Weekender

Weekender & More's concert listings

ACOUSTIC BREW SERIES, WPSU studio, State College, www.acousticbrew.org

• Joy Kills Sorrow, Dec. 4



ACOUSTIC BREW SERIES, Center for Well-Being, Lemont, www.acousticbrew.org

• Atwater-Donnelley, Sept. 29

• James Keelaghan, Oct. 20

• Town Mountain, Nov. 10





BRYCE JORDAN CENTER, University Park, 865-5555

• Tiesto’s “Club Life College Invasion” Tour, Oct. 8

• Zac Brown Band, Blackberry Smoke, Levi Lowrey, Oct. 10

• Wiz Khalifa, Juicy J, Chevy Woods, Lola Monroe, Berner, Tuki Carter, Oct. 12

• "Glowfest: Dancing in the Dark Tour" with Pretty Lights, Oct. 30

• Bruce Springsteen, Nov. 1

• Maybach Music Tour with Rick Ro$$, Meek Mill, Wale, Machine Gun Kelly, Nov. 4

• Carrie Underwood, Hunter Hayes, Nov. 13

• Green Day, Jan. 11



GAZEBO, Talleyrand Park , Bellefonte, www.bellefontearts.org



EISENHOWER AUDITORIUM, University Park, 800-ARTS-TIX

• “This Land is Your Land: The Woody Guthrie Centennial Celebration Concert, Sept. 8 CANCELED

• Preservation Hall Jazz Band, The Del McCoury Band, Sept. 28

• Nittany Valley Symphony’s “Portrait of America,” Sept. 29

• Banjo Summit with Bela Fleck, Tony Trischka, Bill Keith, Richie Stearns, Eric Weissberg and Pete Wernick, Nov. 1

• “A Leahy Family Christmas,” Nov. 29

• Nittany Valley Symphony’s “Fascinating Rhythm,” Dec. 4

• Katty Mattea, Feb. 1

• “It Gets Better” by Gay Men’s Chorus of Los Angeles, Feb. 7

• Nittany Valley Symphony’s “Bohemian Rhapsody,” Feb. 16

• “Live at Birdland” with the Birdland Big Band, Feb. 20

• Beethoven Orchestra Bonn with music director/conductor Stefan Blunier and pianist Louis Lortie, March 12

• Celtic Woman, March 20

• Nittany Valley Symphony’s “Rascals and Romantics,” April 13

• Opera Atelier presents Mozart’s “The Magic Flute,” April 18

OLD MAIN LAWN, University Park, www.downtownstatecollege.com





SCHWAB AUDITORIUM, University Park, 800-ARTS-TIX


• Kalichstein-Laredo-Robinson Trio, Oct. 3



• Ron Carter Trio, Nov. 8



• St. Lawrence String Quartet, Nov. 14



• Mosaic: A Sonic and Visual Spectacular, Dec. 9



• “Shuffle, Play, Listen” by pianist Christopher O’Riley and cellist Matt Haimovitz, Jan. 18



• Bretano String Quartet, Feb. 27



• “Ninety Miles” with Stefon Harris, Nicholas Payton and David Sanchez, April 2



• Tafelmusik Baroque Orchestra’s “House of Dreams,” April 16



• Penn State Glee Club’s Blue and White Concert, April 20







SEVEN MOUNTAINS WINE CELLARS, Spring Mills, www.sevenmountainswinecellars.com



SCHLOW CENTRE REGION LIBRARY, State College, 237-6236



SOUTH HILLS SCHOOL OF BUSINESS AND TECHNOLOGY, State College , 278-1990





STATE THEATRE, State College, 272-0606

• Jason McIntyre, Junior Tutwiler and Harold Taddy, Sept. 28

• Blue Sky Riders, Oct. 1

• Ben Taylor, Oct. 4

• “Return of the Native Sons and Daughters” local music showcase, Oct. 12

• Jodi Benson, Oct. 13-14

• Tinariwen, Kishi Bashi, Oct. 23

• Ted Neeley and the Little Big Band, Oct. 24

• Dave Bromberg Quartet, Oct. 26

• Toots and the Maytals, Nov. 5

• G. Love and Special Sauce, Nov. 7

• The Celtic Tenors, Nov. 30

• Arlo Guthrie’s “Here Comes the Kid” tour, Dec. 2

TUSSEY MOUNTAIN AMPHITHEATER, BOALSBURG, 466-6266



 

VILLAGE GREEN, Lemont, www.lemontvillage.org, 238-1288



 

WAGON WHEEL AMPHITHEATRE, Philipsburg, www.wagonwheelevents.com



J. DOYLE CORMAN AMPHITHEATER AND FLOATING STAGE, Lock Haven , www.lockhavencity.org

TRIANGE PARK, Lock Haven, www.lockhavencity.org



 

WOLFGANG PARK, Catawissa, 570-356-2390

MCCANN SCHOOL OF ART, Petersburg, www.mccann.org, 667-2538

• Clara and Lizzy Lion, Sept. 16

• Costa/Sorton Trio, Oct. 20



BUCKNELL UNIVERSITY, Lewisburg, www.bucknell.edu

Avicii, Sept. 30



RAYSTOWN LAKE SEVEN POINTS AMPHITHEATER, Hesston, 658-6812





COMMUNITY ARTS CENTER, Williamsport, 570-326-2424

• Montgomery Gentry, Sept. 27



• Under the Streetlamp, Oct. 26



• Pat Benetar and Neil Giraldo, Nov. 2



• Bowfire, Dec. 7



• Moscow Boys Choir, Dec. 11



• John Tesh, Dec. 19



• “One Night of Queen,” April 12



• The Texas Tenors, May 24

BAKER MANSION, Altoona, 942-3916

• live music, Sept. 9 and 16

• Somerset County Community Band, Sept. 23

ARCADIA THEATER, Windber, 467-9070

• “The Best of Broadway,” Sept. 22

• The Lettermen, Oct. 20

• Ciaran Sheehan’s “From Galway to Broadway,” Nov. 3

• Steve Lippia Christmas, Nov. 23

• Scot Bruce Blue Suede Christmas, Dec. 19

PEOPLE'S NATURAL GAS PARK, Johnstown, www.floodcitymusic.com

• Roomful of Blues, Sept. 28



ROXBURY BANDSHELL, Johnstown

,

www.roxburybandshell.com

• Open mike, Sept. 9



• The Cash Review, Sept. 9



• P.T. Cruiser, Sept. 9





ALTAR BAR, Pittsburgh, www.thealtarbar.com

• Hoodie Allen, G-Eazy, Sept. 8

• August Burns Red, The Color Morale, The Overseer, Of Mice and Men, Sept. 10-11

• Symphony X, Sept. 12

• Awolnation, Imagine Dragons, Zeale, White Wives, Sept. 13

• Less Than Jake, A Wilhelm Scream, Junior Battles, Sept. 14

• GZA, Sweet Valley, Killer Mike, Bear Hands, Sept. 17

• Angerfist, Sept. 21

• Kamelot, Sept. 22

• Powerman 5000, Sept. 25

• Big K.R.I.T., Sept. 26

• Morbid Angel, Dark Funeral, Grave, VadimVon, Sept. 27

• Mr. Greengenes, Sept. 28

• The Antlers, Port St. Willow, Sept. 29

• Eric Johnson, Sept. 30

• Sixpence None the Richer, Oct. 1

• Nonpoint, Taproot, Oct. 2

• The Expendables, Cisco Adler, Oct. 3

• Aesop Rock, Rob Sonnic, DJ Big Wiz, Oct. 4

• Mutemath, Civil Twilight, Oct. 5

• 2 Live Crew, Oct. 6

• Propaghandi, Comeback Kid, Oct. 7

• 3OH!3, Sammy Adams, Oct. 8

• Lagwagon, Useless ID, The Flatliners, Dead to Me, Oct. 9

• Jars of Clay, Oct. 13

• Converge, Torche, Kvelertak, Oct. 14

• Ryan Bingham, Oct. 15

• Com Truise, Poolside, Bonde Do Role, Oct. 19

• Why, Oct. 20

• My Life With the Thrill Kill Kult, Oct. 16

• The Misfits, Oct. 18

• Touche Amore, Balance and Composure, O’Brother, Oct. 23

• Grouplove, Ms. Mr., Oct. 26

• Epica, Alestorm, Insomnium, Destiny Potato, Nov. 3

• Deicide, Liquified Guts, Invader, Irukandji, Nov. 9

• Lez Zeppelin, Return of the Horse, Nov. 10

• Earth, Eagle Twin, Stebmo, Nov. 13

• Bayside, Nov. 15

• Miss May I, The Ghost Inside, Like Moths to Flames, The Amity Affliction, Glass Cloud, Nov. 20

• The World Inferno Friendship Society, O’Death, Nov. 25

• The Reverend Horton Heat, Nov. 29

• Woe is Me, Chunk No Captain Chunk!, Our Last Night Secrets, Capture the Crown, The Seeking, Dec. 1

