Good Life

Local winners for the Pennsylvania farm show

Here’s a look at the achievements of Centre county residents in various competitions at the Pennsylvania Farm Show this past week:

HorsesBelgian, Halter ClassOak Hall Farm, Lewis and Gail Biddle and Family, Boalsburg1st place — Belgian Mare, 4 years and under 51st place — Belgian Senior Mare1st place — Belgian Mare, 1 year and under 21st place — Belgian Junior Champion Mare1st place — Belgian Grand Champion Mare1st place — Belgian Mare, any age, bred by exhibitor3rd place — Belgian Mare, any age, bred by exhibitor1st place — Belgian, two mares belonging to one exhibitor2nd place — Belgian Mare mated team (shown at halter)1st place — Best of Breed, Belgian

Percheron, Halter ClassRo-Lin On Clydes, Roger and Linda Thomas, of Aaronsburg5th place — Percheron Gelding Windermere Farms, Gerald Allebach, Spring Mills1st place — Percheron Stallion, 3 years and under 41st place — Percheron Senior Champion Stallion1st place — Percheron Stallion, 1 year and under 21st place — Percheron Junior Champion Stallion1st place — Percheron Reserve Grand Champion Stallion1st place — Percheron Stallion, any age bred by exhibitor1st place — Percheron Mare, 3 years and under 41st place — Percheron Senior Champion Mare1st place — Percheron Grand Champion Mare1st place — Percheron Mare, any age, bred by exhibitor1st place — Best of Breed, Percheron

Clydesdale/Shire — Halter ClassesRo-Lin On Clydes, Roger and Linda Thoms, Aaronsburg1st place — Clydesdale/Shire Gelding

Champion Supreme ChampionWindermere Farms, Gerald Allebach, Spring Mills

Draft Horse Hitched and RidingOak Hall Farm, Lewis and Gail Biddle and family, Boalsburg4th place — Belgian Men’s Cart1st place — Belgian Ladies CartWindermere Farms, Gerald Allebach, Spring Mills3rd place — Percheron Men’s CartRo-Lin On Clydes, Roger and Linda Thoms, Aaronsburg5th place — Percheron Men’s Cart4th place — Senior Youth Cart, rider Ethan Thoms1st place — Junior Youth Cart, rider Jason Thomas

Youth ShowmanshipRo-Lin On Clydes, Roger and Linda Thoms, Aaronsburg1st place — Youth Showmanship Junior DivisionSWINEBerkshireRattlesnake Mountain Farm, Charles and Mark Hall, Julian2nd place — Berkshire January Gilts3rd place — Berkshire January Gilts3rd place — Berkshire February Gilts4th place — Berkshire February Gilts1st place — Berkshire March and after Gilts6th place — Berkshire March and after Gilts7th place — Berkshire March and after Gilts

DurocRattlesnake Mountain Farm, Charles and Mark Hall, Julian4th place — Duroc January Gilts13th place — Duroc February Gilts15th place — Duroc February Gits6th place — Duroc March and after Gilts7th place — Duroc March and after GiltsSpring Meadow Farm, Kim and Dan Heckman, Spring Mills19th place — Duroc February Gilts20th place — Duroc February Gilts

