

Harrisburg

www.abcbrew.com

• Marco Benevento, Oct. 10

• March Fourth Marching Band, Oct. 11

• Rocket Brigade, Pen Cap Chew, Oct. 12

• Celtic Fiddle Fest, Oct. 18

• The Hackensaw Boys, Oct. 25

• David Bromberg, Nov. 17

• The Clarks, Nov. 30

• Start Making Sense, Dec. 7

• Vishten, Feb. 16

Sunoco Performance Theater

at the Whitaker Center

Harrisburg

717-221-8201

• Arturo Sandoval, Oct. 5

• Bo Bice, Oct. 10

• Aimee Mann, Oct. 11

• Dailey and Vincent, Oct. 18

• Lyle Lovett and John Hiatt, Oct. 24

• The Piano Guys, Oct. 25

• Gordon Lightfoot, Nov. 2

• The Priests, Nov. 21

• The Mavericks, Nov. 23

• The Machine, Nov. 27

• Christmas With the Celts, Dec. 5

• Get the Led Out, Dec. 28

Giant Center

Hershey

717-534-3911

• Selena Gomez, Oct. 22

• The Fresh Beat Band, Dec. 4

• Trans-Siberian Orchestra, Dec. 8

Hershey Theatre

Hershey

717-534-3405

• Celtic Thunder, Oct. 8

• Gregg Allman, Oct. 27

• Straight No Chaser, Dec. 7

• Johnny Mathis, March 8

F.M. Kirby Center

Wilkes-Barre

570-693-4100

• Alice Cooper, Oct. 18

• Cyndi Lauper, Oct. 22

• Merle Haggard, Nov. 2

• Elvis Costello, Nov. 25

• The Red Hot Chili Peppers, Feb. 22

• Joe Bonamassa, May 7

Penn’s Peak

Jim Thorpe

www.pennspeak.com

• Chris Cagle, Oct. 4

• Melvin Seals and JGB, Oct. 10

• Gordon Lightfoot, Oct. 26

• America, Nov. 2

• Get the Led Out, Nov. 9

• .38 Special, Nov. 16

• Robert Randolph and the Family Band, Nov. 22

• Dark Star Orchestra, Nov. 27

• The Celts, Dec. 14

• Vince Gill, Feb. 21

• Rhonda Vincent and the Rage, March 22

American Music Theatre

Lancaster

717-397-7700

• Engelbert Humperdinck, Oct. 6

• The Temptations, The Four Tops, Jan. 17

• Little River Band, Pure Prairie League, Jan. 24

• Vince Gill, Feb. 20

• Foreigner, Feb. 21

• Franki Valli and the Four Seasons, Feb. 23

• Spring Doo Wop Cavalcade, March 1

• Pink Floyd Experience, March 2

• Wess Cooke, March 9

• The Oak Ridge Boys, March 15

• Music of Andrew Lloyd Webber, April 15

• Merle Haggard, April 28

• The Lettermen, May 2

• The Gaither Vocal Band, May 16-18

• Celtic Woman, June 7

• Charlie Thomas and the Drifters, Carl Gardner’s Coasters, Herb Reed’s Platters, June 21

• Under the Streetlamp, June 28

Chameleon Club

Lancaster

717-299-9684

• Savoy, Jude Lawless, LoBounce, Oct. 4

• Eye Empire, Stardog Champion, True Becoming, Oct. 8

• Needtobreathe, Ivan and Alyosha, Oct. 10

• Badfish, The Substance, Seeds, Oct. 11

• Five Finger Death Punch, Escape the Fate, Miss May I, Gemini Syndrome, Oct. 13

• Bullet for My Valentine, Black Veil Brides, Stars in Stereo, Throw the Fight, Oct. 16

• Filter, Red, Otherwise, We As Human, Oct. 17

• Otep, Stolen Babies, New Year’s Day, Oct. 18

• David Cook, Oct. 22

• Tech N9ne, Krizz Kaliko, Mayday, Stevie Stone, Prozak, Oct. 23

• The Black Dahlia Murder, Skeletonwitch, Fallujah, Noisem, Oct. 25

• The World is a Beautiful Place I Am No Longer Afraid to Die, Daylight, Reservoir, Placeholder, Oct. 26

• Misfits, The Attack, Testosteroso, Social Class Dropout, Oct. 26

• Minus the Bear, INVSN, Slow Bird, Oct. 28

• Breathe Carolina, Our Last Night, Oct. 30

• Tonight Alive, The Downtown Fiction, For the Foxes, Echosmith, Oct. 31

• KMFDM, Chant, Nov. 1

• All That Remains, Asking Alexandria, Sevendust, Emmure, For Today, Attila, Upon a Burning Body, The Plot in You, Nov. 2

