Weekender

Weekender presents the most comprehensive concert listing in Centre County

concerts

Acoustic Brew Concert Series

Center for Well-Being

Lemont

www.acousticbrew.org

• Bill Staines, Dec. 14



Acoustic Brew Concert Series

WPSU Studios

Innovation Park

State College

www.acousticbrew.org

• Lindsay Lou and the Flatbellys, Sept. 28



• Beppe Gambetta, Oct. 19



• Alash Ensemble, Nov. 14



Bryce Jordan Center

University Park

865-5555

• OneRepublic, Oct. 3



• Bassnectar, KOAN Sound, Andreilien, Oct. 10



• B.B. King, Miss Melanie and the Valley Rats, Oct. 13



• Rod Stewart, Boz Scaggs, Oct. 14



• Nine Inch Nails, Godspeed You Black Emperor, Oct. 19



• Macklemore & Ryan Lewis, Talib Kweli, Big K.R.I.T., Nov. 7



• Trans-Siberian Orchestra’s “The Lost Christmas Eve,” Nov. 15



• Keith Urban, Little Big Town, Dustin Lynch, Nov. 22



• Mannheim Steamroller Christmas by Chip Davis, Dec. 13



• Jay Z, Jan. 31



Eisenhower Auditorium

University Park

800-ARTS-TIX

• Nittany Valley Symphony’s “Beethoven’s Ninth,” Oct. 5



• Mary Chapin Carpenter and Shawn Colvin, Oct. 19



• Doc Severinson and His Big Band, Oct. 22



• Nittany Valley Symphony’s “Fun and Frolic at the Philharmonic,” Nov. 9



• Penn State School of Music’s “Mosaic,” Dec. 8



• “Guitar Passions” with Sharon Isbin, Stanley Jordan and Romero Lumbambo, Jan. 31



• Vienna Concert-Verein Orchestra, Feb. 6



• Sutton Foster, Feb. 15



• Nittany Valley Symphony’s “Land of Hope and Glory,” Feb. 22



• Penn State School of Music’s Philharmonic Orchestra and Choirs’ “The French Connection,” March 2



• Nittany Valley Symphony’s “For the Birds,” March 29



• The Legendary Count Basie Orchestra with New York Voices, April 3



• Nittany Valley Symphony’s “A Hero’s Life,” April 22



Schwab Auditorium

University Park

800-ARTS-TIX

• St. Lawrence String Quartet, Oct. 9



• American Brass Quintet, Oct. 30



• Apollo’s Fire The Cleveland Baroque Orchestra, Nov. 7



• Dr. Lonnie’s Smith’s “In the Beginning” Octet, Nov. 21



• Pianist Jeremy Denk, Jan. 29



• Brentano String Quartet, Feb. 21



• Lionel Loueke Trio, April 23



State Theatre

State College

272-0606

• JMac and Junior, Sept. 28



• Billy Bragg, Joe Purdy, Oct. 2



• Needtobreathe, Ivan & Alyosha, Oct. 11



• Umphrey’s McGee, Oct. 21



• Judith Hill, Nov. 1



• Ronan Tynan, Nov. 8



• Dark Star Orchestra, Dec. 4



• Hot Tuna, Jan. 11



Tussey Mountain Amphitheatre

Boalsburg

www.tusseymountain.com, 466-6266

• Grain, Erin Condo and the Hoofties, Sept. 28



Community Arts Center

Williamsport

570-326-2424

• The Beach Boys, Sept. 27



• Styx, Oct. 18



• Doc Severinsen and His Big Band, Oct. 23



• All Hands on Deck, Nov. 3



• Mannheim Steamroller, Nov. 13



• Loretta Lynn, Nov. 15



• Million Dollar Quartet, Jan. 16



• Starship with Mickey Thomas, Feb. 1



• The Sicilian Tenors, March 1



• The Broadway Dolls, March 8



• The Irish Rovers, March 15



• Get the Led Out, April 26



• Celtic Women, May 20



Arcadia Theater

Windber

467-9070

• Jay Siegel’s Tokens, Sept. 28



• The Duprees, Oct. 26



• The Lettermen, Dec. 18



The Palace Theatre

Greensburg

www.thepalacetheatre.org

• Michael English, Jeffrey and Sheri Easter, Sept. 27



• Tower of Power, Sept. 28



• Sha Na Na, Oct. 4



• Dave Mason, Oct. 11



• The Clarks, Oct. 12



• Mary Chapin Carpenter, Shawn Colvin, Oct. 13



• Herman’s Hermits with Peter Noone, The Marcels, Oct. 24



• Cyndi Lauper, Nov. 1



• Matt Nathanson, Joshua Radin, Nov. 10



• Jonny Lang, Nov. 12



• Pat Benatar and Neil Giraldo, Nov. 15



• Amy Grant, Nov. 16



• Trace Adkins, Nov. 17



• “Branson on the Road” Christmas concert, Nov. 30



• The Temptations, Dec. 5



• Michael McDonald, Dec. 6



Altar Bar

Pittsburgh

www.thealtarbar.com

• Immortal Technique, I Self Divine, Diabolic, Sept. 27



• Baths, Jerome LOL, Sept. 28



• Blood on the Dance Floor, Heavygrinder, Farewell My Love, The Relapse Symphony, Haley Rose, Sept. 29



• Pepper, Grieves, Sept. 30



• Jonny Craig and Mod Sun, Kyle Lucas, Oct. 1



• Bayside, Motion City Soundtrack, What’s Eating Gilbert, State Champs, Oct. 3



• Chief Keep, Oct. 6



• Fountains of Wayne, Soul Asylum, Evan Dando, Oct. 8



• Savoy, Oct. 9



• Turquoise Jeep, T-Real, Mike Jack, Oct. 10



• Joe Grushecky and the Houserockers, The Igniters, Oct. 12



• Otep, Stolen Babies, New Year’s Day, Oct. 13



• Ill Nino, Sunflower Devil, In-cyde, Oct. 15



• Unknown Mortal Orchestra, Wolf People, Jackson Scott, Oct. 19



• The Winery Dogs, Oct. 21



• Mondo Zombie Boogaloo, Oct. 22



• Nashville P - - - -, Jayke Orvis and the Broken Band, The Cheats, Sour Mash, Oct. 23



• Mushroomhead, One Eyed Doll, X Factor One, Iona, Oct. 24



• Twiztid, Mad Child, Blaze Ya Dead Homie, Oct. 25



• David Cook, Oct. 30



• Death Angel, Three Inches of Blood, Battlecross, Revocation, Diamond Plate, Oct. 31