• David Allen Coe, The Beagle Brothers, Feb. 9









ANDY WARHOL MUSEUM, Pittsburgh, www.warhol.org

• Sao Paulo Underground, Sept. 21

• Julia Holter, The Garment District, Oct. 2

• Zammuto, Lymbyc System, Oct. 11

• Dean and Britta, Nov. 8

• The Magnetic Fields, Nov. 16





CARNEGIE LECTURE HALL, Oakland, www.warhol.org

BELVEDERE'S, Pittsburgh, www.belvederesultradive.com





BENEDUM CENTER, Pittsburgh, http://trustarts.org

• Celtic Thunder, Sept. 30



• B. B. King, Nov. 21



BRILLOBOX, Pittsburgh, www.brillobox.net

• Triggers, Winter Sounds, Satin Gum, Sept. 8



• Gemini Club, Falling Andes, Bad Electric, Sept. 12



• Maria Minerva, Father Finger, Majeure, Rivka, Sept. 19



• The Whiskey Holler, Dazzletine, Sept. 21



• Big Business, Gay Witch Abortion, T-Tops, Sept. 22



• Romanian Brass Band, Sept. 24



• Chain and the Gang, Wet Shock, Love Letters, Sept. 26



• Casino Bulldogs, The Yellers, Legs Like Tree Trunks, Sept. 28



• Good Night States, Sept. 29



• Corin Tucker Band, Oct. 2



• Ball of Flame Shoot Fire, Mrs. Paintbrush, Oct. 6



• Purling Hiss, Oct. 10



• Goldenboy, Oct. 12



• The Ragbirds, Oct. 17



• Electric Six, Little Hurricane, Oct. 22



• Melismatics, Motometer, The Long Knives, Oct. 24



• Donora, Triggers, Oct. 26



• Yellow Ostrich, Nov. 10



• Metz, Nov. 14



• Other Lives, Indians, Dec. 3

BYHAM THEATRE, Pittsburgh, http://trustarts.org

• Esperanza Spalding, Oct. 5

• Alfie Boe, Oct. 30

• Acoustic Africa Afropean Woman, Nov. 8

• Gilberto Gil, Nov. 15

• Citizen Cope, Nov. 20

• Eileen Ivers and Immigrant Soul, Dec. 1

• Jim Brickman, Dec. 28

• Juan de Marcos and the Afro-Cuban All-Stars, March 20

• Boney James, April 26









CARNEGIE MUSIC HALL, Munhall, www.librarymusichall.com

• Clannad, Oct. 14



• Xavier Rudd, Oct. 29



• Asia, Oct. 31



• Brian Setzer Orchestra Christmas Rocks Extravaganza, Nov. 25



• Jake Shimabukuro, Nov. 27



• Fab Four, Dec. 1









CLUB CAFE, Pittsburgh, 412-642-2941, www.clubcafelive.com

• The Alan Evans Trio, Cait and Vince Cuneo, Sept. 7



• Simply Chillin, Animated Amsterdam, Sept. 7



• Neighbours, Molehill, Longtime Darlings, Sept. 8



• Ingram Hill, Sam Grow, Jared McCloud, Sept. 11



• William Elliott Whitmore, Samantha Crain, Bluebird Midwest, Sept. 12



• Andreas Kapsalis and Goran Ivanovic Guitar Duo, Sept. 14



• Paul Labrise and the Trees, Judith Avers, Sept. 14



• Eilen Jewell, Sept. 15



• Frontier Ruckus, Chamberlin, Doug Blevins, Sept. 18



• A.G., Garrison Starr and Maia Sharp, Sept. 20



• Steve Forbert, Sept. 21



• Opek, Sept. 21



• Zoe Muth and the Lost High Rollers, The Culture Vultures, Sept. 22



• There There, Color Fleet, Sept. 22



• Pegi Young and the Survivors, The Damaged Pies, Sept. 25



• Over the Rhine, Sept. 27



• Backstabbing Good People, Sept. 28



• The Dressed Frets, Nathan Zoob, Melissa Quinn, Sept. 28



• Ben Valasek and the Growlers, Tim Ruff, Sept. 29



• Three Dudes Chillin, Love Stain, Flashback Forward, Sept. 29



• Los Straitjackets, Sept. 30



• Julian Velard, Eric Oliver, Oct. 2



• Big Sandy and His Fly-Rite Boys, Oct. 4



• Rasputina, Faun Fables, Oct. 5



• Glen Phillips, The Pines, Oct. 6



• Neil Halstead, Oct. 9



• Cadaver Dogs, Girlfight, Oct. 10



• Kalob Griffin Band, Oct. 12-13



• Whitehorse, Oct. 17



• Chris Trapper, Oct. 18



• When the Planets, The Throckmorton, Parker, McDonald Trio, Oct. 19



• Mike Watt and the Missingmen, Kid Durango, Oct. 20



• Bill Toms, Joe Mesiano, Oct. 26



• Carina Round, Rosi Golan, Oct. 26



• Ryan Montbleau Band, Erin McKeown, Nov. 1



• Southeast Engine, Nov. 2



• The Milk Carton Kids, Leslie Stevens, Nov. 3



• Lucy Wainwright Roche, Lindsay Fuller, Nov. 6



• Tony Lucca, Matt Duke, Nov. 8



• Charlie Hunter, Nov. 9



• Tim Easton, Nov. 10



• Ari Hest, Nov. 27



• Caravan of Thieves, Nov. 29



• Lindsay Lou and the Flatbellys, Dec. 8



• Benjamin Francis Leftwich, Dec. 14





CONSOL ENERGY CENTER, Pittsburgh, www.consolenergycenter.com

• Rush, Sept. 11

• Eric Church, Sept. 15

• Barry Manilow, Sept. 16

• Madonna, Nov. 6

• The Who, Nov. 11

• Justin Bieber, Nov. 20

• Carrie Underwood, Nov. 27

• Doo Wop Holiday Show Reunion with Kenny Vance and the Planotones, The Chantels, The Duprees, The Edsels, The Capris, Jimmy Gallagher and the Passions, Dec. 7

• Toby Mac, Mandisa, Brandon Heath, Britt Nicole, Jamie Grace, Dec. 15

• One Direction, July 8, 2013





DIESEL, Pittsburgh, 412-431-8800







FIRST NIAGARA PAVILION, Burgettstown, www.livenation.com





GARFIELD ARTWORKS, Pittsburgh, 412-361-2262





HARD ROCK CAFE, Pittsburgh, www.hardrock.com









HEINZ FIELD, Pittsburgh, www.ticketmaster.com



HEINZ HALL, Pittsburgh, 412-392-4800

• Matthew Morrison, Sept. 27-30



• Morrissey, Oct. 23



• Queen Latifah, Oct. 25-26



• Celtic Woman, Dec. 3-4









HOWLERS COYOTE CAFE, Pittsburgh, 412-682-0320

• Rogue Signals, Legendary Hucklebucks, The Bloated Suits, Sept. 7



• Jim Wolf, Mark Dingham, Brad Yoder, Sept. 8



• Solarburn, Sistered, Embers to Ashes, Sept. 14



• Coronado, Locks and Dams, Round Black Ghosts, Sept. 15



• Weird Paul Variety Show, Sept. 16



• Water Liars, Emily Rodgers band, Broken Fences, Sept. 17



• Spooky Sounds of the Zeros, Outside Inside, The Silver Thread, Sept. 22



• Man on Earth, Midknight Rose, Sept. 23



• The Elemental, Otis, Dead Horse, Sept. 29



• Velcro Shoes, I Was Totally Destroying It, Gary Band and the Notions, Oct. 3



• Chet Vincent and the Big Bend, Grand Piano, Brian Lisik, Oct. 5



• Zoe Sundra, Laura Ganci, Shay, The Color Fleet, Oct. 7



• Blessed Feathers, Way Yes, Andre Costello and the Cool Minors, Oct. 14



• Chet Vincent and the Big Bend, Pete Bush and the Hoi Polloi, The Most Beautiful Losers, Dec. 1







MR. ROBOTO PROJECT, Pittsburgh, www.therobotoproject.org

• The Shell Corporation, Dogjaw, Sept. 15

• Pile, Low Man, Old Accusers, Sept. 17

• Aspiga, Broadcaster, Relationships, Sept. 20

• Since Day One, Oroboros, Archers, Sept. 22



MR. SMALL'S FUNHOUSE THEATER, Pittsburgh, 412-821-4447

• Delusions of Grandeur, Team Danger, Funeral Games, Charlie Slum, Ryan Bronson, Sept. 7



• Doug Khorey and His Band of Broken Hearts, Ben Shannon, Restricted highways, Sept. 8



• Frank Turner and the Sleeping Souls, Larry and His Flask, Jenny Owen Youngs, Sept. 10



