Penn State

Class AA Southwest Regional pairings

PIAA Class AA Southwest Regional

(Friday-Saturday at Johnstown)

First Round

106: 6-1 Justin Patrick, So., Ligonier Valley, 32-1, bye; 7-5 Richie McGinnis, So., Chartiers-Houston, 30-11, vs. 7-3 Brendan Howard, Fr., Jefferson-Morgan, 35-5; 5-2 Cody Guyer, Sr., Northern Bedford, 22-10, vs. 7-7 Jake Rothka, So., Bentworth, 33-9, vs. 6-4 Triston Law, Fr., Forest Hills, 27-8, vs. 7-2 Austin Griffiths, Fr., Southmoreland, 29-3; 7-1 Pat Dewitt, So., Valley, 32-9, vs. 5-3 Jabel Warren, So., Bedford, 23-13; 7-6 Cody Charles, So., Yough, 26-12, vs. 6-2 Josh Brown, Jr., Claysburg-Kimmel, 28-4; 6-3 Saige Moist, So., Mount Union, 31-8, vs. 7-4 Austin McDermitt, Fr., Burgettstown, 29-8; 5-1 Derrick Claar, Fr., Chestnut Ridge, 33-7, bye.

113: 7-1 Jason Nolf, So., Kittanning, 36-0, bye, 7-5 Josiah Hughes, Jr., Valley, 23-15, vs. 6-3 Hunter Haris, Sr., Juniata, 31-7; 5-2 Trent Crouse, Fr., Chestnut Ridge, 25-11, vs. 7-4 Seth Carr, Jr., South Fayette, 30-5; 7-6 Matt Vickless, So., Bentworth, 28-14, vs. 6-2 Ryan Dupas, Sr., Cambria Heights, 21-4; 6-1 Josh Patrick, Jr., Ligonier Valley, 14-1, vs. 7-7 Teddy Charletta, So., Yough, 25-13; 5-3 Mason Replogle, Jr., Northern Bedford, 25-7, vs. 7-2 John Demaske, So., Jefferson-Morgan, 33-3; 7-3 Zach Swarrow, Jr., Beth-Center, 26-7, vs. 6-4 Bradley Taylor, So., Central Cambria, 26-9; 5-1 Ryan Easter, So., Bedford, 33-4, bye.

120: 5-1 Nick Roberts, Sr., North Star, 37-1, bye; 6-4 Clayton Claar, Jr., Claysburg-Kimmel, 21-11, vs. 7-3 Jason Miller, So., Jefferson-Morgan, 37-7; 7-2 Brett Beitz, Fr., Keystone Oaks, 28-10, vs. 5-3 Collin Day, Jr., Meyersdale, 30-8; 7-6 Nate Robb, Jr., Kittanning, 29-11, vs. 6-2 Joseph Davis, So., Cambria Heights, 25-2; 6-1 Jared Woomer, Sr., Bellwood-Antis, 27-1, vs. 7-7 Kendric Moore, So., Highlands, 22-10; 7-4 Darion Thomas, Fr., Avonworth, 23-15, vs. 5-2 Garrett Thomas, So., Bedford, 32-5; 6-3 Dylan Knable, Sr., Mount Union, 31-8, vs. 7-5 Trevor Wood, Jr., Bentworth, 33-11; 7-1 Nate Reckner, Jr., South Side Beaver, 35-4, bye.

126: 7-1 Jimmy Gulibon, Sr., Derry Area, 18-1, bye; 7-5 Wade Blackmon, Jr., West Greene, 25-13, vs. 6-3 Ryan Wilson, Sr., Mount Union, 34-3; 6-2 Brad Thomas, Jr., Cambria Heights, 17-7, vs. 7-4 Vince Vahaly, Jr., Bentworth, 40-5; 7-6 Shane Black, Jr., Jefferson-Morgan, 26-21, vs. 5-2 Shane Pfaunmiller, Sr., Chestnut Ridge, 31-9; 5-1 Toby Brett, So., Bedford, 31-6, vs. 7-7 Omar Boozer, Jr., Summit Academy, 28-13; 6-4 Brandon Heberling, So., Marion Center, 30-8, vs. 7-2 Nick Zanetta, Jr., Keystone Oaks, 35-2; 7-3 Aaron Toth, Sr., Charleroi, 31-2, vs. 5-3 Tanner Hetrick, So., Meyersdale, 35-5; 6-1 Ben Rager, Sr., Central Cambria, 33-0, bye.

132: 6-1 James Dodson, Sr., Claysburg-Kimmel, 34-0, bye; 5-3 Tevin Mostoller, Fr., North Star, 25-17, vs. 7-3 Shane Gentry, So., South Side Academy, 37-6; 7-2 Steven Edwards, So., Burrell, 33-11, vs. 6-4 Kenny Corle, Sr., Forest Hills, 22-7; 7-6 Christian Emminger, Jr., Kittanning, 10-12, vs. 5-2 Damian Corle, Sr., Forest Hills, 18-10; 5-1 Stephen McKenzie, Sr., Meyersdale, 32-4, vs. 7-7 Jason Stay, Fr., Beth-Center, 25-16; 7-4 Ryan Zalar, So., Jefferson-Morgan, 19-8, vs. 6-2 Brandon Shields, Jr., 32-7; 6-3 John Hayles, Jr., West Branch, 29-12, vs. 7-5 Ryan Abbott, Sr., Burgetsttown, 25-19; 7-1 Josh Kwasny, Sr., Charleroi, 33-2, bye.