Hampshire Rattlesnake Mountain Farm, Charles and Mark Hall, Julian3rd palce — Hampshire Feburary GiltsSpotted SwineRattlesnake Mountain Farm, Charles and Mark Hall, Julian1st place — Spotted Swine February Gilts2nd place — Spotted Swine, March and after Gilts3rd place — Spotted Swine, March and after GiltsSpotted Swine Reserve ChampionYorkshireRattlesnake Mountain Farm, Charles and Mark Hall, Julian4th place — Yorkshire January Gilts6th place — Yorkshire January Gilts7th place — Yorkshire January Gilts1st place — Yorkshire February Gilts10th place — Yorkshire February Gilts13th place — Yorkshire February GiltsProgeny Test and ShowPenn State Swine Research Center, University Park11th place — Mediumweight Barrows, on-foot2nd place — Heavyweight Barrows, on-foot4th place — Heavyweight Barrows, on-foot7th place — Heavyweight Barrows, on-foot8th place — Heavyweight Barrows, on-foot9th place — Heavyweight Barrows, on-foot1st place — Heavyweight Gilts, on-foot2nd place — Heavyweight Gilts, on-foot1st place — Champion On Foot15th place — Carcass On-Rail Class20th place — Carcass On-Rail Class23th place — Carcass On-Rail Class30th place — Carcass On-Rail Class43th place — Carcass On-Rail Class46th place — Carcass On-Rail Class51st place — Carcass On-Rail Class52nd place — Carcass On-Rail Class6th place — Lean Gain/Day9th place — Lean Gain/Day10th place — Lean Gain/Day16th place — Lean Gain/Day26th place — Lean Gain/Day41st place — Lean Gain/Day42nd place — Lean Gain/Day47th place — Lean Gain/DayBEEFAngusEliza Walton, State College2nd place — Angus Junior Heifer CalvesMarengo Hollow Farm, Larry Rider, Warriors Mark4th place — Angus Junior Heifer Calves5th place — Angus Junior Heifer CalvesSycamore Farm, Emilie Campbell, Pennsylvania Furnace5th place — Angus Early Summer Yearling Heifers4th place — Angus April Junior Yearling Heifers5th place — Angus March Junior Yearling HeifersLeah Walton, State College4th place — Angus March Junior Yearling HeifersShorthornM&L Livestock, Madison Kauffman, Bellefonte3rd place — Shorthorn Spring Heifer Calves5th place — Shorthorn Spring Heifer Calves1st place — Shorthorn Winter Heifer Calves1st place — Shorthorn Calf Reserve Champion Females5th place — Shorthorn Junior Yearling FemalesT&J Livestock, Jessi Bruss, State College2nd place — Shorthorn Spring Heifer Calves4th place — Shorthorn Spring Heifer CalvesNicole Treaster, Spring Mills1st place — Shorthorn Summer Yearling FemalesSamantha McKinney, Rebersburg6th place — Shorthorn Late Junior Yearling Heifers

SimmentalNick’s Simmentals, Clifton Treaster, Spring Mills’2nd place — Simmental Early Summer Yearling Heifers1st place — Simmental Reserve Intermediate Champion Heifer

MainetainersTerrill Treaster, Spring Mills1st place — Mainetainer Summer Heifer CalvesScarlet Oak Farm, Katie Brown, Warriors Mark3rd place — Mainetainer Late Spring Heifer CalvesT&J Livestock, Jessi Bruss, State College1st place — Mainetainers Early Spring Heifer CalvesErin Knepp, Warriors Mark1st place — Mainetainer Late Spring Yearling Heifers2nd place — Mainetainer Early Spring Yearling Heifers1st place — Mainetainer Champion Yearling Heifer1st place — Mainetainer Grand Champion Heifer

Junior Crossbred Beef SteersJoshua Kellerman, Bellefonte4th place — Crossbred Middleweight 1

Junior Angus BreedingSycamore Farm, Emilie Campbell, Pennsylvania Furnace4th place — Angus Early Summer Yearling Heifers2nd place — Angus April Junior Yearling Heifers6th place — Angus March Junior Yearling HeifersLeah Walton, State College8th place — Angus March Junior Yearling Heifers

Junior Hereford BreedingSamantha McKinney, Rebersburg8th place — Hereford Late Junior Yearling Heifers

Junior Mainetainer BreedingScarlet Oak Farm, Katie Brown, Warriors Mark2nd place — Mainetainer Late Spring Heifer CalvesT&J Livestock, Jessi Bruss, State College1st place — Mainetainer Early Spring Heifer Calves1st place — Mainetainer Reserve Champion Heifer CalfErin Knepp, Warriors Mark1st place — Mainetainer Late Spring Yearling Heifers2nd place — Mainetainer Early Spring Yearling Heifers

