Penn State

District 6 Class AAA wrestling pairings

District 6 Class AAA Championships

 

Participating teams and key: Altoona (A), Bald Eagle Area (BEA), Bellefonte (BEL), Central Mountain (CM), Hollidaysburg (H), Johnstown (J), Mifflin County (MC), Philipsburg-Osceola (PO), State College (SC), Westmont Hilltop (WH).

 

First Round

 

113: Jacob Noll, So., (BEA), 3-19, vs. Jay Rimbeck, So., (A), 3-18.

 

126: Lewis Gromiller, Jr., (H), 1-16, vs. Zach Musser, Fr., (BEL), 6-18.

 

138: Tanner Fetterolf, Fr., (BEL), 4-25, vs. Jake Haun, Jr., (SC), 7-16.

 

145: Caleb Walls, So., (H), 5-16, vs. Jake Owens, So., (SC), 3-12.

 

160: John Ashcraft, So., (SC), 2-27, vs. Jacob Wolk, So., (H), 2-9.

 

170: Ian Bilofsky, Sr., (A), 3-20, vs. Nate Buckrop, Sr., (A), 6-23.

 

182: Cole Welham, Sr., (MC), 5-17, vs. Devin Stacey, Jr., (CM), 13-6.

 

285: Ryan Hicks, Jr., (BEA), 1-9, vs. Tim Dombroski, Sr., (PO), 16-17.

 

Quarterfinals

 

106: No. 1 Mike Kauffman, (SC), So., 22-3, vs. Dan Querry, So., (A), 7-23; No. 4 Chris Thompson, So., (PO), 32-6; No. 3 Logan Blackburn, So., (WH), 18-10 vs. Isaac Underhill, Fr., (MC), 22-10; No. 2 Damian Huff, So., (H), 20-5, vs. Nate Rosenberger, Fr., (BEL), 7-14.

 

113: No. 1 Trevor Corl, Fr., (BEL), 18-7, vs. Noll-Rimbeck winner; No. 4 Bryan Descavish, Jr., (PO), 17-19, vs. Mark Kociola, So., (H), 12-12; No. 3 Daniel Sills, So., (SC), 11-18; vs. Stevez Zipf, Jr., (WH), 10-11; No. 2 Keanan Bottorf, Fr., (CM), 16-14, vs. Brandon Folk, Sr., (MC), 5-5.

 

120: No. 1  Tom Traxler, Sr., (BEL), 30-5, vs. Nick Mical, Fr., (WH), 4-13; No. 4 Brian Evans, Jr., (PO), 21-13, vs. Derek Horner, So., (SC), 11-10; No. 3 Cole Hanley, Jr., (CM), 15-3, vs. Tim Pearce, So., (MC), 14-16; No. 2 D.J. Hollingshead, Fr., (A), 30-2, vs. Cody Stine, So., (BEA), 3-17.

 

126: No. 1 T.J. Brandt, Jr., (A), 23-3, vs. Gromiller-Musser winner; No. 4 Ty Millward, Jr., (SC), 12-11, vs. Caleb Shively, So., (PO), 11-11; No. 3 Lucas Besch, Jr., (MC), 23-9, vs. Justin Mills, Sr., (WH), 1-2; No. 2 Logan Bechdel, Sr., (CM), 21-14, vs. Clint McCaslin, Fr., (BEA), 5-11. 

 

132: No. 1 Malcolm Harris, Sr., (J), 22-2, vs. J.B. Holden, Jr., (SC), 13-15; No. 4 Justin Millard, Jr., (PO), 17-19, vs. Cody Fisher, Sr., (BEL), 6-3; No. 3 Gavin Caprio, Fr., (CM), 24-8, vs. Luke Bender, Jr., (MC), 8-7; No. 2 Mike Walsh, Jr., (WH), 19-7, vs. Josh Price, Sr., (A), 13-15.

 

138: No. 1 Matt Dillon, Sr., (BEA), 21-8, vs. Fetterolf-Haun winner; No. 4 Ian Helsel, Sr., (WH), 19-8, vs. Dan Pennington, Sr., (A), 11-11; No. 3 Andrew Greenawalt, Jr., (PO), 27-7, vs. Evan Smith, Sr., (J), 19-9; No. 2 Joey Miller, Sr., (CM), vs. Kevin Bair, Jr., (MC), 11-9.