• Mono, Chris Brokaw, Sept. 11



• Wye Oak, Callers, Sept. 13



• I Am a Sea Creature, A Lovely Crisis, The Unemployed Band, Look Left, Sept. 14



• Guided By Voices, Heavy Times, Sept. 15



• Katatonia, Devin Townsend Project, Paradise Lost, Stolen Babies, Sept. 18



• Beats Antique, Lynx, Sept. 19



• Nick Lowe, Eleni Mandell, Sept. 20



• Dr. Dog, Cotton James, Sept. 22



• The Devil Makes Three, John Fulbright, Sept. 25



• The Afghan Whigs, Silencio, Sept. 29



• The Walkmen, Coke Weed, Woods, Sept. 30



• Leftover Salmon, Oct. 2



• Blue October, Stars in Stereo, Oct. 7



• Calexico, The Dodos, Oct. 14



• The Bright Side, Aer, Yonas, Oct. 17



• Gym Class Heroes, Oct. 19



• Red Jumpsuit Apparatus, The Last Place You Look, Wearing the Inside Out, Oct. 20



• Dinosaur Jr., Shearwater, Oct. 24



• Drive-By Truckers, Oct. 25



• Donavan Frankenreiter, Oct. 29



• Mimosa, Nov. 2



• Justin Townes Earle, Nov. 3



• Big Gigantic, Griz, Nov. 4



• Black Moth Super Rainbow, Stargazer, Casket Girls, Nov. 10



• Motion City Soundtrack, Jukebox the Ghost, Now Now, Nov. 11



• Lights, The Arkells, Nov. 17



• Gwar, Devil Driver, Cancer Bats, Legacy of Disorder, Nov. 26



• Rachel Yamagata, Nov. 30



• Every Time I Die, The Chariot, Letlive, Kills and Thrills, Dec. 12

THE NEW HAZLETT THEATER, Pittsburgh, www.newhazlettheater.org

• Sondre Lerche, Fancy Colors, Sept. 11

• Roy Haynes, Sept. 22

THE PALACE THEATRE, Greensburg, www.thepalacetheatre.org

• Steve Vai, Beverly McClellan, Sept. 6

• River City Brass Band, Sept. 8

• Pam Tillis, Lorrie Morgan, Gary Pratt, Sept. 13

• Kenny Vance and the Planotones, Sept. 27

• “No Boundaries Tour” with Ambition, Nicoletta, Ren Capri, Ads Antalik, Oct. 3

• Mary Wilson, The Contours, Oct. 4 CANCELED

• Blondie, Oct. 5

• River City Brass, Oct. 6

• Englebert Humperdinck, Oct. 8

• Bo Wagner’s Rat Pack, Johnny Angel and the Halos, Oct. 11

• Tanya Tucker, Oct. 13

• The Manhattan Transfer, Oct. 17

• The Clarks, Oct. 20

• Rick Springfield, Oct. 25

• David Phelps, Oct. 26

• Keb Mo, Nov. 1

• River City Brass, Nov. 3

• Ted Neeley and the Little Big Band, Nov. 7

• Rusted Root, Table Ten, Nov. 10

• Chris Isaak, Nov. 14

• KC and the Sunshine Band, Nov. 15

• The Platters, The Marvelettes, Cornell Guster’s Coasters, Nov. 29

• Clint Black, Nov. 30

• Get the Led Out, Jan. 26

• The Association, Jay and the Americans, Feb. 14





PNC PARK, Pittsburgh, www.ticketmaster.com





PEPSI-COLA ROADHOUSE, Burgettstown, www.pepsiroadhouse.com

• Don Williams, Sept. 13



• Vince Gill and Kix Brooks, Nov. 11







PETERSEN EVENTS CENTER, Pittsburgh, www.peterseneventscenter.com

• Neil Young and Crazy Horse, Los Lobos, Oct. 9





REX THEATRE, Pittsburgh, 412-381-6811

• Boondix, Cousin Cleetus, Sept.  8

• Greensky Bluegrass, Mon River Ramblers, Sept. 12

• L.A. Guns, Sept. 14

• Loudon Wainwright, Erika May, Sept. 15

• The Hood Internet, Body Language, My Gold Mask, Oscillator Bug, Sept. 18

• Papadosio, Jazzam, Sept. 21

• John Waite, Sept. 22

• St. Vitus, Weedeater, Sourvein, Molasses Barge, Weedeater, Sept. 23

• Hoots and Hellmouth, Holy Ghost Tent Revival, Sept. 27

• Icon of Coil, Interface, Reinforced, SITD, Sept. 28

• Marco Benevento, Mike Dillon Band, Sept. 29

• Family Tree, Oct. 7

• The Polish Ambassador, Oct. 20

• Jon Spencer Blues Explosion, Oct. 25

• EOTO, Oct. 26

• Atlas Forge, Time Well Wasted, Bail Easy, Bullet’s Embrace, VHS, Priest Sage Roots and Soul, Oct. 27

• Stephen Kellogg and the Sixers, Miggs, Oct. 30

• Bonerama, Nov. 1

• The Werks, Fletcher’s Grove, Chris Vipond and the Stanley Street Band, Nov. 2

• Suzanne Westenhoefer, Nov. 3

• Supersuckers, Nov. 20

• Donna the Buffalo, Nov. 24

SHADOW LOUNGE, Pittsburgh, www.shadowlounge.net







SMILING MOOSE, Pittsburgh, 412-431-4668

• The Rocketboys, Bearcat, She Wolf, Acrylic Clouds, Sept. 7



• Doomsday Clock, Josie McQueen, The Gary Abuseys, Sept. 7



• A Loss for Words, Before You, Tuesday’s Too Late, Sparrows, Sept. 8



• Distant Signals Sept. 8



• The Atlas Moth, Supervoid, Slaves BC, Sept. 9



• I Am King, Assassins, Sept. 12



• Motometer, Perrish, Double Penetration, Sept. 14



• Neil Hamburger, Nick Flanagan, Robert Hibbs, Sept. 17



• Ceremony, Dead Regret, Rabid Pigs, Sept. 18



• The Undeniables, Radioactive, Sept. 22



• Long Time Darlings, GreyMarket, School of Athens, Sept. 27



• There for Tomorrow, Deaf Havana, Set It Off, Divided By Friday, Sept. 27



• All We Are, Condition, Dash City Skyline, Shirts vs. Skins, Sept. 29



• Lou Lombardi’s Strangelove, Grain, Sept. 29



• Brothers of Brazil, Oct. 10



• Riverboat Gamblers, Cobra Skulls, Wild Roses, Oct. 22











STAGE AE, Pittsburgh, http://promowestlive.com/pittsburgh

• Metric, Sept. 18



• Dropkick Murphys, Sept. 19



• Three Doors Down, Sept. 20



• Minus the Bear, Cursive, Caspian, Sept. 21



• Lindsey Stirling, Oct. 2



• Lecrae, Trip Lee, Tedashii, Oct. 4



• Hatebreed, Whitechapel, All Shall Perish, Deez Nuts, Oct. 11



• Sea Wolf, Oct. 15



• Umphrey’s McGee, Oct. 19



• Fiona Apple, Oct. 21



• Flobots, Astronautalis, Oct. 24



• Wolf Gang, Oct. 29



• Falling Into Reverse, Enter Shikari, I See Stars, Letlive, Nov. 3



• Bassnectar, Nov. 5



• Passion Pit, Nov. 6













31ST STREET PUB, Pittsburgh, www.31stpub.com

• Castle Blood, Rabid Reason, Lythem, Sept. 7



• Vega, Motorpsychos, Black Plastic Caskets, Sept. 15



• White Hills, Sept. 21



• Cheap Time, Sept. 27



• El Abuso, J. Creepers, Sept. 29



• Whiskey Daredevils, Legendary Hucklebucks, Oct. 6



• Gothsickles, Oct. 9



• Backwoods Payback, Oct. 10



• Boom Chick, Oct. 12



• 16, Tombs, Molasses Barge, Vulture, Oct. 13



• Mickey and the Bonepickers, Skull Kap, Down the Hatch, Rustbelt Homewreckers, Oct. 26