Junior Shorthorn BreedingM&L Livestock, Madison Kauffman, Bellefonte4th place — Shorthorn Late Spring Heifer Calves2nd place — Shorthorn Spring Heifer Calves1st place — Shorthorn Winter Heifer Calf1st pace — Shorthorn Calf Reserve Champion Female2nd place — Shorthorn Junior Yearling FemalesT&J Livestock, Jessi Bruss, State College1st place — Shorthorn Spring Heifer Calves4th place — Shorthorn Spring Heifer CalvesJunior LivestockMarket SwineDurocRattlesnake Mountain Farm, Dalton Hall, Julian17th place — Purebred Duroc Heavyweight

YorkshireElaine Brown, Port Matilda19th place — Purebred Yorkshire HeavyweightVance Brown, Port Matilda20th place — Purebred Yorkshire Heavyweight

CrossbredLisa Zimmerman, Warriors Mark11th place — Crossbred Weight Division 6Devon Wasson, Centre Hall3rd place — Crossbred Weight Division 9Robert Anderson, Julian7th place — Crossbred Weight Division 10George Peters, Pennsylvania Furnace10th place — Crossbred Weight Division 12Derek Wasson, Centre Hall6th place — Crossbred Weight Division 17Elizabeth Cloninger, Centre Hall1st place — Crossbred Weight Division 18Bethany Wasson, Centre Hall7th place — Crossbred Weight Division 19

Junior Swine Rate of GainRattlesnake Mountain Farm, Dalton Hall, Julian2nd place — Rate of Gain

Hampshire Market LambEdn-Ru Jerseys, Mary Martz, Spring Mills9th place — Purebred Hampshire Market Lamb Entry Class

Market GoatsChris Zimmerman, Warriors Mark11th place — Market Goat Weight Division 3Edn-Ru Jerseys, Mary Martz, Spring Mills6th place — Market Goat Weight Division 11POULTRYAmericanMountain Hollow Farm, Anne Morris, Howard2nd place — American Plymouth Rock Buff3rd place — American Plymouth Rock Buff 4th place — American Plymouth Rock White 4th place — American Plymouth Rock White1st place — American Rhode Island Red Single Comb2nd place — American Rhode Island Red Single Comb2nd place — American Rhod Island Red Single Comb4th place — American Rhode Island Red Single Comb Mountain Hollow Farm, Deborah Morris, Howard 3rd place — American Rhode Island Red Single Comb 4th place — American Rhode Island Red Single Comb 1st place — American Rhode Island Red Single Comb 3rd place — American Rhode Island Red Single Comb

Poultry — EnglishNathan Cleaver, Howard5th place — Australorp Black5th place — Australorp Black

Poultry — MediterraneanMountain Hollow Farm, Anne Morris, Howard1st place — Leghorn Rose Comb Light BrownNathan Cleaver, Howard1st place — Sicilian Buttercups

Poultry — ContinentalMountain Hollow Farm, Anne Morris, Howard 1st place — Campine GoldenCurtainwood Farm, Ethan Cleaver, Howard1st place — Lakenvelder2nd place — LakenvelderNathan Cleaver, Howard1st place — LakenvelderBrandon Schaufler, Warriors Mark2nd place — Polish Bearded Buff Laced

Poultry — All Other Standard BreedsMountain Hollow Farm, Anne Morris, Howard 1st place — Sumatra Black2nd place — Sumatra Black1st place — Ameraucana BlueCurtainwood Farm, Ethan Cleaver, Howard1st place — Ameraucana,

Any Other Variety1st place — Ameraucana, Any Other VarietyNathan Cleaver, Howard2nd place — Ameraucana, Any Other Variety2nd place — Ameraucana, Any Other Variety3rd place — Ameraucana, Any Other Variety