• Built to Spill, The Warm Hair, Crosss, Slam Dunk, Nov. 3

• Melanie Martinez, Nov. 8

• Chiddy Bang, Nov. 9

• Manchester Orchestra, The Front Bottoms, Nov. 16

• James Maddock, Nov. 23

Steel Stacks

Bethlehem

www.steelstacks.org

• Vienna Teng Trio, Oct. 9

• Glenn Tilbrook, Oct. 13

• Shannon McMahon, Oct. 18

• Steven Courtney, Oct. 19

• Hot Club of Philadelphia, Oct. 19

• David Cook, Oct. 24

• David Bromberg, Oct. 25

• Just So, Oct. 25

• Mike Lorenz Trio, Oct. 26

• Dennis DeYoung, Oct. 27

• Tall Tall Trees, Nov. 1

• Michelle Wiley Quartet, Nov. 2

• Marty Stuart and Roger McGuinn, Nov. 8

• Hermetosphere, Nov. 8

• Twain Blue, Nov. 9

• The Boiled Owls, Nov. 15

• Kangero, Nov. 16

• The Von Trapps, Nov. 21-22

• Ginni Corsello, Nov. 22

• The Large Flowerheads, Nov. 23

• Yancarlos Sanchez, Nov. 23

• Enter the Haggis, Nov. 27

• Blackbird Society Orchestra, Nov. 29

• Yosi, Nov. 30

• Ginger Coyle, Nov. 30

• Hot Tuna, Dec. 3

• Brian Colburn, Dec. 6

• Emily Mure, Dec. 7

• Scythian, Dec. 13

• Serene Green, Dec. 13

• Kwesi Kankam, Dec. 14

• Rob Stoneback Big Band, Dec. 19

• Sarah Ayers and Friends, Dec. 20

• Katie Kelly and the Charming Beards, Dec. 20

• Dina Hall, Dec. 21

• Southside Johnny and the Asbury Jukes, Dec. 21

• Brosky and Meyer, Dec. 27

• Chuck Schaeffer, Dec. 28

The Sands Bethlehem Event Center

Bethlehem

www.sandseventscenter.com

• Brian Wilson and Jeff Beck, Oct. 6

• Celtic Thunder, Oct. 9

• Diana Krall, Oct. 10

• Soul Asylum, Evan Dando, Fountains of Wayne, Oct. 11

• A Day to Remember, Oct. 12

• Barenaked Ladies, Oct. 18

• Bobby Vinton, Oct. 19

• Sammy Hagar and the Wabos, Oct. 26

• The Black Crowes, Oct. 30

• Frankie Valli, Nov. 9

• Paramore, Nov. 11

• Weezer, Nov. 23

• Rob Zombie, Korn, Nov. 26

• Trace Adkins, Nov. 29

• Megadeth, Fear Factory, Nonpoint, Nov. 30

• Celtic Woman, Dec. 4

Reverb

Reading

www.reverbconcerts.com

• Dope, Soil, Leaving Eden, Oct. 4

• The Vibrators, Toxic Sunshine, Oct. 6

• Taproot, Righteous Vendetta, Broken Fayth, Sledgehammer, Oct. 15

• Rivers of Nihil, Gloominus Doom, Oct. 18

• Big D and the Kids Table, Red City Radio, Survey Says, The What Nows, Condition Oakland, Nov. 8