• Angelspit, Cyanotic, My Parasites, Nov. 7









THUNDERBIRD CAFE, Pittsburgh, www.thunderbirdcafe.net

• Balloon Ride Fantasy, Bethesda, These Lions, Sept. 7



• Sonny Simmons, Sept. 8



• Skerick’s Bandalabra, Sept. 15



• The Old E Allstars, Sept. 21



• Gypsy and His Band of Ghosts, Sept. 22



• Laetitia Sadier, Sept. 26



• Simplified, Sept. 27



• Phat Man Dee, Liquitones, Sept. 28



• David J, Adrian H and the Wounds, Sept. 30



• Two Man Gentleman Band, Oct. 4



• Bastard Bearded Irishmen, Oct. 5



• Meeting of Important People, Oct. 6



• The Funk Ark, Oct. 12



• The Cause, Oct. 13



• The Growlers, Denny and the Jets, Oct. 14



• The Rumpke Mountain Boys, Oct. 20



• Waterband, Oct. 26



• Yellow Dubmarine, Oct. 27



• He’s My Brother She’s My Sister, Oct. 28



• The Hackensaw Boys, Nov. 1



• Chamberlin, Nov. 10



• New York Funk Exchange, Nov. 17



• Chris Knight, Dec. 1













TRIB TOTAL MEDIA AMPHITHEATRE, Pittsburgh, ampstationsquare.com





APPALACHIAN BREWING COMPANY, Harrisburg, www.abcbrew.com

• Strange Design, Sept. 7



• We Were Promised Jetpacks, Sept. 8



• J. Roddy Walston and the Business, Sept. 9



• Arrested Development, Sept. 26



• Jon Spencer Blues Explosion, Oct. 4



• Badfish, Nov. 19









SUNOCO PERFORMANCE THEATER AT THE WHITAKER CENTER, Harrisburg, 717-221-8201

• BoDeans, Oct. 2



• Keb Mo, Oct. 17



• Indigo Girls, Oct. 23



• Ingrid Michaelson, Oct. 25



• The Machine, Nov. 21



• Jake Shimabukuro, Nov. 28



• Arlo Guthrie, Dec. 1



• Rita Coolidge, Dec. 14



• Get the Led Out, Dec. 29



• Johnny Winter and Magic Slim and the Teardrops, Jan. 24



• Melissa Manchester, March 23



• 2 Cellos, April 4









GIANT CENTER, Hershey, 717-534-3911

• Brad Paisley, Oct. 6



HERSHEYPARK AMPHITHEATRE, Hershey, www.hersheypark.com

• Bobby Mercer, Sept. 8



• Texaco Country Showdown with Josh Gracin, Sept. 9



• Ron Dante, The 1910 Fruitgum Company, Joey Levine, Sept. 15



• Boyce Avenue, Sept. 16



• The Impact Band, Sept.22



• Mega Hilty, Sept. 23



• Jason Hudy, Sept. 29



• Kellie Pickler, Sept. 30



HERSHEYPARK STADIUM

,

Hershey

,

www.hersheyparkstadium.com

• One Direction, July 6, 2013

THE STAR PAVILION AT HERSHEYPARK STADIUM, Hershey, 800-HERSHEY







HERSHEY THEATRE, Hershey, 717-534-3405

• Rick Springfield, Oct. 18



• Straight No Chaser, Dec. 22



F.M. KIRBY CENTER, Wilkes-Barre, 570-693-4100

• Celtic Thunder, Oct. 6



• Primus, Oct. 16



• Jackson Browne, Oct. 18



• Straight No Chaser, Oct. 27



• Bruce Hornsby, Nov. 2



• Liza MInnelli, Nov. 3



• Paul Anka, Dec. 7



• The Irish Tenors, March 8



MOHEGAN SUN ARENA at CASEY PLAZA, Wilkes-Barre, www.mohegansunarenapa.com









SCRANTON CULTURAL CENTER, Scranton, www.scrantonculturalcenter.org

REDWOOD ART SPACE, Wilkes-Barre, http://redwoodartspace.tumblr.com





TOYOTA PAVILION AT MONTAGE MOUNTAIN, Scranton, 570-969-7669

• Motley Crue, Kiss, Sept. 18





PENN'S PEAK, Jim Thorpe, www.pennspeak.com

• Live Wire, Completely Unchained, Sept. 7



• Safety Suit, Sept. 9



• Glenn Miller Orchestra, Sept. 11-13

SOLD OUT

• Tracy Lawrence, Sept. 14



• Nitty Gritty Dirt Band, Sept. 21



• Rubix Cube, Sept. 28



• Tim Gillis and Twitty Fever, Oct. 2-4



• Herman’s Hermits with Peter Noone, Oct. 5



• Bill Haley's Comets, Oct. 10-11



• Tanya Tucker, Oct. 14



• Paul Revere and the Raiders, Oct. 26



• Martina McBride, Oct. 28



• Uriah Heep, Nov. 1



• Umphrey’s McGee, Nov. 2



• Lonestar, Nov. 16



• Dark Star Orchestra, Nov. 21



• Travis Tritt, Nov. 30



• Blue Oyster Cult, Dec. 7



• The Lettermen, Dec. 8



• Ernie Hasse and Signature Sound, Dec. 9





AMERICAN MUSIC THEATRE, Lancaster, 717-397-7700

• Lonestar, Sept. 20

• David Gray, Sept. 25

• The Lennon Sisters, Sept. 28

• Martina McBride, Oct. 5

• Peter Yarrow and Noel Paul Stookey, Oct. 11

• Charley Pride, Oct. 12

• Fall Doo Wop Cavalcade, Oct. 13

• Il Volo, Oct. 14

• Classical Myster yTour, Jan. 5

• Montgomery Gentry, Jan. 17

• u Eddie Money, Starship with Mickey Thomas, Jan. 31

• Shoji Tabuchi Road Show, Feb. 23

• Frankie Valli and the Four Seasons, March 5

• Kenny Rogers, March 7

• Celtic Woman, March 8-9

• The Irish Tenors, March 10

• The Oak Ridge Boys, March 16

• Bobby Vinton, March 22

• The Man in Black Johnny Cash tribute, March 24

• Gaither Vocal Band, April 19-21

• Engelbert Humperdinck, April 28

• Under the Streetlamp, May 2









CHAMELEON CLUB, Lancaster, 717-299-9684

• Bernie Worrell Orchestra, Sept. 7



• Dylan James, Saint Sycamore, The Late Crowd, Igneous, Riley Road, Sept. 8



• Jimmie’s Chicken Shack, Carving Out Fiction, Flight Case Syndrome, Sept. 14



• The Stray Birds, Brethren, The Saints of Sorrow, Six O’Clocl Saints, Daylen Orlick, Sept. 15



• Tremonti, Man the Mighty, Sept. 21



• The Dogs of Lust, 7 Day Bender, Sept. 22



• Nonpoint, Taproot, Sept. 26



• Keller Williams, Sept. 27



• 12 Stones, The Letter Black, Sept. 28



• Kingsfoil, Darry Miller and the Veil, Sept. 29



• Mike Stuf, Oct. 13



• My Darkest Days, Surrender the Fall, Oct. 14



• Say Anything, Murder by Death, The Sidekicks, Tallhart, Oct. 18



• 10 Years, Red Jumpsuit Apparatus, The Last Place You Look, Oct. 19



• Streetlight Manifesto, Lionize, The Chicharones, Oct. 20



• The Misfits, The Attack, Oct. 26



• Yelawolf, Riitz, Trouble Andrew, Oct. 30











CROCODILE ROCK, Allentown, 610-434-4600

• Less Than Jake, Sept. 12



• Lee Bruce, Sept. 21



• 12 Stones, The Letter Black, Alamance, Divisions, Sept. 25



• (hed)pe, Sept. 26



• The Melvins, Sept. 27



• Makeshift Prodigy, I Am Dynamite, Sept. 28



• Wocka Flocka Flame, Oct. 7



• Call Me Anything, This is All Now, Cartel, Oct. 12



• My Darkest Days, Oct. 13



• The Misfits, Oct. 21



• MXPX Allstars, Unwritten Law, Nov. 2



• State Radio, Nov. 7



• Dope, Nov. 10



• All Time Low, The Summer Set, Downtown Fiction, Hit the Lights, Nov. 16



• G. Love and Special Sauce, Nov. 17



• Timeflies, Nov. 18











REVERB, Reading, www.reverbconcerts.com.