 

145: No. 1 Logan Walstrom, Sr., (PO), 35-1, vs. Owens-Walls winner; No. 4 Chad Reese, So., (CM), 18-13, vs. William Leeth, Sr., (J), 18-9; No. 3 Joe Knarr, Jr., (MC), 26-8, vs. Andrew Garrison, Sr., (WH), 7-9; No. 2 Leo Wortman, Sr., (BEL), 30-4, vs. Brennan Luciano, Jr., (A), 7-14.

 

152: No. 1 Jared Smith, Sr., (PO), 30-4, vs. Zack Owens, Sr., (SC), 1-13; No. 4 Tanner Patton, Sr., (WH), 18-5, vs. Tyler Baney, Jr., (BEA), 12-15; No. 3 Connor Lesniak, Sr., (A), 24-12, vs. Austin Cable, So., (BEL), 9-12; No. 2 Dillon Gavlock, Sr., (CM), 15-0, vs. Mark Hess, Jr., (MC), 4-10.

 

160: No. 1 Brian Brill, Sr., (CM), 32-0, vs. Ashcraft-Wolk; No. 4 Markief Knode, Jr., (A), 23-12, vs. Dustin Coakley, Sr., (BEA), 8-13; No. 3 Jeff Thomspon, Sr., (PO), 27-11, vs. Austin Phillips, Jr., (BEL), 2-9; No. 2 Brandon Michael, Sr., (MC), 22-9, vs. Jonah Cramer, Sr., (WH), 5-19.

 

170: No. 1 Jake Taylor, Jr., (BEA), 27-1, vs. Bilofsky-Buckrop winner; No. 4 Harry Lowber, Sr., (MC), 17-9, vs. Rico Martinez, Sr., (SC), 14-9; No. 3 Jay Prentice, Jr., (PO), 18-8, vs. Colin Barron, So., (WH), 5-18; No. 2 Nathaniel Powers, Sr., (CM), 24-8 vs. Tanner Day, Fr., (BEL), 6-15.

 

182: No. 1 Ryan Burnheimer, Sr., (WH), 26-2, vs. Joaquin Alvarez, So., (SC), 5-14; No. 4 James Grieb, Sr., (BEA), 22-9, vs. Bub Lumadue, So., (PO), 17-20, No. 3 Laret Miller, Sr., (H), 23-2, vs. Zach Peachey, Sr., (MC), 15-12; No. 2 Blaze Buckwalter, Jr., (CM), 27-6.

 

195: No.1  Nick Shawley, Jr., (BEL), 31-6, vs. Welham-Stacey winner; No. 4 Brad Anstine, Sr., (PO), 22-6, vs. Eric Kowalewski, Sr., (WH), 18-7; No. 3 Aaron Varner, Jr., (BEA), 21-8, vs. Gervon Simon, Sr., (J), 13-0; No. 2 Mante Barnes, Jr., (A), 21-5, vs. Jack Haffner, Sr., (SC), 14-5.

 

220: No. 1 Tyson Searer, Sr., (MC), 32-0, vs.  Cameron Porter, So., (CM), 14-15; No. 4 Kawan Butcher, Sr., 22-8, vs. Matt Milardo, Sr., (H), 11-14; No. 3 Don Shovestull, Jr., (WH), 19-9, vs. Nick Gray, So., (PO), 20-13; No. 2 Nate Sharkey, Jr., (BEA), 20-4, vs. Brad Sinclair, Sr., (A), 12-16.

 

285: No. 1 Josh Duplin, Sr., (WH), 28-1, vs. Hicks-Dombroski; No. 4 Kyle Kahley, So., (MC), 13-4, vs. Caleb Stover, Jr., (CM), 12-8; No. 3 Matt Barton, Jr., (H), 22-2, vs. Jeremiah Mitchell, Sr., (J), 19-10; No. 2 Garrett Poorman, Jr., (BEL), 30-4, vs. Austin Rosenberry, Jr., (A), 2-5.

  Comments