• The Business, The Welch Boys, Nov. 10

• Gwar, Iron Reagan, Band of Orcs, Nov. 16

• Sepultura, Unearth, Kataklysm, Anciients, Dark Sermon, Nov. 17

• Fates Warning, Blyndesyde, Fatal Aggression, Nov. 27

Sovereign Center

Reading

610-898-7469

• Phish, Oct. 29

• The Machine, Nov. 8

• Chris Cornell, Nov. 22

• Bryan Adams, Nov. 24

• Toby Mac, Dec. 5

• Straight No Chaser, Dec. 6

• The Fresh Beat Band, Dec. 8

• Tony Bennett, Dec. 21

• Get the Led Out, March 1

• Justin Moore, April 18

The Barbary

Philadelphia

http://thebarbary.org

• 1994, Hirs, Cassilis, The Joint Chiefs of Math, Oct. 20

• A Wilhelm Scream, Single Mothers, Good Graces, Nov. 17

The Blockley

Philadelphia

www.theblockley.com

• Sound Remedy, Victor Niglio, Oct. 4

• Tommy Cornwall and the Young Rumblers, Oct. 5

• Giant Panda Guerilla Dub Squad, Oct. 6

• The Steepwater Band, Ben Rabb, Steven Paul, Oct. 9

• Pusha T, Mic Stew, Voss, Oct. 10

• Melvin Seals, Sakima, Oct. 11

• Digital Tape Machine, Long Miles, Oct. 12

• Steve Kimock and Friends, Bernie Worrell, American Banies, Oct. 16

• Orchard Lounge, Wyllys, Risky Disko, Oct. 19

• Jimkata, Big Something, Oct. 24

• John Scofield and Uberjam, Oct. 25

• Hot Buttered Rum, Nov. 6

• The Green, Shwayze, Kimie, Nov. 8

• The Skatalites, The Snails, Spokey Speaky, Nov. 13

• The Mother Hips, The New Orleans Suspects, Nov. 15

• Talib Kweli, Big K.R.I.T., Nov. 16

• Red Baraat, Nov. 22

• The Revivalists, Kung Fu, Nov. 23

• Brother’s Past, Nov. 29

• Start Making Sense, Nov. 30

• Matisyahu, Dec. 4

• Marco Benevento, Dec. 6

• NRBQ, Jan. 24

The Boot and Saddle

Philadelphia

www.bootandsaddlephilly.com

• Historics, Belgrade, Little Big League, Oct. 4

• Marc Ribot’s Ceramic Dog, Split Red, Oct. 5

• Elf Power, Folklore, Avery Rosewater, Oct. 6

• Palma Violets, Skaters, Oct. 8

• Erik Petersen, Orange Iguanas, The Highwater Preachers, Oct. 9

• Buried Beds, Teen Men, Caroline Smith and the Goodnight Sleeps, Oct. 10

• Keep Shelly in Athens, Chad Valley, Cruiser, Oct. 11

• Quasi, Jeffrey Lewis, Oct. 12

• Those Darlins, Gambles, Oct. 16

• Adam and Dave’s Bloodline, Dressed Like Stolen Cars, Robotrippers, Oct. 17

• Needle Points, The High Five, Beezle, Bonzai, Oct. 18

• Oldermost, The Gantry, Jesse Sparhawk, Oct. 19

• Teen Daze, Camp Counselors, Oct. 22

• The Lonely Forest, Cumulus, Oct. 23

• San Fermin, Literature, Panic Years, Oct. 25

• Clamfight, Wizard Eye, Screaming Rattler, Oct. 26

• Sir Sly, Magic Man,Bel Heir, Oct. 27

• Starwood, Sand Castle, Upholstery, Oct. 30

• Mad Professor, Dubsmith, Nov. 1

• Far-Out Fangtooth, Lodro, Harsh Vibes, Zachary Devereux, Fairbrother, Nov. 2

• Kirin J. Callahan, Jenny Hval, Nov. 6

• Turning Violet Violet, The Weaks, Dollys, Nov. 7

• Luke Temple, Nov. 8

• Ivan & Alyosha, Matrimony, The Falls, Nov. 12

• Hayden, Doug Paisley, Nov. 13

• Nightmares on Wax, Nov. 15

• Crash Course in Science, Void Vision, Nov. 16

• Absu, Organ Donor, Plague Dogs, Nov. 17

• Basia Bulat, Kate Faust, Nov. 20

• Sundowner, Gret Barnett and Tom May, Nov. 21

• Crocodiles, Wymond Miles, Nov. 22

• The Bailey Hounds, Northern Arms, Nov. 23

• Penrose, Static Mountain, Conversations With Enemies, Nov. 29

• Ape School, DRGN King, Lux Perpetua, Nov. 30

• Holograms, TV Ghost, Dec. 5

• Frontier Ruckus, Dec. 6

• Vulcans, Mason Porter, Dec. 7

• Cass McCombs, Arboretum, Dec. 13

• Lee Ranaldo and the Dust, Jan. 8

Electric Factory

Philadelphia

215-336-2000

• Moe, Sister Sparrow and the Dirty Birds, Oct. 4

• Digitour, Pointless Blog, Zoella, Marcus Butler, Tanya Burr, Caspar Lee, Jim Chapman, Oct. 5

• The Naked and Famous, The Colourist, Oct. 8

• Sara Bareilles, Oct. 10

• Timeflies, Chiddy Bang, Kap Slap, Oct. 11

• Janelle Monae, Oct. 13

• Mayday Parade, Man Overboard, Cartel, Stages and Stereos, Oct. 18

• Rusko, Roni Size, Dynamite MC, Oct. 19

• Wolfgang Gartner and Tommy Trash, Oct. 20

• Steve Aoki, Waka Flocka Flame, Borgore, Garmiani, Oct. 24

• Austin Mahone, Becky G., Midnight Red, Oct. 25 SOLD OUT

• Minus the Bear, Slow Bird, INVSN, Oct. 26

• Frightened Rabbit, Augustines, Oct. 27

• We Came as Romans, Silverstein, The Color Morale, Dangerkids, Oct. 30

• Infected Mushroom, Zomboy, Oct. 31

• Fitz and the Tantrums, Capital Cities, Beat Club, Nov. 1

• Matt Nathanson, Joshua Radin, Nov. 2

• Sleeping With Sirens, Memphis May Fire, Issues, Nov. 4

• My Bloody Valentine, Nov. 9

• Alkaline Trio, New Found Glory, H2O, Nov. 13

• Reel Big Fish, Goldfinger, Beautiful Bodies, Beebs and Her Money makers, Nov. 15

• Hoodie Allen, Mod Sun, D-Why, Nov. 23

• Lamb of God, Killswitch Engage, Testament, Huntress, Nov. 24

• Frank Turner and the Sleeping Souls, Koo Koo Kanga Roo, The Smith Street Band, Nov. 29

• MGMT, Kuroma, Dec. 3

• Get the Led Out, Dec. 14

• Zedd, Alex Metric, Lucky Date, Dec. 28

• Dark Star Orchestra, Dec. 29

• Lotus, Dec. 30-31

• Dr. Dog, Jan. 31-Feb. 1

The Fire

Philadelphia

www.iourecords.com/thefire

• Leithgow Fest, Rich Mystics, Black Stars, The Rivals, The Gallerist, Levee Drivers, Oct. 5

• MUMBLR, Marietta, Smoother, Oct. 6

• Peanut Butter Lovesicle, Bunk, Lo Power Plane, Uncle Dump, Oct. 10

• Younger Me, Lucy Stone, Family Vacation, Terrible Friends, Oct. 12

• RVIVR, Cayetana, Hirs, Oct. 18

• Ronald Raygun, Cemetery Friends, Touchdown Boy, Oct. 19

• The Donuts, Emmett Drueding, North Lawrence Midnight Singers, Oct. 19

• Airman Trout, Counterfeit I, Canada, Young Pilgrims, Oct. 20

• The Sixties, Brian Medlin and the Elk Band, Mime Game, Behold the Brave, Oct. 20

• Vice Royal, Joe Hertler and the Rainbow Seekers, Oct. 25

• Cymbals Eat Guitars, Mood Rings, Nov. 22

• 

First Unitarian Church

Philadelphia

267-765-5210

• The Growlers, Cosmonauts, Gap Dream, Habibi, The Memories, Colleen Green, Pangea, Oct. 4