138: 6-1 Nick Szala, Sr., Penn Cambria, 33-2, bye; 7-5 Tyler Minarchin, Sr., South Allegheny, 19-11, vs. 7-3 Philip Marra, Jr., Burrell, 33-10; 5-2 Seth Deist, So., Meyersdale, 23-13, vs. 7-7 Joey Pershina, Sr., Fort Cherry, 15-15; 6-4 Ty Dively, Sr., Claysburg-Kimmel, 32-2, vs. 7-2 David Dedola, Sr., Carlynton, 24-8; 7-1 Nick Gavazzi, So., Charleroi, 32-1, vs. 5-3 Mike Laue, So., Somerset, 27-11; 7-6 George Rogers, So., Washington, 27-7, vs. 6-2 Trevor Helsey, Sr., Bellwood-Antis, 32-3; 6-3 Noah Tarr, Jr., Blairsville, 36-3, vs. 7-4 Ethan Charlesworth, Fr., Mount Pleasant, 28-12; 5-1 Drew Gartland, Jr., Northern Bedford, 24-5, bye.

145: 6-1 Zach Beitz, Sr., Juniata, 35-1, bye; 5-3 Chris Eichelberger, So., Everett, 27-6, vs. 7-3 Grant Fetchet, So., South Fayette, 34-12; 7-2 Boe Bonzo, Jr., Freedom, 36-4, vs. 6-4 Owen Peters, Sr., Huntingdon, 18-18; 7-6 Matt Johnson, Jr., West Greene, 27-12, vs. 5-2 Bryce Fochtman, Fr., Berlin-Brothersvalley, 28-15; 5-1 Tanner Cahill, Jr., Conemaugh Township, 35-4, vs. 7-7 John Nice, Sr., Summit Academy, 23-8; 7-4 Taylor Wentzel, Jr., South Park, vs. 6-2 Richard Brydon, Sr., Forest Hills, 30-1; 6-3 Dylan Weston, Sr., Tyrone, 31-5, vs. 7-5 Taylor Jack, Jr., Kittanning, 26-13; 7-1 Tanner Sutton, Jr., Chartiers-Houston, 23-1, bye.

152: 5-1 Cory Berchick, Sr., Conemaugh Tonwship, 38-1, bye; 7-4 Connor Payne, Jr., South Side Beaver, 30-13, vs. 6-3 Phil Crook, So., Marion Center, 25-8; 6-2 Josh Bafia, Sr., Huntingdon, 29-9, vs. 7-6 Kurt Struwe, Jr., Beaver Area, 20-13; 5-3 James Otten, Sr., Shade, 32-8, vs. 7-2 Troy Braddock, Sr., Blackhawk, 34-4; 7-1 Jared Walker, Fr., South Fayette, 33-11, vs. 6-4 D.J. Wunder, Jr., Tyrone, 25-10; 7-7 Marcus Davenport, So., Valley, 28-15, vs. 5-2 Josh Darr, Sr., Somerset, 24-9; 7-3 Kevin Best, Sr., Burrell, 27-10, vs. 7-5 Cole Murtha, Sr., Mount Pleasant, 22-15; 6-1 Andrew Doak, Fr. Blairsville, 36-5, bye.

160: 7-1 Francis Mizia, Sr., Bentworth, 37-2, bye; 7-5 Matt Abbott, Jr., Burgettstown, 20-11, vs. 6-3 Martin Tyler, Sr., Moshannon Valley, 31-5; 6-2 Cody Law, Jr., Forest Hills, 29-1, vs. 7-4 Brandon Lesko, Sr., Jefferson-Morgan, 36-1; 7-6 Aidan Talorico, So., Beaver Area, 17-13, vs. 5-2 Brady Bollman, Jr., Chestnut Ridge, 21-12; 5-1 Michael Sutton, So., Somerset, 31-3, vs. 7-7 Dylan Clark, So., Valley, 27-15; 6-4 Lucas Kristofits, Jr., West Branch, 30-9, vs. 7-2 Mike Fetchet, Jr., South Fayette, 35-7; 7-3 Wade Durbin, Sr., West Greene, 28-11, vs. 5-3 Matt Sollenberger, Sr., Northern Bedford, 22-7; 6-1 Anthony Risaliti, Sr., Central Cambria, 31-2, bye.