• Dead Milkmen, Weird Paul, Nov. 1



• August Burns Red, Blessthefall, Beartooth, Defeater, Nov. 2



• Kreator, Overkill, Warbringer, Nov. 4



• Cocorosie, Nov. 8



• Living Colour, Nov. 9



• Finntroll, Blackguard, Metastoll, Dethlehem, Conflict Cycle, Nov. 10



• Toad the Wet Sprocket, Lee DeWyze, Nov. 11



• A Silent Film, The Show, Nov. 14



• Morbid Angel, Liquified Guts, Disobey, Lythem, Nov. 15



• Here Come the Mummies, Gene the Werewolf, Nov. 16



• Jake Miller, Action Item, Air Dubai, Nov. 20-21



• Huey Mack, Kid Burghes, Kid Logik, Nov. 23



• The Mahones, Bastard Bearded Irishmen, Nov. 27



• Macy Kate, Scott and Rosanna, Nov. 29



• The Misfits, Driven Lifeless, A Loveley Crisis, Dec. 8



• Big D and the Kids Table, The Pietasters, The Fighting Jamesons, Dec. 13



• Dark Tranquillity, Omnium Gatherum, Exmortus, March 1



Andy Warhol Museum

Pittsburgh

www.warhol.org

• Bill Callahan, Lonnie Holley, Oct. 9



• Jenny Hval, The Garment District, Nov. 1



• Future Islands, Nov. 15



Benedum Center

Pittsburgh

http://trustarts.org

• Celtic Thunder, Oct. 6



• The Fresh Beat Band, Nov. 21



• Straight No Chaser, Dec. 11



• David Garrett, March 21



Brillobox

Pittsburgh

www.brillobox.net

• San Fermin, Cold Weather, Wicked Chief, Oct. 3



• Jaill, Caleb Pogyor and the Talkers, Ex Planets, Oct. 15



• Nik Turner Space Ritual, The Sicks, Hendersleben, Oct. 24



• Broncho, Denny and the Jets, Nov. 5



• Diarrhea Planet, Lovely Bad Things, Don Strange and the Doosh Bears, Nov. 13



Byham Theatre

Pittsburgh

http://trustarts.org

• Sweet Honey in the Rock, Nov. 9



• The Musical Box, Nov. 13



• Ladysmith Black Mambazo, Jan. 29



• Soweto Gospel Choir, Feb. 27



• Celtic Nights, March 6



Carnegie Music Hall

Munhall

www.librarymusichall.com

• Joe Satriani, Sept. 29



• Bela Fleck’s New York Banjo Summit, Oct. 2



• Steve Hackett’s Genesis Revisited, Oct. 10



• Hugh Laurie, Oct. 17



• Barenaked Ladies, Oct. 21



• Hanson, Nov. 8



• Streetlight Manifesto, Nov. 11



Club Café

Pittsburgh

412-642-2941

www.clubcafelive.com

• Erica Blinn and the Handsome Machine, Jay Wiley, Sept. 27



• The Boogie Hustlers, Sept. 27



• Nathan Angelo, Micah Dalton, Sept. 28



• Melville Walbeck, Aultman Brothers, Sept. 28



• The Static Jacks, Blackbird Bullet, Wayne Beck, Sept. 29



• Leroy Justice, Oct. 1



• The Defibulators, The Mixus Brothers, Oct. 2



• David Wax Museum, Bombadil, Oct. 3



• Cabinet, Holy Ghost Tent Revival, Oct. 4



• Meat Puppets, Enemy Planes, Oct. 5



• Hey Marseilles, Surf Machine, Oct. 8



• Jon McLaughlin, Oct. 9



• The Tontons, Wreck Loose, Influx, Oct. 10



• Denison Witmer, Sleep Experiments, Oct. 11



• The Semi-Supervillains, The Allegheny Rhythm Rangers, Oct. 11



• Chori no Vinho, The Flying Dutchman, Oct. 12



• Flexure, Oct. 12



• Carolina Story, River Daughters, The Educators, Oct. 15



• Blue Sky Black Death, Sister Crayon, Melodiq, Oct. 16



• Ezra Furman, Oct. 17



• Those Darlins, Gambles, Oct. 18



• The Men, Purling Hiss, Old Head, Pampers, Oct. 19



• Shel, The Wreckids, Oct. 22



• American Babies, Oct. 23



• Kung Fu, Oct. 24



• Mike Stout and the Human Union, The Hipsters, Oct. 25



• Olympus Mons, Glowfriends, Claire With the Turban, Oct. 25



• Mustard Plug, Masters of the Universe, Oct. 26



• Poor Old Shine, Nameless in August, Oct. 29



• Lincoln Durham, Oct. 30



• The Toasters, Oct. 31



• Smackdab, Nov. 1



• Scott Miller, Henry F. Skerritt, Nov. 7



• Bill Toms and Hard Rain, Wil Kondrich, Nov. 8



• Charie Hustle and the Grifters, Nov. 8



• Pure Bathing Culture, Sleep Experiments, Nov. 9



• Kelsey Friday, Mike Marks, Nov. 9



• Townsppl, Nov. 14



• Sebadoh, Octagrape, Nov. 15



• You Won’t, Spring Standards, Nov. 16



• Basia Bulat, Nov. 19



• Sol Cat, Nov. 20



• Fossil Collective, Jamestown Revival, Nov. 21

CANCELED

• Broken Fences, Andre Costello, Nov. 22



• Wine and Spirit, Trigger Happy, Nov.22



• Southside American, The Feats of Strength, Great Ancient Trees, Nov. 23



Consol Energy Center

Pittsburgh

www.consolenergycenter.com

• Pearl Jam, Oct. 11



• Drake, Oct. 18



• Josh Groban, Nov. 2



• Hillsong United, Nov. 16



• Donnie and Marie Osmond, Nov. 12



• Trans-Siberian Orchestra, Dec. 7



• Justin Timberlake, Dec. 14



• Jay Z, Jan. 21



First Niagara Pavilion

Burgettstown

www.livenation.com

• Luke Bryan, Sept. 28



Garfield Artworks

Pittsburgh

412-361-2262

• Dead Fame, Mancontrol, Shutterdown, Agnes Wired for Sound, Sept. 28



• Call of the Void, Sistered, Wrought Iron, Meth Quarry, Sept. 29



Hazlett Theater

Pittsburgh

www.newhazletttheater.org

412-320-4610

• Olafur Arnalds, Oct. 6



• African Rhythms Quintet, Oct. 26



• Dan Wilcox, Feb. 8



• Eclectic Laboratory Chamber Orchestra, April 19



Mr. Roboto Project

Pittsburgh

www.therobotoproject.org

• Screaming Females, Waxahatchee, Tenement, Cookietom, Sept. 27



Mr. Small’s Funhouse Theater

Pittsburgh

412-821-4447

• Stars, High Highs, Sept. 27



• Karl Denson’s Tiny Universe, Mike Dillon Band, Sept. 28



• Black Rebel Motorcycle Club, Deap Vally, Sept. 29