• Led Zeppelin 2, Sept. 7



• General Eclectic, Divisions, Blyndesyde, Forsaken Identity, Sept. 8



• Jello Biafra and the Guantanamo School of Medicine, Sept. 9



• Street Dogs, Koffin Kats, Roll the Tanks, Downtown Struts, Sept. 13



• Manatawny Creek Ramblers, Sept. 14



• Korpiklaani, Moonsorrow, TYR, Metsatoil, Sept. 20







SOVEREIGN, Reading, 610-898-7469

• Barry Manilow, Sept. 6

• "American Idol Live," Sept. 8

• Carrie Underwood, Sept. 20

• Styx, Oct. 14

• Chris Tomlin, Oct. 23

• Under the Streetlamp, Oct. 28

• Australian Pink Floyd, Nov. 14

• Alan Jackson, Nov. 16

• Loretta Lynn, Dec. 1







ASYLUM ARENA, Philadelphia, www.asylumarena.com





THE BARBARY, Philadelphia, http://thebarbary.org

• The Atlas Moth, Altar of Plagues, Sept. 6



• Leftover Crask, Juicy Karkass, The Eschatones, Sept. 8



• Scale the Summit, Trioscapes, Sept. 20



• Skeletonwitch, Havoc, Early Graves, Sept. 28



• There for Tomorrow, Deaf Havana, Set It Off, Divided By Friday, Oct. 3











THE BLOCKLEY, Philadelphia, www.theblockley.com

• Strange Design, Turbine, Sept. 6



• Mickey Hart, Sept. 4



• Mickey Hart Band, John K. Band, Melvin Seals and JGB Band, Sept. 4



• The Heavy Pets, Long Miles, Quincy Mumford and the Reason Why, Sept. 7



• Gigamesh, Penguin Prison, Speakerbot, Sept. 8



• Led Zeppelin 2, Sept. 11



• Jojo Mayer, Nerve, Dale Earnhardt Jr. Jr., Skerik’s Bandalabra, Sept. 12



• Greensky Bluegrass, Cabinet, Sept. 13



• John K. Band, Boris Garcia, Sept. 14



• River City Extension, Illinois, Dangerous Ponies, Brick and Mortar, Hezekiah Jones, Sept. 15



• Jimkata, Consider the Source, Double D and Friends, Sept. 19



• Splintered Sunlight, Sept. 20



• Big K.R.I.T., Mic Stew, Slim Thug, Sept. 21



• Mambo Sauce, Shinobi Ninja, Kuf Knotz, Chocolate Milk, Sept. 22



• Project Object, Chronicles of Sound, Sept. 26



• Arrested Development, Sept. 27



• Perpetual Groove, Bam, Tweed, Sept. 28



• Hopsin and the Funk, Dizzy Wright, Swizz, Jarren Benton, Sept. 30



• Splintered Sunlight, Yellow Dubmarine, Oct. 4



• The Green, Stick Figure, Kings and Comrades, Oct. 5



• The Polish Ambassador, Samples, Elfkowitz, Oct. 10



• From the Jam, Oct. 11



• Marco Benevento, American Babies, Home Body, Oct. 13



• Soul Rebels, Oct. 17



• Splintered Sunlight, Oct. 18



• Ronnie’s Block Party, Oct. 19



• Easy Star All Stars, The Aggrolites, Oct. 20



• Melvin Seals and JGB, Oct. 24-25



• Orchard Lounge, Oct. 26



• Philly Bloco, Oct. 27



• BPM, The Malah, Greg D., Oct. 30



• Particle, Nov. 1



• Ivan Neville’s Dumpstaphunk, Anders Osborne, Nov. 3



• Zion I, Minnesota, Nov. 10

CITIZENS BANK PARK, Philadelphia, www.phillies.com





ELECTRIC FACTORY, Philadelphia, 215-336-2000

• Steve Agnello, Sept. 7



• Hatebreed, White Chapel, All Shall Perish, Deez Nutz, Sept. 15



• Nightwish, Kamelot, Sept. 16



• Amon Tobin, Holy Other, Sept. 17



• Tyga, Kirko Bangz, Iggy Azalea, Sterling Simms, Jinsu, Sept. 21



• Down, Pentagram, War Beast, Haarp, Sept. 26



• The Afghan Whigs, School of Seven Bells, Sept. 27



• Minus the Bear, Cursive, Caspian, Sept. 28



• Two Door Cinema Club, Friends, Sept. 29



• Alabama Shakes, Fly Golden Eagle, Oct. 1



• Crystal Castles, Health, Oct. 2



• Leetup, Oct. 5



• The Walkmen, War on Drugs, Oct. 6



• Matt and Kim, Oct. 7



• Public Image Limited, Oct. 11



• Gwar, Oct. 12



• Robbie Rivera, Hot Mouth, Pauly Van Dorrn, Kryoman, Oct. 19



• Catpower, Oct. 25



• Citizen Cope, Oct. 26-27



• The XX, Oct. 29



• Joshua Radin, A Fine Frenzy, Oct. 30



• Grouplove, Ms. Mr., Nov. 1



• Social Distortion, Lindi Ortega, The Biters, Nov. 3



• Falling in Reverse, Enter Shikari, I See Stars, Letlive, Nov. 9



• Taking Back Sunday, Bayside, Transit, Nov. 13

SOLD OUT

• Grace Potter and the Nocturnals, Nov. 15



• Yellowcard, The Wonder Years, We Are the In Crowd, Nov. 16



• Kreayshawn, Rye Rye, Honey Cocaine, Chippy Nonstop, Nov. 17



• Asap Rocky, Asap Mob, Schoolboy Q, Danny Brown, Nov. 18



• The Gaslight Anthem, Nov. 27



• Dark Star Orchestra, Dec. 29



• The Starting Line, Dec. 30

SOLD OUT



EMODA GALLERY, Philadelphia, www.r5productions.com



FDR PARK, Philadelphia, www.poppedphiladelphia.com

• Lotus, Ghostland Observatory, Mimosa, Michael Menert, Sonic Spank, Sept. 15





FESTIVAL PIER AT PENN'S LANDING, Philadelphia, www.livenation.com







THE FIRE, Philadelphia

,

www.iourecords.com/thefire

• Rone, Dussel Has Friends, Uptown Town, Beltway Boys, The Nameless, Sept. 8



• Guttermouth, The Scandals, Tonight We Strike, Midnight Blues, Sept. 9



• Joe D’Amico Band, A Fistful of Sugar, Foxhound, Kevin Killen, Sept. 14



• Kind of Like Spitting, Maura, Modern Baseball, Candice Martello, Sept. 16



• Venetian Aircraft, Milton and the Devil’s Party, Alec Stewart, Sept. 19



• This Way to the Egress, French and the Punk, Hellblinki, The Absinthe Drinkers, Sept. 20



• Andrew Lipke, Griz, Foxhound, Rev. T.J. McGlinchey, Sept. 22



• Catnaps, Vita and the Woolf, Ben and the Brontosaurus and Pro Post Time, Pistachio Flavored Shoes, Sept. 27



• Riverboat Gamblers, Cobra Skulla, Freshkills, Ma Jolie, Oct. 11



• Shook Ones, One Win Choice, The Greek Favourites, Oct. 14



• Hop Along, The Sidekicks, Johnny Foreigner, Kite Party, Nov. 4











FIRST UNITARIAN CHURCH, Philadelphia, 267-765-5210

• Richie Birkenhead, Mark Thousands, Josh Alvarez, Sept. 7



• Azure Ray, Soko, Sept. 10



• Mount Eerie, Far-out Fangtooth, Ever Ending Kicks, Sept. 17



• Purity Ring, Evian Christ, Headaches, Sept. 20



• Mark Kozelek, Sept. 28



• Tilly and the Wall, Nicky Da B, Dangerous Ponies, Oct. 10



• Into It Over It, Make Do and Mend, Restorations, Hostage Calm, Oct. 18



• OFF, The Spits, Double Negative, Oct. 19



• AC Newman, Mynabirds, Oct. 25



• Abandon All Ships, For All Those Sleeping, Upon This Dawning, Palisades, Nov. 6



• Taking Back Sunday (acoustic), Transit, Nov. 15

SOLD OUT

• And You Will Know Us By the Trail of the Dead, The Coathangers, Nov. 18



• Woe is Me, Chunk No Captain Chunk, Our Last Night, Capture the Crown, The Seeking, Dec. 6



• Rachel Yamagata, Dec. 7



• Nada Surf, Dec.12



JOHNNY BRENDA'S, Philadelphia, 215-739-9684

• Weird Hot, St. James and the Apostles, Arctic Splash, Sept. 7



• The Bigger Lovers, Echo Orbiter, Cliff Hillis, Sept. 8



• School of Rock, Sept. 9



• Papa M, Dreambook, PG Six, Sept. 10



• Jaill, Fergus and Geronimo, Tough S - - - -, Sept. 12



• Ignite Philly 10, Sept. 13

SOLD OUT

• Alt-J, JBM, Sept. 14



• Swift Technique, Orbit to Leslie, Sept. 15



• Firewater, Sunny Ali and the Kid, Sept. 16



• Braids, Tygerstrype, Sept. 17



• Corin Tucker Band, Trophy Wife, Sept. 18



• Frontier Ruckus, Chamberlin, Oh the Water, Sept. 19



• The Sheepdogs, The Black Box Revelation, Sept. 20



• Laetitia Sadier, Orca Team, Mikele Edwards, Sept. 23



• R. Stevie Moore, Ecce Shnak, The Interest Group, Sept. 26



• Turning Violet Violet, Heyward Hopkins, Faux Slang, Bitby, Arc in Round, Sept. 28