  170: 7-1 Dustin Conti, Jr., Jefferson-Morgan, 40-0, bye; 7-5 Zac Croyle, Jr., Kittanning, 22-15, vs. 6-3 Matt Swartz, Sr., Penns Valley, 31-3 ; 5-2 Cody Yingling, Sr., Bedford, 25-11, vs. 7-4 Eli Holt, Jr., Mount Pleasant, 28-16;  7-6 Zach Simonelli, Jr., Avella, 18-14, vs. 6-2 Ross Inzana, Sr., Cambria Heights, 25-4; 6-1 John Blankenship, Sr., United, 30-0, vs. 7-7 Jack Previte, So., South Fayette, 28-9; 5-3 Billy Dunbar, Jr., Meyersdale, 22-7, vs. 7-2 Garrett Vulcano, Jr., Chartiers-Houston, 38-4; 7-3 Derrick Beattie, So., Burrell, 34-13, vs. 6-4 Tyler Ickes, Sr., Claysburg-Kimmel, 27-3; 5-1 Tyler Dibert, Jr., Chestnut Ridge, 34-4, bye.

182: 7-1 Dakota DesLauriers, Jr., Burrell, 39-0, bye; 7-5 Joe Phillips, Sr., Jefferson-Morgan, 30-11, vs. 6-3 Jared Beckwith, So., Tyrone, 26-9; 5-2 Michael Brett, Jr., Bedford, 31-7, vs. 7-4 Dakoata Datz, Jr., Southmoreland, 25-8; 7-6 Joey Congie, Sr., Chartiers-Houston, 32-11, vs. 6-2 Dylan Ludwig, Sr., Moshannon Valley, 20-1; 6-1 Scott Thompson, Sr., Blairsville, 34-6, vs. 7-7 Justin Trackh, Sr., Fort Cherry, 17-8; 5-3 Matt Dull, Sr., Chestnut Ridge, 20-9, vs. 7-2 Terrell Fields, So., Valley, 32-11; 7-3 Zeke Strouple, Sr., Freedom, 36-4, vs. 6-4 Kyle Phillip, So., Mount Union, 31-7; 5-1 Jacob Nickelson, Jr., Somerset, 23-8, bye.

195: 7-1 Jordan Kitta, Sr., Southmoreland, 29-1, bye; 7-5 Seth Hitchens, Fr., South Allegheny, 12-12, vs. 6-3 Nathan Shope, Sr., Huntingdon, 31-10; 6-2 Jake Beach, Sr., Cambria Heights, 23-7, vs. 7-4 Allan Cratsenberg, So., Highlands, 22-6; 7-6 Dylan Shultz-Terling, Jr., Chartiers-Houston, 8-15, vs. 5-2 Kyle Drenner, Sr., Conemaugh Township, 28-9; 5-1 Dan Albright, Jr., Chestnut Ridge, 33-6, vs. 7-7 Tyler Cousins, Jr., Freedom, 22-17; 6-4 Keith Shawley, Jr., Bellwood-Antis, 21-9, vs. 7-2 Kyle Gray, Sr., Mapletown, 22-5; 7-3 Jacob Temple, So., Avella, 31-4, vs. 5-3 Andrew Lenhart, Sr., Meyersdale, 21-12; 6-1 James Stodart, Jr., Moshannon Valley, 35-0, bye.

220: 6-1 John Rizzo, Sr., Richland, 35-1, bye; 7-5 Kyle Givens, Sr., Summit Academy, 25-7, vs. 7-3 Cody Jacobs, Jr., West Greene, 27-9; 5-2 Jacob Krupa, Sr. Bedford, 31-8, vs. 7-7 Zach Holmes, Sr., Beth-Center, 21-14; 6-4 Patrick Fitzgerald, Sr., Juniata, 22-13, vs. 7-2 Jonah Long, Fr., Mount Pleasant, 31-7; 7-1 Greg Kumer, Sr., Fort Cherry, 26-2, vs. 5-3 Jake Bennett, So., Hyndman, 32-5; 7-6 Thomas Sever, Fr., Yough, 17-10, vs. 6-2 Jacob Ludwig, Jr., Moshannon Valley, 26-2; 6-3 Seth McLendon, So., Penn Cambria, 29-9, vs. 7-4 Jake Fordyce, Jr., Bentworth, 30-11; 5-1 Jacob Craig, Sr., Berlin-Brothersvalley, 33-3, bye.

285:  7-1 Corey Garry, Sr., Fort Cherry, 27-1, bye; 7-5 Nik Sapple, Sr., Carlynton, 31-9, vs. 6-3 Nikolas Smith, So., Mount Union, 22-10; 5-2 Jake Hayman, Sr., Somerset, 29-3, vs. 7-4 Kenyatta McCloud, So., Summit Academy, 30-6; 7-6 Christian Williams, Jr., Yough, 22-11, vs. 6-2 Titus Feathers, Sr., Claysburg-Kimmel, 27-8; 6-1 Dylan Powell, Sr., Juniata, 31-3, vs. 7-7 Jake Barker, Sr., Bentworth, 22-18; 5-3 Austin Buttry, So., Chestnut Ridge, 31-10, vs. 7-2 Nate Grandelis, Sr., Chartiers-Houston, 31-9; 7-3 Kyre Strickland, Sr., Valley, 21-4, vs. 6-4 Kyle Weakland, Sr., Glend

ale, 19-16; 5-1 Quinton Hixson, Sr.,  Northern Bedford, 27-1, bye.

  Comments