• Billy Bragg, Joe Purdy, Oct. 1



• Daughter, Bear’s Den, Oct. 2



• Sleigh Bells, Oct. 4



• Ra Ra Riot, Cayucas, Oct. 7



• Earl Sweatshirt, Vince Staples, Oct. 10



• The Neighbourhood, Ghost Loft, Lovelife, Oct. 8



• Drowning Clowns, Oct. 11



• Citizen Cope, Oct. 12



• Between the Buried and me, The Faceless, Contortionist, Safety Fire, Oct. 21



• Minus the Bear, INVSN, Slow Bird, Oct. 22



• Beats Antique, Oct. 23



• Man Man, Xenia Rubinos, Oct. 24



• The Devil Wears Prada, Once Nothing, Delusions of Grandeur, Oct. 31



• Butch Walker, Nov. 1



• The Werks, Jazzam, Blue Redshift, Nov. 3



• Matt Wertz, Elenowen, Nov. 5



• Drowning Clowns, Nov. 9



• Johnny Marr, Alamar, Nov. 12



• The Devil Makes Three, Sturgill Simpson, Nov. 14



• Lucero, Titus Adronicus, Nov. 15



• Max Bemis, Matt Pryor, Sherri Dupree-Bemis, Perma, Merriment, Dec. 7



• Protest the Hero, Architects, The Kindred, Affiance, Dec. 10



• Drowning Clowns, Dec. 14



• Keller Williams, More Than a Little, Dec. 27



Pepsi-Cola Roadhouse

Burgettstown

www.pepsiroadhouse.com

• David Allen Coe, Oct. 12



• The Outlaws, Nov. 1



• Big & Rich, Nov. 9



Rex Theatre

Pittsburgh

412-381-6811

• Chris Knight Band, Sept. 27



• Brian Linsenbigler, Pizza, Naps, Sept. 28



• Antibalas, The Funk Ark, Oct. 1



• Actress, Jimmy Edgar, Jason Burns, Natasha, Kmeto, Oct. 3



• Arcane Haven, Embers to Ashes, Blackbird Bullet, Semi-Supervillains, Off the Record, Daily Grind, Oct. 5



• Billy Joe Shaver, Oct. 6



• Glenn Tilbrook, Oct. 10



• Velvet Acid Christ, The Twilight Garden, Rein(forced), Oct. 11



• Saint Vitus, Pallbearer, Hookers, Lady Beast, Oct. 12



• Blockhead, Little People, Oct. 15



• Baton Rouge, Meanstreat, Oct. 16



• Robben Ford, Oct. 18



• Wild Belle, Saint Rich, Oct. 23



• Mason Jennings, Oct. 25



• Orange Goblin, Holy Grail, Lazer/Wulf, Supervoid, Oct. 26



• Silencio, Nov. 2



• Lee Fields and the Expressions, Oct. 30



• Silencio, Nov. 2



• Ra the Ruggedman, Potluck, Whitney Peyton, Nov. 5



• Steep Canyon Rangers, Cait Cuneo Band, Nov. 7



• Sister Sparrow and the Dirty Birds, Cait Cuneo Band, Nov. 8



• Bassement Party, Insulin, Habatat, Winter’s Descent, Allendswell, Sea Rights, Nov. 9



• Andy McKee, Nov. 13



• Conspirator, Escaot, Nov. 14



• Stephen Kellogg and His Band, Nov. 16



• Kevin Devine and the Goddamn Band, Now Now, Harrison Hudson, Nov. 20



• Rubblebucket, Dec. 4



• Jon Oliva, Dec. 6



• Bro Safari, Torro Torro, MC Sharpness, Dec. 11



Smiling Moose

Pittsburgh

412-431-4668

• The Whiskey Rebellion, Sept. 27



• Motive, Rain Audio, Sept. 28



• The Beauregards, The Bynars, Polar Scout, Mustache Required, Sept. 28



• Gold Fields, Rush Midnight, Oct. 2



• Ewert and the Two Dragons, Spencer Saylor and Chris Jamison, Oct. 4



• Hunter Valentine, Krissy Krissy, Oct. 5



• Restorations, Oct. 6



• Yip Deceiver, Oct. 8



• The Balconies, The Motorleague, Oct. 19



• Fidlar, Orwells, Oct. 28



• Antz Marching, Nov. 2



• A Wilhelm Scream, Barons, August Ruins, Nov. 20



• Mephiskapheles, Nov. 22



• Alestorm, Trollfest, Gypsyhawk, The Bloody Seamen, Nov. 26



Stage AE

Pittsburgh

http://promowestlive.com/pittsburgh

• Zoso, Sept. 27



• Wish You Were Here, Sept. 28



• J. Cole, Sept. 29



• Trivium, Devil Driver, Oct. 4



• A Day to Remember, Oct. 6



• Bassnectar, Oct. 7



• Life in Color, Oct. 11



• Taking Back Sunday, Oct. 16



• Joe Nichols, Uncle Kracker, Oct. 17



• Danzig, Doyle, Oct. 21



• Umphrey’s McGee, Oct. 25



• Austin Mahone, Oct. 29

SOLD OUT

• The Pretty Reckless, Oct. 30



• Dr. Dog, Nov. 1



• Infected Mushroom, Datsik, Funtcase, Antiserum, Nov. 2



• City and Colour, Nov. 5



• The Lone Bellow, Nov. 6



• Skism, Roksonix, Nov. 8



• Less Than Jake, AntiFlag, Nov. 13



• New Found Glory, Alkaline Trio, Nov. 14



• Slayer, Nov. 20



• Lamb of God, Killswitch Engage, Nov. 25



• Twenty One Pilots, Dec. 1



• Halestorm, Dec. 11



31st Street Pub

Pittsburgh

www.31stpub.com

• Bile, En Esch, The Molecule Party, The Rabid Whole, Sept. 27



• Meatmen, Mud City Manglers, Oct. 3



• Three Bad Jacks, Legendary Hucklebucks, Rustbelt Homewreckers, Crooked Cobras, Oct. 11



• The Cheats, Oct. 25



• The Independents, Oct. 30



• I Scintilla, Defcon, Lullabye Engine, Nov. 8



Thunderbird Cafe

Pittsburgh

www.thunderbirdcafe.net

• Fletcher’s Grove, Sept. 27



• The Bloody Seamen, Sept. 28



• Tal National, Oct. 3



• Adam’s Ale, Oct. 4



• Turbine, Oct. 9



• Seth Walker and Band, Oct. 10



• Turkuaz, Lazlo Holyfeld, Oct. 11



• The Mavens, Oct. 12



• Blue Moon Soup, Oct. 18



• Wild Child, Oct. 19



• Terakaft, Landmark Tongues, Oct. 23



• Trace Bundy, Oct. 24



• Consider the Source, Oct. 25



• The Fighting Jamesons, Oct. 26



• Chris Rattie and the Brush Valley Ramblers, Brewers Row, Nov. 1



• The Hawkeyes, Nov. 2



• Cosby Sweater, Nov. 6



• Chrome Moses, The Albrights, Wreck Loose, Nov. 8



• Eddie Spaghetti, Nov. 13



• The Big Mean Sound Machine, Nov. 15



• The Cause, Nov. 16



• Bombino, Nov. 27



Appalachian Brewing Co.