• Zammuto, Lymbyc System, Hermit Thrushes, Sept. 29



• Big Business, House of Lightning, Lunar Revolt, Oct. 1



• Nick Waterhouse, Allah Lahs, Oct. 3



• Rasputina, Faun Fables, Oct. 4



• Frightened Rabbit, Flashlights, Oct. 5

SOLD OUT

• Balmorhea, Eliza Jones, Oct. 7



• Night Beds, Oct. 9



• How to Dress Well, OFF Love, Worshiper, Oct. 10



• Perfume Genius, Dusted, Oct. 11



• Bleeding Rainbow, Far-out Fangtooth, Heavy Medical, Oct. 12



• Prowler, Sunny Ali and the Kid, Busses, Oct. 13



• Admiral Fallow, Oct. 16



• Generationals, Justin Stens and the Get Real Gang, Maus Haus, Oct. 19



• King Tuff, The Intelligence, Poor Moon, Oct. 22



• Milo Green, Lucius, Oct. 26



• Those Darlins, Heavy Cream, Slutever, Oct. 27



• Sean Hayes, Birds of Chicago, Song of Songs, Oct. 29



• Crooked Fingers, John Vanderslice, Nov. 1



• Tamaryn, Young Prisms, Nov. 8



• The Fresh and Onlys, Quilt, Nov. 10



• Earth, Stebmo, Eagle Twin, Nov. 12



• David Bazan Band, Nov. 16



• OM, Daniel Higgs, Nov. 23



• Other Lives, Indians, Dec. 1



• Strand of Oaks, Buried Beds, Little Big League, Dec. 15











KESWICK THEATRE, Glenside, 215-572-7650

• Rachelle Ferrell, K'Jon, Sept. 15



• Joe Jackson and the Bigger Band, Sept. 18



• Blue Sky Riders, Sept. 19



• Beth Orton, Sept. 25



• Wynonna & The Big Noise, Sept. 28



• The Fab Faux, Sept. 29



• Blue Sky Riders, Sept. 19



• Beth Orton, Sept. 25



• Wynonna and the Big Noise, Sept. 28



• The Fab Faux, Sept. 29



• Los Lobos, Amy Helm, Sept. 30



• Medeski Martin and Wood, Oct. 4



• Clannad, Oct. 6



• Los Lonely Boys, Oct. 12



• John Caparulo, Oct. 13



• Psychedelic Furs, The Lemonheads with Evan Dando and Juliana Hatfield, Oct. 19



• Asia, Oct. 20



• Banjo Summit, Oct. 25



• Renaissance, Oct. 26



• Roger Hodgson, Nov. 1



• Keb Mo, Nov. 2



• Ben Gibbard, Advance Base, Nov. 7



• Robert Randolph and the Family Band, Nov. 9



• David Bromberg Big Band, Nov. 10



• Ani DiFranco, Pearl and the Beard, Nov. 11



• The Musical Box, Nov. 16-17



• The Machine, Nov. 23



• The Monkees, Nov. 29



• Loretta Lynn, Nov. 30



• Pink Martini Holiday Show, Dec. 2



• The Irish Tenors, Dec. 6



• Keith Sweat, Dec. 7



• Judy Collins and Jimmy Webb, Dec. 9









KIMMEL CENTER, Philadelphia, 215-893-1955

• Melody Gardot, Sept. 29



• Ben Harper, Oct. 3



• Under the Streetlamp, Oct. 24



• Brandi Carlile, Oct. 26



• Chick Corea and Gary Burton, Nov. 9



• Takacs Quartet, Nov. 14



• Buddy Valastro, Nov. 27



• Conor Oberst, Nov. 18



• Braetano Quartet, Dec. 11



• The Black Watch and the Band of Scots Guards, Jan. 11



• Isabel Demers, Jan. 19



• Tokyo Quartet, Jan. 20



• Jerry Blavat, Jan. 26



• St. Lawrence Quartet, Jan. 29



• Monterey Jazz Festival 55th Anniversary Tour, Feb. 2









KUNG FU NECKTIE, Philadelphia, kungfunecktie.com

• Holy Ghost Tent Revival, Broken Gold, Dressed Like Stolen Cars, Sept. 6



• Invisible Things, Bad News Bats, Arc in Round, Sept. 6



• Delicate Steve, Banned Books, Baby States, Sept. 7



• Transcendental Electrocution, Frost, Sept. 7



• Pallbearer, Royal Thunder, Samothrace, Sept. 8



• Matt Embree, Vinni Caruana, Sept. 9



• Larry and His Flask, The Cryptkeeper Five, Rob Lately, Sept. 9



• Vintage Kicks, Daikaiju, Chelsea Kills, The Flyswatters, Sept. 10



• Primordial, White Heaven Wept, Cormorant, Sept. 11



• Belgrade, Suns, Come On Homewreckers, Sept. 12



• The Woggles, Palmyra Delran, The GTV's, Sept. 13



• Maria Minerva, Father Finger, Sept. 15



• Jack of Heart, Spacin’, Super Vacations, The Residuals, Sept. 16



• Mike Keneally, Rick Musaliam, Sept. 17



• Bahamas, Markel East, Sept. 18



• Buxton, Mike Wexler, Sept. 19



• Going Blank Again, Sept. 19



• Blood Red Shoes, DZ Deathrays, Sept. 20



• The Lawsuits, Great Divide, Philaphonix, Sept. 21



• Little Big League, The Downtown Club, Ryan Belski, Sept. 22



• NoBunny, Bad Sports, Dry Feet, Sept. 23



• The Native Cats, Pet Milk, Sept. 24



• Jason Anderson, Hop Along, Little Light, Sept. 26



• La Capitana, The New Connection, Sweet Leda, Sept. 29



• Dear Althea, The Pretty Greens, Kate Ferencz, Sept. 29



• Mice Parade, Floating Action, Sept. 30



• The Dollyrots, Prima Donna, Oct. 1



• Post Sun Times, Flat Mary Road, Meddlesome Meddlesome Meddlesome Bells, Oct. 2



• The Dig, The We Shared Milk, Oct. 4



• The Soft Pack, Heavy Hawaii, Oct. 5



• Moon Duo, Lantern, Music for Headphones, Oct. 6



• Lavender Diamond, Sept. 27



• Fink, The End of America, Sept. 28



• Lord Huron, Oct. 8



• Buke and Gase, Oct. 11



• The Bailey Hounds, Seamus Browning, Adelyn Rose, Oct. 12



• Ivan and Alyosha, Oct. 14



• Twerps, Alex Bleeker, Oct. 15



• Daughter, Choir of Young Believers, Oct. 16



• Calabrese, Coffin Flys, Spinechain, Oct. 20



• Opossom, Oct. 22



• Yellow Ostrich, Oct. 26



• Mono, Oct. 27



• The Swingin’ Neckbreakers, The Isotopes, The Slotcars, Toy Cannons, Nov. 2



• The Wooden Sky, Zach Stock, Nov. 6



• Cadence Weapon, Nov. 7



• Chamberlin, Song Dogs and the Nightjar, The Milman’s Union, Nov. 11



• The Rezillos, The High Five, Le Yikes Surf Club, Nov. 12



• Cult of Youth, Night SIns, Hot Guts, Nov. 13



• Vomitor, Negative Plane, Dec. 5













THE MANHATTAN ROOM, Philadelphia, www.mroomphily.com







MANN CENTER FOR THE PERFORMING ARTS, Philadelphia, 215-893-1999

• Bon Iver, Anais Mitchell, Sept. 16



• Animal Collective, Micachu and the Shapes, Oct. 3



• The Disco Biscuits, Diplo, RJD2, Aeroplane, Oct. 5



• The Disco Biscuits, A-Trak, Paper Diamond, Papadosio, Oct. 6

MILKBOY, Philadelphia, www.milkboyphilly.com

• The Tweeds, The Gazettes, We are Fauna, Forest Fools, Sept. 6

• Blayer Pointdujour, Kuf Knotz, The National Rifle, Philadelphia Slick, Sept. 7

• Arrah and the Ferns, Sunset Recorder, Kate Foust, Sept. 8

• Eytan and the Embassy, Pyramids, Panic Years, Sept. 13

• Lotus Hill, Dylan ANdre, Steph Hayes, Sept. 15

• Goodnight Lights, Quiet Company, Revolution I Love You, Sept. 14

• Alan Evans Trio, Dirk Quinn Band, Universal Funk Order, Sept. 20

• Desiderata, Silent Sleep, SubHoodz, Sept. 21

• Michael Morrow Band, Sept. 22

• Arnold McCuller, Roomtone, Sept. 27

• The Silent Comedy, The Grand Nationals, Thee Idea Man, Sept. 28

• Early Age, Grubstake, Satellite Hearts, Sept. 29

• The Jealous Sound, Daytrader, Have Mercy, Oct. 4

• Willis Earl Beal, John the Conqueror, Daniel Ryan Belski, Oct. 5

• Adrien Reju, Zach Djanikian, Oct. 13

• Flobots, Astronautalis, Oct. 17

• Hank and Cupcakes, Oct. 18

• The Fleeting Ends, Jordan Hull, The Levee Drivers, Oct. 19

• Margo and the Nuclear So and So’s, Gentleman Caller, The Drowning Men, Oct. 24

• The Lighthouse and the Whaler, Ewert and the Two Dragons, Oct. 25

• Electric Six, Little Hurricane, Starwood, Oct. 28

• Black Prairie, Casey Neill, Nov. 8

• Bobby Bare Jr., Nov. 14



NORTH STAR BAR, Philadelphia, 215-684-0808

• Gemini Club, Instamatic, The Bad Doctors, Sept. 6



• White Summer (Led Zeppelin tribute), Grunge Rock Academy, D Not D (Minutemen tribute), Sept. 7