Poultry — Best of AmericanMountain Hollow Farm, Anne Morris, Howard Best of Variety Rhode Island Red Single CombBest of Breed Rhode Island RedClass Champion AmericanMountain Hollow Farm, Deborah Morris, Howard Reserve of Variety Rhode Island Red Single CombReserve of Breed Rhode Island Red

Best of MediterraneanNathan Cleaver, HowardBest of Variety Sicilian ButtercupsBest of Breed Sicilian Buttercups

Best of ContinentalMountain Hollow Farm, Anne Morris, Howard Best of Variety, Campine GoldenReserve of Breed, Campine GoldenCurtainwood Farm, Ethan Cleaver, HowardBest of Variety, LakenvelderBest of Breed, LakenvelderNathan Cleaver, HowardReserve of Variety, LakenvelderReserve of Breed, LakenvelderBrandon Schaufler, Warriors MarkReserve of Variety, Polish Bearded Buff LacedReserve of Breed, Polish Bearded Buff LacedReserve Class Champion, Continental

Best of All Other Standard BreedsCurtainwood Farm, Ethan Cleaver, HowardReserve of Variety Ameraucana, Any Other Variety

PoultryBantam Rose Comb Clean LeggedJacob Haagen, Howard1st place — Hamburg Silver SpangledNathan Cleaver, Howard2nd place — Rose Comb Black3rd place — Rose Comb BlackCurtainwood Farm, Ethan Cleaver, Howard4th place — Rose Comb Black5th place — Rose Comb Black

Bantam, All Other Combs Clean LeggedMountain Hollow Farm, Anne Morris, Howard1st place — Sumatra, Any Variety1st place — Sumatra, Any VarietyJacobs Haagen, Howard1st place — Sumatra, Any Variety2nd place — Sumatra, Any Variety

Best of Bantam Rose Comb Clean LeggedJacob Haagen, HowardBest of Variety Hamburg Silver SpangledBest of Breed, Hamburg Silver SpangledBest of Bantam, All Other Combs, Clean LeggedJacob Haagen, Howard Best of Variety, Sumatra, Any VarietyMountain Hollow Farm, Anne Morris, HowardReserve of Breed, Sumatra, Any Variety

Ducks Heavyweight ClassNathan Cleaver, Howard4th place — Pekin White4th place — Pekin WhiteCurtainwood Farm, Ethan Clever, Howard5th place — Pekin White6th place — Pekin White

Ducks Lightweight ClassNathan Cleaver, Howard1st place — Runner Fawn and White

Geese Heavyweight ClassJacob Haagen, Howard2nd place — African Brown3rd place — African Brown2nd place — African Brown3rd place — African Brown2nd place — African Brown3rd place — African Brown

Best of Lightweight DucksNathan Cleaver, HowardBest of Variety, Runner Fawn and White

Youth Poultry ShowmanshipLevel V, Ages 17-18 by January 20071st place — Curtainwood Farm, Ethan Cleaver, Howard2nd place — Mountain Hollow Farm, Anne Morris, HowardHay and StrawField Cured/Partly Field Cured Plus Mow FinishedJeff Biddle, Boalsburg1st palce — Alfalfa Grass Mixed First CuttingClearview Meadow Farm, Warriors Mark2nd place — Grass First CuttingPartially Field Cured Plus Hay PreservativeKen Long, Centre Hall2nd place — Alfalfa, later cutting