• Olafur Arnalds, Oct. 5

• Wild Belle, Saint Rich, Oct. 7

• Dave Hause, Oct. 8 SOLD OUT

• Unknown Mortal Orchestra, Jackson Scott, Oct. 9

• Delorean, Superhumanoids, Oct. 22

• Fidlar, The Orwells, Oct. 25

• Denizon Witmer, Oct. 26

• Raime, Oct. 30

• Tera Melos, Fang Island, Zorch, Nov. 1

• Pelican, Coliseum, Gnaw, Nov. 3

• Black Lips, Tweens, Residuels, Nov. 7

• Circle Takes the Square, B. Dolan, Nov. 8

• The Blow, Love Inks, Nov. 9

• Active Child, JMSN, Nov. 12

• Sky Ferreira and Smith Westerns, Nov. 15

• And So I Watch You From Afar, TTNG, Mylets, Nov. 16

• Caspian, 65Daysofstatic, The World is a Beautiful Place and I Am No Longer Afraid to Die, Nov. 26

• Polar Bear Club, Citizen, Diamond Youth, Sainthood Reps, Dec. 7

Johnny Brenda’s

Philadelphia

215-739-9684

• Kalob Griffin Band, Driftwood, Chelsea Mitchell, Oct. 4

• Ewert and the Two Dragons, Trapper Schoepp, Oct. 5

• Jel, Sole, Serengeti, Open Mike Eagle, Oct. 6

• Neighbors, Hurry, Amanda X, Oct. 8

• Obits, The Holidays, Hound, Oct. 11

• Half Moon Run, Mister Wives, Oct. 14

• Saintseneca, On the Water, The Circadian Rhythms, Oct. 15

• Islands, Brazos, Fat Tony, Oct. 17

• The Lawsuits, The Fleeting Ends, The Districts, Oct. 18

• White Demin, Oct. 19

• Weekend Disappears, Nothing, Oct. 20

• The Men, Purling Hiss, Pampers, Oct. 22

• St. Paul and the Broken Bones, Oct. 24

• Fossil Collective, Paper Lions, Psalmships, Oct. 25 CANCELED

• Joey Sweeney, Northern Arms, Oct. 26

• How to Dress Well, Moon Bounce, Oct. 29

• Spirit Family Reunion, Hurray for the Riff Raff, Deslondes, Oct. 30

• Weird Hot, El Malito, House of Blondes, Nov. 1

• Sebadoh, Octagrape, Nov. 2

• John Vanderslice, Samantha Crain, Nov. 4

• Albert Hammond Jr., Nov. 6

• Tim Kasher, Laura Stevenson, Nov. 9

• Midlake, Nov. 10

• The Paper Kites, Nov. 11

• Detroyer, Pink Mountaintops, Nov. 12

• RAC, MNDR, Nov. 13

• He’s My Brother She’s My Sister, Caught a Ghost, Song Preservation Society, Nov. 14

• Bleeding Rainbow, Potty Mouth, Batty, Nov. 15

• Mono, Nov. 19

• Hoots & Hellmouth, Nov. 23

• Matthew E. White, Dec. 6

• King Krule, Dec. 7

Keswick Theatre

Glenside

215-572-7650

• Robert Hunter, Oct. 4

• Kashmir, Oct. 5

• Switchfoot, Oct. 6

• Steve Hackett, Oct. 11-12

• Colin Hay, Oct. 13

• Zappa Plays Zappa, Oct. 16

• The Piano Guys. Oct. 18

• The Fab Faux, Oct. 19

• Lyle Lovett and John Hiatt, Oct. 25

• Hugh Laurie and the Copper Bottom Blues Band, Oct. 30

• Fifth Harmony, Nov. 1

• Colin Meloy, Eleanor Friedberger, Nov. 2

• The B-52s, Love Funk, Nov. 8

• Toad the Wet Sprocket, Lee DeWyze, Nov. 9

• Burton Cummings, Nov. 14

• Cyndi Lauper, Hunter Valentine, Nov. 15

• The Musical Box, Nov. 22

• India.Arie, Nov. 23

• Will Downing, Nov. 24

• The Machine, Nov. 29

• Michael McDonald, Dec. 7

• Victor Wooten and Family, Dec. 12

• Rick Springfield, Dec. 13

• Vienna Boys Choir, Dec. 14

• Leon Russell and Hot Tuna, Jan. 10

• Irish Rovers, March 11

• Pat Metheny Unity Group, March 22

• Jon Anderson, April 2

Kimmel Center

Philadelphia

215-893-1955

• My Husband John, Oct. 5

• Orquestra Buena Vista Social Club, Oct. 9

• Diana Krall, Oct. 12

• Emerson Quartet, Oct. 18

• Fiona Apple, Blake Mills, Oct. 19

• Chris Thile, Oct. 23

• Madeleine Peyroux, Oct. 25

• Bobby McFerrin, Nov. 10

• Elvis Costello, Nov. 10

• Jerry Blavat, Jan. 25

Kung Fu Necktie

Philadelphia

www.kungfunecktie.com

• Martin Bisi, Invisible Things, Ayeaye, Oct. 4

• The Pistolwhips, Charmboy, Oct. 4

• Iron Cross, Bishop’s Green, US Chaos, Broken Heroes, Duffy’s Cut, Mad Dog Surrender, Oct. 5

