Penn State

Class AAAA and AA all-state football teams

Pennsylvania Sports Writers Class AAAA All-State Team

Offense

Quarterback: Daniel Harding, Nazareth, 6-4, 205, Sr., Mack Leftwich, North Allegheny, 5-11, 190, Jr.

Running back: Dan Brown, Central Bucks South, 5-10, 180, Sr., Jack Haffner, State College, 5-10, 205, Sr., Luke Hagy, Mount Lebanon, 6-1, 198, Sr., Damion Jones-Moore, Pittsburgh Central Catholic, 5-7, 180, Sr.

Wide receiver: Adam Bridgeforth, Nazareth, 6-0, 180, Sr., Diante Cherry, J.P. McCaskey, 5-9, 175, Jr., Anthony Nixon, Pittsburgh Central Catholic, 6-2, 205, Sr.

Tight end: Adam Breneman, Cedar Cliff, 6-5, 230, Jr.

Linemen: Patrick Kugler, North Allegheny, 6-4, 270, Jr., Chris Muller, Boyertown, 6-6, 300, Sr., Ian Park, Upper St. Clair, 6-4, 290, Sr., Zach Wilk, Central Dauphin, 6-5, 275, Sr.

Specialist: Dakota Conwell, Upper St. Clair, 6-1, 210, Sr., Eugene Lewis, Wyoming Valley West, 6-3, 200, Sr.

Kicker: Matt Loughnane, Penn-Trafford, 5-10, 150, Jr.

Defense

Linemen: Cody Conway, Gateway, 6-4, 210, Sr., Kyle Friend, Cumberland Valley, 6-1, 280, Sr., Arthur Goldberg, Mount Lebanon, 6-4, 280, Sr., Evan Schwan, Central Dauphin, 6-6, 225, Sr.

Linebacker: Rob Dvoracek, Parkland, 6-2, 220, Sr., Tyrone “T.J.” Neal, McKeesport, 6-1, 225, Sr., Hakeem Oliver, Gateway, 5-10, 200, Sr., Sean Burke, La Salle College HS, 5-10, 185, Jr., Ralph Reeves, Lansdale North Penn, 6-0, 230, Sr.

Defensive back: Brendan Coniker, North Allegheny, 6-1, 170, Jr., Andrew Erenberg, Peters Twp., 5-10, 200, Sr., Anthony Orlando, Liberty, 5-10, 170, Sr., Will Parks, Germantown, 6-1, 175, Sr.

Specialist: Jaylen Coleman, University Prep, 6-0, 230, Sr., Greg Garmon, McDowell, 6-2, 200, Sr., Zayd Issah, Central Dauphin, 6-4, 210, Jr.

Co-Players of the Year: Zayd Issah, Central Dauphin, Daniel Harding, Nazareth

Coach of the Year: Glen McNamee, Central Dauphin

Pennsylvania Sports Writers Class AA All-State Team

Class AA

Quarterback: Steve Franco, Tyrone, 6-3, 190, Sr., Blake Rankin, Bloomsburg, 6-4, 195, Sr.

Running back: Roman Clay, Lancaster Catholic, 5-11, 205, Jr., DeShawn Coleman, Hickory, 6-1, 175, Jr., Dylan Evans, Pen Argyl, 6-3, 190, Sr., David Williams, West Philadelphia Catholic, 6-1, 188, Jr.

Wide receiver: Zach Challingsworth, South Fayette, 6-2, 170, Jr., Shakur Nesmith, Imhotep Charter,  6-4, 185, Sr., Nick Patton, Tyrone, 6-2, 150, Sr.

Tight end: Scott Orndorff, Seton-La Salle, 6-5, 240, Sr.

Linemen: J.J. Beggan, Seton-La Salle, 6-4, 280, Sr., Matt Bell, Hickory, 6-3, 280, Sr., Adam DePietro, Lancaster Catholic,  6-6, 300, Sr., Jonathan Green, North Schuylkill, 6-3, 295, Sr., Christian Skrepenak, GAR Memorial, 6-9, 350, Jr., Michael Mooney,  Malvern Prep, 6-5, 260, Sr.

Specialist: Kyle Armagost, Moniteau, 6-1, 195, Sr., Darrell Crawford,  GAR Memorial, 5-9, 165, Sr.

Kicker: No selection

Defense

Linemen: Eric Ellis, Washington, 6-1, 225, Sr., Eric Joraskie, Mount Carmel, 6-4, 265, Jr., Shakir Soto, GAR Memorial, 6-3, 230, Jr., Malcolm White, Wyomissing, 6-0, 265, Sr., Connor Maloney,  Malvern Prep, 6-4, 270, Sr.

Linebacker: Alex Anzalone, Wyomissing, 6-3, 205, Jr., Mack Behe, Penn Cambria, 6-2, 175, Jr., Tristin Freeman, West Philadelphia Catholic, 6-0, 215, Sr., Cody Shustack, Mount Carmel, 5-10, 200, Sr., Brandon Smith, Lewisburg, 6-1, 200, Jr.

Defensive back: Demetrious Cox, Jeannette, 6-1, 190, Sr., Alex Filarsky, Lakeland, 6-1, 170, Sr., Reggie Mitchell, Shady Side Academy,  5-9, 155, Sr., Shailek Powell, GAR Memorial, 6-0, 180, Sr.

Specialist: Zack Ripic, Towanda, 5-11, 185, Sr., Charles Sweigert,  Lancaster Catholic,  6-0, 185, Sr.

Player of the Year: Steve Franco, Tyrone

Coach of the Year: John Franco, Tyrone

  Comments