Harrisburg

www.abcbrew.com

• Corty Byron, Sept. 28



• Marco Benevento, Oct. 10



• March Fourth Marching Band, Oct. 11



• Rocket Brigade, Pen Cap Chew, Oct. 12



• Celtic Fiddle Fest, Oct. 18



• The Hackensaw Boys, Oct. 25



• David Bromberg, Nov. 17



• The Clarks, Nov. 30



• Start Making Sense, Dec. 7



• Vishten, Feb. 16



Sunoco Performance Theater

at the Whitaker Center

Harrisburg

717-221-8201

• Arturo Sandoval, Oct. 5



• Bo Bice, Oct. 10



• Aimee Mann, Oct. 11



• Dailey and Vincent, Oct. 18



• Lyle Lovett and John Hiatt, Oct. 24



• The Piano Guys, Oct. 25



• Gordon Lightfoot, Nov. 2



• The Priests, Nov. 21



• The Mavericks, Nov. 23



• The Machine, Nov. 27



• Christmas With the Celts, Dec. 5



• Get the Led Out, Dec. 28



Giant Center

Hershey

717-534-3911

• Selena Gomez, Oct. 22



• The Fresh Beat Band, Dec. 4



• Trans-Siberian Orchestra, Dec. 8



Hershey Theatre

Hershey

717-534-3405

• Celtic Thunder, Oct. 8



• Gregg Allman, Oct. 27



• Straight No Chaser, Dec. 7



F.M. Kirby Center

Wilkes-Barre

570-693-4100

• Alice Cooper, Oct. 18



• Cyndi Lauper, Oct. 22



• Merle Haggard, Nov. 2



• Elvis Costello, Nov. 25



• The Red Hot Chili Peppers, Feb. 22



• Joe Bonamassa, May 7



Penn’s Peak

Jim Thorpe

www.pennspeak.com

• Nitty Gritty Dirt Band, Sept. 27



• Hinder, Candlebox, Sept. 29



• Chris Cagle, Oct. 4



• Melvin Seals and JGB, Oct. 10



• Gordon Lightfoot, Oct. 26



• America, Nov. 2



• Get the Led Out, Nov. 9



• .38 Special, Nov. 16



• Dark Star Orchestra, Nov. 27



• Vince Gill, Feb. 21



• Rhonda Vincent and the Rage, March 22



American Music Theatre

Lancaster

717-397-7700

• Herman’s Hermits, Mickey Dolenz, Sept. 29



• Lynyrd Skynyrd, Oct. 2



• Engelbert Humperdinck, Oct. 6



• The Temptations, The Four Tops, Jan. 17



• Little River Band, Pure Prairie League, Jan. 24



• Spring Doo Wop Cavalcade, March 1



• Pink Floyd Experience, March 2



• Wess Cooke, March 9



• The Oak Ridge Boys, March 15



• Music of Andrew Lloyd Webber, April 15



• Merle Haggard, April 28



• The Lettermen, May 2



• The Gaither Vocal Band, May 16-18



• Celtic Woman, June 7



• Charlie Thomas and the Drifters, Carl Gardner’s Coasters, Herb Reed’s Platters, June 21



• Under the Streetlamp, June 28



Chameleon Club

Lancaster

717-299-9684

• Chaos Thompson, Sept. 27



• Stars, Oct. 2

SOLD OUT

• Needtobreathe, Ivan and Alyosha, Oct. 10



• Badfish, Oct. 11



• Five Finger Death Punch, Escape the Fate, Miss May I, Gemini Syndrome, Oct. 13



• Bullet for My Valentine, Black Veil Brides, Stars in Stereo, Throw the Fight, Oct. 16



• Filter, Red, Otherwise, We As Human, Oct. 17



• Otep, Stolen Babies, New Year’s Day, Oct. 18



• David Cook, Oct. 22



• Tech N9ne, Krizz Kaliko, Mayday, Stevie Stone, Prozak, Oct. 23



• The Black Dahlia Murder, Skeletonwitch, Fallujah, Noisem, Oct. 25



• The World is a Beautiful Place I Am No Longer Afraid to Die, Daylight, Reservoir, Placeholder, Oct. 26



• Misfits, The Attack, Testosteroso, Social Class Dropout, Oct. 26



• Minus the Bear, INVSN, Slow Bird, Oct. 28



• Breathe Carolina, Our Last Night, Oct. 30



• Tonight Alive, The Downtown Fiction, For the Foxes, Echosmith, Oct. 31



• KMFDM, Chant, Nov. 1



• Built to Spill, The Warm Hair, Crosss, Slam Dunk, Nov. 3



• Chiddy Bang, Nov. 9



• Manchester Orchestra, The Front Bottoms, Nov. 16



Steel Stacks

Bethlehem

www.steelstacks.org

• Alex Radus, Sept. 27



• Ricky Smith and the Crush, Sept. 28



• March Fourth Marching Band, Sept. 29



• Billy Bragg, Oct. 3



• Vienna Teng Trio, Oct. 9



• Glenn Tilbrook, Oct. 13



• David Cook, Oct. 24



• David Bromberg, Oct. 25



• Dennis DeYoung, Oct. 27



• Enter the Haggis, Nov. 27



The Sands Casino

Bethlehem

www.pasands.com

• UUU, Sept. 27



• The Barley Boys, Sept. 28



• My Hero Zero, Sept. 28



• Fat City, Sept. 29



• Large Flowerheads, Sept. 30



The Sands Bethlehem Event Center

Bethlehem

www.sandseventscenter.com

• Steely Dan, Sept. 27



• Daryl Hall and John Oates, Sept. 30



• Brian Wilson and Jeff Beck, Oct. 6



• Celtic Thunder, Oct. 9



• Diana Krall, Oct. 10



• Soul Asylum, Evan Dando, Fountains of Wayne, Oct. 11



• Barenaked Ladies, Oct. 18



• Bobby Vinton, Oct. 19



• The Black Crowes, Oct. 30



• Frankie Valli, Nov. 9



• Paramore, Nov. 11



• Celtic Woman, Dec. 4



Reverb

Reading

www.reverbconcerts.com

• The Bouncing Souls, Street Dogs, Man Overboard, The Menzingers, Animalhaus, Yellow Stitches, Stoked on Being Pumped, American Werewolves, Godamnit, Sept. 27