• Harsh Vibes, Weird Owl, Big Tree, Keepers, Oct. 5

• Sourvein, Stinking Lizaveta, Cacaw, Happy House, Oct. 6

• The Oarsmen, The Diaphone, Geology, Silent Old Mountains, Oct. 6

• Sails, Oct. 8

• Ether Island, Sisters of Your Sunshine Vapor, Oct. 10

• Fuzz, CCR Headcleaner, Big No, Oct. 11

• Antichrist, Oct. 12

• Nashville P - - - -, Jayke Orvis and the Broken Band, Oct. 12

• The Spits, Water Love, Useless Eaters, The Abandos, Oct. 13

• Ttotals, Brujas del Sol, Jay Arner, Oct. 14

• Cobalt Cranes, Oct. 15

• American Sharks, Ruby the Hatchet, Oct. 16

• Bbigpigg, Window Liquor, Drums Like Machine Guns, Oct. 17

• Dreambook, Dead Painter, Oct. 18

• Slow Animal, Swimming, Spook Houses, Oct. 18

• Something Like a Monument, Abilities, Doubting Thomas Cruise Control, Oct. 18

• Yip Deceiver, Wild Moccasins, Oct. 19

• Daikaiju, Vintage Kids, Platinum Mustache, Me Versus I, Oct. 20

• Giving Up, Oct. 21

• Zoo Animal, Yellow Bird, Oct. 22

• Comma, Rick Rude, Oct. 22

• Lovers, Swarm, Oct. 23

• The Funs, Oct. 23

• Mike Donovan, The Golden Grass, Oct. 23

• Terminator 2, American Spiritual, Drums Like Machine Guns, The Cloth, Oct. 24

• Wormed, Infernal Revulsion, Mortal Decay, Condemned, Cognitive, Oct. 25

• Mike Scheidt, Heavy Temple, Uzala, Mount Salem, Oct. 25

• Black Tusk, Inter Arma, Oct. 26

• John Wesley Coleman, Traumahelikopter, Steel Cranes, Oct. 26

• Crystal Antlers, Paint Fumes, Oct. 27

• Atrina, Beasty, Lost Gloves, Plutonia, Oct. 27

• Aspiga, Broadcastre, Heartsounds, Cleave, Oct. 28

• The Body Krieg, Pissgrave, Drums Like Machine Guns, Oct. 29

• Serial Killers, Workhorse III, The Heels, Mr. Dead Guy, Oct. 30

• Vaz, Yamantaka, Sonic Titan, Nov. 1

• Pink Slip Daddy, Explosive Head, Blessed Muthas, Nov. 2

• ZZZ, Nov. 5

• Broncho, Denney and the Jets, Vikesh Kapoor, Nov. 8

• Spindrift, Black Heart Shujaa, Nov. 9

• Night Beats, Drone Ranger, Nov. 10

• Saint Rich, Nov. 14

• Gringo Starr, Ski Lodge, Nov. 17

• Shannon and the Clams, Nov. 21

• Every Time I Die, Letlive, Code Orange Kids, Angel Dust, Dec. 16

Milkboy

Philadelphia

www.milkboyphilly.com

• Dent May, Dead Gaze, Tinmouth, Oct. 4

• Voss, Taizu, Oct. 5

• Hunter Valentine, Krissy Krissy, Oct. 6

• Hey Marsailles, The Apache Relay, Oct. 11

• Great Divide, The Ballroom Thieves, Oct. 12

• Levee Drivers, Deadstring Brothers, Joe Fletcher, Ron Gallo, Oct. 14

• Gemini Club, W.C. Lindsay, Oct. 15

• Blue Sky Black Death, Sister Crayon, Oct. 17

• The Moondoggies, Rose Windows, The Bailey Hounds, Oct. 18

• The Miners, The Bill Hangley Band, After the Rodeo, Oct. 19

• You Won’t, Bombadil, Oct. 24

• Gangstagrass, Oct. 26

• The Werks, Tweed, Oct. 31

• The David Mayfield Parade, Black Horse Motel, The Gallerist, Nov. 2

• Secret Someones, Ali Wadsworth, Joy Stolar, Nonv. 7

• Young Galaxy, Mister Lies, Instamatic, Nov. 8

• The Limousines, Mona, Dresses, Nov. 9

• Ha Ha Tonka, Samantha Crain, Nov. 15

• The Dirty Gems, Quincy Mumford, Nov. 16

• The Architects, The Scandals, Nov. 20

• Jeff Thomas’ All Volunteer Army, Nov. 22

• Close to Good, Vintage Kicks, X-Hunters, Nov. 30

• Jessica Hernandez and the Deltas, Dec. 15

• Crushed Out, Emmett Drueding, The Rivals, Underwater Country Club, Dec. 19

North Star Bar

Philadelphia

215-684-0808

• Kick Back Tomorrow, My Life on Film, About a Million, Oct. 4

• Mephiskapheles, Inspecter 7, Post Sun Times, Oct. 5

• A Day Without Love, Josh Miller, Oct. 7

• Victoria Watts, Silly Heart, Elephant Protocol, The Cranberry Isles, Oct. 8

• Soraia, Oct. 10

• Full Service, Cheezy and the Crackers, Oct. 11

• Peelander Z, Starwood, Molly Rhythm, Cousin Brian, Oct. 12

• Aaron and the Spell, Anna Haas, Grace Bernicker, Oct. 15

• The Lonely Wild, Crush Distance, Oct. 17

• Wild Child, Liz and the Lost Boys, Oct. 18

• The Fighting Jamesons, Oct. 19

• Xiannoi and the Death of Pan, Oct. 21

• Someone Still Loves You Boris Yeltsin, A Great Big Pile of Leaves, Oct. 24

• Ezra Furman, Keepers, Oct. 25

• Venice Sunlight, The Harry Walther Band, Family Vacation, Oct. 26

• Rosu Lep, Our Griffins, Adrian Reju, Oct. 28

• Frankmusik, James Lamar, Vinchelle Woods, Nov. 1

• Sallie Ford and the Sound Outside, Mount Moriah, Nov. 3

• The Hellstroms, The Dewtons, City Mouse, Nov. 8

• Hiatus Kaiyote, Nov. 9

• The Company We Keep, Little Bombs, Modern Suits, The Escape, Nov. 20

• Revolution I Love You, City Rain, Nov. 22

• The Melodic, Bird Cage, Vikesh Kapoor, Dec. 5

• Moistboyz, Dec. 7

• Clairy Browne and the Bangin’ Rackettes, Dec. 8

• Wayfarer, Dec. 13

• Katie Becker and the Bricklayers, Dec. 14

• Big D and the Kids Table, Dec. 15

Sun National Bank Center

Camden, N.J.

