High School Sports

High school track & field: Andrus paces Penns Valley at Bellwood Invitational

With Destiny Andrus taking part in three wins, Penns Valley won five events, and St. Joseph’s Catholic Academy picked up three wins, at the Bellwood Invitational on Monday.

Andrus took the 100-meter dash in 13.18 seconds and the 200 in 26.64. She also joined Valerie Kubalak, Maci Ilgen and Valerie Hosterman to win the 4x100 relay in 52.92 seconds.

Penns Valley’s Rebecca Bierly won the 3,200 in 12:28.24 and Gino Nicosia won the 800 in 2:03.43.

The St. Joe’s 3,200 relay team of Charlie Ross, Michael Peters, Eli Urban and Brian Hackman won in 8:35.65. Hackman also won the 1,600 in 4:33.80, with Urban third in 4:42.25.

Jordan Wiser added a win for the Wolves in the 800 in 2:35.05.

Philipsburg-Osceola got a win from Payton Moore in the 300 hurdles in 43.26.

Penns Valley was second in the boys’ 4x800 relay in 8:45.74 with Nicosia, Isaac Duvall, Adam Mothersbaugh and Nick Fuller, while the 4x400 relay team of Ben Alexander, Stephen Gover, Dan Kozar and Nicosia also was second in 3:41.57.

The Rams also saw Alexander take second in the 200 (23.66), Fuller take second in the 3,200 (10:36.88), and Collin Egelhoff was third in the discus (128-0) and fourth in the shot put (41-8).

Wiser added a second-place finish in the 1,600 (5:43.18), with Kate Ott fifth (5:48.97). Cecilia Surovec was second in the 300 hurdles (51.58), fifth in the 100 hurdles (17.88) and seventh in the long jump (14-0 1/4).

Also for the Lady Rams, Naomi Olsen-Zelman was fourth in the 100 hurdles (17.69) and 300 hurdles (53.54), Valerie Hosterman was third in the 200 (28.25) and fourth in the 100 (13.79), Bierly was sixth in the 1,600 (5:50.25), Sydney Riegel was sixth in the 300 hurdles (54.50), Alyssa Limbaugh took third in the 3,200 (12:32.28), Kylie Orndorff was sixth in the discus (89-3) and javelin (99-9) and Valerie Kubalak tied for third in the high jump (4-8).

Also, the Lady Rams’ 1,600 relay team was third in 4:33.50 and the 3,200 relay team took fourth in 11:28.71.

For Bald Eagle Area, Jordan Gile finished second in the javelin with a top throw of 104 feet, while Hannah Park was five inches behind for third. Maddie Cingle added a fifth-place finish in the 3,200 in 12:58.68.

For the BEA boys, Evan Kilmer cleared 11-6 for third in the pole vault, and Gage Smocer-Hilderbrand took sixth in the 800 in 2:09.98.

Philipsburg-Osceola’s 4x400 girls’ relay team finished fifth in 4:42.28, Jamie Watro grabbed third in the discus in 92-1, Nick Patrick was second in the 800 (2:06.88) and Logan Day was fourth in the discus (124-0).

  Comments