• Wisdom in Chains, Hatebreed, Terror, Breakdown, Shadows Falls, Cro Mags, Comeback Kid, Indecision, The Acacia Strain, Lifeless, Reign Supreme, Vehement Serenade, Objection, Full B own Chaos, Sept. 28



• Etown Concrete, Strife, Knuckledust, Death Threat, Strength for a Reason, Sworn Enemy, Death Before Dishonor, Downpresser, Angel Dust, Strength Approach, Figure Four, Sept. 29



• Dope, Soil, Leaving Eden, Oct. 4



• Taproot, Righteous Vendetta, Broken Fayth, Sledgehammer, Oct. 15



• Gwar, Iron Reagan, A Band of Orcs, Nov. 16



• Rivers of Nihil, Gloominus Doom, Oct. 18



• Big D and the Kids Table, Red City Radio, Survey Says, The What Nows, Condition Oakland, Nov. 8



• Gwar, Iron Reagan, Band of Orcs, Nov. 16



• Fates Warning, Blyndesyde, Fatal Aggression, Nov. 27



Sovereign Center

Reading

610-898-7469

• Phish, Oct. 29



• The Machine, Nov. 8



• Chris Cornell, Nov. 22



• Toby Mac, Dec. 5



• Straight No Chaser, Dec. 6



• The Fresh Beat Band, Dec. 8



• Tony Bennett, Dec. 21



• Get the Led Out, March 1



• Justin Moore, April 18



The Barbary

Philadelphia

http://thebarbary.org

• The Internet, Oct. 3



• A Wilhelm Scream, Single Mothers, Nov. 17



The Blockley

Philadelphia

www.theblockley.com

• Toubab Krewe, Sept. 28



• The Funky Meters, Oct. 1



• John Brown’s Body, Groundnation, Oct. 3



• Sound Remedy, Victor Niglio, Oct. 4



• Tommy Cornwall and the Young Rumblers, Oct. 5



• Giant Panda Guerilla Dub Squad, Oct. 6



• Melvin Seals, Oct. 11



• Digital Tape Machine, Long Miles, Oct. 12



• Steve Kimock and Friends, Bernie Worrell, American Banies, Oct. 16



• Orchard Lounge, Wyllys, Risky Disko, Oct. 19



• Jimkata, Big Something, Oct. 24



• John Scofield and Uberjam, Oct. 25



• The Green, Shwayze, Kimie, Nov. 8



• The Skatalites, The Snails, Spokey Speaky, Nov. 13



• The Mother Hips, The New Orleans Suspects, Nov. 15



• Talib Kweli, Big K.R.I.T., Nov. 16



• Brother’s Past, Nov. 29



• Marco Benevento, Dec. 6



• NRBQ, Jan. 24



The Boot and Saddle

Philadelphia

www.bootandsaddlephilly.com

• Jenny Owen Youngs, PJ Bond, The Bigness, Sept. 27



• Braids, The National Rifle, Sept. 28



• Tyvek, Drone Ranger, Sept. 30



• Har Mar Superstar, Reputante, Lizzo, Oct. 1



• Historics, Belgrade, Goner, Oct. 4



• Marc Ribot’s Ceramic Dog, Split Red, Oct. 5



• Elf Power, Folklore, Avery Rosewater, Oct. 6



• Palma Violets, Skaters, Oct. 8



• Erik Petersen, Orange Iguanas, The Highwater Preachers, Oct. 9



• Buried Beds, Teen Men, Caroline Smith and the Goodnight Sleeps, Oct. 10



• Keep Shelly in Athens, Chad Valley, Cruiser, Oct. 11



• Quasi, Jeffrey Lewis, Oct. 12



• Those Darlins, Gambles, Oct. 16



• Adam and Dave’s Bloodline, Dressed Like Stolen Cars, Robotrippers, Oct. 17



• Needle Points, The High Five, Beezle, Bonzai, Oct. 18



Oldermost, The Gantry, Jesse Sparhawk, Oct. 19

• The Lonely Forest, Cumulous, Oct. 23



• Starwood, Auctioneer, Sand Castle, Oct. 24



• San Fermin, Literature, Oct. 25



• Sir Sly, Magic Man, Oct. 27



• Mad Professor, Nov. 1



• Far-Out Fangtooth, Lodro, Harsh Vibes, Zachary Devereux, Fairbrother, Nov. 2



• Kirin J. Callahan, Jenny Hval, Nov. 6



• Ivan & Alyosha, Nov. 12



• Hayden, Doug Paisley, Nov. 13



• Nightmares on Wax, Nov. 15



• Crash Course in Science, Nov. 16



• Basia Bulat, Nov. 20



• Sundowner, Gret Barnett and Tom May, Nov. 21



• Crocodiles, Wymond Miles, Nov. 22



• Holograms, TV Ghost, Dec. 5



• Frontier Ruckus, Dec. 6



• Lee Ranaldo and the Dust, Jan. 8



Electric Factory

Philadelphia

215-336-2000

• Local Natives, Wild Nothing, Sept. 28



• The Waterboys, Freddie Stevenson, Sept. 29



• Zed’s Dead, Paper Diamond, Green Lantern, Branchez, Oct. 3



• Moe, Sister Sparrow and the Dirty Birds, Oct. 4



• Digitour, Pointless Blog, Zoella, Marcus Butler, Tanya Burr, Caspar Lee, Jim Chapman, Oct. 5



• The Naked and Famous, The Colourist, Oct. 8



• Sara Bareilles, Oct. 10



• Timeflies, Chiddy Bang, Oct. 11



• Janelle Monae, Oct. 13



• Mayday Parade, Man Overboard, Cartel, Stages and Stereos, Oct. 18



• Rusko, Roni Size, Dynamite MC, Oct. 19



• Wolfgang Gartner and Tommy Trash, Oct. 20



• Steve Aoki, Waka Flocka Flame, Borgore, Oct. 24



• Austin Mahone, Becky G., Midnight Red, Oct. 25

SOLD OUT

• Minus the Bear, Slow Bird, INVSN, Oct. 26



• Frightened Rabbit, Augustines, Oct. 27



• We Came as Romans, Silverstein, The Color Morale, Dangerkids, Oct. 30



• Infected Mushroom, Zomboy, Oct. 31



• Fitz and the Tantrums, Capital Cities, Beat Club, Nov. 1



• Matt Nathanson, Joshua Radin, Nov. 2



• Sleeping With Sirens, Memphis May Fire, Issues, Nov. 4



• My Bloody Valentine, Nov. 9



• Alkaline Trio, New Found Glory, H2O, Nov. 13



• Reel Big Fish, Goldfinger, Beautiful Bodies, Beebs and Her Money makers, Nov. 15





• Lamb of God, Killswitch Engage, Testament, Huntress, Nov. 24



• Frank Turner and the Sleeping Souls, Koo Koo Kanga Roo, The Smith Street Band, Nov. 29