www.sunnationalbankcenter.com

• A Day to Remember, All Time Low, Oct. 11

Susquehanna Bank Center

Camden/Philadelphia

215-336-6000

• The Weeknd, Oct. 4

• Pretty Lights, Nov. 1

• Paramore, Nov. 8

• Slayer, Gojira, Nov. 29

• The Fresh Beat Band, Dec. 6

• Robin Thicke, March 6

Theatre of the Living Arts

Philadelphia

215-922-1001

• Surfer Blood, Oct. 4

• Boy, Oct. 5

• Sneaker Pimps, Oct. 6

• Marky Ramon’es Blitzkrieg, Andrew W.K., Oct. 6

• Earl Sweatshirt, Vince Staples, Oct. 8

• Sick Puppies, Oct. 9

• Ra Ra Riot, Oct. 10

• A.F.I., Oct. 11

• Atlas Genius, Oct. 12

• Deltron 3030, Oct. 13

• Example, Oct. 15

• Noah and the Whale, Oct. 17

• Godflesh, Oct. 18

• Between the Buried and Me, Oct. 19

• You Me at Six, Oct. 20

• 3OH!3, Oct. 22

• Cults, Oct. 23

• Beats Antique, Oct. 24

• Ben Rector, Oct. 25

• Butch Walker, Oct. 29

• The Yonder Mountain String Band, Oct. 31

• Jessie Ware, Nov. 1

• Holy Ghost, Nov. 2

• Story of the Year, Nov. 3

• Drive By Truckers, Old 97s, Nov. 5

• J-Roddy Walston and the Business, Nov. 6

• Hanson, Nov. 7

• Griz, Nov. 8

• Dir En Grey, Nov. 9

• Cocorosie, Nov. 9

• The Pretty Reckless, Nov. 10

• Morbid Angel, Nov. 13

• Jake Miller, Nov. 14

• Tori Kelly, Nov. 15

• Into the Mind, Nov. 15

• The Devil Makes Three, Nov. 16

• The Mowgli’s, Nov. 17

• The Royal Concept, Nov. 19

• J.C.B Brooks and the Uptown Sound, Nov. 20

• The Story So Far, Nov. 21

• Easy Star Allstars, Dumpstaphunk, Nov. 22

• Twenty One Pilots, Nov. 26

• Mimosa, Nov. 29

• Smokers Club, Nov. 30

• The Dan Band, Dec. 6

• A$AP Ferg, Dec. 7

• Corey Smith, Dec. 14

• Ryan Beatty, Dec. 19

• Amon Amarth, Enslaved, Skelentonwitch, Feb. 3

Tin Angel

Philadelphia

www.tinangel.com

• Josh Joplin, Oct. 4

• Got Penny, Elwood James Band, Oct. 5

• Aoife O’Donovan, The Sweater Set, Oct. 6

• Matt Duke, Mia Dyson, Oct. 11

• Teddy Geiger, Amy Faden, Oct. 15

• Lindsey Pavao, Here’s Last Mission, Boy Wonder, Oct. 16

• Carsie Blanton, Milton, Oct. 17

• Sonoma Sound, Oct. 18

• Laura Shay, Oct. 19

• Curtis Peoples, Todd Carey, Dan Godlin, Oct. 25

• Don McCloskey, Oct. 26

• Theresa Noye, Oct. 27

• Ben Arnold, Nov. 1

• Rik Emmett, Nov. 1

• Griffin House, Clarence Bucaro, Nov. 9

• Paul Burch, Nov. 10

• Mary Fahl, Nov. 16

• Cheryl Wheeler, Davey O, Nov. 22

• Roger Delany, John and Brittany, Nov. 23

• Jeffrey Gaines, Shaun Ruymen, Nov. 29

• Francis Dunnery, Nov. 30

• Ashley Leone, Dec. 7

• Moya Brennan, Dec. 10

• Antigone Rising, Dec. 13

• Matt Portella, Dec. 14

• Ben Vaughn and His Quintet, Dec. 28

• Christine Havrilla and Gypsy Fuzz, Jan. 18

• Kelly Joe Phelps, Feb. 28

• Lucy Kaplansky, April 25

Tower Theater

Upper Darby

610-352-2887

www.thetowerphilly.com

• Daryl Hall and John Oates, Oct. 5

• Jonas Brothers, Oct. 11

• Lee Brice, Oct. 12

• Brian Wilson and Jeff Beck, Oct. 13

• Franz Ferdinand, Oct. 19

