Penn State

Boys' basketball all-state teams

 

Pennsylvania Sports Writers All-State Teams

Class AAAA

First Team

Rondae Jefferson, Chester, 6-7, jr, 12.1 ppg

B.J. Johnson, Lower Merion, 6-5, jr, 15.8 ppg

Haiishen McIntyre, Harrisburg, 6-2, sr, 24.2 ppg

Devin Thomas, Central Dauphin, 6-9, sr, 23.8 ppg

Geno Thorpe, Shaler, 6-3, jr, 21.4 ppg

Steve Vasturia, St. Joseph’s Prep, jr, 21.8 ppg

Second Team

Nolan Cressler, Plum, 6-3, sr, 25.7 ppg

Shep Garner, Roman Catholic, 6-2, so, 15.9 ppg

Miles Overton, St. Joseph’s Prep, 6-4, jr, 15.0 ppg

Jordan Reed, Wissahickon, 6-3, sr, 23.7 ppg

Darryl Reynolds, Lower Merion, 6-7, sr, 10.6 ppg

Darius Robinson, Chester, 6-1, jr, 11.8 ppg

Erikk Wright, Chester, 6-4, sr, 11.4 ppg

Third Team

Greg Bobal, Emmaus, 6-3, sr, 11.5 ppg

Quindell Brice, Pocono Mountain West, 6-4, sr, 16.2 ppg

Malik Draper, Scranton, 6-4, sr, 15.3 ppg

Nate Snodgrass, Butler, 6-0, sr, 21.3 ppg

Jahad Thomas, Williamsport, 6-2, jr, 14.5 ppg

Sheldon Zablotny, Erie Cathedral Prep, 5-11, jr, 17.4 ppg

Mike Zangari, Red Land, 6-10, sr, 21.4 ppg

Player of the Year: Rondae Jefferson, Chester

Coach of the Year: Larry Yarbray, Chester

Class AAA

First Team

John Davis, Neumann-Goretti, 6-4, jr, 12.9 ppg

Donovon Jack, Berks Catholic, 6-9, sr, 17.0 ppg

Brendan Kilpatrick, Malvern Prep, 6-5, sr, 15.8 ppg

Micah Mason, Highlands, 6-2, sr, 28.7 ppg

Ja’Quan Newton, Neumann-Goretti, 6-3, so, 15.8 ppg

Maurice Watson, Boys Latin Charter, 5-10, sr, 21.8 ppg

Second Team

Muhammad Ali Abdur-Rahkman, Allentown Central Catholic, 6-4, so, 17.7 ppg

Andrew Andreychik, Danville, 6-0, sr, 23.0 ppg

Jaymon Mason, General McLane, 6-2, jr, 18.4 ppg

Jamal Nwaniemeka, Conwell-Egan, 6-2, sr, 21.8 ppg

Derrick Stewart, Neumann-Goretti, 6-5, sr, 8.7 ppg

Devin Wilson, Montour, 6-4, jr, 10.0 ppg

Yosef Yacob, Archbishop Carroll, 6-0, jr, 14.6 ppg

Third Team

Shawn Anderson, New Castle, 6-3, jr, 18.8 ppg

Dwight Andrews, Johnstown, 6-5, sr, 18.7 ppg

Charles Cooper, Octorara, 6-1, sr, 17.3 ppg

Ted Hinnenkamp, York Suburban, 6-6, sr, 21.0 ppg

Marquis Marshall, Berks Catholic, 6-4, sr, 15.4 ppg

J.C. Show, Abington Heights, 6-2, so, 17.1 ppg

Cornell Yarde, Schuylkill Valley, 6-2, sr, 21.2 ppg

Player of the Year: Maurice Watson, Boys Latin Charter

Coach of the Year: Adam Kaufman, Montour

Class AA

First Team

Brandon Austin, Imhotep Charter, 6-6, jr, 11.4 ppg

Amile Jefferson, Friends Central, 6-8, sr, 19.9 ppg

Sheldon Jeter, Beaver Falls, 6-8, sr, 22.5 ppg

Rysheed Jordan, Roberts Vaux, 6-4, jr, 17.3 ppg

Josh Kosin, Holy Cross, 6-7, jr, 17.9 ppg

Daniel Ochefu, Westtown, 6-10, sr, 14.0 ppg

Second Team

Quentin Brandon, Westmont Hilltop, 6-2, sr, 22.8 ppg

Conrad Chambers, Friends Central, 6-3, so, 11.2 ppg

Jerry Kincel, Riverside, 6-2, sr, 21.5 ppg

Eugene Lewis, Elmer L. Meyers, 6-3, sr, 17.5 ppg

P.J. McLaughlin, Greensburg Central Catholic, 6-7, sr, 18.1 ppg

Brett Smith, Delone Catholic, 5-9, jr, 15.4 ppg

Khyree Wooten, Imhotep Charter, 6-2, sr, 15.7 ppg

Third Team

Kyler Burke, Pine Grove, 6-3, sr, 17.2 ppg

Noah Davis, Bellwood-Antis, 6-6, jr, 18.9 ppg

Josh Dombrosky, Shenandoah Valley, 6-7, sr, 17.8 ppg

Zane Hackett, Brookville, 6-6, sr, 20.6 ppg

Lloyd Irons, Salisbury, 6-2, sr, 16.8 ppg

A.J. Leahey, Penn Cambria, 6-7, jr, 20.7 ppg

Larry Zimmerman, Pine Grove, 5-10, sr, 17.0 ppg

Player of the Year: Amile Jefferson, Friends Central

Coach of the Year: Al Callejas, Holy Cross

Class A

First Team

Matthew Dogan, West Middlesex, 6-6, jr, 22.4 ppg

Marcus Gilbert, Academy of the New Church, 6-6, sr, 17.0 ppg

Savon Goodman, Constitution, 6-6, sr, 25.8 ppg

Daiquan Walker, Constitution, 6-2, sr, 18.1 ppg

Dinjiyl Walker, Academy of the New Church, 6-3, sr, 21.2 ppg

Devontae Watson, Lincoln Park Charter, 6-10, sr, 15.1 ppg

Second Team

Darrian Brown, Vision Quest, 6-2, sr, 21.5 ppg

Trey Hosack, Lincoln Park Charter, 6-0, sr, 17.9 ppg

Chris Koryak, Vincentian Academy, 6-2, sr, 22.4 ppg

Eric Matheson, Ridgway, 5-9, sr, 18.4 ppg

Howard Sellars, Church Farm, 6-1, sr, 17.0 ppg

Sharif Welton, Sullivan County, 6-5, sr, 16.1 ppg

Jeremiah Worthem, Math, Civics & Sciences, 6-6, jr, 15.4 ppg

Third Team

Stewart Borst, Juniata Valley, 6-0, sr, 24.0 ppg

Brandon Camic, Serra Catholic, 6-5, sr, 22.5 ppg

Ryan Fyock, Shade, 6-1, jr, 21.8 ppg

Rasaun Mosley, New Hope Academy, 6-5, sr, 16.0 ppg

Cole Peterson, Johnsonburg, 5-10, so, 12.7 ppg

Danny Savulchak, North Catholic, 6-4, jr, 19.2 ppg

Mike Wenner, St. John Neumann, 6-4, sr, 20.0 ppg

Player of the Year: Savon Goodman, Constitution

Coach of the Year: Rob Moore, Constitution

  Comments