• Get the Led Out, Dec. 14



• Dark Star Orchestra, Dec. 29



• Lotus, Dec. 30-31



Festival Pier

Penn’s Landing

Philadelphia

www.livenation.com

• Life in Color, Sept. 27



• The Flaming Lips, Tame Impala, Oct. 3



The Fire

Philadelphia

www.iourecords.com/thefire

• The Meta, Silverton, Suss, Sept. 27



• Halfro, Flounder Warehouse, Maria Mirenzi Trio, Carolyn Thorn and the Appetizers, Oct. 3



• Peanut Butter Lovesicle, Bunk, Lo Power Plane, Uncle Dump, Oct. 10



• Younger Me, Lucy Stone, Family Vacation, Terrible Friends, Oct. 12



• RVIVR, Cayetana, Oct. 18



• Ronald Raygun, Cemetery Friends, Touchdown Boy, Oct. 19



• The Donuts, Emmett Drueding, North Lawrence Midnight Singers, Oct. 19



• The Sixties, Brian Medlin and the Elk Band, Mime Game, Behold the Brave, Oct. 20



• Vice Royal, Joe Hertler and the Rainbow Seekers, Oct. 25



• Cymbals Eat Guitars, Mood Rings, Nov. 22



• 



First Unitarian Church

Philadelphia

267-765-5210

• Work Drugs, Lockets, Bridge Underwater, Sept. 27



• Screaming Females, Waxahatchee, Tenement, Trophy Wife, Sept. 29



• Wavves, King Tuff, Jacuzzi Boys, Oct. 2



• Nat Baldwin, Jonathan Pfeffer, Oct. 2



• Bill Callahan, Lonnie Holley, Oct. 3



• The Growlers, Cosmonauts, Gap Dream, Habibi, The Memories, Colleen Green, Pangea, Oct. 4



• Olafur Arnalds, Oct. 5



• Wild Belle, Saint Rich, Oct. 7



• Dave Hause, Oct. 8

SOLD OUT

• Unknown Mortal Orchestra, Jackson Scott, Oct. 9



• Delorean, Oct. 22



• Fidlar, The Orwells, Oct. 25



• Denizon Witmer, Oct. 26



• Tera Melos, Fang Island, Zorch, Nov. 1



• Pelican, Coliseum, Nov. 3



• Black Lips, Tweens, Residuels, Nov. 7



• Circle Takes the Square, B. Dolan, Nov. 8



• The Blow, Love Inks, Nov. 9



• Active Child, JMSN, Nov. 12



• And So I Watch You From Afar, TTNG, Mylets, Nov. 16



• Caspian, 65Daysofstatic, The World is a Beautiful Place and I Am No Longer Afraid to Die, Nov. 26



• Polar Bear Club, Citizen, Diamond Youth, Sainthood Reps, Dec. 7



Johnny Brenda’s

Philadelphia

215-739-9684

• Palma Violets, Skaters, Sept. 27



• Marc Neibauer, Scott Churchman, Other Colors, The Fantastic Imagination, Sept. 27



• The Dodos, Dustin Wong, Sept. 28



• Sean Hayes, The Blank Tapes, Sept. 29



• Toe, Everyone Everywhere, StarRo, Sept. 30

SOLD OUT

• Typhoon, Radiation City, Geology, Oct. 1



• Angel Olsen, Pillars and Tongues, Bad Braids, Oct. 2



• Rubblebucket, Prowler, Roadkill Ghost Choir, Willy Mason, Birdie Busch, Oct. 3



• Kalob Griffin Band, Driftwood, Chelsea Mitchell, Oct. 4



• Ewert and the Two Dragons, Trapper Schoepp, Oct. 5



• Jel, Sole, Serengeti, Open Mike Eagle, Oct. 6



• Neighbors, Hurry, Amanda X, Oct. 8



• Obits, Heavy Times, Hound, Oct. 11



• Half Moon Run, Mister Wives, Oct. 14



• Saintseneca, On the Water, The Circadian Rhythms, Oct. 15



• Islands, Brazos, Fat Tony, Oct. 17



• The Lawsuits, The Fleeting Ends, The Districts, Oct. 18



• White Demin, Oct. 19



• Weekend Disappears, Nothing, Oct. 20



• The Men, Purling Hiss, Pampers, Oct. 22



• St. Paul and the Broken Bones, Oct. 24



• Fossil Collective, Paper Lions, Psalmships, Oct. 25

CANCELED

• How to Dress Well, Moon Bounce, Oct. 29



• Spirit Family Reunion, Hurray for the Riff Raff, Deslondes, Oct. 30



• Weird Hot, El Malito, House of Blondes, Nov. 1



• Sebadoh, Octagrape, Nov. 2



• John Vanderslice, Samantha Crain, Nov. 4



• Tim Kasher, Laura Stevenson, Nov. 9



• The Paper Kites, Nov. 11



• Detroyer, Pink Mountaintops, Nov. 12



• RAC, MNDR, Nov. 13



• He’s My Brother She’s My Sister, Caught a Ghost, Song Preservation Society, Nov. 14



• Mono, Nov. 19



• Hoots & Hellmouth, Nov. 23



• Matthew E. White, Dec. 6



Keswick Theatre

Glenside

215-572-7650

• Jonny Lang, Sept. 27



• Jimmy Cliff, Sept. 29



• Blondie, X, Oct. 3



• Robert Hunter, Oct. 4



• Kashmir, Oct. 5



• Switchfoot, Oct. 6



• Steve Hackett, Oct. 11-12



• Colin Hay, Oct. 13



• Zappa Plays Zappa, Oct. 16



• The Piano Guys. Oct. 18



• The Fab Faux, Oct. 19



• Lyle Lovett and John Hiatt, Oct. 25



• Hugh Laurie and the Copper Bottom Blues Band, Oct. 30



• Fifth Harmony, Nov. 1



• Colin Meloy, Eleanor Friedberger, Nov. 2



• The B-52s, Love Funk, Nov. 8



• Toad the Wet Sprocket, Lee DeWyze, Nov. 9



• Cyndi Lauper, Hunter Valentine, Nov. 15



• The Musical Box, Nov. 22



• India.Arie, Nov. 23



• Will Downing, Nov. 24



• The Machine, Nov. 29



• Michael McDonald, Dec. 7



• Victor Wooten and Family, Dec. 12



• Rick Springfield, Dec. 13



• Vienna Boys Choir, Dec. 14



• Leon Russell and Hot Tuna, Jan. 10



• Irish Rovers, March 11



• Jon Anderson, April 2



Kimmel Center

Philadelphia

215-893-1955

• Orquestra Buena Vista Social Club, Oct. 9



• Diana Krall, Oct. 12



• Emerson Quartet, Oct. 18



• Fiona Apple, Blake Mills, Oct. 19



• Chris Thile, Oct. 23



• Madeleine Peyroux, Oct. 25



• Bobby McFerrin, Nov. 10



• Elvis Costello, Nov. 10



Kung Fu Necktie

Philadelphia

www.kungfunecktie.com

• Lecherous Gaze, Brainoil, Hound, Sept. 27



• Honah Lee, Schoner, Scandals, Lockland Brakes, Sept. 27



• Ugh God, The Legendary Molecules, Sept. 28



• Bain Wolfkind, SGNLS, Sept. 28



• The Deads, Wet Brain, Sept. 29



• Iron Cross, Bishop’s Green, US Chaos, Broken Heroes, Duffy’s Cut, Mad Dog Surrender, Oct. 5