• Third Eye Blind, Nov. 2

• Phil Lesh and Friends, American Jubilee, Nov. 11-13

• Florida Georgia Line, Nov. 16

• Neutral Milk Hotel, Jan. 29 SOLD OUT

The Trocadero

Philadelphia

215-922-LIVE

• Gramatik, Russ Liquid, Exmag, Oct. 5

• Scorpion Child, Wilson, Mothership, Skeleton Hands, Oct. 6

• Glim Dropper, Window Liquor, Trackjackets, Relatives, Oct. 9

• Biffy Clyro, Morning Parade, Oct. 10

• Tenth Amendment, Making Out With Medusa, 609, Avenge the Breaking, Oct. 11

• Doc Hopper, Khrissy, Ex Friends, Oct. 12

• The Chariot, Glass Cloud, Birds in a Row, To the Wind, Rebuker, Oct. 17

• Bingo Players, Bassjackers, MAKJ, Carl Tricks, Oct. 21

• The Orb, Oct. 23

• Thomas Dolby’s Invisible Lighthouse, Oct. 24

• Stephen “Ragga” Marley, Wayne Marshall, Jo Mersa, Oct. 25

• Emery, The Classic Crime, This Wild Life, Peace Mercutio, Oct. 29

• Overkill, Kreator, Warbringer, Oct. 31

• Civil Holdup, The Mainestreet band, Symbol of Sanity, Lost Haven, Falcon Punch, Mike Hail, Nov. 1

• Standout, Nov. 3

• Less Than Jake, Anti-Flag, Masked Intruder, Get Dead, Nov. 8

• Papadosio, The Malah, Earth Cry, Nov. 9

• Yo Gotti, Zed Zilla, Nov. 10

• Periphery, Born of Osiris, Dead Letter Circus, Twelve Foot Ninja, Nov. 17

• Wax, Dumbfoundead, EOM, Anderson Paak, Dec. 7

• Goblin, Zombi, Dec. 12

• The Devil Wears Prada, The Ghost Inside, Volumes, Texas in July, Dec.14

• Protest the Hero, Architects, Affiance, The Kindred, Dec. 15

Union Transfer

Philadelphia

www.utphilly.com

• Foxygen, Oct. 4 CANCELED

• Boyce Avenue, Megan Nicole, Madilyn Bailey, Oct. 5

• Bonobo, Paul Basic, Oct. 10

• Hawkwind, Familiar Looking Strangers, Oct. 11

• Title Fight, Balance and Composure, Cruel Hand, Slingshot, Dakota, Oct. 12 SOLD OUT

• The 1975, Oct. 12

• Gold Panda, Slow Magic, Voices of Black, Oct. 13

• Woodkid, Oct. 14

• Godspeed You Black Emperor, Daniel Higgs, Oct. 16

• Mike Doughty, Oct. 17

• The Neighbourhood, Ghost Loft, Oct. 18 SOLD OUT

• Cold War Kids, Papa, Oct. 19

• Father John Misty, Kate Berlant, Oct. 22

• Anberlin, The Maine, Oct. 23

• Pattern is Movement, The Spinto Band, Norwegian Arms, Oct. 24

• Of Montreal, Surface to Air, Oct. 25

• Kurt Vile and the Violators, Beach Fossils, Oct. 26

• Animal Collective, Deradoorian, Oct. 27

• The Animal Collective, Dan Deacon, Oct. 28 SOLD OUT

• Disclosure, T. Williams, Oct. 29 SOLD OUT

• Man Man, Xenia Rubinos, Oct. 30

• Man Man, King Khan and the Shrines, Hell Shovel, Melt Banana, Oct. 31

• August Burns Red, Blessthefall, Defeater, Beartooth, Nov. 1

• Built to Spill, Slam Dunk, The Warm Hair, Nov. 2

• The Dismemberment Plan, Yellow Ostrich, Nov. 3

• James Blake, Nov. 4

• Policia, Marijuana Deathsquads, Nov. 5

• Deer Tick, Robert Ellis, Nov. 6

• Kate Nash, Le Sera, Nov. 7

• The Head and the Heart, Theo and the Get Down Stay Down, Quiet Life, Nov. 8-9 SOLD OUT