Family LivingCanned Foods OpenDorothy Houtz, Spring Mills1st place — A Five-Jar Display of Fruits1st place — A Five-Jar Display of Vegetables3rd place — One-Jar Display of Canned Fruit, Cherries (sweet)2nd place — One-Jar Display of Canned Fruit, Grape Juice1st place — One-Jar Display of Canned Fruit, Pears3rd place — One-Jar Display of Canned Fruit, Plums3rd place — One-Jar Display of Canned Fruit, Blueberries1st place — One-Jar Display of Canned Tomato Product2nd place — One-Jar Display of Caned Vegetable, Snap Green Beans2nd place — One-Jar Display of Canned Vegetables, Lima Beans2nd place — One-Jar Display of Canned Vegetables, Whole-kernel Yellow Corn3rd place — One-Jar Display of Canned Vegetable, Carrots3rd place — One-Jar Display of Canned Vegetable, beets2nd place — One-Jar Display of Canned/Pickled/Fermented Vegetables, Pickled Beans3rd place — One-Jar Display of Canned/Pickled/Fermented Vegetables, Pickle RelishJim Harper, Pennsylvania Furnace1st place — Jar Display of Canned Fruit, Apple Juice2nd place — One-Jar Display of Canned Fruit, Peaches3rd place — One-Jar Display of Canned Fruit, Pears2nd place — One-Jar Display of Canned Fruit, Blueberries1st place — One-Jar Display of Canned Vegetable, Snap Green Beans3rd place — One-Jar Display of Canned Vegetable, Whole-kernel White Corn2nd place — One-Jar Display of Canned Vegetable, Green Hulled Peas2nd place — One-Jar Display of Canned Vegetable, Mixed Vegetables Including Succotash 1st place — One-Jar Display of Canned Vegetable, Beets1st place — One-Jar Display of Canned Fruit Spread, Strawberry Jelly2nd place — One-Jar Display of Canned Fruit Spread, Black Raspberry Jelly 1st place — One-Jar Display of Canned Fruit Spread, Any Fruit Sweet with Honey3rd place — One-Jar Display of Canned Fruit Spread, Any Low Calorie Fruit SpreadKatie Harper, Pennsylvania Furnace2nd place — One-Jar Display of Canned Fruit Spread, Apple Jelly3rd place — One-Jar Display of Canned Fruit Spread, Strawberry Jelly3rd place — One-Jar Display of Canned Fruit Spread, Red Raspberry Jelly

Dried Fruits and Vegetables OpenDorothy Houtz, Spring Mills1st place — One-Jar Display of Dried Vegetables, Dried Edible Herb, Label

Baked Products OpenJim Harper, Pennsylvania Furnace2nd place — Specialty Cakes, White Angel

Food and Nutrition YouthKatie Harper, Pennsylvania Furnace1st place — Butter or Oil Cake, Chocolate1st place — Butter or Oil Cake, Yellow2nd place — White Angel Cake

RABBITSOpen ClassesBen Haagen, Howard2nd place — Rex, Broken1st place — Rex, white2nd place — Rex, white1st place — Rex, white3rd place — Rex, white1st place — Rex, AOV1st place — Rex, AOV1st place — Rex, AOV1st place — Rex, AOVMary Ann Haagen, Howard2nd place — Rex, AOV

Youth ClassesRachel Eirmann, Pleasant Gap3rd place — Holland Lop, Broken2nd place — Holland Lop, Solid2nd place — Holland Lop, Solid1st place — Trianta

Wood and FurBen Haagen, Howard1st place — Rex Fur White2nd place — Rex Fur White3rd place — Rex Fur White4th place — Rex Fur White1st place — Rex Fur Colored

Best of VarietyBen Haagen, HowardBest of Variety, BrokenBest of Variety, WhiteBest of Variety, AOV

Best Opposite of Sex of VarietyBen Haagen, HowardBest Opposite of Sex of Variety, Rex, whiteBest Opposite of Sex of Variety, Rex, AOV

Best of BreedBen Haagen, HowardBest of Breed — Rex

Best of Opposite Sex of BreedBen Haagen, HowardBest of Opposite Sex of Breed, Rex

Youth — Best of Opposite Sex of BreedRachel Eirmann, Pleasant GapBest of Opposite Sex of Breed — Thrianta

Poster Contest Rachel Eirmann, Pleasant Gap4th place — Science of Rabbits, beginner

  Comments