• Fuzz, CCR Headcleaner, Big No, Oct. 11



• Nashville P - - - -, Jayke Orvis and the Broken Band, Oct. 12



• The Spits, Water Love, Useless Eaters, The Abandos, Oct. 13



• American Sharks, Oct. 16



• Daikaiju, Vintage Kids, Platinum Mustache, Me Versus I, Oct. 20



• Serial Killers, Workhorse III, The Heels, Mr. Dead Guy, Oct. 30



• Pink Slip Daddy, Explosive Head, Blessed Muthas, Nov. 2



• ZZZ, Nov. 5



The Mann Center

Philadelphia

www.manncenter.org

• Disco Biscuits, Sept. 27-28



Milkboy

Philadelphia

www.milkboyphilly.com

• Pete Francis, Eric Dash, Andrew Whitman, Sept. 27



• Anjuli Josephine, Jessica Hernandez and the Deltas, Sept. 28



• Dent May, Dead Gaze, Tinmouth, Oct. 4



• Voss, Taizu, Oct. 5



• Hunter Valentine, Krissy Krissy, Oct. 6



• Hey Marsailles, The Apache Relay, Oct. 11



• Great Divide, The Ballroom Thieves, Oct. 12



• Levee Drivers, Deadstring Brothers, Joe Fletcher, Ron Gallo, Oct. 14



• Gemini Club, W.C. Lindsay, Oct. 15



• Blue Sky Black Death, Sister Crayon, Oct. 17



• The Moondoggies, Rose Windows, The Bailey Hounds, Oct. 18



• The Miners, The Bill Hangley Band, After the Rodeo, Oct. 19



• You Won’t, Bombadil, Oct. 24



• Gangstagrass, Oct. 26



• The Werks, Tweed, Oct. 31



• Young Galaxy, Nov. 8



• The Limousines, Mona, Nov. 9



• Ha Ha Tonka, Samantha Crain, Nov. 15



• The Architects, Nov. 20



North Star Bar

Philadelphia

215-684-0808

• Moonstriker, North Broad, Barncat, Sept. 27



• Marc Scibilia, Sept. 28



• D&M, Carter Hulsey, Sept. 29



• Umer Piracha and Above Beckoning, Sept. 30



• The Fancy Balloons, Matt Chylak, The Meta, Von Dunn and the Eye, Oct. 1



• Calabrese, The Cryptkeeper Five, Johnny Neutrino and the Secret Weapon, Oct. 2



• The Toasters, Voodoo Glow Skulls, Left Alone, Oct. 3



• Mephiskapheles, Inspecter 7, Post Sun Times, Oct. 5



• Victoria Watts, Silly Heart, Oct. 8



• Full Service, Oct. 11



• Peelander Z, Oct. 12



• Aaron and the Spell, Anna Haas, Grace Bernicker, Oct. 15



• Wild Child, Liz and the Lost Boys, Oct. 18



• The Fighting Jamesons, Oct. 19



• The Red Paintings, Jackie Paper, Oct. 23



• Someone Still Loves You Boris Yeltsin, A Great Big Pile of Leaves, Oct. 24



• Venice Sunlight, The Harry Walther Band, Oct. 26



• Sallie Ford and the Sound Outside, Mount Moriah, Nov. 3



• Big D and the Kids Table, Dec. 15



Sun National Bank Center

Camden, N.J.