• The Lone Bellow, Greg Holden, Nov. 14

• A Silent Film, Hands, Nov. 15

• Claude Von Stroke, Nov. 15

• Conspirator, Pigeons Playing Ping Pong, Nov. 16

• Jonathan Richman, Nov. 20

• Sleigh Bells, Doldrums, Nov. 20

• Kevin Devine and the Goddamn Band, Now Now, Harrison Hudson, Nov. 21

• Mazzy Star, Nov. 22

• Lucious Jackson, Nov. 23

• Phantogram, Dec. 6

• Anthony Green, Dave Davidson, Psychic Babble, Dec. 14

• The Early November, Dec. 21 SOLD OUT

• Neutral Milk Hotel, Jan. 30 SOLD OUT

Wells Fargo Center

Philadelphia

www.livenation.com

• Selena Gomez, Oct. 18

• Drake, Oct. 19

• Pearl Jam, Oct. 21-22

• Josh Groban, Nov. 3

• Bon Jovi, Nov. 5

• Justin Timberlake, Nov. 10

• Kanye West, Nov. 16

• Elton John, Nov. 27

• Pink, Dec. 6

• Trans-Siberian Orchestra, Dec. 21

• Jay Z, Jan. 29

• Justin Timberlake, Feb. 25

World Cafe Live

Philadelphia

www.worldcafelive.com

• Wil Wheaton vs. Paul and Storm, Oct. 4

• Toby Lightman, Lily Mae, Oct. 4

• Bodeans, Ernie Hendrickson, Oct. 5

• Alice Russell, Marques Toliver, Oct. 6

• Jorge Drexler, Sonoma Sound, Oct. 7

• Vienna Teng, Alex Wong, Oct. 8

• Spencer Day, Oct. 8

• Bell X1, Tristen, Oct. 9

• Radical Face, Oct. 10

• Kodaline, Diane Birch, Oct. 10

• Southside Johnny and the Asbury Jukes, Oct. 11

• Mason Jennings, Oct. 12

• Jon McLaughlin, Joe Paulson, Oct. 12 SOLD OUT

• Clara C, Aijia, Oct. 13

• Vanessa Carlton, Patrick Sweany, Oct. 13

• Kat Dahlia, Oct. 14 POSTPONED

• Over the Rhine, Tift Merritt, Oct. 15

• Humming House, Oct. 15

• Patrizio Buanne, Oct. 16

• Rah Rah, Poor Young Things, Oct. 16

• Lindi Ortega, Brett Detar, Oct. 17

• Mutlu, Jesse Dee, Oct. 18

• Red Wanting Blue, Swear and Shake, Oct. 19

• Jay Brennan, Jarrod Dickenson, Oct. 19

• Soldier On, Railroad Fever, Oct. 20

• Suzie Brown, Sarah Blacker, Amy Black, Oct. 20

• Terakaft, Oct. 22

• Tylan, Oct. 23

• Diego Garcia, Oct. 23

• Robert Walter’s 20th Congress, Oct. 24

• Terraplane Sun, Oct. 24

• Brendan Canning, Holly Miranda, Oct. 25

• Elizabeth Hainen, Oct. 27

• Boxcar Lilies, Oct. 27

• Le Santa Cecilia, Oct. 29

• David Cook, Oct. 29

• Caravan of Thieves, Primate Fiasco, Oct. 30

• Drew Holcomb and the Neighbors, David Ramirez, Oct. 31

• The Stray Birds, Ana Egge, Nov. 1

• Tom Rush, Nov. 2

• Robin Spielberg, Nov. 3

• The Fratellis, The Ceremonies, Nov. 4

• Frederico Aubele, Leif Vollebekk, Nov. 4

• BRendan James, Tony Lucca, Vicci Martinez, Nov. 5

• Cliff Hillis, THe Caulfields, Minerva, Lauren Hart, Nik Everett, Nov. 6

• Farah Siraj, Nov. 6

• Liz Longley, Brian Dunne, Nov. 7

• Heaven’s Edge, Bad Seed Rising, Nov. 8

• Foy Vance, Rams’ Pocket Radio, Nov. 8

• Carbon Leaf, Von Grey, Nov. 9

• Matt Wertz, Elenowen, Nov. 10

• Travis Garland, Colby O’Donis, Nov. 10

• Marcia Ball, Nov. 11

• Houndmouth, Wheeler Brothers, Nov. 13

• Matuto, Nov. 13

• Macy Gray, Nov. 14

• Tony Joe White, Nov. 14

• Sister Hazel, Nov. 15

• Roger Clyne and the Peacemakers, Nov. 16

• Westbound Train, Nov. 16

• Res, Nov. 17

• Rudess Morgenstein Project, Nov. 20

• Radney Foster, Darden Smith, Nov. 22

• Minor Alps, Sylvan Esso, Nov. 22

• Jose James, The Revelations, Nov. 23

• Transistor Rodeo, The Miners, Nov. 23

• dave Petten, Nov. 24

• Street Corner Symphony, Nov. 25

• Celtic Invasion, Nov. 27

• Stephen Kellogg, The Saint Johns, Nov. 29

• The Memphis Hat, Nov. 30

• Susan Werner’s Hayseed Project, Dec. 1

• Deanne Reuben, Dec. 1

• John Medeski, Dec. 4

• Lucius, Kingsley Flood, Dec. 6

• Solas, Dec. 7

• Lili Anel, Normal Taylor, Dec. 12

• Brandi Carlile, Dec. 14 SOLD OUT

• Christine Lavin and Uncle Bonsai’s Just One Angel, Dec. 14

• The Jewbadours, Dec. 22

• Sweet Loretta Fat, Dec. 28

• Philadelphia Jug Band, Dec. 29

• Gandalf Murphy and the Slambovian Circus of Dreams, Dec.30

• Dukes of Destiny, Dec. 31

• Dirty Dozen Brass Band, Jan. 8

• Rust, Jan. 11

• The Smithereens, Jan. 17

• Cracker, Camper Van Beethoven, Jan. 18

Centre Daily Times is pleased to provide this opportunity to share information, experiences and observations about what's in the news. Some of the comments may be reprinted elsewhere in the site or in the newspaper. We encourage lively, open debate on the issues of the day, and ask that you refrain from profanity, hate speech, personal comments and remarks that are off point. Thank you for taking the time to offer your thoughts.

Commenting FAQs | Terms of Service