• 56 Men, Smash Palace, The Peace Creeps, Sept. 8



• Man the Fire, Venice Sunlight, Filmstar, The Way Home, Sept. 9



• Jonny Miller, Nate Polifroni, Sept. 10



• The Retinas, Silent Reunion, Polar Ice Cap, Forest Fools, Sept. 16



• Earl, Emjay, Sept. 17



• The Ridden Fifths, Dead Wing, Ominous Ominous Ominous, Marietta, Joe and the Jantones, Sept. 18



• A Victim of Good Times, Dot Square, Run to Sandy, Sept. 21



• John Matthews, Princeton, Fiyah B., Killshot, Jamie Berg, Jaron Parham, The Justin DePaola Band, The Chicago School, Mesa Jane, Sept. 23



• Weedeater, Sourvein, Sept. 28



• The Ataris, Red City Radio, Aspiga, Oct. 4



• The Octopus Project, Oct. 5



• The White Arrows, Family of the Year, Oct. 6



• Pujol, Oct. 10



• Mike Watt and the Missingmen, Lite, Split Red, Oct. 11



• Marky Ramone's Blitzkrieg, Mean Streets, The Cryptkeeper Five, Oct. 12



• Peelander-Z, Electric Eel Shock, Cousin Brian, Oct. 13



• My Life With the Thrill Kill Kult, Oct. 19



• The Whigs, Kuroma, Nov. 9



• The Ataris, Oct. 4



• The Front Bottoms, Cheap Girls, Great Big Pile of Leaves, Oct. 20



• The Soft Moon, Group Rhoda, Balboa, Nov. 10



• The Dirty Guv’nahs, The Kalob Griffin Band, Nov. 13



• Supersuckers, Nov. 21











RIVER STAGE AT GREAT PLAZA, PENN'S LANDING, Philadelphia, www.livenation.com

• The Offspring, Sept. 22



• Ed Sheeran, Passenger, Sept. 23

STARLIGHT BALLROOM, Philadelphia, www.starlight-ballroom.com

• Icon of Coil, Sept. 7

• Suicide Commando, FGFC820, Cenotype, My Parasites, Oct. 12





SUSQUEHANNA BANK CENTER, Camden/Philadelphia, 215-336-6000

• Florence and the Machine, Sept. 18



• Kiss, Motley Crue, The Treatment, Sept. 19



• Gotye, Jonti, Missy Higgins, Sept. 29



• Rob Zombie, Marilyn Manson, Oct. 19



• The Script, Nov. 10











TEMPLE PERFORMING ARTS CENTER, Philadelphia, www.thebaptisttemple.org





THEATRE OF THE LIVING ARTS, Philadelphia, 215-922-1001

• Safety Suit, Taylor Berrett, Go Radio, Sept. 7



• Benie Siegel, Styles P, Sept. 8



• Amanda Palmer and the Grand Theft Orchestra, Sept. 10



• Kendrick Lamar, Ab Soul, Jay Rock, Sept. 13



• Owl City, Action Item, Sept. 14



• David Nail, Drake White, Matt Gary, Sept. 15



• Gillie Da Kid, Inner City Hustlers, Lee Mazin, Sept. 20



• Beats Antique, Lynx, Sept. 21



• Katatonia, Devin Townsend, Paradise Lost, Stolen Babies, Sept. 22



• Gossip, Magic Mouth, Bonnie Montgomery, Sept. 25



• Emilie Autumn, Sept. 27



• Miguel, Sept. 27



• Ground Up, Mazon, Sept. 29



• Switchfoot, Oct. 2



• Elle Varner, Ryan Leslie, Oct. 5



• Blue October, Oct. 6



• Emeli Sande, Oct. 9



• Iration, The Expendables, Cisco Adler, Oct. 7



• Waka Flocka Flame, Oct. 10



• The Mountain Goats, Oct. 11



• Alesana, All Human, Fear in Faith, Vampires Everywhere, Glamour of the Kill, Oct. 12



• The White Panda, Borgore, Oct. 13



• The Wombats, Oct. 16



• Ben Sollee, Oct. 17



• Electric Guest, No, Oct. 18



• Miss May I, The Ghost Inside, Like Moths to Flames, The Amity Affliction, Glass Cloud, Oct. 19



• Kimbra, Oct. 21



• Com Truise, Bonde Do Role, Poolside, Oct. 22



• Three Days Grace, Oct. 23



• Yonder Mountain String Band, Brown Bird, Oct. 26



• Squarepusher, Playloop, Oct. 27



• Pierce the Veil, Sleeping With Sirens, Tonight Alive, Hands Like Houses, Oct. 30



• Xavier Rudd, Nov. 3



• Motion City Soundtrack, I Was Totally Destroying It, Nov. 4



• Yelawolf, Rittz, Touble Andrew, Vajra, Nov. 9



• Macklemore, Ryan Lewis, Dee-1, Nov. 14



• The Hush Sound, Nov. 16



• All Time Low, The Summer Set, Hit the Lights, The Downtown Fiction, Nov. 17



• Lights, Arkells, Nov. 20



• Delta Spirit, Jeff the Brotherhood, Fidlar, Nov. 23



• Boyz Noize, Dec. 1



• The Birthday Massacre, William Control, Aesthetic Perfection, Dec. 2



• Tyler Ward, Dec. 13



• Motionless in White, Chelsea Grin, Stick to Your Guns, Crown the Empire, Upon This Dawning, Dec. 16









TIN ANGEL, Philadelphia, www.tinangel.com

• Jason Karaban, Jim Boggia, Sept. 7



• Andrew Lipke, Kevin Johnston, Sept. 8



• The Fallen Troubadours, Sept. 8



• Meklit Hadero and Quinn Deveaux, Sept. 9



• Willy Mason, Sept. 13



• Wreckless Eric and Amy Rigby, Sept. 14



• World Party, Sept. 14



• Suzie Brown, Caitlin Canty, Sept. 15



• The Wounded Healers, Brittany Ann, Ev Reheard, Sept. 15



• World Party, Sept. 16



• Caleb Hawley, Theo Katzman, Hannah Winkler, Sept. 19



• Michelle Shocked, Sept. 20



• Nicki Bluhm and the Gramblers, Sean Rowe, Sept. 21



• Maia Sharp, Garrison Starr, Adrianne Gonzalez, Sept. 22



• Jackie Paper, ALexis Cunningham, Lauryn Peacock, Sept. 22



• Julian Velard, Charlene Kaye, Sept. 26



• Mike Viola, Sept. 27



• Pat McGee, Sarah Miles, Sept. 29



• Sue Bailey, Oct. 6



• Chuck Prophet, Oct. 7



• Alex Cuba, Oct. 11



• Catie Curtis, Oct. 13



• Lloyd Cole, Oct. 18



• Richard Bush and the Peace Creeps, Oct. 19



• Cuddle Magic, Oct. 19



• Mr. Charlie, Oct. 20



• Michael McDermott, Oct. 24



• Rosi Golan, Carina Round, Oct. 25



• Medea, Oct. 26



• Laura Shay, Oct. 27



• Don McCloskey, Jaymay, Oct. 27



• Alice Smith, Nov. 1



• Griffin House, Michael Malone, Nov. 2



• Milk Carton Kids, Leslie Stevens, Nov. 4



• Seth Glier, Nov. 8



• Rik Emmett, Nov. 9



• The Low Road, The Ukulele Orchestra, Nov. 10



• Antigone Rising, Jen Foster, Nov. 11



• Ben Vaughn Quintet, Nov. 13



• Rosie Flores Band, Marti Brom, Nov. 15



• Mary Fahl, Nov. 16



• Susan Werner, Ellis Paul, Nov. 17



• Erin McKeown, Nov. 18



• Kenn Kweder, Nov. 21



• George Stanford, Nov. 23



• Francis Dunnery, Nov. 24



• Jeffrey Gaines, Ashley Leone, Nov. 24



• Christine Havrilla and Gypsy Fuzz, Nov. 30



• Dar Williams, Dec. 1



• Ari Hest, Dec. 4



• Elliott Murphy and the Normandy Allstars, Scott Kempner, Dec. 6



• Riley Etheridge, Todd Carey, Sarah Miles and Bracher Brown, J.D. Eicher and the Goodnights, Dec. 7