www.sunnationalbankcenter.com

• A Day to Remember, All Time Low, Oct. 11



Susquehanna Bank Center

Camden/Philadelphia

215-336-6000

• Thirty Seconds to Mars, Sept. 29



• The Weeknd, Oct. 4



• Pretty Lights, Nov. 1



• Paramore, Nov. 8



• The Fresh Beat Band, Dec. 6



Theatre of the Living Arts

Philadelphia

215-922-1001

• Danny Brown and Action Bronson, Sept. 27



• Miek Stud, Sept. 28



• Brother Ali, Immortal Technique, Sept. 29



• Trivium, Devildriver, Sept. 30



• ZZ Ward, Oct. 1



• Streetlight Manifesto, Oct. 2



• Surfer Blood, Oct. 4



• Boy, Oct. 5



• Marky Ramon’es Blitzkrieg, Andrew W.K., Oct. 6



• Ra Ra Riot, Oct. 10



• Atlas Genius, Oct. 12



• Deltron 3030, Oct. 13



• Example, Oct. 15



• Noah and the Whale, Oct. 17



• Godflesh, Oct. 18



• Between the Buried and Me, Oct. 19



• You Me at Six, Oct. 20



• Cults, Oct. 23



• Beats Antique, Oct. 24



• The Yonder Mountain String Band, Oct. 31



• Jessie Ware, Nov. 1



• Story of the Year, Nov. 3



• Drive By Truckers, Old 97s, Nov. 5



• J-Roddy Walston and the Business, Nov. 6



• Hanson, Nov. 7



• Griz, Nov. 8



• Dir En Grey, Nov. 9



• Cocorosie, Nov. 9



• The Pretty Reckless, Nov. 10



• Morbid Angel, Nov. 13



• Jake Miller, Nov. 14



• The Devil Makes Three, Nov. 16



• The Story So Far, Nov. 21



• Smokers Club, Nov. 30



• The Dan Band, Dec. 6



Tin Angel

Philadelphia

www.tinangel.com

• Leo Moran, Anthony Thistlewaite, Sept. 27



• The Pat McGee Band, Keaton Simons, Sept. 28



• Catherine Prewitt, Lowland Hum, Sonja Sofya, Oct. 3



• Josh Joplin, Oct. 4



• Got Penny, Elwood James Band, Oct. 5



• Aoife O’Donovan, The Sweater Set, Oct. 6



• Matt Duke, Mia Dyson, Oct. 11



• Teddy Geiger, Amy Faden, Oct. 15



• Lindsey Pavao, Here’s Last Mission, Boy Wonder, Oct. 16



• Carsie Blanton, Milton, Oct. 17



• Sonoma Sound, Oct. 18



• Laura Shay, Oct. 19



• Curtis Peoples, Todd Carey, Dan Godlin, Oct. 25



• Don McCloskey, Oct. 26



• Theresa Noye, Oct. 27



• Ben Arnold, Nov. 1



• Rik Emmett, Nov. 1



• Griffin House, Clarence Bucaro, Nov. 9



• Paul Burch, Nov. 10



• Mary Fahl, Nov. 16



• Cheryl Wheeler, Davey O, Nov. 22



• Roger Delany, John and Brittany, Nov. 23



• Jeffrey Gaines, Shaun Ruymen, Nov. 29



• Francis Dunnery, Nov. 30



• Ashley Leone, Dec. 7



• Moya Brennan, Dec. 10



• Antigone Rising, Dec. 13



• Matt Portella, Dec. 14



• Ben Vaughn and His Quintet, Dec. 28



• Christine Havrilla and Gypsy Fuzz, Jan. 18



• Kelly Joe Phelps, Feb. 28



• Lucy Kaplansky, April 25



Tower Theater

Upper Darby

610-352-2887

www.thetowerphilly.com

• Joe Satriani, Steve Morse, Sept. 28



• Two Door Cinema Club, Oct. 2



• Daryl Hall and John Oates, Oct. 5



• Lee Brice, Oct. 12



• Brian Wilson and Jeff Beck, Oct. 13



• Franz Ferdinand, Oct. 19



• Florida Georgia Line, Nov. 16



The Trocadero

Philadelphia

215-922-LIVE

• Scorpion Child, Wilson, Mothership, Oct. 6



• Biffy Clyro, Morning Parade, Oct. 10



• Tenth Amendment, Making Out With Medusa, 609, Avenge the Breaking, Oct. 11



• The Chariot, Glass Cloud, Birds in a Row, To the Wind, Rebuker, Oct. 17



• Stephen “Ragga” Marley, Wayne Marshall, Jo Mersa, Oct. 25



• Overkill, Kreator, Warbringer, Oct. 31



• Less Than Jake, Anti-Flag, Masked Intruder, Get Dead, Nov. 8



• Papadosio, The Malah, Earth Cry, Nov. 9



• Yo Gotti, Zed Zilla, Nov. 10



• Periphery, Born of Osiris, Dead Letter Circus, Twelve Foot Ninja, Nov. 17



• The Devil Wears Prada, The Ghost Inside, Volumes, Texas in July, Dec.14



• Protest the Hero, Architects, Affiance, The Kindred, Dec. 15



Union Transfer

Philadelphia

www.utphilly.com

• K.T. Tunstall, Brian Lopez, Sept. 27



• Saves the Day, Into It Over it, Hostage Calm, Sept. 27



• Grouplove, The Rubens, Sept. 28

SOLD OUT

• Bastille, Little Daylight, Sept. 29

SOLD OUT

• Blitzen Trapper, Phox, Sept. 30



• Tricky, Royal Canoe, Oct. 1



• Foxygen, Oct. 4



• Boyce Avenue, Oct. 5



• Bonobo, Paul Basic, Oct. 10



• Hawkwind, Perhaps, Oct. 11



• Title Fight, Balance and Composure, Cruel Hand, Slingshot, Dakota, Oct. 12



• The 1975, Oct. 12



• Gold Panda, Slow Magic, Voices of Black, Oct. 13



• Woodkid, Oct. 14



• Mike Soughty, Oct. 17



• The Neighbourhood, Ghost Loft, Oct. 18

SOLD OUT

• Cold War Kids, Papa, Oct. 19



• Father John Misty, Oct. 22



• Anberlin, The Maine, Oct. 23



• Pattern is Movement, The Spinto Band, Norwegian Arms, Oct. 24



• Of Montreal, Oct. 25



• Kurt Vile and the Violators, Beach Fossils, Oct. 26



• Animal Collective, Deradoorian, Oct. 27



• The Animal Collective, Dan Deacon, Oct. 28

SOLD OUT

• Disclosure, T. Williams, Oct. 29



• Man Man, Xenia Rubinos, Oct. 30



• Man Man, King Khan and the Shrines, Hell Shovel, Melt Banana, Oct. 31



• August Burns Red, Blessthefall, Defeater, Beartooth, Nov. 1



• Built to Spill, Slam Dunk, The Warm Hair, Nov. 2



• The Dismemberment Plan, Yellow Ostrich, Nov. 3



• James Blake, Nov. 4



• Policia, Marijuana Deathsquads, Nov. 5



• Deer Tick, Robert Ellis, Nov. 6



• Kate Nash, Le Sera, Nov. 7



• The Head and the Heart, Theo and the Get Down Stay Down, Quiet Life, Nov. 8-9



• The Lone Bellow, Nov. 14



• A Silent Film, Nov. 15



• Claude Von Stroke, Nov. 15



• Conspirator, Pigeons Playing Ping Pong, Nov. 16



• Jonathan Richman, Nov. 20



• Kevin Devine and the Goddamn Band, Now Now, Harrison Hudson, Nov. 21



• Phantogram, Dec. 6



• Neutral Milk Hotel, Jan. 30

SOLD OUT

Wells Fargo Center

Philadelphia

www.livenation.com

• Selena Gomez, Oct. 18



• Drake, Oct. 19



• Pearl Jam, Oct. 21-22



• Josh Groban, Nov. 3



• Justin Timberlake, Nov. 10



• Pink, Dec. 6



• Trans-Siberian Orchestra, Dec. 21



World Cafe Live

Philadelphia

www.worldcafelive.com

• Chris Kasper, Sept. 27



• Wham Bam Bowie Band, Sept. 27



• Elska, Sept. 28



• Snarky Puppy, Sept. 28



• Kruno Spicis Gypsy Jazz Trio, Sept. 28



• Mediaeval Baebes, Sept. 30



• Parkington Sisters, Oct. 1



• Callaghan, Erick Baker, Oct. 2



• Lake Street Dive, Poor Old Shine, Oct. 2



• Wesley Stace, Oct. 3



• Wil Wheaton vs. Paul and Storm, Oct. 4



• Toby Lightman, Lily Mae, Oct. 4



• Bodeans, Oct. 5



• Alice Russell, Marques Toliver, Oct. 6



• Jorge Drexler, Sonoma Sound, Oct. 7



• Vienna Teng, Alex Wong, Oct. 8



• Spencer Day, Oct. 8



• Bell X1, Tristen, Oct. 9



• Radical Face, Oct. 10



• Kodaline, Diane Birch, Oct. 10



• Southside Johnny and the Asbury Jukes, Oct. 11



• Mason Jennings, Oct. 12



• Jon McLaughlin, Joe Paulson, Oct. 12



• Clara C, Aijia, Oct. 13



• Vanessa Carlton, Patrick Sweany, Oct. 13



• Kat Dahlia, Oct. 14



• Patrizio Buanne, Oct. 16



• John Medeski, Dec. 4



  Comments