News

Local festival schedules for Thursday

People fill Allen Street during the Central Pennsylvania Festival of the Arts Children and Youth Day Wednesday, July 8, 2015.
People fill Allen Street during the Central Pennsylvania Festival of the Arts Children and Youth Day Wednesday, July 8, 2015. CDT photo

Heritage Days

10 a.m.-8 p.m. Children’s Activities sponsored by CenClear and community agencies

4 p.m. Zumba demonstration at Edward Navasky Memorial Sound Stage

5 p.m. Not Ashamed at Edward Navasky Memorial Sound Stage

6 p.m. Adam Becker and John Cimio at Edward Navasky Memorial Sound Stage

6:30 p.m. Restless Renegades at Front Street near Philipsburg Towers

7 p.m. Valley Voices at Rowland Theatre

8 p.m. Matt Pletcher and PDX at Edward Navasky Memorial Sound Stage

Central Pennsylvania Festival of the Arts

10 a.m.-8 p.m. Sidewalk sale and exhibition

10 a.m.-8 p.m. Downtown State College Italian Street Painting Festival on the 100 block of Hiester Street

11:30 a.m. Heritage Brass at Allen Street stage

2 p.m. “Radioactive” at Penn State Downtown Theatre Center

2:30 p.m. Keystone Society of Swing at Festival Shell Stage

3p.m. David Zenter at Municipal Building Plaza

3:30 p.m. Bluegrass Redemption at Allen Street stage

4:30 p.m. Tussey Mountain Moonshiners at Festival Shell Stage

4:30 p.m. John Thompson and Andy Tolins at Municipal Building Plaza

5 p.m. Mark DeRose and the Dreadnought Brigade at Allen Street stage

5 p.m. “Seeking Flight/Women: Front and Centre,” at Penn State Downtown Theatre Center

6-7 p.m. “Images 2015” exhibition at Schlow Centre Region Library

6:30 p.m. The Lonely Heartstring Band at Sidney Friedman Park

7 p.m. Natascha and the Spy Boys at Festival Shell Stage

7 p.m. J.R. Mangan Band featuring Olivia Jones at Allen Street stage

7:30 p.m. The Orpheus Singers at State College Presbyterian Church

8 p.m. TanzTheater Andre Koslowski at State Theatre

8 p.m. “Something Wicked This Way Comes,” at Penn State Downtown Theatre Center

9 p.m. Phyllis Chapell and Siora at Festival Shell Stage

9 p.m. Rick Hirsch 4 at Allen Street stage

9 p.m. Calan at Sidney Friedman Park

Remington Ryde Bluegrass Festival

Noon Lorraine Jordan and Carolina Road

1 p.m. Hillbilly Gypsies

2 p.m. The Bluegrass Brothers

3 p.m. Nothin’ Fancy

4-5 p.m. Afternoon break

5 p.m. Lorraine Jordan and Carolina Road

6 p.m. Hillbilly Gypsies

7 p.m. Nothin’ Fancy

8 p.m. Remington Ryde

9 p.m.: The Bluegrass Brothers

People’s Choice Festival

10:30 a.m.-1:30 p.m. Tumblebus

11 a.m. Dialed Action Sports Team BMX Stunt Team

11:30 a.m. Guitarman Studios Rock School at North Stage, Easterly Chamber Players at South Stage

1 p.m. Riley Roth at North Stage, Tussey Mountain Moonshiners at South Stage

2:30 p.m. State College Rock Camp at North Stage, Dave Wilson “Smooth” Trio at South Stage

3 p.m. Dialed Action Sports Team BMX Stunt Team

4 p.m. Megan McGarry Music at North Stage, Lenina Crowe at South Stage

5:30 p.m. Happy Valley Cloggers at North Stage, Joe Bonson and Coffee Run at South Stage

7 p.m. Deacons of Dixieland at North Stage, Pure Cane Sugar at South Stage

  Comments