• Sonoma Sound, Sec. 8







TOWER THEATER, Upper Darby

,

610-352-2887

• Bob Weir, Sept. 10



• Bloc Party, Ceremony, Sept. 15



• Anthony Hamilton, Estelle, Antoine Dunn, Sept. 16



• Metric, Half Moon Run, Sept. 22



• David Byrne, St. Vincent, Sept. 27



• Doo Wop Extravaganza, Sept. 29



• Ben Folds Five, Kate Miller-Heidke, Oct. 7



• Dispatch, Good Old War, Parkington Sisters, Oct. 9



• Australian Pink Floyd, Oct. 19



• Heart, Alejandro Escovedo, Oct. 12



• Celtic Thunder, Oct. 13



• Silversun Pickups, Cloud Nothings, Atlas Genius, OCt. 16



• Primus, Oct. 17



• Australian Pink Floyd, Oct. 19



• Martina McBride, Oct. 26



• Sound Tribe Sector 9, Oct. 31



• John Legend, Lianne La Havas, Stacy Barthe, Nov. 1



• Pretty Lights, Kays N Krates, Eliot Lipp, Nov. 4



• Gov't Mule, Dec. 28-29







THE TROCADERO, Philadelphia, 215-922-LIVE

• Kreator, Accept, Swallow the Sun, Power Theory, Sept. 6



• Jello Biafra and the Guantanamo School of Medicine, Sept. 7



• The Cutting Heads, Take the Hint, Smacking Madison, Little Sister, Fools Reign, Rail, Sept. 8



• You You Dark Forest, Robots and Racecars, No Third Lane, Cloud Nine, Progressively Stupid, Sept. 9



• Decap Attak, Samsara, Sept. 13



• Makeoutclub, Sept. 14



• Morbid Fantasy, The Kankers, Sept. 15



• A Brighter Tomorrow, Nobody Lives in Cleveland, RSTR, Sept. 16



• Stephen Marley, Sept. 19



• Michael Kiwanuka, Marcus Foster, Foy Vance, Sept. 20



• Wu-Block, Saigon, Jawnzap, Sept. 21



• Tycho, The Album Leaf, Sept. 22



• Mason, Sept. 27



• Morbid Angel, Dark Funeral, Grave, Sept. 28



• Hoodie Allen, G-Eazy, Sept. 30



• Jovanotti, Oct. 2



• Ang and the Damn Band, Chelsea Mitchell, AUgust James Lutz II, Oct. 4



• Adam Ant, Brothers of Brazil, Oct. 5 (rescheduled from Feb. 14)



• Sean Paul, Oct. 6



• Lagwagon, Dead to Me, The Flatliners, Useless ID, Oct. 18



• Misfists, The Attack, Oct. 19



• With the Punches, I Call Fives, Oct. 20



• GZA, Sweet Valley, Killer Mike, Bear Hands, Oct. 20



• 10 Years, Red Jumpsuit Apparatus, The Last Place You Look, Oct. 21



• Epica, Alestorm, Insomnium, System Divide, Destiny Potato, Oct. 25



• Deicide, Alustrium, Nov. 7



• The Faint, Dec. 6



• D.R.I., Common Enemy, Dec. 7



• Dub FX, Flower Fairy, Snareophobe, Starfighterz, Oct. 26



• Monster Magnet, Dec. 16



UNION TRANSFER, Philadelphia, www.utphilly.com

• Mission of Burma, Purling Hiss, Sept. 7



• The Jesus and Mary Chain, The Psychic Paramount, Sept. 8



• Pentatonix, Sept. 10

SOLD OUT

• Bob Mould, Sept. 11



• Dragonette, The Knocks, Sept. 13



• Why, Serengetti, Doseone, Sept. 14



• Ariel Pink’s Haunted Graffiti, Phedre, Bodyguard, Sept. 15



• Llightning Bolt, Nah, Sept. 18



• Glen Hansard, Sept. 20



• Ben Howard, Sept. 21



• Wye Oak, Callers, Sept. 22



• Wild Nothing, DIIB, Blonds, Sept. 24



• Twin Shadow, Niki and the Dove, Sept. 25



• Grimes, Elite Gymnastics, Myths, Sept. 27



• Timeflies, Sept. 29



• The Antlers, Port St. Willow, Sept. 30



• Tennis, Wild Belle, Oct. 1



• Godspeed You Black Emperor, Bardo Pond, Oct. 2

SOLD OUT

• Policia, Gardens and Villa, Oct. 3



• The Raveonettes, Oct. 4



• Propaghandi, Comeback Kid, Oct. 5



• The Early November, Cartel, Seahaven, Oct. 6



¨ Das Racist, LE1F, Safe, Lakutis, Oct. 8



• Menomena, PVT, Oct. 10



• Jens Lekman, Taken by Trees, Oct. 11



• Calexio, Dodos, Oct. 12



• Swans, A Hawk and Hacksaw, Oct. 13



• The Temper Trap, The Neighborhood, Oct. 14



• Beach House, Poor Mon, Oct. 16

SOLD OUT

• Ryan Bingham, The White Buffalo, Oct. 19



• The Jezebels, Yukon Blonde, Hey Rosetta, Oct. 20



• Father John Misty, La Sera, Jeffertitti’s Nile, Oct. 21



• The Sea and Cake, Oct. 23



• Old 97’s, Salim, Nourallah, Oct. 25



• Aimee Mann, Ted Leo, Oct. 26



• Dinosaur Jr., Shearwater, Oct. 27



• Wolf Gang, Atlas, Genius, Oct. 28



• Heartless Bastards, Future Birds, Nov. 29



• The Dead Milkmen, MC Lars, Psychic Teens, Oct. 31



• Andrew Jackson Jihad, Future of the Left, Nov. 1



• Freelance Whales, Geographer, Nov. 2



• Hoots and Hellmouth, Nov. 3



• Tame Impala, The Amazing, Nov. 8



• Converge, Torche, Kvelertak, Whips/Chains, Nov. 9



• Chris Robinson Brotherhood, Nov. 11



• Dan Deacon, Height With Friends, Alan Resnick, Chester Endersby Gwazda, Nov. 15



• Yeasayer, Nov. 16



• Title Fight, Tigers Jaw, Pianos Become the Teeth, Single Mothers, Nov. 30



• Black Moth Super Rainbow, Dec. 7



• Pig Destroyer, Municipal Waste, Repulsion, Tombs, Jan. 19











VOYEUR NIGHTCLUB, Philadelphia, www.voyeurnightclub.com





WELLS FARGO CENTER (formerly Wachovia Center), Philadelphia, www.livenation.com

• Peter Gabriel, Sept. 21



• Barbra Streisand, Il Volo, Chris Botti, Oct. 8



• Rush, Oct. 12



• Neil Young and Crazy Horse, Patti Smith, Everest, Nov. 29



• One Direction, June 25, 2013



WORLD CAFE LIVE, Philadelphia, www.worldcafelive.com

• Patrick Watson, Great Lake Swimmers, Sept. 6



• Fisher, Sept. 6



• Peter Bradley Adams, Sept. 7



• Alo Brasil, Sept. 7



• John Flynn, Sept. 8



• Jon Crowley's Heart of Darkness, Sept. 9



• Sondre Lerche, Sept. 10



• Tribal Seeds, Ballyhoo, Sept. 11



• Tom McBride, Sept. 12



• Maximo Park, Sept. 12



• Clare and the Reasons, Sept. 12



• Ian Hunter, Sept. 13



• The Raghu Dixit Project, Sept. 14



• Jay D. Clark Band, McRad, Sept. 15



• Peasant, Devil Whale, Sept. 16



• Patrick Wolf, Sept. 18



• Rupa and the April Fishes, Sept. 18



• The Old Ceremony, Sept. 19



• Ramin Karimloo, Sept. 19-20



• Matthew Perryman Jones, Sept. 20



• Medea, Matt Sevier Band, Sept. 21



• Steve Forbert, Sept. 22



• Marcus Miller, Sept. 23



• Lindsey Stirling, Sept. 23



• Allen Stone, Sept. 24



• Bell XI, Sept. 25



• Tim Williams, Sept. 26



• Shemekia Copeland, Sept. 28



• Zydeco a Go Go, Sept. 28



• Bettye LaVette, Sept. 29



• Highway 41, Sept. 29



• Grant Lee Phillips, Glen Phillips, Oct. 4



• Trevor Hall, Oct. 6



• James Iha, Oct. 7



• Red Wanting Blue, Oct. 11



• Charlie Hunter, Oct. 12



• Robert Glasper Experiment, Oct. 13



• Tinariwen, Oct. 16



• Nneka, Oct. 17



• The Toasters, Nov. 1



• Tony Lucca, Matt Duke, Nov. 5



• Transistor Rodeo, Nov. 9



• Matt Wertz, Nov. 16



• Tom Rush, Nov. 18



• Stephen Kellogg and the Sixers, Nov. 23



• Benjamin Francis Leftwich, Dec. 13



• Gandalf Murphy and the Slambovian Circus of Dreams, Dec. 30



• Enter the Haggis, Jan. 26

  Comments